Работа во Германија

Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Имаш повеќе директ линии со регионален воз до железничка до кај 1-2 во ноќта, веројатно и подоцна (после 1 сум патувал, за подоцна незнам). Инсталирај апликацијата на Deutsche Bahn за најбрзо и најлесно да видиш време/платформа/итн. на возови. За да дојдеш до станицата треба да пешачиш 5 минути од излезот од терминалите до платформите, во тој покриениот 'лак', полутунел, како и да го наречам. Нон-стоп има луѓе што одат натаму, нема да го промашиш. Не е комплициран аеродром за пристигање, безброј пати го имам користено, сабота повторно сум таму. Позаебано е да полеташ од таму, до 45 минути пред летот незнаеш кој ти е гејтот...треба да внимаваш на таблите и екраните.
Фала ти многу на одговорот, солидно ми објасни. Инаку мене многу едноставен ми е аеродромот. И јас доста пати сум патувал преку тој аеродром, и сум идел и сум одел. Ама секогаш до аеродром и од аеродром користам flixbus. Е сега немам линија за со flixbus, така да ќе морам некако локално да стигнам до главната автобуска станица во Берлин. Се враќав во Мк преку Хамбург, тој доста посложен аеродром ми се виде. Ама генерално ќе се снајде човек, не е проблем. Фала и поздрав.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Фала ти многу на одговорот, солидно ми објасни. Инаку мене многу едноставен ми е аеродромот. И јас доста пати сум патувал преку тој аеродром, и сум идел и сум одел. Ама секогаш до аеродром и од аеродром користам flixbus. Е сега немам линија за со flixbus, така да ќе морам некако локално да стигнам до главната автобуска станица во Берлин. Се враќав во Мк преку Хамбург, тој доста посложен аеродром ми се виде. Ама генерално ќе се снајде човек, не е проблем. Фала и поздрав.
Ах, автобуската. Јас разбрав железничка. Ок, линијата ти е Schönefeld до Zoologischer Garten (ако немаш директ линија во тоа време смени воз на главна железничка т.е. Hauptbahnhof), кога ќе стигнеш до Zoologischer Garten слегни по скалите до U-Bahn, земи ја U2 кон Ruhleben или Theodor Heuss Platz и излези кога ќе стигнеш до Kaiserdamm. Автобуската станица ти е едно 100-200 метри од таму. Најдобро користи Google Maps кога ќе излезеш од U-Bahn станицата пошто има 4 излези и лесно може човек да промаши насока.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Се повеќе и повеќе се чека значи,јас чекав 8 месеца.
Инаку не е брзо таман како што треба те известиле,нека ти е со среќа каде и да одиш и што и да работиш,кога ќе се пријавиш во ратхаус започни и со процедура за офентал и терај си со убаво кога веќе како што гледам имаш голема желба за странство.
Автоматски споено мислење:


Германка на кај 40тина години може и ќе свиткаш ама далеку од секси милфица :icon_mrgr:
Хаха,се гледа дека немаш појма што е секси милф,па токму тие жени во 40-тите се тоа
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.899
Поени од реакции
17.539
Хаха,се гледа дека немаш појма што е секси милф,па токму тие жени во 40-тите се тоа
Хахаха ок ако сите жени на 40 години за тебе се секси милфици,тогаш терај.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Ах, автобуската. Јас разбрав железничка. Ок, линијата ти е Schönefeld до Zoologischer Garten (ако немаш директ линија во тоа време смени воз на главна железничка т.е. Hauptbahnhof), кога ќе стигнеш до Zoologischer Garten слегни по скалите до U-Bahn, земи ја U2 кон Ruhleben или Theodor Heuss Platz и излези кога ќе стигнеш до Kaiserdamm. Автобуската станица ти е едно 100-200 метри од таму. Најдобро користи Google Maps кога ќе излезеш од U-Bahn станицата пошто има 4 излези и лесно може човек да промаши насока.
Јас па те разбрав дека има воз кој од аеродром оди до автобуска :pos::pos::pos: Ама нема врска, имам многу време, едно 6-7 часа за да стигнам. Интернет нема да имам, ама ќе се снајдам без проблем. Фала уште еднаш
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
4
I dobro sega znae li nekoj sto tocno od 1 mart odobruva Merkel koi se prednostite sto se bara, dali pak so ambasadava ke cekame po 1 godina koi kadri gi baraat znae li nekoj da objasni
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.701
Поени од реакции
5.328
Член од
16 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
160
И мене ме интересира што ќе биде со новиот закон од 01.03.2020 година.
Дали овој закон значи дека лицата пр( за работа на градилишта, кнауф, вентилација, клима) исто ќе им треба јазик и признавање на диплома.
Дали овој закон ќе важи само за лицата - квалифицирани работници, а останатите ќе немаат пристап ако не ги исполнуваат условите, или пак останатите ќе можат до крајот на 2020 како и досега.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.701
Поени од реакции
5.328
И мене ме интересира што ќе биде со новиот закон од 01.03.2020 година.
Дали овој закон значи дека лицата пр( за работа на градилишта, кнауф, вентилација, клима) исто ќе им треба јазик и признавање на диплома.
Дали овој закон ќе важи само за лицата - квалифицирани работници, а останатите ќе немаат пристап ако не ги исполнуваат условите, или пак останатите ќе можат до крајот на 2020 како и досега.
над твојов пост ти пише се на македонски јазик.. отвори го линкот... за кого важи, шо услови треба и слично...

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.899
Поени од реакции
17.539
Многу е лошо што народот кај нас верува во разни портали кои пишуваат секакви глупости дека ќе се отвореле границите,океј ја сфаќам желбата за одење во странство ама треба да се биде реален.
И кога веќе имаш опција да поднесеш за виза зошто не поднесуваат туку чекаат Мерекл да ги отворела вратите за Македонците :icon_mrgr:
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Dali pod kvalifikuvani rabotnici spajga od diploma za zanaetcistvo a ne od obrazovanie primer " zidaro fasader".
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Агенција Контекст, или сам директно на некој од рестораните, ако имаш негде роднина, може он да договори :)
поздрав батец до тебе ако може прашање за оваа агенција контекс каква е,услови,што треба,,да не се исти како КУЗОН они бараат 3000 евра за да те пуштат на работа негде,,,пиши и во ПП,,има ли и некоја други агенции кој посредуваат за работа надвор,благодарам поздрав
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.899
Поени од реакции
17.539
поздрав батец до тебе ако може прашање за оваа агенција контекс каква е,услови,што треба,,да не се исти како КУЗОН они бараат 3000 евра за да те пуштат на работа негде,,,пиши и во ПП,,има ли и некоја други агенции кој посредуваат за работа надвор,благодарам поздрав
Друже не знам ништо за оваа агенција и не знам за кои работни позиции средува но Евива,агенција од Штип која средува за работни позиции во Бургер или Мек е 100% сигурна и кога би почнал процедура со нив нема да се заебеш,но секако ако веќе имаш некоја подобри работни пизиции од некоја друга агнеција подобро ти е да одиш преку нив.

Инаку во оваа агенција се на се вкупно ќе платиш околу 500е.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Инаку во оваа агенција се на се вкупно ќе платиш околу 500е.
Што е тоа се на се? Што вклучува?

Јас преку контекст бев еднаш како студент, а познавам пријатели што отидоа за подолго, и платија не повеќе од 350 евра за целата процедура, интервју на германски, документација и се тоа.

Кирија, јадење и пат, се додатни трошоци.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.899
Поени од реакции
17.539
Што е тоа се на се? Што вклучува?

Јас преку контекст бев еднаш како студент, а познавам пријатели што отидоа за подолго, и платија не повеќе од 350 евра за целата процедура, интервју на германски, документација и се тоа.

Кирија, јадење и пат, се додатни трошоци.
Тоа што наброја ти,тоа го вклучува.

Не знам ништо за други агенции сакав само да му дадам дополнителна опција преку оваа агенција зошто и сам побара други опции.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom