Протести во Тел Авив против политиката на Нетанјаху

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.454
Поени од реакции
7.316


Конечно политиката на Нетанјаху, која се покажа доста деструктивна и за Израел и за регионот.

Како што имам информации, имало над 40000 луѓе, а говорел екс-директорот на Мосад Даган, кој нагласил дека Биби ја води најлошата политка за Израел од неговото постоење. Кој има повеќе инфо нека сподели. Инаку колку што знам предизборие е таму, но не знам детали.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
6.822
Поени од реакции
10.892
Овај Нетанјаху ојде во Америка и таму јадеше :гомце:а и сеа одма протести кај него:icon_lol:
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.187
Поени од реакции
1.276
Мора да се спомне дека Тел Авив е малце поинаку ориентиран него Ерусалим или остатокот од Израел, па прашање е колку цел Израел гледа исто, оти во принцип како два различни света се пример Тел Авив и Ерусалим, едните се модерни и западно европски настроени, во Ерусалим се крајно традиционални...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.454
Поени од реакции
7.316
Мора да се спомне дека Тел Авив е малце поинаку ориентиран него Ерусалим или остатокот од Израел, па прашање е колку цел Израел гледа исто, оти во принцип како два различни света се пример Тел Авив и Ерусалим, едните се модерни и западно европски настроени, во Ерусалим се крајно традиционални...
Даган е повеќе авторитет кај ортодокните евреи одколку кај модерните.

Но еве тука пишува дека како организатори се наоѓаат и движењето на Кибуцините, кои се ортодоксни и клучни играчи во Израел, како и ветераните од Јом Кипур.

Мислам дека со своите потези, Нетанјаху придонесе за генералната слика на Израел да се расипе во очите на меѓународната јавност, но и да ја разниша безбедносната состојба на земјата. Мислам дека клучна грешка му беше продолжување на непријателската политика спрема Иран и Асад, поготово после позитивните сигнали од Иран.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.565
Поени од реакции
633
Нетанјаху е по голема штета за Израел отколку Иран..
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.300
Поени од реакции
8.387
Овај Нетанјаху ојде во Америка и таму јадеше :гомце:а и сеа одма протести кај него:icon_lol:
Нетанјаху квалитетно си одработи како што му било наложено, за неокон факцијата (која стои зад надворешната политика на САД). Не ќе да е дека Америте стојат зад овие протести.
Не ги потценувајте Евреите, не се сите во таборот на банкарите.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.528
Израел е создаден и од почетокот се одржува врз основ на омраза кон Арапите, Муслиманите, Сунитите, Шиитите и. тн ......Тој постојано бара и создава непријатели и врз основа на тоа добива странска помош од непријателите на тие непријатели .
Тие што протестираа јас ги разбирам како луѓе кои се надеваат на траен мир.
Но тоа не е можно, бидејќи во суштината на постоењето на Израел се конфликти, а тие кои се за мир се минорно малцинство
Затоа Нетанјаху добива гласови,
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
10.732
Поени од реакции
8.602
И така се измислена држава и народ, мејкс ноу сенс.
Нека се селат наваму, време е за промени.
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
155
Поени од реакции
46
Израел е создаден и од почетокот се одржува врз основ на омраза кон Арапите, Муслиманите, Сунитите, Шиитите и. тн ......Тој постојано бара и создава непријатели и врз основа на тоа добива странска помош од непријателите на тие непријатели .
Тие што протестираа јас ги разбирам како луѓе кои се надеваат на траен мир.
Но тоа не е можно, бидејќи во суштината на постоењето на Израел се конфликти, а тие кои се за мир се минорно малцинство
Затоа Нетанјаху добива гласови,
Израелците немаат омраза кон НИКОГО, а инаку нема земја во светот, која би трпела нејзините граѓани да бидат цел на ракетни напади изврешни надвор од нејзините граници.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.522
Поени од реакции
2.511
Ништо, ова е само предизборна врева...
Впрочем, опозицијата отиде дотаму што го обвини Нетанјаху дека прифатил Израел да се врати во границите од пред 1967 и дека е подготвен да попушти пред Иран. Тоа се разбира нема многу врска со реалноста и е само политички фолклор.
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
155
Поени од реакции
46
На овој форум се што беше предвидено пропадна. И тоа без разлика за која тема станува збор.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
606
Поени од реакции
466
Повеќето евреи не се ционисти иако имаат корист од лихварството и се соучесници.
Дел од обичните евреи осеќаат на кај идат работите и во случај на неуспех каква е казната, затоа се против ционизмот.
Еден пример ќе ви дадам . На 9 Август 1648 година украинскиот хетман Богдан Хмелницки и неговите револуционери колат стотици илјади евреи в Полска, Украина и Бесарабија. Што ќе најдат евреин го колат, од бебиња до старци, дури и на бремени жени им ги вадат децата од стомак и ги набиваат на колец.
По принцип се тоа не е демократски процес и не го оправдувам, но нека да ја видиме целата предисторија на настаните. Јудеомасонското лоби како и отсекогаш почнува да ја презема државата од внатре, кога ќе ја направи целата конструкција започнува геноцид врз неевреите-гоите, примерно МВФ вика струјата ви е многу евтина треба да ја поскапите, ЕУ вика даноците за народот се мали, зголемете ги неколку пати.
Во Полска станува истото, марионетната власт почнува да зголемува даноци, репресии и геноцид врз својот народ буквално со глад, додека ционистите гледаат евреите да живеат добро. Богдан Хмелницки подига востание и ги казнува кукловодите и нивниот богоизбран народ, дали се тоа е воред незнам сепак и ционистите убиле неколку стотини христијани со глад.
Целата таа доктрина на толерантност и преземање на држави и геноцид врз гоите е доста стара, и многу пати народите се осознавале и дигале на востание и во следствие ги убивале или прогонувале не само ционистите а и сите евреи. Еве дел од тие процеси:
 • Крим – 1115 г. и 1350 г.;
 • Силезија – 1155 и 1494 г.;
 • Германија – 12 век, 1348 г., 1510 г. и 1555 г. – по време на Контрареформацијата и после излегувањето на книгата на Лутер – „За евреите и нивните лаги“.
 • Англија и Велс 1290 г.;
 • Франција – 182 г., 1306 г., 1321 и 1394 г.;
 • Прованс – 1430 г.;
 • Унгарија – 1349 г. и 1360 г.;
 • Австрија – 1421 г., поседувано од различни места в Германија во XVI век;
 • Литва – 1445 г. и 1495 г.;
 • Шпанија – 1492 г. е најпознатото прогонување, заедно со прогонување и од
 • Сицилијанското кралство со Сардинија – во истата 1492 г., проследено од
 • Португалија – 1497 г.;
 • Тунис – 1535 г.;
 • Неаполитанското кралство – 1541 г. и
 • Папската држава – 1569 г. и 1593 г.
Не верувам дека сите овие држави биле лоши и фашисти и терористи а евреите да се невини и цвеќиња за мирисање, сигурно има нешто друго во поведението и целите на ционистите што доведува до против удар и казна не само за ционистите, а и за сите евреи.
Така да ги поддржувам овие нормалните евреи, колку побрзо се сопре планот Калерги и ционизмот, толку ќе е помалечка казната за обичните евреи, по лично мој пресметки за последните 70 години имаат убиено околу пола милијарда гои, од војни, глад, феминизирање...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.528
Повеќето евреи не се ционисти иако имаат корист од лихварството и се соучесници.
Дел од обичните евреи осеќаат на кај идат работите и во случај на неуспех каква е казната, затоа се против ционизмот.
Еден пример ќе ви дадам . На 9 Август 1648 година украинскиот хетман Богдан Хмелницки и неговите револуционери колат стотици илјади евреи в Полска, Украина и Бесарабија. Што ќе најдат евреин го колат, од бебиња до старци, дури и на бремени жени им ги вадат децата од стомак и ги набиваат на колец.
По принцип се тоа не е демократски процес и не го оправдувам, но нека да ја видиме целата предисторија на настаните. Јудеомасонското лоби како и отсекогаш почнува да ја презема државата од внатре, кога ќе ја направи целата конструкција започнува геноцид врз неевреите-гоите, примерно МВФ вика струјата ви е многу евтина треба да ја поскапите, ЕУ вика даноците за народот се мали, зголемете ги неколку пати.
Во Полска станува истото, марионетната власт почнува да зголемува даноци, репресии и геноцид врз својот народ буквално со глад, додека ционистите гледаат евреите да живеат добро. Богдан Хмелницки подига востание и ги казнува кукловодите и нивниот богоизбран народ, дали се тоа е воред незнам сепак и ционистите убиле неколку стотини христијани со глад.
Целата таа доктрина на толерантност и преземање на држави и геноцид врз гоите е доста стара, и многу пати народите се осознавале и дигале на востание и во следствие ги убивале или прогонувале не само ционистите а и сите евреи. Еве дел од тие процеси:
 • Крим – 1115 г. и 1350 г.;
 • Силезија – 1155 и 1494 г.;
 • Германија – 12 век, 1348 г., 1510 г. и 1555 г. – по време на Контрареформацијата и после излегувањето на книгата на Лутер – „За евреите и нивните лаги“.
 • Англија и Велс 1290 г.;
 • Франција – 182 г., 1306 г., 1321 и 1394 г.;
 • Прованс – 1430 г.;
 • Унгарија – 1349 г. и 1360 г.;
 • Австрија – 1421 г., поседувано од различни места в Германија во XVI век;
 • Литва – 1445 г. и 1495 г.;
 • Шпанија – 1492 г. е најпознатото прогонување, заедно со прогонување и од
 • Сицилијанското кралство со Сардинија – во истата 1492 г., проследено од
 • Португалија – 1497 г.;
 • Тунис – 1535 г.;
 • Неаполитанското кралство – 1541 г. и
 • Папската држава – 1569 г. и 1593 г.
Не верувам дека сите овие држави биле лоши и фашисти и терористи а евреите да се невини и цвеќиња за мирисање, сигурно има нешто друго во поведението и целите на ционистите што доведува до против удар и казна не само за ционистите, а и за сите евреи.
Така да ги поддржувам овие нормалните евреи, колку побрзо се сопре планот Калерги и ционизмот, толку ќе е помалечка казната за обичните евреи, по лично мој пресметки за последните 70 години имаат убиено околу пола милијарда гои, од војни, глад, феминизирање...
Примерите кои ги наведувате зборуваат за масовна хистерија - постои група кој мисли дека за некоја општествена појава се виновни Евреите.
Исус Христос мислел дека се виновни менувачите на пари во Големиот храм - затоа ги избркал од Храмот
Евреите како банкари се воздигнуваат во 19 век, за време на војните на Наполеон ( Ротшилд ) бидејќи преку нив се одвивал платниот промет помеѓу Англија и Франција за време на континенталната блокада
Но далеку од вистината е дека сите Евреи биле банкари.
Пример на таква масовна хистерија е нацизмот на Хитлер - Германците масовно верувале дека Евреите се виновни за невработеноста, сиромаштијата и слично
Но дали тука има вистина?
Ние во Скопје се соочуваме со слична појава
Цените на Топлификација се астрономски.
Повеќето граѓани на Скопје веруваат дека за тоа се виновни исклучлените. Тоа е сосема неосновано, но така мнозинството верува.
 
На врв Bottom