Работа во Германија

Дискусија во форумот 'Вработувањa и работа' започната од John Burago, 26 јануари 2012.

1. snatch

snatch

Член од:
    21 јануари 2018
    Мислења:
    59
    Допаѓања:
    17
    Здраво. Јас го имав истиот проблем минатата година. Во 2017 година работев од 1ви Август до некаде 15 Октомври заедно со еден другар. Минатата година (2018) имав аплицирано од 15 Јуни до кај 15 Септември. На другар ми не му направија проблем и замина на 15 Јуни, а мене ми направија проблем и заминав на 1ви Август исто како и во 2017 година. Мене ме забележале дека работев од 1ви Август 2017 и морало да поминат 12 месеци - една календарска година за да работам пак. А кај другар ми не забележаа ништо и тој замина да работи баш според аплицираното време. Ама кога стигнав таму, го продолжив договорот за уште еден месец без никаков проблем. За само 3 работни дена се среди работата. А тука во Мк чекав одговор 9 недели.
    Значи како ке се кликни работата. Не е кај сите исто.
    Поздрав

На goran_giggs и Batkavoz82 им се допаѓа ова.
  2. goran_giggs

goran_giggs

Член од:
    13 септември 2008
    Мислења:
    188
    Допаѓања:
    231
    Здраво другар. Јас две години со ред одев од 1 Јули, сега имам можност да почнам на дата по мој избор кај новиот работодавец, 1 или 15 Јуни. Сепак од овие две дати ќе изберам една, па и да не бидни ќе биди одобрено од 1 Јули сигурно.
    Инаку го прашав и германецот за ова, наводно немало никаков проблем ама сепак на страната на ZAV пиши дека треба да има период од 12 месеци од почетокот на работата.
    Фала за одговорот,и споделеното искуство.
    Поздрав
    --- Споено дупло мислење, 15 март 2019 во 23:02 ---
    На страната на ZAV пиши дека треба да имаат изминато 12 месеци од стартот на работата за да се започни нова. Во период од 12 месеци имаш право на 3 месеци (90 дена) работа. Дали ќе испадни ОК, ќе видиме за неколку недели.

На snatch му/ѝ се допаѓа ова.
  3. majaaaaaaa92

majaaaaaaa92

Член од:
    17 јуни 2015
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    22
    Здраво да ве прашам дали би имало проблем во ZAV ако претходните две години си пуштил потврда од факултет(бев запишана на нутриционизам) а оваа година се запишав на друг факултет прва година и ќе пуштам потврда од новиот факултет? Дали треба да ги извести во ZAV работодавецот дека сум го сменала факултетот?
    Фала многу на одговор

4. snatch

snatch

Член од:
    21 јануари 2018
    Мислења:
    59
    Допаѓања:
    17
    Здраво. Јас две години со ред работев како студент и двете години бев преку различен факултет. Така да нема проблем.

5. The UK

The UK

Член од:
    11 јули 2014
    Мислења:
    116
    Допаѓања:
    35
    Ako ima nekoj da ponudi rabota vo Germanija i smestaj so bugarski pasos , dosega ne sum bil ako e nekoj zainteresiran za odenje pisete.

6. Kapetanot

Kapetanot

Член од:
    4 мај 2017
    Мислења:
    38
    Допаѓања:
    46
    Koj e zainteresiran za rabota vo germanija isklucivo so eu dokumenti momentalno ima nedostatok na rabotnici

Сподели преку: