Протести во Бугарија - се бара оставка на владата

Член од
19 февруари 2011
Мислења
515
Поени од реакции
566
Абе жими мајка сте ова бугариве, предходно премиер имавте мафијаш, не ви сметаше толку години, сега демек министеров мафијаш па не го сакале.

И нели кај вас владее правото на поединецот-граѓанинот, а не на малцинствата?
Па што има тогаш врска што човекот е турчин по националност кога е бугарски државјанин? Или тоа важи само кога вас ви одговара,кога е спротивно одма кај вас излегува на виделина национализмот.

Во град од 2 милиони излегле 30.000, големи мадиња.
Па секој може да извади толкава бројка и да урива влада.
Многу поголем број гласале за нив и сигурно нив им се свиѓа што прават тие.
 
Член од
21 април 2012
Мислења
366
Поени од реакции
186
Епа ако секoj може да извади таjа броjka оти вие не можете. Не ми одговараj, ова ми беше риторично прашанje. Нека темава биде за протестот, а не за плjуканje.

Нас не ни одговара да се тури турчин там дека турчин не е избиран вообшто кога он е от ДПС. Не може на пиринска македониja да се тури турчин, ова си е чиста подигравка и провокациjа от страна на владата. Нека турат во Крджали, не во Благоевград и Пловдив.

За справка поранешниот министер на култура беше турчин, проблеми немаше, прашаj се зошто.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Jас исто не мога да разбера протестите.
4 години дел од протестираштите (симпатизантите на Борисов) негираха мафиjашкото му минато. Сега протестират против веке отменена номинациjа за шеф на безбедностнине служби (медиен таjкун и бизнесмен со сомнителни практики, коj 3 години правеше далавери со владата на Борисов).
Останатите сакат оставка на владата и нови избори, а не мислат дека работат Борисов да се врати заедно со корумпираниот Jане Jане и удобниот националист газда на телевизиjа СКАТ.
На протестите има много луге кои не ги сакат ниту ГЕРБ (Борисов), нито БСП (Станишев), но реално са маша на Борисов, коj ги користи да се спаси од разкриване на далавери и вракане начело на владата.
А дека БСП направиха огромна глупост со номинациjата на Пеевски за шеф на службите - вистина е.

Односно Муса Пелев - мисла дека не е Турчин. Доколкото знам е Помак. Но не тоа е битно. Не би требало да е проблем во Благоевград областен да биде Турчин или Помак а во Крджали или Разград - Бугарин. Тие кои користат национален мотив за едно или друго не са баш демократи.
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
515
Поени од реакции
566
Епа ако секoj може да извади таjа броjka оти вие не можете. Не ми одговараj, ова ми беше риторично прашанje. Нека темава биде за протестот, а не за плjуканje.
Нас не ни одговара да се тури турчин там дека турчин не е избиран вообшто кога он е от ДПС. Не може на пиринска македониja да се тури турчин, ова си е чиста подигравка и провокациjа от страна на владата. Нека турат во Крджали, не во Благоевград и Пловдив.
За справка поранешниот министер на култура беше турчин, проблеми немаше, прашаj се зошто.
Е па за протестот и зборувам де.Нели протестираат поради турчинот. Кога тој Турчин ќе побара малцински права затоа што е Турчин вие велите нема малцински права туку има права како единка како и секој во Бугарија. Тогаш нели како и секој Бугарин може да биде чеф на таа Благоевградска област.Нели сте во ЕУ каде што секој може секаде да работи без никаков проблем.

Затоа велам дека сте со двојни аршини,кога ви бараат малцински права тогаш сте граѓанско опшество а кога некој го користи тоа граѓанско право да работи(шефува) било каде во Бугарија тогаш велите тој е Турчин (малцинство) и нека си работи таму каде што ги има Турците.

Далеку сте вие од свеста и манирите на ЕУ.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Се љутат зашто стаиле мафијаш , ние си стаивме државен непријател и тешка убица за министер они глеј за што протестираат :cool:
 

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
825
Протестите започнаха веднага след назаначаването на овоj во лево ( Делjaн Пеевски ). Овоj во десно мислам знаете коj е. За тие кои не знаjат тоа е Илиja Павлов, основател на групировката Мултигруп. На сликата Делjaн Пеевски е на 20 години.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Ептен мерак ми беше за Благоевград да гледам. Овоj Муслиманов нема шанси долго да седи во таа канцелариjа. Можете бе вие Македонците (комити таму божемски, ова-она), со било коj капацитет, така да идете некаде да бркате кадри на ДУИ, ДПА, и никоj ништо да вам не може?


Алал вера!!!!

 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Е па за протестот и зборувам де.Нели протестираат поради турчинот.Кога тој Турчин ќе побара малцински права затоа што е Турчин вие велите нема малцински права туку има права како единка како и секој во Бугарија.Тогаш нели како и секој Бугарин може да биде чеф на таа Благоевградска област.Нели сте во ЕУ каде што секој може секаде да работи без никаков проблем.
Затоа велам дека сте со двојни аршини,кога ви бараат малцински права тогаш сте граѓанско опшество а кога некој го користи тоа граѓанско право да работи(шефува) било каде во Бугарија тогаш велите тој е Турчин(малцинство) и нека си работи таму каде што ги има Турците.
Далеку сте вие од свеста и манирите на ЕУ .
Ти слушна ли што извикуваат луѓето? “Долу ДПС“'. Некаде чу ли етнички закани?
Може да се вели Ванчо Михајлов и секој ден да оди во црква штом е од ДПС пак така ќе го пречекаат. Во Пловдив е бугарин но е од ДПС и него не го пуштаат да влезе во општината.
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
515
Поени од реакции
566
ЛУДОГОРЕЦ: A ти сега муда за бубрези ли ми продаваш? Ме убедуваш мене во нешто или самиот себе дека сте демократи а не националисти? Јас ли ги поставувам видеата и под нив коментари од типот “убаво го пречекаа Турчинот“,“муслиманов нема шанси да биде гувернер“ или пак ти и твоите сонародници?

Ете и постот на Атила е сличен со моите заклучоци.

Еве пак ќе те прашам тебе лично ако се декларирате дека нема малцински права ами правата се исти за сите граѓани на Бугарија зошто тогаш го етикетирате како муслиман, Tурчин.

И колку што гледам на снимките иам 50-60 граѓани кои се спротиставуваат каде се останатите граѓани на Благоевград. Може ли една коалиција која претпоставувам дека имала најмалку 2.5-3 милиони гласови да ја срушаат неколку илјади незадоволни демонстранти?
 
Член од
25 јануари 2012
Мислења
130
Поени од реакции
68
Скоро ке има граѓанска војна. Тоа не подлежи на сомнеж, а е само прашање на време. Jас лично ќе излезам да тепам гербери.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
A ти сега муда за бубрези ли ми продаваш?Ме убедуваш мене во нешто или самиот себе дека сте демократи а не националисти?Јас ли ги поставувам видеата и под нив коментари од типот “убаво го пречекаа Турчинот“,“муслиманов нема шанси да биде гувернер“ или пак ти и твоите сонародници?
Ете и постот на Атила е сличен со моите заклучоци.
Еве пак ќе те прашам тебе лично ако се декларирате дека нема малцински права ами правата се исти за сите граѓани на Бугарија зошто тогаш го етикетирате како муслиман,турчин.
И колку што гледам на снимките иам 50-60 граѓани кои се спротиставуваат каде се останатите граѓани на Благоевград.Може ли една коалиција која претпоставувам дека имала најмалку 2.5-3 милиони гласови да ја срушаат неколку илјади демонстранти ,незадоволни
Тоа дека сите граѓани во бугарија имаат исти права е факт, но тоа не му дава право на некој претставник на мафијашка структура да управува град во кој никој не гласал за неговата партија, рекоа ти го и погоре во претходната влада имаше етнички Турчин кој беше 4 години министер за култура и никој не протестираше против него ама човекот не беше од оваа мафијашка партија.


Точно е дека има голем број на луѓе во бугарија кои не сакаат Турците и за тоа има голема вина истата таа партија. Јас имам многу пријатели Турци ама никој од нив не е од оваа партија, дури до пред еден час пиев пиво со еден од нив. Ако некој од нив стане член на оваа партија, престанувам да разговарам со него, имам многу пријатели Македонци но никој од нив не е од ОМО и за тоа ми се пријатели!
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.815
Поени од реакции
1.088
Можно е и да не паѓа владата.
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
етнички турци на протест против владата

а тоа е креативен начин да кажеш на овие од владата дека се п***и :icon_lol:

 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
а тоа е креативен начин да кажеш на овие од владата дека се п***и :icon_lol:

Да, тие 2 са дел од модата да одиш на протест за да се правиш на интересен и оригинален.
Невкусно.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Штраjкуваштите получиха благословиjaта на негово светеjшество бугарскиот патриарх Неофит.
http://bulgaria.actualno.com/Patriarhyt-blagoslovi-protestirashtite-news_428743.html
Тоа е за прв пат после демократичните промени,кога црквата прави обид да се вмеша во политиката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom