Промени во платежниот промет влегува ли Пејл пал и компанија?

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Не ми се верува дека Пејпал ќе влези во Македонија, ова како што гледам е сеуште многу комплицирана работа за компанијата да се занимава за пазар од 1.8 милиони народ.

Ќе треба со Народна Банка да имплементираат некој работи, а тоа со среќа нека му е на секој кој не е длабоко интегриран во нашиот коруптивен систем за правење на големи пари.
Пејпал е влезен веќе со години, само треба некои закони да се усогласат, односно ова што веќе се усвои за да може и да се примаат пари, а не само да се плаќа. Нема ништо комплицирано за Пејпал, кај нас беше застојот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Се е комплицирано кај нас и константно лажи секоја власт досега. Затоа немаме Пејпал. И се разбира дека е проблемот кај нас :pos:

Како што гледам ова пак е прекомплицирано за Пејпал да се секира за пазар како Македонија.

Не верувам дека ќе може да примаме пари во догледно време.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.256
Се е комплицирано кај нас и константно лажи секоја власт досега. Затоа немаме Пејпал. И се разбира дека е проблемот кај нас :pos:

Како што гледам ова пак е прекомплицирано за Пејпал да се секира за пазар како Македонија.

Не верувам дека ќе може да примаме пари во догледно време.
Ако влезе Револут на пример, прашање е колку ти треба Пејпал воопшто. Буквално е дигитална банка си функционираат меѓународни трансфери, дури и тргувања со крипто мислам дека може преку Револут така да топ си.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.073
Поени од реакции
19.878
Ако влезе Револут на пример, прашање е колку ти треба Пејпал воопшто. Буквално е дигитална банка си функционираат меѓународни трансфери, дури и тргувања со крипто мислам дека може преку Револут така да топ си.
Овие измениве не се за таков вид сервиси како Revolut, бидејќи тие си функционираат без проблем, од секогаш. Wise без проблем функционира со години, Payoneer исто.

Измениве повеќе се однесуваат за сервиси од типот на Stripe, кои нудат можност за онлајн плаќање со картичка. Досега само банките нудеа таква услуга кај нас, преку CaSys, само за правни лица (фирми). Со измениве такви услуги ќе може да нудат и други институции и фирми, можност за нови македонски стартапи како Stripe.

Ако го направат да може и физички лица да добијат таква можност, тоа би било океј. Ако е како досега, само за правни лица, тогаш нема да има некој голем импакт.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Revolut имаа дозвола у старт у Македонија после се повлекоа, дури студирав во Холандија ги користев и се буквално беспрекорни, трансфери, плаќања синхронизација со апликација се е перфектно. Ако ја отвори вратата за Македонија music to my ears :)

Има временска рамка кога би се случило ова?
Не сум сигурен за примање, ама за праќање пари на акаунт на човек у Холандија функционира, мислам ијам јас праќано.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Се е комплицирано кај нас и константно лажи секоја власт досега. Затоа немаме Пејпал. И се разбира дека е проблемот кај нас :pos:

Како што гледам ова пак е прекомплицирано за Пејпал да се секира за пазар како Македонија.

Не верувам дека ќе може да примаме пари во догледно време.
Eпа добро де дај кажи што е конкретно прекомплицирано? Пејпал нема што да се секира или да не се секира, тие се ВЕЌЕ влезени на МК пазарот зашто веќе неколку години си постојат како платежен процесор. Онлајн све што купувам со Пејпал плаќам. И веќе одамна може на наша сметка да ти легнат пари со финтата со Словенија, така имам повлекувано пред повеќе од 10 години. Значи технички пречки нема. Еве и ова со законските измени е усвоено.
Што е комплицираното?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Eпа добро де дај кажи што е конкретно прекомплицирано? Пејпал нема што да се секира или да не се секира, тие се ВЕЌЕ влезени на МК пазарот зашто веќе неколку години си постојат како платежен процесор. Онлајн све што купувам со Пејпал плаќам. И веќе одамна може на наша сметка да ти легнат пари со финтата со Словенија, така имам повлекувано пред повеќе од 10 години. Значи технички пречки нема. Еве и ова со законските измени е усвоено.
Што е комплицираното?
Нарочно е комплицирано за да не може целосно да се користи Пејпал и да изгубат пари нашите банки од транскации. Затоа дури прогледуваат низ прсти на нелегални начини само за да не направат се што е потребно да влези целосно Пејпал.

Пејпал треба да имплементира методи со кои ќе може Народна банка да следи тоа што се случува, а Народна банка нема ниту капацитет, ниту волја да го направат тоа.

А Пајпал уште помалце сака да се замара со некоја вукојебина од 1.8 милиони луѓе и да ја турка процедурата кај нашите институции.

Разбираш?
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.256
Не сум сигурен за примање, ама за праќање пари на акаунт на човек у Холандија функционира, мислам ијам јас праќано.
Зборев како едно искуство со револут примање пари таму никад сум немал проблем, делење сметки исто како мини социјална мрежа е ако сте 4-5 души јадете заедно можеш едноставно да поделиш плаќање меѓу вас соодветно кој колку треба.

Нешто што у Македонија уште го нема у факинг 22 година.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Нарочно е комплицирано за да не може целосно да се користи Пејпал и да изгубат пари нашите банки од транскации. Затоа дури прогледуваат низ прсти на нелегални начини само за да не направат се што е потребно да влези целосно Пејпал.

Пејпал треба да имплементира методи со кои ќе може Народна банка да следи тоа што се случува, а Народна банка нема ниту капацитет, ниту волја да го направат тоа.

А Пајпал уште помалце сака да се замара со некоја вукојебина од 1.8 милиони луѓе и да ја турка процедурата кај нашите институции.

Разбираш?
За жал ништо не разбрав, односно повторно не кажа ништо конкретно, така да следната година ќе видиме дали си во право.
 

segafredo

The Grey Cardinal
Член од
21 ноември 2022
Мислења
296
Поени од реакции
563
Револут е руска. A со Русите секогаш мора да се биде повнимателен. Јас лично користам N26
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Овие измениве не се за таков вид сервиси како Revolut, бидејќи тие си функционираат без проблем, од секогаш. Wise без проблем функционира со години, Payoneer исто.
Има некоја финта за Revolut да фукнционира? Пробав пред месец - два и видов дека не нема на листата и баталив регистрација:
1669716513677.png


Сега пробав, на waiting list сум па ќе видиме дали ќе успеам.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.104
Има некоја финта за Revolut да фукнционира? Пробав пред месец - два и видов дека не нема на листата и баталив регистрација:
Прегледај го приврзокот 356401


Сега пробав, на waiting list сум па ќе видиме дали ќе успеам.
Не чекај, нема да успееш. Не функционира
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Револут е руска. A со Русите секогаш мора да се биде повнимателен. Јас лично користам N26
Руско-украинско партнерство...Не е сопственост на Русија. Централата е во Лондон.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
За жал ништо не разбрав, односно повторно не кажа ништо конкретно, така да следната година ќе видиме дали си во право.
Се надевам дека грешам и дека ќе можиме да примаме пари на Пејпал.

Јас сум само скептик, затоа што досега, ниедна власт не ги среди законите за да може Пејпал да влези легално во Македонија. А сите се фалеа дека направиле се што треба, за по некоја година, пак да променат закони и да тврдат дека сега се е средено.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.073
Поени од реакции
19.878
Има некоја финта за Revolut да фукнционира? Пробав пред месец - два и видов дека не нема на листата и баталив регистрација:
Прегледај го приврзокот 356401


Сега пробав, на waiting list сум па ќе видиме дали ќе успеам.
Не знам за Revolut дали има финта, сум немал потреба да ги користам, па затоа и не сум разгледал дали има финти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom