Протести во Тел Авив против политиката на Нетанјаху

B

Bafra

Гостин
Сепак правдата победи. Ерусалим е главен град на Израел.
А што ќе биде со Ерусалим доколку се интензивираат протестите уште повеќе... има ли шанса UN да дојдат за интервенција а Ерусалим да биде под посебна меѓународна управа :popce:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.406
Поени од реакции
3.033
А што ќе биде со Ерусалим доколку се интензивираат протестите уште повеќе... има ли шанса UN да дојдат за интервенција а Ерусалим да биде под посебна меѓународна управа :popce:
За интенвизирање, секако ќе дојде до тоа. Не попушта ниедна страна. ОН не мислам дека ќе помогне многу.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.593
Поени од реакции
35.429
Нетанјаху цело време со години лобираше САД да излезат од договорот со Иран (а исто поодамна лобираше и притискаше дома Израел да го нападнат Иран).
Постапката на САД за излезе од договорот и ова со амбасадата, личи ко трампова Америка да е послушник на Израел и со непромислени потези го загрозува кревкиот мир таму.
Детски и непромислено.
 
B

Bafra

Гостин
Нетанјаху цело време со години лобираше САД да излезат од договорот со Иран (а исто поодамна лобираше и притискаше дома Израел да го нападнат Иран).
Постапката на САД за излезе од договорот и ова со амбасадата, личи ко трампова Америка да е послушник на Израел и со непромислени потези го загрозува кревкиот мир таму.
Детски и непромислено.
Како дојде до заклучок, дека потезите на светскиот полицаец се "детски и непромислени" ... такви потези може да очекуваш од банана републики, а светскиот полицаец ако при толку информации, аналитичари и планери, прави детски и непромислени потези, нема да станел и опстанел тоа што е.
Плус ако гледаш само еднострано и Путинова Русија е нивни послушник.

Со амбасадата, голем дел од евреите не се согласуваат, знаат дека е непотребно и ќе предизивка немири. Прочепкај за влијанието на Папата врз Израел :cool:
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.593
Поени од реакции
35.429
Со амбасадата, голем дел од евреите не се согласуваат, знаат дека е непотребно и ќе предизивка немири. Прочепкај за влијанието на Папата врз Израел :cool:
Како непотребно? Како дојде до заклучок, дека потезите на светскиот полицаец се непотребни?
 
B

Bafra

Гостин
Како непотребно? Како дојде до заклучок, дека потезите на светскиот полицаец се непотребни?
:confused::confused::confused:o_O
Реков обичен народ во Израел смета дека се непотребни, а не дека Светскиот полицаец или јас тоа го сметамр . Тој си знае зашто го прави тоа и резултатите ќе ги видиме за некоја година. Туку ти дали се читаш што пишуваш а и други што ти пишуваат или тролаш :cautious:
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
3.339
Поени од реакции
4.584

Мазел Тов :icon_lol:

Шо ти значи политичар и политикант.
 
B

Bafra

Гостин

Мазел Тов :icon_lol:

Шо ти значи политичар и политикант.
Ти текнува на муабетот пред неколку месеци дека Израел најверојатно го чекаат тешки времиња:
https://m.mkd.mk/svet/vesti/izrael-isprati-tenkovi-na-granicata-so-gaza-mozhna-e-celosna-kopnena-ofanziva-fotovideo

Тенкови и други воени возила уште пред месец дена почна со распоредување Израелците.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
3.339
Поени од реакции
4.584
Ти текнува на муабетот пред неколку месеци дека Израел најверојатно го чекаат тешки времиња:
https://m.mkd.mk/svet/vesti/izrael-isprati-tenkovi-na-granicata-so-gaza-mozhna-e-celosna-kopnena-ofanziva-fotovideo

Тенкови и други воени возила уште пред месец дена почна со распоредување Израелците.
Израел секогаш има стационирано силни борбени ефективи кои се веројатно во состојба на приправност околу појасот Газа, причините се повеќе а една од нив е токму директивата Ханибал. Така да ова не е ништо ново или уште помалку чудно.

Ќе им прават шалом на палестинците и тоа е тоа. Слично и нас ни се случува во моментот, само во некој поелегантна верзија прилагодена за европско тло.
 
B

Bafra

Гостин
Израел секогаш има стационирано силни борбени ефективи кои се веројатно во состојба на приправност околу појасот Газа, причините се повеќе а една од нив е токму директивата Ханибал. Така да ова не е ништо ново или уште помалку чудно.

Ќе им прават шалом на палестинците и тоа е тоа. Слично и нас ни се случува во моментот, само во некој поелегантна верзија прилагодена за европско тло.
Абе јасно дека се спремни дечките ама до толку немале воени возила на терен. Има по интернет видеа како носат тенкови, како се позиционирани воени оклопни возила итн итн.
Од околу 200 ракети испалени над Израел, пишуваше дека 60тина ги пресретнале, што не е баш некој добар %.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
10.982
Поени од реакции
2.879
Абе јасно дека се спремни дечките ама до толку немале воени возила на терен. Има по интернет видеа како носат тенкови, како се позиционирани воени оклопни возила итн итн.
Од околу 200 ракети испалени над Израел, пишуваше дека 60тина ги пресретнале, што не е баш некој добар %.
Нормално дека носат, не можат цело време да бидат во воена состојба со пола армија ангажирана на терен.
Кога е мирно (релативно) се вклучени мал број на единици (патрола, набљудување, ПВО).
Кога се планира инвазија, потребни се дополнителни сили да ги држат териториите, додека остатокот навлегува во непријателска територија. Основи на војување, јбг.

Iron Dome, системот што пресретнува ракети (со балистичка траекторија, други неможе) ја проценува патеката и според тоа одлучува дали ќе ја пресретне. Имено, ако ракетата паѓа во населено место таа ќе биде пресретната, во спротивно се остава да падне во ненаселено место.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
3.339
Поени од реакции
4.584
Абе јасно дека се спремни дечките ама до толку немале воени возила на терен. Има по интернет видеа како носат тенкови, како се позиционирани воени оклопни возила итн итн.
Од околу 200 ракети испалени над Израел, пишуваше дека 60тина ги пресретнале, што не е баш некој добар %.
Нема 100% ефикасност ниту еден ПВО систем, одредена веројатност за погодок под дадени услови да речеме со 0,7 и на втора ракета тоа оди во пораст и така се стигнува до 0,99 шанса за погодок.

Треба да се земе во предвид дека се лансираат претежно ненаведувани ракети и тоа од импровизирани лансирни рампи, ако може и така да се наречат. Обично се катјуша ракети од ВСВ замисли или кинеска копија на БМ21 град ракетите. Тоа е строго на отприлика гаѓање, така да системот веројатно штити воздушни правци кон населени места кои им се во домет, друго и нема потреба. Тие може да лансираат на одредено населено место, меѓутоа што точно би погодиле и сами веројатно не знаат. Инаку штити и од минофрлачки гранати, така да :pistoldz:

Инаку за Iron Dome и неговата ефикасност, начин на функционирање и опфат еве убав напис со цртано со мапи со све :icon_lol:WHAT IS THIS IRON DOME THAT IS PROTECTING ISRAEL FROM HAMAS ROCKETS?
 
B

Bafra

Гостин
Нормално дека носат, не можат цело време да бидат во воена состојба со пола армија ангажирана на терен.
Кога е мирно (релативно) се вклучени мал број на единици (патрола, набљудување, ПВО).
Кога се планира инвазија, потребни се дополнителни сили да ги држат териториите, додека остатокот навлегува во непријателска територија. Основи на војување, јбг.

Iron Dome, системот што пресретнува ракети (со балистичка траекторија, други неможе) ја проценува патеката и според тоа одлучува дали ќе ја пресретне. Имено, ако ракетата паѓа во населено место таа ќе биде пресретната, во спротивно се остава да падне во ненаселено место.
Јасно е тоа за инвазија. Муабетот со Клин беше од претходно, каде пишував дека Израел го очекуваат немирни времиња. Претходно како што напиша беа обични патроли, сега имаш тенкови и разни други оклопни возила активирани.
Пишуваше министерот за одбрана си дал оставка, па ќе видиме.

А за куполата, претпоставував дека проценуваат кои ракети се опасност а кои не, па затоа 60 се уништени.
 
На врв Bottom