Продажба на злато

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Можно е и да изгледав доста видеа деновиве на јутуб со повици за докупување на злато :) Фала ти за мислењето кое го ценам како некој кој 10+ години активно работи на случајот. Доста работи и настани се случуваат и се најавуваат кои ќе продуцираат дополнителна неизвеснот и ме наведе на такво мислење. Претходно не го спомнав Бафет кој премина на злато и тоа може да влијае на повеќето аналитичари. Кина допрва ќе ја загрева атмосферата. Еве русите бичат со ковид вакцината и немаше никакво влијание врз цената на златото иако сите очекуваат пад штом вакцината излези. Инаку за МСЕ комплет сум сложен, но имам уште доста за материја за учење.
Не гледај Јутјуб голд бугс. Тие се перма Булс. Што и да е викаат дека златото ќе расте. А во пракса во последните години само окулу 50% од времето златото е во бул маркет. И јас ги слушав и за малку ќе се изгорев. Златото е добар ассет клас ама не е панацеа и неуништливо. Во основа се однесува како комодити. Златото не е пари туку монетарна стока и има силна корелација со нафта, Ламбер, и слично. Битно е да имаш понекогаш и усд зошто ако е слабо златото усд оди нагоре. Исто убава работа и има многу долги бул маркети е цхф. Анализирај однос цхф и камати на фед има една добра финта. Исто злато има јака позитивна корелација со ауд,кад и нзд. Јас многу тргувам злато,сребро и Форекс. Со права ротација на средства и само Лонг позиции можеш да си постојано во плус. Има систем тука цел. Интересно е. Акции се сосема различен систем и класа. И тие се многу убава работа. Најдобро е дивезрификација, акции, злато,Форекс и ротации.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Јбг, времето е 24 часа на ден. Почнав од многу општо за тргување, па со МСЕ акции и има многу за учење но етапно ќе ја совладам материјата паралелно со пракса проследена со одредени добивки но и загуби :) кои засега се во рамките на подносливото. Во меѓувреме и за сребро и за злато по малце учам. Во главно гледам разни гости на овој канал. Исто Киосаки на неговото радио шоу носи гости интересни. Со валутите немам ништо, но имам белешки за овие работи кои ги спомна погоре па ќе им дојде и нив времето.

Од аспект на логистика е захтевно со сите овие различни инструменти и ротации како што велиш, но ако си на една платформа со се веројатно е полесно по одреден период пракса. Кога велиш Forex која платформа ја користиш? FX leader? Ја гледав еднаш таа и се ме наведуваше накај ЦФД и другите финансиски дерифати кои не ме бендисаа и ми изгледаа многу шпекулативни. Отворив демо акаунт но кога видов маргини, хеџирање, стоп лос...сфатив дека мора со ред и по полека. Така што сега на МСЕ акции сум најмногу и злато и сребро како поддршка, но и тука имам исто многу за учење.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Јбг, времето е 24 часа на ден. Почнав од многу општо за тргување, па со МСЕ акции и има многу за учење но етапно ќе ја совладам материјата паралелно со пракса проследена со одредени добивки но и загуби :) кои засега се во рамките на подносливото. Во меѓувреме и за сребро и за злато по малце учам. Во главно гледам разни гости на овој канал. Исто Киосаки на неговото радио шоу носи гости интересни. Со валутите немам ништо, но имам белешки за овие работи кои ги спомна погоре па ќе им дојде и нив времето.

Од аспект на логистика е захтевно со сите овие различни инструменти и ротации како што велиш, но ако си на една платформа со се веројатно е полесно по одреден период пракса. Кога велиш Forex која платформа ја користиш? FX leader? Ја гледав еднаш таа и се ме наведуваше накај ЦФД и другите финансиски дерифати кои не ме бендисаа и ми изгледаа многу шпекулативни. Отворив демо акаунт но кога видов маргини, хеџирање, стоп лос...сфатив дека мора со ред и по полека. Така што сега на МСЕ акции сум најмногу и злато и сребро како поддршка, но и тука имам исто многу за учење.
Сите платформи горе доле се слични. Но треба да се вежба на демо и да се разработи стратегија и да се држи до неа. На Јутјуб има многу пандентс и инвеститори што зборуваа различно и дел од нив си тераат вода на својата воденица. Гледај повеќе теорија и туторијали. За некои работи се ок и интервјуа Мајк сум го следел порано и Киасаки е Ок ама за понапредни само seekingalpha.com има и свежи информации и анализи со многу табели и графикони. Нормално и таму има бул шит ама битни се броевите и графиците таму нема филозофија и демагогија. Ок е Мајк, Питер Шиф и слични за почеток но сум увидел дека многу грешат во прогнозите и само се фураат дека ќе расте злато и кога нема шанси за тоа и само верглаат иста приказна по 100 пати. Сикингалфа е подобро од нив и повеќе податоци и поиздржани анализи и поголем дивезритет на мислења и поактуелно.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
467
Поени од реакции
866
Зимата ноемвриот купив нешто златници, и тоа наполеони од тие од 19 век, немаат нумизматичка вредност додуша. Ги купив чисто онака од радозналост, имав фазла пари, не премногу, потоа ги продадов фебруариот, ми требаа пари за некои курсеви. Заработив нешто ситно, мада морам да речам беа најлесните пари во животов, без да мрднам со прст парица. Е сеа коа гледам за назад, ми доаѓа ушите да си ги изгризам шо ги продадов, хехе. Ама не се секирам, ќе има пак времиња, нема вечно да се скапи.
Инаку тие старите златници Наполеони, Леополди и слични не ми се баш најсимпатични, доста изгребани се и не светат. Кој купува нека си купува скроз нови 99%, поубаво светат, па ако им падне цената бар онака топло ти е на душата коа светат, хехе.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Иам прашање, глеам Србиве имаат инвестиционо злато, кај нас како што гледам нема никој да продава или нема на нет таква информација?
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Доста апокалиптични сценарија за Америка предвидуваат кои ќе резултираат со распад на системот со вклучена хиперинфлација која ќе им помогни САД да се исчистат од долговите. За златото сите само бул предвидуваат. Дали сите се платени од ист извор да кажуваат иста приказна ќе видиме.
https://www.youtube.com/watch?v=slnA-iDFwqg&ab_channel=PalisadeRadio
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Иам прашање, глеам Србиве имаат инвестиционо злато, кај нас како што гледам нема никој да продава или нема на нет таква информација?
I mene toa me interesira.Mislam deka kaj nas se dostapni samo zlatnicite od NBRM ama tie se izgor skapi i neisplativi.Ako ima nekoj informacija go molam da spodeli vo vrska so ovaa tema.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
I mene toa me interesira.Mislam deka kaj nas se dostapni samo zlatnicite od NBRM ama tie se izgor skapi i neisplativi.Ako ima nekoj informacija go molam da spodeli vo vrska so ovaa tema.
Рачунај ја брокерската провизија за купување на NYSE ~2,44 тука 18% (ДДВ) .
Инаку ако ги исклучам fx trader, само еден натпис имам најдено за инвестирање во злато кај нас кој е од 2011. @|Volkswagen|ете и одговор на твоето прашање. Ако имате и некој апдејт за инвестиционо злато од 2011 споделете.
Инаку за малце ми кидна пред некој ден GDX падна за -7,5%. Си бара време и следење.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Се мислам да купам злато, но не на берзата ами физички производ. Дали е паметна идеа? И доколку е, од златара да купам или од каде?

Исто Роберт Кијосаки вели среброто е исплатливо да се купи. Што мислите околу тоа? Тотален лаик сум и за двете, ама сум во тек на учење.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Како можам да утврдам колку карати ми е златото?
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Се мислам да купам злато, но не на берзата ами физички производ. Дали е паметна идеа? И доколку е, од златара да купам или од каде?

Исто Роберт Кијосаки вели среброто е исплатливо да се купи. Што мислите околу тоа? Тотален лаик сум и за двете, ама сум во тек на учење.
Фино вели Киосаки, но тој е во САД каде има бројни можности за купување на физичко злато или сребро. Кај нас само една - Народна Банка но поскапо ради додатни давачки. Така што веројатно од странство ти е полесно да си купиш ако одиш. За онлајн нарачка физичко злато и сребро имаше некои можности, не ми текнува. Ако има некој такво искуство нека кажи.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Фино вели Киосаки, но тој е во САД каде има бројни можности за купување на физичко злато или сребро. Кај нас само една - Народна Банка но поскапо ради додатни давачки. Така што веројатно од странство ти е полесно да си купиш ако одиш. За онлајн нарачка физичко злато и сребро имаше некои можности, не ми текнува. Ако има некој такво искуство нека кажи.
Не купувај физичко злато има големи провизии и ризик од кражба и ДДВ имаш. Купи GDX ili GDL акции или како мене јас купувам само поединечни акции од рудници.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Инаку понеделнички супер прилика за BUY по корекцијата од петокот. Можно е уште малце да падне, но можно е одма да крева нагоре.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Инаку понеделнички супер прилика за BUY по корекцијата од петокот. Можно е уште малце да падне, но можно е одма да крева нагоре.
Јас сум булиш на благородни метали оваа година. Очекувам инфлацијата да расте.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom