Работа во Германија

Член од
11 септември 2014
Мислења
67
Поени од реакции
11
Дали може да се оди на сезонска работа во Германија како студент на постдипломски студии од приватен факултет? Има некоја разлика ова?
 
Член од
6 март 2019
Мислења
390
Поени од реакции
590
Дали може да се оди на сезонска работа во Германија како студент на постдипломски студии од приватен факултет? Има некоја разлика ова?
Не прави разлика од кој факултет си. Оди во контекс, они посредуваат за студенти.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Бев во амбасада да поднесам документи ми ставија печат некаков во пасошот знам дека после 2 до 3 недели известуваат дали ти ја одобриле визата, ме збуни само дечкото на шалтер ми рече чекај порака на телефон или проверувај маил кога да дојдеш да си ја земеш визата... Инаку имам поднесене за во мекдоналс работа
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво.
За продолжување на визата во Германија од првичната 6 месечна на нова од 1 година аплицирав во местото во близина каде што сум. И кога бев да ја земам визата, не ми дадоа виза, туку ми дадоа едно зелено-розево ливче со боја како на визата кое е 13 евра и ми рекоа дека за месец дена ќе ја имам визата. Дали сигурно ќе добијам виза или не ? Искуство некој ? Фала
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Здраво.
За продолжување на визата во Германија од првичната 6 месечна на нова од 1 година аплицирав во местото во близина каде што сум. И кога бев да ја земам визата, не ми дадоа виза, туку ми дадоа едно зелено-розево ливче со боја како на визата кое е 13 евра и ми рекоа дека за месец дена ќе ја имам визата. Дали сигурно ќе добијам виза или не ? Искуство некој ? Фала
Добиваш...
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Screenshot_20191202-152928.jpg
Ова треба да значи дека ми е одобрена визата? Пошто мн брзо добив одговор
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.928
Поени од реакции
17.640
Прегледај го приврзокот 224102
Ова треба да значи дека ми е одобрена визата? Пошто мн брзо добив одговор
Колку брзо?
Инаку да најверојатно ти е одобрена,истата порака ја добиваат сите.
Само ти треба и патничко осигурување,знам дека мене ми бараа,копија од осгиурувањето.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Колку брзо?
Инаку да најверојатно ти е одобрена,истата порака ја добиваат сите.
Само ти треба и патничко осигурување,знам дека мене ми бараа,копија од осгиурувањето.
Бев на 26 вторник денес ми стигна пораката, никој ми нема кажано за патничко осигурување.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.928
Поени од реакции
17.640
Бев на 26 вторник денес ми стигна пораката, никој ми нема кажано за патничко осигурување.
Епа таман е мене ми испадна за 10 дена.
Не знам тоа беше лани ова време јас кога вадев виза,тогаш ми бараа и копија од патничко осигурување кое важи 30 дена во рок од една година.Извади си нема да те чини повеќе од 1000 денари а и за секој случај,не дај Боже ќе ти притреба нешто ќе си заштитен од таа страна.
Автоматски споено мислење:

A некој да не знае нешто повеќе за обнова на виза.
Се работи за случај,каде човекот работел 6 месеца со германска виза и по завршувањето не ја продолжува и се враќа во Македонија?
Има ли можност да се обновинза да не чека термин?
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Епа таман е мене ми испадна за 10 дена.
Не знам тоа беше лани ова време јас кога вадев виза,тогаш ми бараа и копија од патничко осигурување кое важи 30 дена во рок од една година.Извади си нема да те чини повеќе од 1000 денари а и за секој случај,не дај Боже ќе ти притреба нешто ќе си заштитен од таа страна.
Автоматски споено мислење:

A некој да не знае нешто повеќе за обнова на виза.
Се работи за случај,каде човекот работел 6 месеца со германска виза и по завршувањето не ја продолжува и се враќа во Македонија?
Има ли можност да се обновинза да не чека термин?
ако одел прв пат и нема aufenthalt (дозвола за престој) тогаш мора одново да се пријави во амбасада за термин.
 
Член од
4 декември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки овој формуларов за опис на работно место го праќа работодавачот или како, бидејќи линкот што е даден не функционира, и таксата за апликација дали се средува во амбасада? Иии дали некој е обавестен дали бараат сертификати за познавање на јазик во последно??
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
поздрав дечки ако може прашање како одат вработувањата во минхен германија се наога ли лесно работа таму без разлика дали е во мекдоналд или некоја фабрика дали се примаат работници во било кое време благодарам поздрав
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
поздрав дечки ако може прашање како одат вработувањата во минхен германија се наога ли лесно работа таму без разлика дали е во мекдоналд или некоја фабрика дали се примаат работници во било кое време благодарам поздрав
Rabota ima kolku sakas problem e smestuvanjeto


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom