Психолозите се спротиставија на терапијата за хомосексуалците

Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Здружението на психолози во Америка објавија дека професионалците за ментално здравје не треба да им кажуваат на своите клиенти хомосексуалци дека може да станат стрејт преку терапија или други видови на лекување. Наместо тоа, АПА ги бодри терапевтите да разгледаат повеќе опции - може да почнат од тоа да предложат целибат или менување на црквата за да им помогнат на оние кои имаат конфликти околу сексуалната ориентација и верските убедувања.

Одлуката е прифатена од управниот совет на АПА и деталниот извештај базиран на двегодишното истражување 150 000- членото здружение строго се спротистави на опозиционерите и такнаречената “reperative therapy“ која наводно ја менувала сексуалната ориентација.
Нема цврст доказ дека таква промена е возможна, вели извештајот, и некои истражувања сугерираат дека обидите за тави промени може да бидат опасни, вклучувајќи ја тука депресијата и самоубиствените тенденции.

Повеќе тука.


Што мислите вие околу оваа најнова изјава на АПА?
Дали и покрај ова останувате на ставот дека хомосексуалноста е болест и дека треба да се лекува, или дека сепак е вродено нешто?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Хомосексуалноста не е болест. Тоа е факт. И тоа одамна, сепак хомосексуалците и понатаму ги третираат како болни, затоа што луѓето тешко прифаќаат различности и многу често оние кои се различни од мнозинството се третираат така...:toe:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
Хомосексуалноста не е болест. Тоа е факт.
Елаборирај. Каков факт? Освен фактот дека се болни?
Зошто кога се дарува крв те прашуваат баш за оваа прецизна сексуална ориентација? Рандом пример.
Ме фрустрира цела таа експлоатација и вид комерцијализирање на оваа тема која според мене требаше и уште мислам дека треба да остане табу. Gay people should fucking stay home. Мазохисти глупи. Вродена болест, неизлечива. Ништо друго. То-је.
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Психолозите ја проучуваат хомосексуалноста затоа што е абнормална појава,не затоа што е болест.
Во средината на 20-от век се пушти фамата дека е болест ама тоа беше само еден вид на пропаганда за да се спречи таквото “однесување“ (што како што гледаме не успеа).
Така да,нормално е да се спротистават затоа што нема баш некои сјајни резултати дека некој од хомосексуалец се “променил“ во стрејт (мал е бројот). Тие луѓе одлучиле да живеат така и според мене тешко го менуваат своето мислење.
Ни мене на пример не ми се по ќеиф ама па не ми ни сметаат нешто посебно.Едноставно сум го прифатила фактот дека освен “мојата“ има и други сексуални ориентации.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Елаборирај. Каков факт? Освен фактот дека се болни?
Зошто кога се дарува крв те прашуваат баш за оваа прецизна сексуална ориентација? Рандом пример.
Ме фрустрира цела таа експлоатација и вид комерцијализирање на оваа тема која според мене требаше и уште мислам дека треба да остане табу. Gay people should fucking stay home. Мазохисти глупи. Вродена болест, неизлечива. Ништо друго. То-је.
Факт е дека ако има повеќе хомосексуалци од стрејт луѓе на планетава, тогаш да бидеш стрејт ќе е болест.

Па сега убаво размислете околу фактите и општеството кое ги креира.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.136
Што мислите вие околу оваа најнова изјава на АПА?
Дали и покрај ова останувате на ставот дека хомосексуалноста е болест и дека треба да се лекува, или дека сепак е вродено нешто?
Не може од една изјава или констатација на некои таму да менуваме став во корен. Денеска го велат ова, утре она, задутре пак првото...Сепак ставот кон нешто го имаме изградено или го градиме во текот на животот врз основа на повеќе сознанија, искуства, влијанија и други аспекти.

А за дали е ова или она не би се изјаснувал. Сепак на 2-3 теми сметам дека повредив доволно/премногу луѓе од форумов со таква ориентација за пак да се изјаснувам.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Се слагам со мислењето на Lurtz. И мојата дилема кога го прочитав ова беше колку е веродостоен исказот на ова здружение и колку високо/ниско котира истото во неговата бранша, односно колку му се издржани тврдењата. Што ако утре се појави некое X здружение од Европа и го тврди спротивното, чие е тогаш она вистинското?
 
D

drle

Гостин
Абе нека се е.....т во г....т колку сакаат, ама тоа што ги искомерзијализираа и тоа што речиси во секој, филм, серија, забавна емисија мора да има по некој обратен ме вади од такт, испаѓа дека поќе обратни од нормални луѓе има. И да, тоа е болест и треба да се најди лек, оти како што напнале обратниве ќе ни дојдат преку глава и еден ден ќе го најдиме сами лекот (масовно педероубиство), ама тогаш нема еден обратен да има на планетава.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
А има некој уствари што некогаш се „излечил“ од хомосексуалност?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Здружението на психолози на Америка работи на нормализирање на педофилијата...смешно или за плачење но за одреден број години исто вака на форуми,на телевизија,во филмови ќе се дебатира на таа тема...
Чисто колку да се види релевантноста на таа организација...

Ако е нормална педерастијата чудно е зошто мораат со сила и закони да ги убедат луѓето дека е тоа така?

Некаде слушнав информација дека после Чернобил нагло се зголемил бројот на сексуално дезориентирани лица...кој знае...има нешто тука...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.789
Психолозите во немоќност на решавање на проблемот, ја негираат хомосексуалноста како проблем.
А и читам овде нормализирање на педофилија :lud:.
Психо-душа, логос-наука. Самото име е лажно, види сега каква контрадикторност наука за душата која што ја негира душата. Затоа што психологијата влечи корен од Дарвиновата теорија на еволуција која што тврди дека сме бездушни животни со потекло од мајмун.

Според мене хомосексуалноста не е болест на телото или некој мутиран ген, туку духовна деформација.
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
хомосексуалноста не е болест
хомосексуалците треба да имаат свои права како сите други луѓе не некои посебни (не да посвојуваат деца)
хомосексуалците треба да останат далеку од мене во радиус од 1000 метри од безбедносни причини :salut:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Никој не е компетентен да каже дали се болни или не.

Да ги оставиме на мира и да си го живееме животот.

Сепак тоа се луѓе,а кон луѓето не треба да се однесуваме како животни.
Ако сме и ние луѓе би требало да ги прифатиме такви какви што се.
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Деформација на хормоните... Што има тука да се лечи... Можеби не е по некои норми на религијата... Ама и религијата не е сјајна во објаснување на многу нешта. Хомосексуалноста е природна. Или грешка на природата :). Нема кај хомосексуалците никакви психички пореметувања па психолози да го решаваат поблемот. Тоа е така како што е... Не може да се измени.:tapp:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Психолозите во немоќност на решавање на проблемот, ја негираат хомосексуалноста како проблем.
А и читам овде нормализирање на педофилија :lud:.
Психо-душа, логос-наука. Самото име е лажно, види сега каква контрадикторност наука за душата која што ја негира душата. Затоа што психологијата влечи корен од Дарвиновата теорија на еволуција која што тврди дека сме бездушни животни со потекло од мајмун.

Според мене хомосексуалноста не е болест на телото или некој мутиран ген, туку духовна деформација.
Не сите психолози не секаде и не секогаш. Некои психолози точно имаат одредено како и зошто се појавува сексуална дезориентација...не само педерастијата туку и сите други врсти...
Психологијата како и груги гранки на науката сами по себе се неутрални. Зависи дали ќе се употребат или злоупотребат. А овие од Америчката асоцијација ја злоупотребуваат.Друга агенда е во игра...
А за моќта на психологијата види Едвард Бернејз...доволно е...

Никој не е компетентен да каже дали се болни или не.

Да ги оставиме на мира и да си го живееме животот.

Сепак тоа се луѓе,а кон луѓето не треба да се однесуваме како животни.
Ако сме и ние луѓе би требало да ги прифатиме такви какви што се.
Ако е нормална педерастијата чудно е зошто мораат со сила и закони да ги убедат луѓето дека е тоа така?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom