Проектни за матура

Шурикен

Hard Core !
Член од
8 ноември 2008
Мислења
6.559
Поени од реакции
4.072
Имам земено проектна задача по биологија на тема: Деформитети на 'рбетниот столб. Проектната ми е готова. Треба да ја предадам во понеделник.
Проблемот е во тоа што едни од професорите велат дека требало по 3 примерока, а други по 4.
Па сакам да ве прашам на вас по колку ви рекоа да им предадете?
3. Секаде мислам дека е така.
 
Член од
24 декември 2011
Мислења
25
Поени од реакции
1
ај ако може пишете нешто во однос на структурата на проектот, што треба да содржи, како треба да изгледа и сл. фала ви однапред :)
 

Шурикен

Hard Core !
Член од
8 ноември 2008
Мислења
6.559
Поени од реакции
4.072
ај ако може пишете нешто во однос на структурата на проектот, што треба да содржи, како треба да изгледа и сл. фала ви однапред :)
Тие одамна завршија, једино ако си останат за во август. Е сеа вака, колку што ме држи меморија, треба да имаш насловна страна на која горе на средина да пишува проектна задача на таа и таа тема. Една слика на сред страна бапни, доле лево ментор, од другата страна изработил и на средина требаше да ни пишува Март 2012, е сеа тоа незнам шо треба да ти пишува. На наредна страна треба да имаш содржина на која ке ти пишува што содржи проектната задача. Тоа по пример нешто вака ке ти изгледа:
Вовед...................................................1
xxx.......................................................2
И тако даље.

После тоа ти доажа вовед на проектот во кој наведуваш основните работи, мислам дека тоа ти е јасно. Е сеа пиши си на нет, прочепкај си ја темата и види за што можеш да пишуваш. Мене на пример ми беше тема Роботика и прва страна имав вовед, втора страна структура на робот, трета страна потекло на робот, па видови роботи итн.

Страниците да не заборавиш да ги нумерираш. На последна страна заклучок треба да ти стои во кои ке пишеш што се заклучуваш од твоето такозвано истражување. И не заборавај дека Воведот и Заклучокот се пишуваат на посебна страна. Пример ако воведот ти фати страна и 5 реда од втората страна, наредниот поднаслов ке ти се наоѓа на наредна страна, односно заклучокот да биде на посебна страна. После заклучокот треба да имаш уште една страна во која ке наведеш користена литература, пар линкови ке ставиш или учебници со се автори од кој си користел. И да не заборавам, ти требаат 3 примерока укоричени, од кој кај нас рекоа само еден да е задолжително у боја, а другите два не е морално пошо у самиот проект треба пар слики да ставиш и пожелно е под сликите да си ставиш, на пример: Сл.1 Робот со дигнат кур или што и да содржи самата слика.

И Power point презнетација со 10тина слајдови за коа би презентирал.

Ваљда не пропуштив многу, ако нешто не ти е јасно пиши па ке пробам да ти објаснам. :)
 
Член од
24 декември 2011
Мислења
25
Поени од реакции
1
Тие одамна завршија, једино ако си останат за во август. Е сеа вака, колку што ме држи меморија, треба да имаш насловна страна на која горе на средина да пишува проектна задача на таа и таа тема. Една слика на сред страна бапни, доле лево ментор, од другата страна изработил и на средина требаше да ни пишува Март 2012, е сеа тоа незнам шо треба да ти пишува. На наредна страна треба да имаш содржина на која ке ти пишува што содржи проектната задача. Тоа по пример нешто вака ке ти изгледа:
Вовед...................................................1
xxx.......................................................2
И тако даље.

После тоа ти доажа вовед на проектот во кој наведуваш основните работи, мислам дека тоа ти е јасно. Е сеа пиши си на нет, прочепкај си ја темата и види за што можеш да пишуваш. Мене на пример ми беше тема Роботика и прва страна имав вовед, втора страна структура на робот, трета страна потекло на робот, па видови роботи итн.

Страниците да не заборавиш да ги нумерираш. На последна страна заклучок треба да ти стои во кои ке пишеш што се заклучуваш од твоето такозвано истражување. И не заборавај дека Воведот и Заклучокот се пишуваат на посебна страна. Пример ако воведот ти фати страна и 5 реда од втората страна, наредниот поднаслов ке ти се наоѓа на наредна страна, односно заклучокот да биде на посебна страна. После заклучокот треба да имаш уште една страна во која ке наведеш користена литература, пар линкови ке ставиш или учебници со се автори од кој си користел. И да не заборавам, ти требаат 3 примерока укоричени, од кој кај нас рекоа само еден да е задолжително у боја, а другите два не е морално пошо у самиот проект треба пар слики да ставиш и пожелно е под сликите да си ставиш, на пример: Сл.1 Робот со дигнат кур или што и да содржи самата слика.

И Power point презнетација со 10тина слајдови за коа би презентирал.

Ваљда не пропуштив многу, ако нешто не ти е јасно пиши па ке пробам да ти објаснам. :)
хахахаха инаку прашав чисто информативно, не сум за во август, веќе одамна предадов, ама веќе подолго време ми прифаќаат проекти без да бидат опфатени сите елементи, односно да биде запазена структурата на проектот, а некои ученици веќе си ја знаат структурата и правилно си работат...таква ми била среќата :) инаку фала, мислам дека се‘ детално е опишано, нема потреба од уште нешто, следната година нема да пишувам произволно :)
 
B

Black Guard

Гостин
И до кога е крајниот рок за да предадете матурска?

Прашувам ако можам на некој да му помогнам додека сум слободен?
 
Член од
18 август 2010
Мислења
45
Поени од реакции
7
Луѓе ај некои примери за проектна задача по информатика.Малце е рано ама јас полека да се спремам :D
Фала однапред :)
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Дали некој ќе знае да ми каже колку влијае изборот на темата при бодувањето на проектната? Попросто кажано, дали ако темата е од, пример, биологија, ќе важат поените на филолошки факултет?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Дали некој ќе знае да ми каже колку влијае изборот на темата при бодувањето на проектната? Попросто кажано, дали ако темата е од, пример, биологија, ќе важат поените на филолошки факултет?
Не се битни изборот на тема и предмет за упис на факултет, што сакаш можеш да си избереш и поените пак ќе ти ги важат небитно дали ќе одиш на филозофски, филолошки, медицински, ПМФ...
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Luge, zemete tema po fizicko za sto sakate, najlesnite poeni sto se dobivaat od matura, veruvajte, ja budala zedov fizika, se iznamaciv dur go napraviv,a da ne zboram za tie so imaa matematika. Nema vrska proektnata so fakultetot.
 
Член од
9 март 2009
Мислења
999
Поени од реакции
392
Да не има некој проектна задача по матура по Биологија за кисели дождови,или пак ако знае од каде можам да побарам.. не е за мене за една другарка е, одбрала Биологија за проектна задача и им рекле сами да си одберат тема по свој избор,ако случајно некој има некоја готова проектна по Биологија,без разлика што тема е,ако може нека ми ја прати :)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Имам проектна изработена по Бизнис, средена тип топ.
Темата е: Бизнис План

Проверена од менторот едно 10 - 12 пати, без ниту една грешка и на бранење добив 5 - ка со сите 12 поени.

Кој е заинтересиран нека ми пише ПП, за да се договориме за подетални инфорамции.
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
1
Поени од реакции
1
Имам изработено проектни задачи од областа на хемијата на тема: Витамин А и Процеси на преработка на отпадни води. Кој е заинтересиран нека ми пише во ПП. Проектните се оценети со сите можни поени
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Постојат матуранти што купуваат проектни задачи?! Па, тоа е единствената шанса во средно да се истакнете од областа што НАВИСТИНА ве интересира. Јас на пример уживав додека ја правев мојата по бизнис и имав одлични познавања од областа, по што без многу напор и учење одлично ја презентирав.

Препорака до сите матуранти - немојте да паѓате на готови матурски задачи, напишете си свои од темата што ја сакате, многу подобро ќе поминете.
 
Член од
20 ноември 2013
Мислења
19
Поени од реакции
4
Има некој идеја за тема по математика за проектнва за матура, за нешто што би имало поќе да напиша ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom