Работа во Германија

Дискусија во форумот 'Вработувањa и работа' започната од John Burago, 26 јануари 2012.

 1. snatch

  snatch

  Член од:
  21 јануари 2018
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  17
  Здраво. Јас го имав истиот проблем минатата година. Во 2017 година работев од 1ви Август до некаде 15 Октомври заедно со еден другар. Минатата година (2018) имав аплицирано од 15 Јуни до кај 15 Септември. На другар ми не му направија проблем и замина на 15 Јуни, а мене ми направија проблем и заминав на 1ви Август исто како и во 2017 година. Мене ме забележале дека работев од 1ви Август 2017 и морало да поминат 12 месеци - една календарска година за да работам пак. А кај другар ми не забележаа ништо и тој замина да работи баш според аплицираното време. Ама кога стигнав таму, го продолжив договорот за уште еден месец без никаков проблем. За само 3 работни дена се среди работата. А тука во Мк чекав одговор 9 недели.
  Значи како ке се кликни работата. Не е кај сите исто.
  Поздрав
   
  На goran_giggs и Batkavoz82 им се допаѓа ова.
 2. goran_giggs

  goran_giggs

  Член од:
  13 септември 2008
  Мислења:
  188
  Допаѓања:
  231
  Здраво другар. Јас две години со ред одев од 1 Јули, сега имам можност да почнам на дата по мој избор кај новиот работодавец, 1 или 15 Јуни. Сепак од овие две дати ќе изберам една, па и да не бидни ќе биди одобрено од 1 Јули сигурно.
  Инаку го прашав и германецот за ова, наводно немало никаков проблем ама сепак на страната на ZAV пиши дека треба да има период од 12 месеци од почетокот на работата.
  Фала за одговорот,и споделеното искуство.
  Поздрав
  --- Споено дупло мислење, 15 март 2019 во 23:02 ---
  На страната на ZAV пиши дека треба да имаат изминато 12 месеци од стартот на работата за да се започни нова. Во период од 12 месеци имаш право на 3 месеци (90 дена) работа. Дали ќе испадни ОК, ќе видиме за неколку недели.
   
  На snatch му/ѝ се допаѓа ова.
 3. majaaaaaaa92

  majaaaaaaa92

  Член од:
  17 јуни 2015
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  22
  Здраво да ве прашам дали би имало проблем во ZAV ако претходните две години си пуштил потврда од факултет(бев запишана на нутриционизам) а оваа година се запишав на друг факултет прва година и ќе пуштам потврда од новиот факултет? Дали треба да ги извести во ZAV работодавецот дека сум го сменала факултетот?
  Фала многу на одговор
   
 4. snatch

  snatch

  Член од:
  21 јануари 2018
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  17
  Здраво. Јас две години со ред работев како студент и двете години бев преку различен факултет. Така да нема проблем.
   
 5. The UK

  The UK

  Член од:
  11 јули 2014
  Мислења:
  116
  Допаѓања:
  35
  Ako ima nekoj da ponudi rabota vo Germanija i smestaj so bugarski pasos , dosega ne sum bil ako e nekoj zainteresiran za odenje pisete.
   
 6. Kapetanot

  Kapetanot

  Член од:
  4 мај 2017
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  46
  Koj e zainteresiran za rabota vo germanija isklucivo so eu dokumenti momentalno ima nedostatok na rabotnici
   

Сподели преку: