Промовиран новиот спот на Милчо Манчевски Macedonia-timeless

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Спотот е катастрофално слаб, не претставува во лошо светло и што е најважно - нема порака. Промотивен спот треба да ИНФОРМИРА луѓе што не знаат за Македонија (па нека има и текст ако треба). Овој спот не го прави тоа. Значи чиста утка.

Се сложувам со сите критики изнесени погоре (да не ги повторувам)!

Жалам, ама треба повторно да се снима.:jaj:
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
A ti sto ocekuvase, da kaze: da kraev, zaebav rabota, namerno storiv plagijat??

Inaku, laze kako bugrin i grk zaedno.

JAVNO KAZUVAM DEKA ZNAM KAJ KOGO DOMA GO IMA GLEDANO GRUZISKIOT SPOT!
КЕ СЕ ИСКУПИ БРЕ..со наредните пет...спотот за манастирите ке почиња со Изгрев како најрепрезентативен

- Веќе започна и законската процедура за изработка на уште пет телевизиски спотови, од кои уште еден ќе биде од општ карактер, еден ќе биде поврзан со промовирање на македонското вино, трет со македонската археологија, ќе бидат претставени и убавините на нашите цркви и манастири, џамии, а еден ќе го претстави Охрид, рече премиерот Груевски.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.276
Поени од реакции
81.447
Се сложувам.
Можеби не се изразив најјасно, но токму тоа ми беше поентата. Дека во овој случај не се работи за класично јадење гомна од типот на: "Oва е срање, ја знам боље да го направам", туку за критики на место.

Но, летањето на Грузијците (на спотот) сепак делува предимензионирано. Колку што се сеќавам (имам завршено етнологија) грузијските народни танци кои вклучуваат сабји и мечување, не се истите оние кои го имаат летањето. Ова ми личи на некаква спојка од двете.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
A ti sto ocekuvase, da kaze: da kraev, zaebav rabota, namerno storiv plagijat??

Inaku, laze kako bugrin i grk zaedno.

JAVNO KAZUVAM DEKA ZNAM KAJ KOGO DOMA GO IMA GLEDANO GRUZISKIOT SPOT!
Знам дека знаеш... ..,ама тој е сега дворски режисер...затоа одшетај.....:)
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Го чув Милчо на А1, и коментира ко најголем серко "Баш сакам да видам што ќе направат тие вшештени глави што само коментираат".
МОРЕ СУРУШ ЕДЕН ГЛУП, кога ќе правиш нешто гледај да е оригинално. Значи ем има поврзаност целава продукција со грузиската, АМА ТОЛКУ НАЈМНОГУ Е ИСКОРИСТЕНА ПРИКАЗНАТА Bedtime Stories, дури и фацата на крај личи на Адам Сендлер, таков тркалезен суруш што прави ШШШШШШШШШШШШШШШШ ко на швепс рекламата
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
definitivno nikoj ne moze da go negira kvalitetot na Milco Mancevski ama mnogu e bitno da se doznae celta na spotot i target grupata.Ako spotot treba da donese turisti vo Makedonija togas e totalna utka , ako treba da ne pokaze kako zemja so bogata i macna istorija i da osprovocira nekogo da bara poveke informacii za nas togas do nekade mozebi i ke uspeat vo toa ama ke treba da se reklamiraat ne pomalku od 3 meseci (a toa ke koshta daleku mnogu pari). Jas se uste nemam slusnato deka vrvnite umetnicki resiseri gi angaziraat vo kampanji(osven politicki).taka da za mene ovaa e uste edno perenje na mozok od tipot nie rabotime samo so najdobrite ama dali rabotime pravilno ne e bitno
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Dejan];2024538 напиша:
секс.цом таму има цицки

grandmasex.com

И овде има цицки, по твој вкус.


Ако некој се сеќава и може да го најде рекламниот спот, мислам за МЕЈД ИН МАЦЕДОНИА беше, со филигранството и карактеристичниот старец .
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.979
Поени од реакции
12.531
„Секој има право на свое мислење, маанџии колку сакаш, ама едвај чекам маанџиите да седнат и да сработат самите нешто добро. Во почетокот на спотот, во отприлика една четвртина од секунда се појавува куќа во Велес и пред неа рефлектори, рефлекторите со кои работевме снимени се и тој кадар е намерно оставен во спотот“, изјави Милчо Манчевски, режисер за спотот.
„Тоа е дел од еден суптилен структуралистички пристап кон делото, кон уметноста, каде што малку се насочува гледачот да го забележи суптилно и самиот процес на создавање на делото“, додаде Манчевски
.

Ауу да,јас ко ги видов тие рефлекторите баш во таа четврт секунда истово си го помислив :tapp:
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
милчо и квалитет? хеахаехеахеахеахеа :pos:
научна фантастика во соодветен форум, ште ви се моља.
едит-тоа е така само поради тоа што нема конкуренција кутриот. не од што е толку добар и талентиран и сл.
гет оувер ит.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Najgolemiot problem e samiot plagijatorlak! Ne reflektorite.

Kako mozes da se falis so bogata istorija (koja ti ja negiraat) koga samiot krades!
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
И мене искрено не ми се допадна спотот но не знам ако може неко јда каже дали му бил онаредено од вмро така да го направи, или имам слобода во снимањето.


п.с. па неговиот филм пред дождот поубаво ја преставува македонија бидејќи мене ме прашале странци кога бев во охрид каде се наоѓа таа црква од филмот бефоре тхе рејн. ја се изненадив колку филмот може да биде и реклама.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Доста веќе со делот со книгата. Во сто филма тој “трик“ е употребен. Не е веќе нешто што се краде. Тоа веќе е клише. Зошто Милчо го употребил баш тоа напоредно со шизофрената монтажа? Е тоа не знам. :pos2:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Da, navistina, od kade izripuvaa igraorci??

Ili onoj keleshot sto bi mozel da bide malku porazvien i da ne lici kako da ne jadel poslednive meseci.

Ili babuskerana koja edvaj potkreva lubeJnca?

Ili greskata vo montzata na keleshon na suvata rida bezvoda?

Ili shizofrenijata na informaciite?

Celiot spot e idiotski.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom