Продажба на злато

Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
koga beše opsadata na Leningrad vo WW2, 1kg Gold = 1kg Meso a i 1 čift vojnički čizmi isto vredea 1 kg zlatoi
( zima beše)
čičko mi vo početok na WW2 si gi prodade kamionite vo Solun i izbegna Vermaht da mu gi zapleni, a so zlatoto kupi topovi platno, koe po nekolku godini skapo go prodade...vo 1945 otide vo Sofija i beše golem gazda, ama mislam 1948 dojde tamu komunizam i nacionalizacija, duri i 6meseci zatvor site gazdi otidoa
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Движи златото пак. Сепак не треба да се купува кога руши рекорди секој ден. Или можеби може да се купува ама да се има привремена заштита (Put options). Некој да сподели лично искуство со Инвест Метал? Наводно тврдат дека го откупуваат истото што го продаваат, но мора да е во оргинално пакување не отворено од асеј паковка. Мене малце ме буни што тврдат дека го откупуваат златото со премија. Дали некој имал искуство да им продаде злато досега? Матно ми е тоа дека ќе платат премија за да го одкупат. Обично компаните низ светот даваат цени -/+ берзанска цена за купување/продавање на инвестицко злато. Овие испаѓа даваат цена +/+ и за купување и за продавање, што значи вршат откуп на злато по премија. Вероватно кога ќе биде добро време да се инвестира во злато, а тоа е кога каматите ќе се нешто повиско, цената е паданата, и не се пиши по македонски медиуми за златото, тогаш и нема баш да откупуваат со премија мислам. Не знам. Инаку дечкото што работеше таму Бугарин беше и канцеларијата изгледаше леџит. Имам пријател што сака да купи поголема количина од кај нив, веќе му ги препорачав ама немаат никаква залиха засега, но и му реков ќе истражам малце за нив пред да купи.

Дали некој знае да кажи нешто во врска со:
1. Нивната фирма-мајка, дали евенутално е од Бугарија, од кога постои и каква репутација има? Или се органик Македнска компанија и дечкото случанјно збореше Бугарски?
2. Дали некој ги има отворено тие плочките и ги има проверно со апарат или на златар или било како?
3. Има било какво објаснување околу целата соминтелност со високи откупни премии?
4. Дали може да се нарача роба што не е на залиха, колку се чека, и дали може да се преговара за поголеми парчиња/количини и/или намалени премии за редовни купувања?
5. Дали дозволуваат анонимно купување на злато, или мора да им дадеш лична карта?

Spread-от не им е висок на страната нивна, 5% е за 20гр, 10% за 10гр, и 3% за 100гр. Ама кога ќе земеш во предвид дека тоа е spread што не е измеѓу спот цената, туку и во откупната цена има премија, сваќаш дека уствари прилично скапо е купувањето. Пример сега цената е 55.88 еур/грам, тие продаваат 10 грама за 63,62 еур/грам а купуват за 58,54 еур/грам. Тоа што куповната цена им е 3 евра над спот цената значи дека иако има спреад на страната од 10% за 10 грама, испаѓа ако рачунваш на берзнаска 14% над спот плаќаш за да купиш 10гр. Пак викам, малце соминтелно е дека некој ќе ми плати 58 евра за грам кога може да купи стотици тони по 55 евра за грам. Да не им е намерата само да продаваат а кога ќе дојде да купуваат, нашла ми се мана ќе речат или нема да е таа цената?
 
Член од
8 октомври 2021
Мислења
2
Поени од реакции
2
Јас имам доста позитивно искуство со нив. Да дечкото е од Бугарија но е многу фин за работа. За плочките кои ги нуди се јавив во ИГР од каде ми потврдија дека тој е официјалниот застапник во Мк. Има на нивната веб страна една статија во која е објаснето дека е прв кој внесува ваков производ во Мк. Колку што знам за поголеми количини се потпишува договор (како и секаде во светов) и рокот на чекање е наведен во него. Исто така мислам дека работат со 30% претплата за порачка.
 
Член од
13 септември 2020
Мислења
58
Поени од реакции
139
Дали некој знае која е откупната цена на златото моментално и дали вреди да се продаде? Имам златен ланец со крст шо стои така цел живот, а парички требаат, па ми треба совет
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Дали некој знае која е откупната цена на златото моментално и дали вреди да се продаде? Имам златен ланец со крст шо стои така цел живот, а парички требаат, па ми треба совет
Иди распрашај се по златарите,или барај златарници и оние кои откупуваат злато,прати им мејл или јави се,кој дава најдобра цена таму продај го,внимавај на грамажата и колку карати е,да не те проебе некој
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Дали некој знае која е откупната цена на златото моментално и дали вреди да се продаде? Имам златен ланец со крст шо стои така цел живот, а парички требаат, па ми треба совет
3000ден грам 24 карати се наоѓа откупна. Ок цена е тоа. Ќе расте најверојатно наскоро. Но ако ти треба продај го.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Sto mislite za kupuvanje fizicko zlato ( investmetal ) kako hedge za zastita od inflacija.
Sega cenata mu padna na 53 € za gram.
P.S Znam deka e staromodno ,ama ....
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Сакам да купам злато па да прашам дали има разлика ако купам од Рубин Кармин со сертификат или од било која златара?
Дали ќе има нешто удел кога ќе го продавам?
Дали би била повисока цената да го продадам со сертификатот или не?

Планирам да го чувам повеќе години...
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Сакам да купам злато па да прашам дали има разлика ако купам од Рубин Кармин со сертификат или од било која златара?
Дали ќе има нешто удел кога ќе го продавам?
Дали би била повисока цената да го продадам со сертификатот или не?

Планирам да го чувам повеќе години...
rubin karmin e najskapo

ako ti e za investicija kupi od investmetal.mk

ako sakas da kupuvas redovno, prasaj za sitno za krupno, taka ke imas najeftino zlato
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.866
Поени од реакции
7.254
rubin karmin e najskapo

ako ti e za investicija kupi od investmetal.mk

ako sakas da kupuvas redovno, prasaj za sitno za krupno, taka ke imas najeftino zlato
Што ти значи ова "ситно за крупно, така ќе имаш најевтино злато"?

Рубин кармин од каде им е сертификатот, оти би требало да има разлика доколку е Турски или некој западен.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
rubin karmin e najskapo

ako ti e za investicija kupi od investmetal.mk

ako sakas da kupuvas redovno, prasaj za sitno za krupno, taka ke imas najeftino zlato
Купив веќе од Рубин Кармин, со сертификат.
Ваљда ќе игра некоја улога кога ќе го продавам понатака. Иначе земав парички.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Што ти значи ова "ситно за крупно, така ќе имаш најевтино злато"?

Рубин кармин од каде им е сертификатот, оти би требало да има разлика доколку е Турски или некој западен.
Види во ЧПП на инвест метал. Не знам дали ја имаат програмата но ако ја имаат тоа значи купуваш мали прачки месечно. Кога ги крупниш ти ги откупуваат по цена што му е продажна. Со време кога ќе стигнеш до 100 грама на пример ќе имаш платено само 5% премија над спот а си купувал секој месец по малце.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530

Што ќе кажете за оваа страна?
Дали се сигурни?
Дали имате купено злато од овде?
imaat adresa idi i poseti gi. kupi si direktno na shalter ako ima.

parickite sto gi nudat se sosema OK i da stanuva zbor za renoimirani rafinerii i kovacnici. avstraliskite moneti se 100% tie, kovacnicata im e perth. kandaskiot dolar e moze i najpoznat komemorativen zlatnik sto so godini go mintaat i pokraj metalot ima i kolekcionerska vrednost. isto vazi i za juznoafrickiot rand mada toa ima pomala kolekcionerska vrednost (pomal pazar). za evroposkite zlatnici neznam mnogu mada se sto e britnasko se sobira taka da si vredi i toa, a od druga strana austria i popularna niz balkanot taka da i toa ne e loso... stvar na vkus e a i golemina... kolku da imas prestava pogledni gi avstraliskite 1 troja unca kengur i zajak, znaci za ista tezina i kvalitet imas razlicna cena (kolekcionerska vrednost) sto valjda ti dava nekoja prestava zosto e podobro da sobiras nesto sto e pokolektabilno a i polesno da se oslobodis.

so metalnite pracki bi bil poskepticen zasto ima dosta lazno zlato... ako si veke siguren deka se OK togas kupuvaj ali ako ne si 100% siguren u firmata i lugeto togas paricki ti se podobra opcija. kinezite pravat odlicni fejkovi duri i so omot taka da toa e veke ko sto rekov ako si siguren ili ako imas ti svoj alat da go proveris (ne bi im veruval na nivniot).
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
imaat adresa idi i poseti gi. kupi si direktno na shalter ako ima.

parickite sto gi nudat se sosema OK i da stanuva zbor za renoimirani rafinerii i kovacnici. avstraliskite moneti se 100% tie, kovacnicata im e perth. kandaskiot dolar e moze i najpoznat komemorativen zlatnik sto so godini go mintaat i pokraj metalot ima i kolekcionerska vrednost. isto vazi i za juznoafrickiot rand mada toa ima pomala kolekcionerska vrednost (pomal pazar). za evroposkite zlatnici neznam mnogu mada se sto e britnasko se sobira taka da si vredi i toa, a od druga strana austria i popularna niz balkanot taka da i toa ne e loso... stvar na vkus e a i golemina... kolku da imas prestava pogledni gi avstraliskite 1 troja unca kengur i zajak, znaci za ista tezina i kvalitet imas razlicna cena (kolekcionerska vrednost) sto valjda ti dava nekoja prestava zosto e podobro da sobiras nesto sto e pokolektabilno a i polesno da se oslobodis.

so metalnite pracki bi bil poskepticen zasto ima dosta lazno zlato... ako si veke siguren deka se OK togas kupuvaj ali ako ne si 100% siguren u firmata i lugeto togas paricki ti se podobra opcija. kinezite pravat odlicni fejkovi duri i so omot taka da toa e veke ko sto rekov ako si siguren ili ako imas ti svoj alat da go proveris (ne bi im veruval na nivniot).
Ne e bas taka.
Plockite imaat numeriran sertifikat so sest brojki koi mozes da gi proveris na sajtot na proizvoditelot,a monetite nemaat takvo nesto i jas bi rekol deka tie se kupuvaat na doverba.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom