Продажба на злато

Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Момци, дали има некој начин да проверам дали прстен и обетки се сигурно злати ? Сакам да ги продадам, на баба ми и дедо ми се (покојни) и да и купам на мајка ми едно убаво ланче.
Имаш на Гугл и на Youtube еднакупа вакви видеа и упатства,најпаметно ќе ти биде да си најдеш и вагичка мала за мерење грамажи и дома да си го измериш и да провериш на повеќе места т.е. златари,чисто за да добиеш повеќе информации за цени,итн.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Имаш на Гугл и на Youtube еднакупа вакви видеа и упатства,најпаметно ќе ти биде да си најдеш и вагичка мала за мерење грамажи и дома да си го измериш и да провериш на повеќе места т.е. златари,чисто за да добиеш повеќе информации за цени,итн.
едно време Рубин Кармин добро откупуваа, а имаат хемикалии за тестирање... но кога стана пред 15-на години скокот на цени на злато мислам дека прекинаа... инаку некој накити имаат жигови, мислам 750 е 18каратно а 585 е 14 каратно злато. Инаку во Турција накитот е воглавном 14каратен, само од евреин може да купиш 18каратен, а во Италија се продаваше порано воглавном 18к злато, имаме купувано во 60-тите, кога златото беше ефтино. .
Златни монети се утврдуваат со мерење на димензии и тежината...лажните се подебели.
Златни монети најповолно откупуваше и продаваше во близина, грчката банка во солунското пристаниште, си имаа курсна листа и служба. Но по нашите закони се уште е забрането изнесување на златни монети,( а можеби и внесување). Кај нас законски легално е само купување од државни фирми златници кој ги штанца НБРМ и се 200% и поскапи од светски цени,.
Ако имаш златар од доверба може да ти го претопи накитот од бабати и дедоти и да направи од нив привезок златен а ланче златно ќе купиш.
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
43
Поени од реакции
22
важи ли уште таа банка во Солун и како се вика ,фала
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
важи ли уште таа банка во Солун и како се вика ,фала
не сум бил од 2003.... ако имаат веб сајт види на него, мислам беше Натионал банк оф Грееце... ја тогаш начув во нумизматичарскиот клуб, беше кај Плоштад Слобода, кај гимназијата Јосип Броз , дека еден таму откупувал златни монети подобро од златарите, (а тој ги носел таму и ги продавал).. важно тогаш имаше во банката шалтери само за златни монети, имаше истакнато курсна листа, со мали разлики за купување и продавање... исто така ги гледаа и со ЛУПА, ако се сомнева дека има посебна вредност ( раритет), на пример една серија од франц јозеф златници од 24карати... тогаш златото беше ефтино, еден стандарден наполеон одеше околу 65 евра, турска лира од големите околу65-70 а австриските шилинзи и по 80.. Ако не беа некоја РЕТКОСТ, цените на монетите се базираа на грамажа и чистота, обично монетите се 22карати...имаа на курсната листа тогааш и нумизматичка понуда за Тетра Драхма со Александар, мислам дека беше околу 500 евра....( а сега таа оди на интернет по 2-3000 евра )
тогаш ми требаа пари, инаку паметно беше да се купи една Тетра Драхма, затоа што таму се добиваше документ, декларација за купеното
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Дечки кој продавал злато у последно време а да не е на битпазар?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Мој проценка е дека за неколку години ќе почне бул маркет во благородни метали за 10-15 години злато 10.000+ денари/грам а сребро окулу 300 ден/грам.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Злато 2500ден грам...го либерализираа пазарот на капитал така да може да се купува "хартиено" злато и акции во златни рудници. Можен е бум на овие пазари а провизиите се далеку пониски од физичко злато.
 
D

Drexel

Гостин
Имам три 925 сребрени ланчиња тоест (Pendants на англиски) не ја знам нивната грамажа но имаат тежина, колку би можел да добијам за нив читам некаде е 22ден за грам некаде 31ден за грам, која златара ја препорачувате за продажба?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Имам три 925 сребрени ланчиња тоест (Pendants на англиски) не ја знам нивната грамажа но имаат тежина, колку би можел да добијам за нив читам некаде е 22ден за грам некаде 31ден за грам, која златара ја препорачувате за продажба?
Појма немам јас имам сребреници...
Инаку мислам дека ќе има пауза во растот на златото и особено среброто. Ако некој не мисли да ги чува металите долго време сега има шанса за продажба.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716

Kajgana Shop

На врв Bottom