Продавам - Купувам

Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Хехе очекував дека ќе ме прашаш оти во Македонија ретко луѓето знаат дека има 2 вида Персиски мачки.

Ова е Piggy look (сплескано во фаца и носот му е скоро меѓу очите)



А ова се стандардните и се почесто одгледувани персиски мачки во Македонија.
Според мене овие стандардните се 100 пати поубави.

Оф, оф, оф
Се заљубив во второто и четвртото. Да не излезе на крај јас да купам маче за мене, место за поклон:wub:

Е сега сум во дилема:toe: Леле, што ми направи...:) :) :)
Ај нека биде оваа обичнава персиска мачка. Полична ми е некако :)
А инаку освен во изгледот, има некакви разлики во карактерот?
Извини што вака те распрашувам, ама стварно не се разбирам:toe:
 
L

Lu

Гостин
:)
Оф, оф, оф
Се заљубив во второто и четвртото. Да не излезе на крај јас да купам маче за мене, место за поклон:wub:

Е сега сум во дилема:toe: Леле, што ми направи...:) :) :)
Ај нека биде оваа обичнава персиска мачка. Полична ми е некако :)
А инаку освен во изгледот, има некакви разлики во карактерот?
Извини што вака те распрашувам, ама стварно не се разбирам:toe:
Е ако де прашувај ме :) затоа е форумов,ако можам да помогнам некому ќе ми биде мило :wink:
Освен во изгледот нема разлики во карактерот исти се и двата вида Персиски мачки.
И двата вида се мрзливи и цел ден само спијат и воопшто не се активни,а тоа мене воопшто не ми се допаѓа и затоа си купив Сијамска мачка пред 2 месеци.

Сијамските мачки се многу темпераментни и ќе се знае во домот дека чуваш мачка а додека персиските се незабележителни со нивната тромавост,и плус тоа персиските мачки пуштаат многуууу влакна лом ќе ти биде цел стан од влакна а додека Сијамските мачки не пуштаат ни влакненце,тоа е најдобрата карактеристика кај Сијамките што воопшто не пуштаат влакна и нема да се замараш пред секое искачање да ги чистиш влакната (што и онака многу тешко се вадат) од твоите алишта.

Е сега затоа размисли која раса на мачка е подобар избор :)
Знам оти сега те збунив али добро е да се знаат и негативностите кај одредена раса на мачка/куче а не само позитивните страни.

Еве слика од Сијамска мачка ако случајно незнаеш како изгледаат Сијамките

 
Член од
13 јануари 2011
Мислења
23
Поени од реакции
1
Izvinete, me interesira kade vo Makedonija moze da se najde Haska ili dalmatinec? Dali ima mnogu odgleduvacnici ili se prodavaat da recam na divo?
 
L

Lu

Гостин
Izvinete, me interesira kade vo Makedonija moze da se najde Haska ili dalmatinec? Dali ima mnogu odgleduvacnici ili se prodavaat da recam na divo?
За Далматинци ми се чини нема одгледувачница,но се продаваат од домашни семејства,али за Сибирски хаски најдобра одгледувачница во цела Македонија е Inner Vision :smir:
Еве ти линк од одгледувачницата за Сибирски Хаски Inner Vision а и според квалитетот на кутрињата мислам дека цената од 400 евра за кутре е пристојна.
Али сега скоро пред некој месец имаа легло и сите кутриња се продадени,па можеби наскоро пак ќе имаат легло и можеш да се договориш.

http://www.innervision.com.mk/
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Барам да купам Pomeranian кученца. Ги барав по интернетов и не се многу скапи у странЦтво.
Да не има некој ваква раса у МК и да не ги продава?
 
L

Lu

Гостин
Барам да купам Pomeranian кученца. Ги барав по интернетов и не се многу скапи у странЦтво.
Да не има некој ваква раса у МК и да не ги продава?
Да пред некој месец имаше легло и се продадоа Помереаните,сега во скоро време нема да има легло.
Инаку Помереанските шпицови ретки се кај нас во МК
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Дали некој може да ми каже кај може да се најде Караман кај нас
(Тоа е автохтона раса во македонија исто како и шарпланинецот)
еве и слика
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Колку пари од прилика е солиден Германски овчар ? Не мора да е од одгледувачница или со педигре...
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Колку пари од прилика е солиден Германски овчар ? Не мора да е од одгледувачница или со педигре...
Имам пријател кој купи женка германски овчар за 100 евра преку АРМ, мислам дека повремено прават продажба на кучиња од таа раса.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Дечко ми сака да земе Сибирски Самојед. Ама, не му се даваат пари :) Знам дека нема шанса да се најде, ама пак да си пишам, неам што да изгубам. Ако случајно некој има или знае некој што подарува, нека ми пише. Малецко :)

А јас подарувам две маченца. Месец ипол се стари, едното е црно со бели шарки, симетрични. Има бела линија меѓу очите, шепичките му се бели и има некои интересни шарки на мешето. Многу е мило! А другото е шаренко, ама темна боја, недефинирана. Црното ќе биде мазно, а шаренкото полупуфкасто. Не се расни, ама пак, некој ако сака да чува маченце побарајте ме.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.933
Поени од реакции
24.595
Дечко ми сака да земе Сибирски Самојед. Ама, не му се даваат пари :) Знам дека нема шанса да се најде, ама пак да си пишам, неам што да изгубам. Ако случајно некој има или знае некој што подарува, нека ми пише. Малецко :)

А јас подарувам две маченца. Месец ипол се стари, едното е црно со бели шарки, симетрични. Има бела линија меѓу очите, шепичките му се бели и има некои интересни шарки на мешето. Многу е мило! А другото е шаренко, ама темна боја, недефинирана. Црното ќе биде мазно, а шаренкото полупуфкасто. Не се расни, ама пак, некој ако сака да чува маченце побарајте ме.
Ако можеш остави слики од маченцата, и дај повече информации за нив колкави се, дали се вакцинирани, дали е машко-женско, дали биле болни до сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom