Работа во Дубаи преку НАХИЛДОО.

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
531
Поени од реакции
318
Пред некое време бев на интервју во НАХИЛДОО.Значи се бараат работници од сите струки.е сеа ја сакав да аплицирам за бригадир,меѓутоа ми рекоа дека можат да ми понудат само работа за мајстор,ми понудија 7,5 долари од саат.Инаку се работи за работа во Дубаи.одма ме изнервираа као у стилу демек треб да се докажувам таму па да ме стават бригадир,им викам дека имам лиценци за бригадир(foreman),дека можам да им ги доставам меѓутоа ме одбија.одма ми падна сумливо почнав да се распрашувам шо како,даваа само површински одговори.на крај капак беше кога побараа да уплатам 400 евра ради сигуросткао демек да не се направи некое срање да избегам у друга фирма и слично.инаку понудата е примамлива па затоа пишувам ако има некој со искуство шо веќе работел у дубаи нека пише.еве ја официјано страната на фирмата http://www.nahildoo.com/mk/
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
7.5 долари саат у Дубаи? пф ..
па и 400 евра нема грешка .. да не е некоја превара пази се .. и да не е, малце пари се за Дубаи ..
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
531
Поени од реакции
318
башка демек ако се собереме 6 души ке платиме по 200 евра, еден ке биде одговорен ако напраи некој од нас срање на сите ни се зимаат.имаше уше една работа ги прашувам шо документи треба да приложам ми вика идеш во веке одбрана медицинска установа и само пасош.си викам у себе hello ,бев предходно на интервју за работа у авганистан комплетна биографија,дипломи на нанглидки,лиценци чуда,уше да ми го мереа.после се јавуем во таа амбуланта да не ја кажам и кажувам дека ми го дадоа бројот одма ме прекина ми кажа кај сум аплицирал и дека ке ме кошта 2500 денари,многу сумливо.инаку платата треба да биде 2000 долари месечно.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
има многу преварантски агенции кои мењаат име на фирма .. место .. и се селат постојано и превари праат ..
лично сум запознает со такви случаеви ..
патем кој се вие НАХИЛДОО ? имаат ли некаква позадина ..

и да те прашам .. со кого се сретна од таму .. со кого контактираше .. ? да не случајно имаат газда (ако уопште си го видел) кој накривнува ..
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
531
Поени од реакции
318
види вака фирмата е у скопје на плоштад ,у зградата е на уни банка мислам на 2 спрат у стан.е сеа има надвор на влезот закачено име на фирмата и се тоа.иначе главната фирма е у дубаи,тука и у бања лука имаат преставништва.кога бев таму ме пречека девојка разговаравме на македонски,значи англиски не траба пошо е регистрирана како македонска фирма.инаку газдата е босанец кој е женет во дубаи и почнал бизнис.ја конкретно аплицирав за гипсарски работи инаку бараат се пошто ке се градат 7 згради од по 40 спрата.ова е прва етапа,мислам дека во брзо време ке бараат работници со профил кујна,рецепција и слично.горе ја ставив официјалната страна провери.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
многу малце пари чоек .. 7.5 долара саат ...
види распрашај се за во Холандија за берење лалиња .. 8-8.5 евра саат .. мислам дека е сега сезоната
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
531
Поени од реакции
318
имаш нешо информација ,агенција били што
а што ке кажеш за 17800 долари на годишно ниво,исто формен у авганистан преку дункорп.да бев преку кбр ке зимам над 60000.трагедија
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
имаш нешо информација ,агенција били што
немам ... начув .. но не се заинтересирав подетално ..
знам само дека за една недела трга една група па за 2месеца друга .. по 3месеца се работи ... па се враќаш .. па потоа пак одиш .. незнам до кога е сезоната .. но ако (а веќе неможеш) ја фанеш првата група 6месеца со сигурност ги пукаш ..
плус Холандија е друго .. па и работата да береш лалиња е друго одколку да маваш гипс картон .. а и пари повеќе .. плус Амстердам :) екстра .. Дубаи ни можеш да си го дозволиш да се издуваш а може и затвор да паднеш за некоја глупост улави се :)
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
7.5 dolari na sat vo Dubai ? Tie pari nema da ti stignat samo za smestaj tamu, kede se drugite zaebancii, za doma nema da ti ostane nisto, ako si dobar majstor a veruvam deka si stom se prijavuvas za brigadir togas mislam poveke pari ke ti ostanat vo makedonija ako rabotis privatno. Znam majstori koj sto zemaat 1200 -1500 denari dnevnica.Jas da sum na tvoe mesto poveke bi razmislil dali za tie pari bi trgnal vo Dubai da ne recam voopsto i ne trgnuvam.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
7,5 долари од час е фер цена за Дубаи зошто имаш Филипинци, Пакистанци, Индијци кој работат за 3 дури и 2 долари од час иако не се бог знај колку квалификувани. Можеш да најдеш еднособен стан за некој 500 долари месечно па во зависност од тоа колкумина ќе се договорите можете заедно да го делите трошокот.
Климата е ужасна тешка па градежните работи се одвиваат највеќе во трета смена колку јас што можам да ззабележам.
Дубаи можеш да се издуваш колку сакаш тоа и е една од причината зошто богатите Саудијци, Индијци, Руси се одлучуваат да појдат на одмор. (Има легални јавни куќи, барови каде што се пие алхохол, дискотеки нормално ако си расположен да потрошиш поголема сума)
Има и рестрикции нормално ама јас не верувам ако се закренал некој да работи како градежен работник е со намера да дува трева и пие на јавни места.
Ако си расположен за Авганистан пробај преку www.fluor.com мислам дека тие нудат далеку подобри плати од Дајна Корп.
Тешко е да се ставиш во друга кожа ама држи муабетот и од охридмк дека и кај нас солидно се заработува со твојот занает ако веќе професионално се занимаваш со тоа.
Друга работа е во оверсис бизнис ако си оженет или во некаква врска колку таа врска ќе функционира кога не си дома со месеци. Ако имаш деца колку ќе влијае на нив твоето неприсуство.
Ако веќе заминуваш во Авганистан дали можеш со мирна глава да напишеш тестамент (факат е дека се гини таму лесно и како контрактор)
Ботом лајн направи калкулација колку можеш да изгубиш и колку можеш да добијаш кога ќе се решиш на таков чекор па донеси одлука.
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
Не сум сигурна ама мислам дека баш тоа НАХИЛДОО беше превара. Еден пријател беше аплицирал, ги прати документите, потоа се распрашуваше за компанијата каква е, што е. му рекоа дека е чиста превара. Уплатиш таму незнам колку евра и потоа не те викаат на работа, а кога ке си ги побараш парите назад само документите ти ги враќаат. Не сум сигурна дали зборуваме за истава компанија, но знам дека има и во Бања Лука. Пред да уплатиш распрашај се убаво, има многу преваранти

Позздрав!
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
531
Поени од реакции
318
7.5 dolari na sat vo Dubai ? Tie pari nema da ti stignat samo za smestaj tamu, kede se drugite zaebancii, za doma nema da ti ostane nisto, ako si dobar majstor a veruvam deka si stom se prijavuvas za brigadir togas mislam poveke pari ke ti ostanat vo makedonija ako rabotis privatno. Znam majstori koj sto zemaat 1200 -1500 denari dnevnica.Jas da sum na tvoe mesto poveke bi razmislil dali za tie pari bi trgnal vo Dubai da ne recam voopsto i ne trgnuvam.
vidi smestajot ,jadenjeto prevozot se ti e plateno ,e sea kade ke spies ne znam .mene mi rekoa vo sobi od po 4 dusi taka da so znam.nema nekoj otideno veke tamu da se javi da kaze dali e u redu rabotava,inaku koga bev imase mnogu luge vo godini od kumanovo koi zdravo za gotovo zimaa uplatnici da uplatat.ke idat za dubai lugeto.ja mislam deka ke otidat megutoa koga ke bidat tamu poso tamu se potpisuva dogovor na angliski(i tuka potpisuvas ama na makedonski) mislam deka ke go prepravat.ke te prasaat koj si sto si a ti nikakvi licenci nemas za profesionalen rabotnik ke te aknat na 2 dolari saat pa ti posle napreduvaj.toa e toa .sea surata uplati pa go cekam nego.mi se kurci nesto i ja bev mi vika u crna gora samo so pasos.od crna gora ke si dojde peski ,tuka so ke prai ke pliva li .ajde ke vidime .nego poentata mi bese dali bil nekoj u firmava da razmenime mislenje,sto kako.

--- надополнето ---

Не сум сигурна ама мислам дека баш тоа НАХИЛДОО беше превара. Еден пријател беше аплицирал, ги прати документите, потоа се распрашуваше за компанијата каква е, што е. му рекоа дека е чиста превара. Уплатиш таму незнам колку евра и потоа не те викаат на работа, а кога ке си ги побараш парите назад само документите ти ги враќаат. Не сум сигурна дали зборуваме за истава компанија, но знам дека има и во Бања Лука. Пред да уплатиш распрашај се убаво, има многу преваранти

Позздрав!
e ova go cekav fala ti puno,taa e taa firma ima i u banja luka prestavnistvo ,tie se tie ,znaci taka prevara e se,da ti kazam pretpostavuvaf

--- надополнето ---



--- надополнето ---

najdov eden na oglas megutoa ne e dostapen.eve ti broj 077 605 565 (za holandija)
 
Z

ziko bt

Гостин
Дубаи, нова дестинација за заработка на младите од Македонија

"Работиме осум часови на ден. Имаме два дена слободни. Петок секогаш е слободен ден. Најработни се неделите. Сепак, имаме доволно слободно време. Најчесто го користиме за одмор и за на плажа. Овде се е поевтино за разлика од кај нас. Така една лименка кока кола чини 12 денари. Еден сендвич "мекдоналдс" чини 100 денари", тврдат Македонците во Дубаи.
Групата од Македонија во Дубаи ќе биде шест месеци, но ако сакаат можат да ги продолжат договорите со компанијата "Ал Тајер". Некои од нив потпишаа нови договори на три години, а тоа најверојатно ќе го сторат и другите", вели програмскиот координатор во Агенцијата "Коузон" Дениза Миланова.
Таа додава дека арапските компании се задоволни од Македонците. Ги сметаат за трудољубиви и вредни луѓе и за тоа ги наградуваат. Овие момчиња и девојки за нивната работа во Дубаи имаат чиста месечна плата од 1.500 долари, обезбедена храна, превоз и сместување. А, сместени се во луксузни апартмани со базени.
 
Член од
12 јули 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
7,5 $ na saat. Toa e 75 $ na den za 26 dena 1950 $. Ako ste postrucno podgotveni ili se angazirate povekje "mezebi kje bidete i nagradeni povekje". A koj ve procenuva? Lik? Odi begaj ... Vo Dubai indijcite i filipincite spijat po 20 lugje vo trosoben stan. No tie samite za toa odlucuvaat. A kade kje spiete i kade kje jadete? Pa nekade. E, za seto ova bi vi predlozil povekje da razmislite. Vo dubai vo momentov temperaturata e 43 stepeni. Vo avgust kje bide okolu 46-48. A vo januari temperaturata iznesuva 32 stepeni. Vozduhot e vlazen i pridonesuva da mislite deka e nad 50 stepeni. Dali 2000 ili 3-4000 ve mamat seuste. No kade se garanciite deka kje gi zarabotite. Treba samo da potpisete spogodba. A sto ima vo spogodbata? Pa nikoj od nas seuste neznae. Vo KBR se zarabotuvaa nad 60.000 $ godisno no KBR go zagubi dogovorot za servisiranje na vojskata vo Irak i Afganistan. Flor i DynCorp sega plakjaat pomalku. No i drugi se uslovite. Se vrakjate doma na sekoi 6 meseci za razlika od KBR koj vi plakjase karta na sekoi 3,5 meseci da si dojdete doma. Pregledite se pravea vo Hjuston. A sega treba na pregled da otidete bilo kade i da si go platite. Porano toa seto Vi bese plateno. A zatoa garancii dobivavte od najsilnata drzava vo svetot. Znaci za firmi kako nahil vina ima i kaj nasite vlasti. Ovie firmi treba da se sertificirani od strana na Makedonskite vlasti i drzavata da stoi zad registracijata na vakvite firmi. Inaku koj drug kje vi garantira deka nema da ve preveslaat koga kje navlezete vo sferata na trosocite za vadenje na dokumenti i garancii. Nahil sigurno ne.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom