Продажба на злато

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Adam Sandler, 30 март 2012.

 1. Adam Sandler

  Adam Sandler

  Член од:
  19 ноември 2011
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  15
  Дали знае некој по која цена е врши откупот на 1 грам злато во нашите златари не оние на битпазар?
   
 2. Andrew

  Andrew ќ

  Член од:
  27 октомври 2011
  Мислења:
  5.729
  Допаѓања:
  15.226
  ако не се лажам околу 2000 денари е
   
 3. Lu5

  Lu5 Som la gent Blaugrana!

  Член од:
  30 ноември 2011
  Мислења:
  4.008
  Допаѓања:
  6.798
  сериозно?
   
 4. Löwe

  Löwe

  Член од:
  14 јули 2010
  Мислења:
  6.204
  Допаѓања:
  6.613
  Не да купиш злато, него ти да продајш на златарата..
   
 5. El Bohemio

  El Bohemio Silver Gate

  Член од:
  6 јули 2009
  Мислења:
  1.052
  Допаѓања:
  933
  Да де. Од 1500 до 2000 се движи цената ...
   
  На Petar CHELSEA му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Löwe

  Löwe

  Член од:
  14 јули 2010
  Мислења:
  6.204
  Допаѓања:
  6.613
  Фино Фино...
   
 7. D_NazGUL

  D_NazGUL Гостин

  Не продавај злато - ќе ти треба!
   
 8. Andrew

  Andrew ќ

  Член од:
  27 октомври 2011
  Мислења:
  5.729
  Допаѓања:
  15.226
  ваљда..
   
 9. Out Of Reality

  Out Of Reality

  Член од:
  5 јануари 2008
  Мислења:
  2.491
  Допаѓања:
  2.329
  ова прашање баш сабајлево си го поставив, и така чудно како и секогаш одма на кајгана се поставува тема.
  и колку е грам злато да шитнеш (ама од сигурни информации) ? било каде дали во нашите или на битпазар?
   
 10. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Гостин

  Од 1500 до 2000 за грам зависи кој тип е. И да ако идеш на Бит Пазар не иди сам, одма шом ќе излезеш од златарите може подоле да те нападнат и да пробаат да те ограбат.
   
 11. c i t r o

  c i t r o

  Член од:
  20 септември 2008
  Мислења:
  11.390
  Допаѓања:
  7.620
  За 0.7 грама злато земав 20 евра..пред некој месец..сега незнам.
   
 12. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.015
  Допаѓања:
  3.920
  Слични се цените во сите златари, кои откупуваат злато !
  Имав неколку златни парички(со Тито на слика) и две-три златни ланчиња, уште како бебе ми беа дадени, но ги шитнав пред некоја година и сега вака на Бит-Пазар грам злато е од 1500-2000 ден. макс. така да за два грама ќе добиеш од 3-4 илјадарки ....... а слични се цените и во другите златари(во Македонските) грам злато макс. 2 илјадарки, е сега за тоа карати-марати ниту се разбирам, ниту пак имам појма дали златарите ги проценуваат тие работи(карати) при откупот на златото од граѓаните !
  И само некои златари откупуваат злато, не сите, дури мислам дека и малцинство се златарите кои вршат откуп на злато !
   
 13. TALESKI Media

  TALESKI Media

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  51
  Допаѓања:
  8
  Во златара да продадеш злато (14k) е 1300 денари, да откупиш 2000-2100.
   
 14. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  14.800
  Допаѓања:
  6.021
  Белезицата ми ја проценија 16000 колку е тешка?
  А ја купив за 12000 на времето.
   
 15. Нuкола

  Нuкола Алберт Ајнштајноски

  Член од:
  24 мај 2005
  Мислења:
  4.556
  Допаѓања:
  11.388
  1 грам (9 карати) од 15-20 евра.
  1 грам (14 карати) од 20-25 евра.
  1 грам (18 карати) од 25-30 евра.

  Во грамажата се одземаат сите додатоци (циркони, камчиња....)
  Продажната состојба и функционалност на тоа што го продаваш е битна.
  Плетката и комплексноста на истото е битна.
   
  На losmij, Acohipmk и Goran_D им се допаѓа ова.

Сподели преку: