Пљачка на pre-paid кредит? T-Mobile!

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
ОК, имам при пеид број кој што го земав кратко одкако ми заврши пост пеид договорот за кој плаќав само 749 ден, земајки во предвид дека истиот договор под друго име сега е 899 ден, а јас речиси и воопшто не ги користам пост-пеид бенефитите решив дека е најдобро да си земам при-пеид број.

Одкако го земав бројот, имав некои 200 ден почетен кредит со него. Не решив да го трошам бидејки повеќе ме бараат одошто јас барам па си го чував кредитот само доколку ми затреба хитно, знаејки дека кредитот ми е недопрен решив да направам краток повик, кој стварно требаше да го направам и ми се јави секретарка која ми кажа дека имам 0 денари. После ова поднесов приговор до T-Mobile а им требаше речиси две недели да ми одговорат. Приговорот беше прифатен и ми го вратија кредитот.

Вратениот кредит не го допрев во следните 2 месеца, бидејки претежно користам Wi-Fi на смартфонот. Денес повторно хитно ми затреба да се јавам, и ете ти пак, имате 0 кредит, па дури и ми кажуваат дека сум ги искористил сите 3 повици што може да ги направиш ако имаш 0 кредит, а јас немам потрошено ниту денар.

Што прават овие T-Mobile? Дали се до толку незаштитени па некој им хакира во мрежата и си симулира сим картички на друга направа и прави повици трошејки кредит од други направи? Дали воопшто знаат да работат? Дали на некој друг му се случува ова? Дали се свесни дека има ситуации во животот кога и самиот живот ти зависи од телефонски повик? Каде можам до го пријавам ова? Решение? Тотално сум исфрустриран, не се работи за 200 ден, се работи за играње мајтап со потрошувачите.

TLDR: Од Т-Мобиле ми го празнат целосно кредитот, кога ќе им текне...
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
а може треба секој месец да дополнуваш кредит ако не ти го земаат преостанатиот?
одмана познато е дека тмобајл се големи лопови
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
а може треба секој месец да дополнуваш кредит ако не ти го земаат преостанатиот?
Чисто сумљам, во тој случај првиот пат немаше да ми го прифатат приговорот и да ми го вратат кредитот туку ќе ми го кажеа ова што го викаш ти. Освен тоа, веројатно би имале некаков систем за предупредување со кој благовремено ќе те известат дека ќе ти го тргнат кредитот на одреден датум доколку не ја дополниш сметката.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.233
ОК, имам при пеид број кој што го земав кратко одкако ми заврши пост пеид договорот за кој плаќав само 749 ден, земајки во предвид дека истиот договор под друго име сега е 899 ден, а јас речиси и воопшто не ги користам пост-пеид бенефитите решив дека е најдобро да си земам при-пеид број.

Одкако го земав бројот, имав некои 200 ден почетен кредит со него. Не решив да го трошам бидејки повеќе ме бараат одошто јас барам па си го чував кредитот само доколку ми затреба хитно, знаејки дека кредитот ми е недопрен решив да направам краток повик, кој стварно требаше да го направам и ми се јави секретарка која ми кажа дека имам 0 денари. После ова поднесов приговор до T-Mobile а им требаше речиси две недели да ми одговорат. Приговорот беше прифатен и ми го вратија кредитот.

Вратениот кредит не го допрев во следните 2 месеца, бидејки претежно користам Wi-Fi на смартфонот. Денес повторно хитно ми затреба да се јавам, и ете ти пак, имате 0 кредит, па дури и ми кажуваат дека сум ги искористил сите 3 повици што може да ги направиш ако имаш 0 кредит, а јас немам потрошено ниту денар.

Што прават овие T-Mobile? Дали се до толку незаштитени па некој им хакира во мрежата и си симулира сим картички на друга направа и прави повици трошејки кредит од други направи? Дали воопшто знаат да работат? Дали на некој друг му се случува ова? Дали се свесни дека има ситуации во животот кога и самиот живот ти зависи од телефонски повик? Каде можам до го пријавам ова? Решение? Тотално сум исфрустриран, не се работи за 200 ден, се работи за играње мајтап со потрошувачите.

TLDR: Од Т-Мобиле ми го празнат целосно кредитот, кога ќе им текне...
а може треба секој месец да дополнуваш кредит ако не ти го земаат преостанатиот?
одмана познато е дека тмобајл се големи лопови
Точно, на времето кога имав Т-мобиле број, мораше секој месец да надополнуваш минимум 100 денари инаку ти го блокираа бројот, колку се оправиле од тогаш незнам.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Точно, на времето кога имав Т-мобиле број, мораше секој месец да надополнуваш минимум 100 денари инаку ти го блокираа бројот, колку се оправиле од тогаш незнам.
Бројот не е блокиран, добив неколки повици денес. Само кредитот ми го нема. Како што одговорив предходно веќе ми го направија ова еднаш и одкако дадов приговор ми го вратија кредитот, такашто ова не е некакво системско бришење од типот на ако не дополниш за одреден период ти го бришеме кредитот или ти го блокираме бројот.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.233
Бројот не е блокиран, добив неколки повици денес. Само кредитот ми го нема. Како што одговорив предходно веќе ми го направија ова еднаш и одкако дадов приговор ми го вратија кредитот, такашто ова не е некакво системско бришење од типот на ако не дополниш за одреден период ти го бришеме кредитот или ти го блокираме бројот.
Да де требаше да допишам, они можат да ти се јавуваат, а ти не, а ако за неколку месеци не дополниш ќе ти го земат бројот,
мислам така некако беше, тоа пред 6-7 години отприлика, сега што ти ги знам
види убаво што како и ако не мани ги, на припејд штом си не мораш да ги трпеш
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Точно, на времето кога имав Т-мобиле број, мораше секој месец да надополнуваш минимум 100 денари инаку ти го блокираа бројот, колку се оправиле од тогаш незнам.
Не ти го блокираат, туку не можеш ти да ѕвониш. Секретарката притоа кажуваше нешто во смисла дека немате право да го обавите повикот.

Не мора иначе секој месец стотче, може 600 наеднаш за 6 месеци :D
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Да де требаше да допишам, они можат да ти се јавуваат, а ти не, а ако за неколку месеци не дополниш ќе ти го земат бројот,
мислам така некако беше, тоа пред 6-7 години отприлика, сега што ти ги знам
види убаво што како и ако не мани ги, на припејд штом си не мораш да ги трпеш
И јас така го памтам.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.345
Поени од реакции
4.972
Правиш повик еднаш во два месеци??!?!
Ти си луд.....
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Правиш повик еднаш во два месеци??!?!
Ти си луд.....
Имаш вибер. имаш скајп, имаш домашен телефон, имаш различни начини на комуникација на интернет. Ти си луд ако си зел број на постпејд и те пљачкаат секој месец.

и затоа сега сме на оуНЕ.вип:icon_mrgr:
Како е таму со припејдот? Се дешава ли вакво срање таму? После колку време ти го укинуваат бројот или ти го тргаат кредитот ако не дополниш? Ако е боље таму може ке си земам ново бројче.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Мене два месеци ми наплаќаат HBO а не го користам. Првиот месец ми го прифатија приговорот, вториот месец пак ми наплаќаат и чекам одговор сега. Види дали е како што ти викаат, 600 за 6 месеци да имаш, така беше порано.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Значи лопови остана бре све по список.
Прво беше на 12,10,6 месеци сега го направиле секој месец.
Па овие биле поголеми криминалци од криминалциве
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
ОК, имам при пеид број кој што го земав кратко одкако ми заврши пост пеид договорот за кој плаќав само 749 ден, земајки во предвид дека истиот договор под друго име сега е 899 ден, а јас речиси и воопшто не ги користам пост-пеид бенефитите решив дека е најдобро да си земам при-пеид број.

Одкако го земав бројот, имав некои 200 ден почетен кредит со него. Не решив да го трошам бидејки повеќе ме бараат одошто јас барам па си го чував кредитот само доколку ми затреба хитно, знаејки дека кредитот ми е недопрен решив да направам краток повик, кој стварно требаше да го направам и ми се јави секретарка која ми кажа дека имам 0 денари. После ова поднесов приговор до T-Mobile а им требаше речиси две недели да ми одговорат. Приговорот беше прифатен и ми го вратија кредитот.

Вратениот кредит не го допрев во следните 2 месеца, бидејки претежно користам Wi-Fi на смартфонот. Денес повторно хитно ми затреба да се јавам, и ете ти пак, имате 0 кредит, па дури и ми кажуваат дека сум ги искористил сите 3 повици што може да ги направиш ако имаш 0 кредит, а јас немам потрошено ниту денар.

Што прават овие T-Mobile? Дали се до толку незаштитени па некој им хакира во мрежата и си симулира сим картички на друга направа и прави повици трошејки кредит од други направи? Дали воопшто знаат да работат? Дали на некој друг му се случува ова? Дали се свесни дека има ситуации во животот кога и самиот живот ти зависи од телефонски повик? Каде можам до го пријавам ова? Решение? Тотално сум исфрустриран, не се работи за 200 ден, се работи за играње мајтап со потрошувачите.

TLDR: Од Т-Мобиле ми го празнат целосно кредитот, кога ќе им текне...
а на што ти го лапаат кредитот ?? На Интернет ?
рачунај дека ако не ти е исклучен интернетот кога ќе нема ВиФи автоматски имаш трошење на Интермет ( и кредит)
Ако нејчеш да плаќаш земи таблет и користи само Вибер и слично каде има ВиФИ и еден стар мал мобилен за немајкаде ( што нема интернет никаков)
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.233
Како е таму со припејдот? Се дешава ли вакво срање таму? После колку време ти го укинуваат бројот или ти го тргаат кредитот ако не дополниш? Ако е боље таму може ке си земам ново бројче.
Претходно беше на една година, еве сега погледнав за 6 месеци мораш барем еднш да надополниш 100 денари, 30 дена си по подобра тарифа, а после ти е поскапа тарифа.

јас сум на една промотивна понуда некаде 3,9 денар/ мин(мислам толку беше ако не ја качиле у мегувреме, не ни гледам колку пари ми останале) и исто плакам и за 1 минута и за 10 минути

сега пред некој месец се утепав од зборување повикот ми беше околу 2 денари[DOUBLEPOST=1481739812][/DOUBLEPOST]Ќе заборавев, имам уште еден број, тој ми е на паметниот, ама ретко го користам за зборување и таму повик ми е 5,8 + некаде 2,5 понатаму[DOUBLEPOST=1481740700][/DOUBLEPOST]http://www.telegraf.mk/aktuelno/ekonomija/ns-newsarticle-103571-razgovori-za-39-denari-od-povik-kon-site-mrezi.nspx
Еве ја најдов ми се вика Vip Simple, повеќе не постои
ете зошто не го мењам припејдот
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom