Работа во Германија

Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Здраво ова година прв пат ќе одам Германија за работа па сакам да прашам дали некој знае колку е платата за собарка во хотел и дали јадење ти даваат од хотелот?
ти даваат, најверојатно ќе ти речат за 1 оброк или 2 но ќе можиш да јадиш и повеќе.
крај краева и да не можеш јадењето ти е евтино, а најголем проблем ти е киријата. АКО ти понудат да седиш без да плаќаш или да платиш некоја минимална сума тогаш супер.

платата.... некаде 10.50 - 11.00еур бруто, па зависи од работни саати али под 1200-1400еур чисти пари нема да бидеш.
 
Член од
10 април 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
здраво ме интересира колку се плаќа на агенцијата коузон за работа во германија, знае некој?
 
Член од
13 април 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво,
Дали има некој одено во Германија како студент преку агенција за посредништво од Прилеп, поточно преку Мери Адамческа, ако сака да сподели искуство
Благодарам
 
Член од
16 декември 2018
Мислења
63
Поени од реакции
20
Здраво, да прашам случајно некој да не има познаник или издава смештај во Passau, Германија за 4-5 лица од јуни до септември?
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Sakam da prasam dali moze nekoj da mi pomogne da najdam rabota vo Germanija so CNC masini od metalna industrija?
 
Член од
11 декември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
7
Здраво сакам да прашам дали може пр. данок да се врати од Германија од 2016 година кога имам работено ко студент сега исто сум студент ама само 1 бев Германија и не го вратив данокот дали во 2019 можам да го вратам преку некоја агенција кај нас?
 
Член од
16 декември 2018
Мислења
63
Поени од реакции
20
Здраво сакам да прашам дали може пр. данок да се врати од Германија од 2016 година кога имам работено ко студент сега исто сум студент ама само 1 бев Германија и не го вратив данокот дали во 2019 можам да го вратам преку некоја агенција кај нас?
mislam deka treba licno tamu da ides i da go podignes
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво. Имам термин за виза за две недели, ги имам документите, ама имам една дилема со пасошот. Работниот договор ми е за 2019 година од Јуни до крај на година, а пасошот ми истекува Август 2020 година. Значи за 8 месеци откако ми завршува договорот. Дали да вадам нов пасош или нема да биде проблем вака ?
Благодарам
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Здраво. Имам термин за виза за две недели, ги имам документите, ама имам една дилема со пасошот. Работниот договор ми е за 2019 година од Јуни до крај на година, а пасошот ми истекува Август 2020 година. Значи за 8 месеци откако ми завршува договорот. Дали да вадам нов пасош или нема да биде проблем вака ?
Благодарам
Пушти им еден маил до амбасада за да бидиш најсигурен, или ако си од Скопје оди до таму и прашај. Едно од овие две нешта ти е најсигурна опција.

Мислам дека треба да ти останат околу 90 дена пред истекување на пасош за да ти впишат виза во истиот т.е. максимум до тој период ја впишуваат.

Исто, можеш да прашаш за различни индивидуални искуства и во оваа фб група:
https://www.facebook.com/groups/makedonier/
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.955
Поени од реакции
35.491
https://balkan.mk/2019/04/24/video-politsijata-vo-germanija-zapre-avtobus-od-makedonija-prvo-shto-i-upadna-vo-ochi-se-teglite-ajvar/?fbclid=IwAR201kMxnCl-ImOjjFJK4HUbJYBS3upR4MijlhnXmdH_2e9iWXv0eXvWR7A

Заради вакви лани во ноември заглавив 4 саата на Пасау. Страшно е се што носат луѓето од овде, а храната е поефтина од Македонија. Океј, си пробал да шверцнеш некоја кутија цигари разбирам, али ајвари компоти туршии ... само време трошење на границите, ништо друго. Никојпат веќе со автобус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom