Протести во Бугарија - се бара оставка на владата

Член од
21 април 2012
Мислења
366
Поени од реакции
186
Илјадници луѓе се собраа на протести во Софија и други градови низ Бугарија. Демонстрантите бараат оставка на социјалистичката влада која е на власт само две недели.
http://www.makdenes.org/archive/news/20130617/428/428.html?id=25018948

http://btvnews.bg/bulgaria/obshtestvo/izvineniyata-na-polititsite-ne-uspokoiha-grazhdanskoto-nedovolstvo.html
http://www.vbox7.com/play:2fdd1959a3 видео от протестот koj трае веке 6 дена.

Очекува се идните денови уште по големи протести пошто ПЕС ке заседува во Софиjа во сабота 22.06.2013г.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Ludnica e .. nogu e jako epten pocit za bugarite kako se sobraa. Se mladi lugje se imat sobrano i site se onaka kul.

Оd 6 dena, 5 dena sum na protestite i mozam samo da kazam edno golemo alal vera za bugarite. Volen Siderov pravi teski seljacki provokacii so 100 nasmrkani skinhedovi, ali ne ja biva provokacijata oti narodot e nogu kul i u faca im se smeat. ;)

Вcera bese jako a u nedelata u Сofija izlezoa okolu 35 000 lugje. Epten epten super e.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Pametno. (y)

Gragjansko nezadovolstvo.
 
M

Muranyi

Гостин
^^Немаат толкав демократски капацитет Бугарите.

3атоа можат од нас да учат во тој поглед, кога веќе можеше еден Ердоган, на пример.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Тешко да падне владата тоа е сигурно , не се тие на тоа ниво уште дојдени ова онака се залажуваат само колку да не се работи да прошетаат и така е убаво времето деновиве.
 
Член од
25 април 2012
Мислења
443
Поени од реакции
580
Мене не ми се логични протестиве, само две недели се на власт остајте нека поминат бар 100 дена.

Или и овие се некои сендвич-протестанти?
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Што е ова работа бре аман!

Во Бразил протести, во Турција протести, сега и во Бугарија протести.

Како болест се шири протестите во светот. :eek:
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Па со протести падна и минатата влада, не ви изгледа ова на контранапад на бојков?

My ass независни и спонтани протести, се знае дека има организато. И во Бугарија и во Турција и секаде каде што има протест!

За кај нас ич да не почнувам...
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Малиот аљи беше на прошетка по светот,му дадоа некои инструкции....па да видиме дали биле арни или лоши.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Па со протести падна и минатата влада, не ви изгледа ова на контранапад на бојков?

My ass независни и спонтани протести, се знае дека има организато. И во Бугарија и во Турција и секаде каде што има протест!

За кај нас ич да не почнувам...

abe nema nikakov organizator ... se se izorganizira po internet ... stvarno ti vikam .. imam nogu prijateli i stvarno na site preku kur im e dojdeno .. osobeno vcera zako nizglasaa nema povekje online kladilnici .. toa e donesen zakon vo korist na eden komunisticki oligarh Vasil Boskov, i ete imam prijateli na po 35 godini i sekoj doma vcera sakal da zalaga nesto sportska i koga videle sto kako e site poludea i odma ojdea u centar da se protestira oti im skurci .... abe dolga i siroka e rabotata ne e ova od bojko organizirano .... ni bojko go saka narodot ni stanisev a ovaj bolen liderov za nego da ne zboreme .. narodot tuka saka epspertno pravitelstvo organizirano od eksperti od naj razlicni kraei od BG i partiski i vonpartiski ali povekje se saka vonpartiski eksperti ... narodot se razbudi, epten se organiziraa na FB ... bojko koj go ebe .. ni nego go sakat ni nikoj .... a dema demek bugarite go nemaat toa demokratsko nivo toa e samo vo vlasta aka ... narodot dolu e i te kako demokratski. Vcera so palki ne provociraa brigadite na Volen i site se smeeja duri im pruzea pregratka .. epten se kul bugarite jas ne ocekuvav deka kje ima sekoj den po 15 000 lugje koi kje protestiraat i site mirno. Semejstva so mali deca na po 3/4/5 godini ima. Onaj den edno od svadbata pravo dojdea. Epten e protestov miren i kako so treba. Pred 3 veceri sakaa da napravat skandal ama narodot odma gi fati koi se i gi teraa da si priznaat koj gi pratil da se tepaat ... i taka gi raskonspiriraa site i se prodolzi pod kontrola .... epten e kul nacinot na koj se organiziraa site i kako go gledaat protestot. Muzika, se tancuva, se druzat, si pomagaat .... Se cudam samo koga vo skopje kje izlezat 7 000 / 10 000 lugje da si go kazat mislenjeto.
--- надополнето: 20 јуни 2013 во 03:11 ---
Мене не ми се логични протестиве, само две недели се на власт остајте нека поминат бар 100 дена.
Или и овие се некои сендвич-протестанти?

Za samo 3 nedeli napravija epten sranja. Epten epten sranja i nogu naglo i seljacko ponashanje imaa sprema predhodnite ministri i tako dalje. Malku preterano e i narodot se srami od takvite politicari i zatoa sakaat nova vlada socineta od razlicni eksperti vo svojot zanaet politika prvo ekonomija i tako dalje ...
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
262
Поени од реакции
173
Мене не ми се логични протестиве, само две недели се на власт остајте нека поминат бар 100 дена.
Или и овие се некои сендвич-протестанти?
Причината била што за шеф на Агенциjата за Национална Безбедност поставиле прав мафиаш (разбираj бела jака). После шест дни на протести тоа е веке отфрлено но протестот може и да продолжи - како да веруваш на влада коjа даже и кумова срама нема и ке ти тури мафиаш за баш полицаец.

Патем тоа е прв протест каj нас во коj мнозинството са млади образовани луге.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Па со протести падна и минатата влада, не ви изгледа ова на контранапад на бојков?

My ass независни и спонтани протести, се знае дека има организато. И во Бугарија и во Турција и секаде каде што има протест!

За кај нас ич да не почнувам...


новата влада назначи Турчин за гувернер на Благоевград,луѓето го пречекаа како треба:D
 
Член од
21 април 2012
Мислења
366
Поени од реакции
186
На народо му писна от глупости, еве за това са протестите. Новата социалистичка-етничка влада сака да тури на кормилото на државата мафиjaши. Вчера за замесник министар на МВР беше турен мафиjaш от групировката СИК, ова револтира народо оште повеке. Замесник министерот беше кренат от власт истиот ден што беше турен.

Сега се турени мафиjaши на БЕХ(Бугарски Енергетски Холдинг) a знаете дека зарад високата цена на струjата почнаа зимните протести.

За шеф на Благоевградска области сакат да турат турчин, е нема да стане ова работа. ЗА Пловдивска област дека нема една турска избирателна секциjа исто сакат да турат турчин за шеф. Как ке управлjува област човек от партиja дека jа нема воопшто во регионот.

Народо сака свикванjе на ново Велико Народно Собрание и промена на Конституциjата на мажоритарен принцип, да се избират не партии, а личности/луге.

Еве ви слика за какви луге станува дума на протестот, обични нормални луге, право ви кажува Giger's Predator.

мама.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom