Работа во Германија

Член од
10 септември 2016
Мислења
9.055
Поени од реакции
18.110
Мислиш работа има колку сакаш ама само за оние со бугарски пасоши?
Закажи си термин за виза и чекај колку што е потребно,кога ќе ти излезе визата и пред тоа си нашол работа преку некоја агнеција,веќе си во голема предност,кога ќе отидеш таму.
Нормално со ЕУ пасосш е полесно но кој сака може и овака да се снајде.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Закажи си термин за виза и чекај колку што е потребно,кога ќе ти излезе визата и пред тоа си нашол работа преку некоја агнеција,веќе си во голема предност,кога ќе отидеш таму.
Нормално со ЕУ пасосш е полесно но кој сака може и овака да се снајде.
Имам само македонски пасош,а со тој пасош можеш да работиш само 3 месеци таму,комјутерски сервисер сум,имам и диплома од Економски факултет,англиски знам перфектно така да може да си ја пробам среќата у Германија,зошто да не?
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.914
Поени од реакции
7.330
Чекај виза за со македонски пасош, а со перфектен англиски џам ќе свиткаш за живеење во Германија :)
Повеќе работа ќе му брка турски(долниот дел на Германија) руски (горниот дел на Германија) или некој од нашите (македонски, српски, хрватски, бугарски) јазици од колку англиски

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.188
Поени од реакции
3.523
Можда и ќе успее само со англиски, ама јас не би се нафатил да одам во држава да живеам каде што не би познавал барем 30% од официјалниот јазик на таа држава :) Повеќе шанси има да му заврши работа некој од екс-ју јазициве него англискиот :)
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
991
Поени од реакции
3.966
Поздрав, имам бугарски пасош, англиски многу добро зборувам, германски А1. Каде би можел да најдам работа во Германија? Еве на пример за во МекДоналдс, каде се аплицира?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.188
Поени од реакции
3.523
Агенција Контекст, или сам директно на некој од рестораните, ако имаш негде роднина, може он да договори :)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.055
Поени од реакции
18.110
Поздрав, имам бугарски пасош, англиски многу добро зборувам, германски А1. Каде би можел да најдам работа во Германија? Еве на пример за во МекДоналдс, каде се аплицира?
Ако имаш човек ама сигурен многу лесно може он да ти среди за Мек или Бургер Кинг.
Срање фирми поготово вторава ама ако немаш некоја друга опција немаш друг избор.
Во спротивно ако немаш сигурен човек оди си преку агенција,ќе си платиш колку треба ама знаеш дека си ги инвестирал парите паметно и за некој месец ќе си ги вратиш истите.
Автоматски споено мислење:

Имам само македонски пасош,а со тој пасош можеш да работиш само 3 месеци таму,комјутерски сервисер сум,имам и диплома од Економски факултет,англиски знам перфектно така да може да си ја пробам среќата у Германија,зошто да не?
Друже ништо не правиш ако дојдеш само со македонскиот освен ако немаш некој твој и сигурен човек па да ти помогне,а поготово пак на таа професија многу тешко.
Аплицирај си за виза и учи си германски полека,ќе чекаш година дена и после дојди,кога ќе се пријавиш во општината ќе бараш работна дозвола(офентал) и они се приморани да ти дадат барем на неколку месеца(барем јас знам дека таков е законот ако грешам нека ме поправи некој) а подоцна си го продолжуваш истиот.
На овој начин имаш многу повеќе шанса да успееш.
Автоматски споено мислење:

Можда и ќе успее само со англиски, ама јас не би се нафатил да одам во држава да живеам каде што не би познавал барем 30% од официјалниот јазик на таа држава :) Повеќе шанси има да му заврши работа некој од екс-ју јазициве него англискиот :)
Каков англиски,некој од нив по институциите ме дупеа у здрав мозок дека не разбираат што им кажувам,зошто не го изговарам правилно зборот на германски,но сепак не е страшно ако уфрлиш некој збор на англиски во германска реченица.
Автоматски споено мислење:

Ај додека имам време и додека сум распишан да напишам една анегдота на оваа тема.

Роднина на тато, постар селски човек(никаква навреда) на кој ќерка му и зетот заминале во Германија со визи,му раскажувал како само што пристигнале и се пријавиле во ратхаус веднаш им дале по 2000е и платен стан оти биле нови во градот,на што додал,ееј значи стварно била јака таа Германијата :pos::pos::pos:
 
Последно уредено:
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Чекај виза за со македонски пасош, а со перфектен англиски џам ќе свиткаш за живеење во Германија :)
Може да свиткам некоја секси германска милфица поточно пријателе,џамови ти виткај,хаха
 
Член од
11 август 2017
Мислења
466
Поени од реакции
383
Бев на 26 вторник денес ми стигна пораката, никој ми нема кажано за патничко осигурување.
Како за толку краток период?? мене ми кажаа дека за виза се чека една година или 10-11 месеци
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Како за толку краток период?? мене ми кажаа дека за виза се чека една година или 10-11 месеци
Брзо ме известија дали ми е одобрена после терминот односно после предавањето на документите во амбасада, инаку чекав точно една година од поднесувањето на термин...
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Sreduvam za rabota vo hoteli vo Germanija, rabotna pozicija sobari.
Poradi dolgoto cekanje vo ambasada za so mk pasos, zadolzitelen e EU pasos.
Informacii vo inbox.
Како можам да те искон
Sreduvam za rabota vo hoteli vo Germanija, rabotna pozicija sobari.
Poradi dolgoto cekanje vo ambasada za so mk pasos, zadolzitelen e EU pasos.
Informacii vo inbox.
Како можам да те исконтактирам?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.055
Поени од реакции
18.110
Брзо ме известија дали ми е одобрена после терминот односно после предавањето на документите во амбасада, инаку чекав точно една година од поднесувањето на термин...
Се повеќе и повеќе се чека значи,јас чекав 8 месеца.
Инаку не е брзо таман како што треба те известиле,нека ти е со среќа каде и да одиш и што и да работиш,кога ќе се пријавиш во ратхаус започни и со процедура за офентал и терај си со убаво кога веќе како што гледам имаш голема желба за странство.
Автоматски споено мислење:

Може да свиткам некоја секси германска милфица поточно пријателе,џамови ти виткај,хаха
Германка на кај 40тина години може и ќе свиткаш ама далеку од секси милфица :icon_mrgr:
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво дечки
Ми треба мала помош во врска со превоз. Како да стигнам од BERLIN SCHOENEFELD до централната автобуска станица во Берлин ? Треба да фатам автобус од Flixbus. Гледам на гугл дека има автобус, има u-bahn, s-bahn, ама не сум патувал така да не знам. Инаку авионот слетува во 21-50. Така да може ноќно време нема многу опции ама се е добредојдено. Фала
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.737
Поени од реакции
9.829
Здраво дечки
Ми треба мала помош во врска со превоз. Како да стигнам од BERLIN SCHOENEFELD до централната автобуска станица во Берлин ? Треба да фатам автобус од Flixbus. Гледам на гугл дека има автобус, има u-bahn, s-bahn, ама не сум патувал така да не знам. Инаку авионот слетува во 21-50. Така да може ноќно време нема многу опции ама се е добредојдено. Фала
Имаш повеќе директ линии со регионален воз до железничка до кај 1-2 во ноќта, веројатно и подоцна (после 1 сум патувал, за подоцна незнам). Инсталирај апликацијата на Deutsche Bahn за најбрзо и најлесно да видиш време/платформа/итн. на возови. За да дојдеш до станицата треба да пешачиш 5 минути од излезот од терминалите до платформите, во тој покриениот 'лак', полутунел, како и да го наречам. Нон-стоп има луѓе што одат натаму, нема да го промашиш. Не е комплициран аеродром за пристигање, безброј пати го имам користено, сабота повторно сум таму. Позаебано е да полеташ од таму, до 45 минути пред летот незнаеш кој ти е гејтот...треба да внимаваш на таблите и екраните.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom