Продавам - Купувам

L

Lu

Гостин
Јас разбирам Лу за се што сакаш да ми кажеш, неам куќа за куче да чувам но сум информиран.
Туку се нервирам со цените 500-600 зависи од кучето.
Што се тие разлики од 100 евра кога машките можат да бидат поубави и поквалитетни и обратно женските можат да бидат поквалитетни.
Е да тука си во право и мене ме нервира тоа што има разлика во цените,треба да има една иста цена и за машко и за женско па кој што сака нека си одбере.

Али еве нека се искаже членот Toya-akita што сакал да каже со реченицата „ 500-600 евра во зависност од малото „ :toe:
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
На изложба многу е поценет мажјакот шампион отколку женката! Секогаш мажјакот е во преден план.
 
L

Lu

Гостин
На изложба многу е поценет мажјакот шампион отколку женката! Секогаш мажјакот е во преден план.
Да затоа што мажјаците се покрупни и поубаво-поробусно изгледаат.
Но карактерот на женката е многу поценет отколку на мажјакот.:smir:
 

Toya-akita

akita inu
Член од
10 јуни 2010
Мислења
26
Поени од реакции
2
Жити се 500-600 евра. спрема кучето, што е таа разлика во 100 евра?
сите прсти на раката не се исти, така и сите кучиња во легло не се исти. Затоа секогаш првобираното кученце ( најкрупното ) се мисли дека ќе излезе во најдобар примерок и е најскапо. Женските се за 50 евра поевтини од машките, некој сака машко капителец кое е десет сантими повисоко од женка и 15 килограми потешко. Тоа е критериумот за формирање на цените. Поздрав.
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
А дали знаеш дека на сопственикот на квалитетниот мажјак му се плаќа за парење,може тој што има квалитетен мажјак 1.000 евра да ти побара за парење.
Секогаш и мажјакот зема пари а не само женката.
А јас не чувам женки за да правам пари,туку чувам женки зашто се поприврзани за семејството и се попослушни кога станува збор за сексуалниот нагон.
Женка никогаш не бега по мажјак а мажјакот и тоа како бега ако насети женка во циклус и не го ферма сопственикот,машко што наумило тоа ќе си направи.
И уште нешто плус во пакетот кој што оди со женката.

Кога ќе имаш легло ќе имаш 7-8 кученца во просек и за тебе можеш да си го избереш најубавото ,ем ако зимам ретка раса би се решил за женка баш затоа ,пошто после ќе си го изберам најубавото кутре од леглото ,а не вака ако немаш пари најгрдото кутре. А нема врска кутре на 1-2 месеци не може да се познае дали ќе биде грдо или убаво ама ај.
Сопственикот на мажјакот обично машко кутре си зима ,или пари или кутре.

А за пари од едно легло од акита да не збориме колку можеш да земеш ,еве 500 евра , 5 кученца ,2500 евра минус трошкови кој одат уз чувањето на кутрињата и кучката 2000 евра во џеб. Па не се малце.
 

Toya-akita

akita inu
Член од
10 јуни 2010
Мислења
26
Поени од реакции
2
И уште нешто плус во пакетот кој што оди со женката.

Кога ќе имаш легло ќе имаш 7-8 кученца во просек и за тебе можеш да си го избереш најубавото ,ем ако зимам ретка раса би се решил за женка баш затоа ,пошто после ќе си го изберам најубавото кутре од леглото ,а не вака ако немаш пари најгрдото кутре. А нема врска кутре на 1-2 месеци не може да се познае дали ќе биде грдо или убаво ама ај.
Сопственикот на мажјакот обично машко кутре си зима ,или пари или кутре.

А за пари од едно легло од акита да не збориме колку можеш да земеш ,еве 500 евра , 5 кученца ,2500 евра минус трошкови кој одат уз чувањето на кутрињата и кучката 2000 евра во џеб. Па не се малце.
малце заебано за акитите е што нема мажјак за парење, лесно е за другите раси, спари на куче и готово. Јас мојата ја парев со мажјак од Унгарија донесен во Белград , и јас бев таму за парењето. Значи кога ќе земеш предвид патот па спиење таму, четири дена трошкови, башка кеш за мажјакот, не поминуваш баш со 500 евра, можда дупло. Башка Акитата е специфична раса, и си бара јака храна, пример Treiner hipoalergena . Кога ќе видиш си ќар, не викам не, ама не толку колку се рачуна, многу помалце. Е сега кога би живеел на запад каде што акитите идат по 1500 евра тогаш друг би бил муабетот.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.200
Поени од реакции
14.512
Јас мислам дека разликата во тие 100 евра е за машко или женско куче.
Оти кај нас во Македонија сеуште владее мислење дека со жеките ќе си имаш проблеми за време на циклусот и такви некои слични глупи мислења.
А со мажјаците демек полесно било.
Ако мене некој би ме прашал што е подобро машко или женско,одма ќе му кажам женско,јас машко никогаш не би чувала,претходно имав Доберман женка беше,сега имам Пудла и таа е женка и секогаш ќе чувам само женски кучиња никогаш нема да земам мажјак.
Ама кај нас во МК е поинакво размислувањето и сите прво одма се залетуваат по мажјаци па затоа и мислам дека Toya-akita сакаше да каже дека машките ќе коштаат 600 евра а женските 500.
А додека во странство е обратно,секогаш женските кутриња се поскапи и поценети од машките али кај нас се е обратно.
Комплетно се сложувам... Имам женка лабрадор и дури јас самиот се чудам колку е таа приврзана со сите нас... просто неверојатно...
Во врска со циклусот, како и секое куче има два пати годишно.... воопшто не е така како што јас мислев дека ќе биде, туку кога има циклус капе многу малку (освен 3-4 дена во средина на циклусот кога капењето е малце почесто)... што ми беше најчудно е што секогаш кога ќе направи дамка т.е. кога ќе и капне на тепих она самата си го лиже тоа и воопшто не прави лом како што некои луѓе мислат...
Иначе сеуште ја немам парено а веќе старее и уште лани ми кажаа на ветеринар дека морам да ја спарам поради тоа што вака има опасност да добие рак на матка...
Работата е што нема педигре и 3-4 души што прашав нејќат да ја парат бидејќи немала педигре :(

Еве слика од неа малце поодамна

 
L

Lu

Гостин
^ ptomislav а зошто не ја кастрирас кучката ако е стара за парење?
Мислам дека кастрацијата е најголема превентива од рака на матката.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.200
Поени од реакции
14.512
^ ptomislav а зошто не ја кастрирас кучката ако е стара за парење?
Мислам дека кастрацијата е најголема превентива од рака на матката.
Незнам што подразбираш под стара?
има околу 4 ипол години
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Ало луѓе што направија овие што продаваат Персиски мачки? Ги продадоја сите па није могуче.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Не знам дали ја погодив темава....АМА...
На една многу драга личност сакам да и подарам персиско маче. Знам дека сака, и знам дека има услови за чување (претходно чуваше, но ненадејно почина :( )
Ме интересира каде во Скопје може да се најдат квалитетни примероци? И по можност да не бидат 250 евра како што ми рекоа во една...продавница:tapp:
Не барам ефтино маче, за добар примерок би платила и дупло (од тие 250 евра) ако треба, само сакам реални цени.
 
L

Lu

Гостин
Не знам дали ја погодив темава....АМА...
На една многу драга личност сакам да и подарам персиско маче. Знам дека сака, и знам дека има услови за чување (претходно чуваше, но ненадејно почина :( )
Ме интересира каде во Скопје може да се најдат квалитетни примероци? И по можност да не бидат 250 евра како што ми рекоа во една...продавница:tapp:
Не барам ефтино маче, за добар примерок би платила и дупло (од тие 250 евра) ако треба, само сакам реални цени.
А кој вид на Персиска мачка бараш? Piggy look или пак обична?
 
L

Lu

Гостин
Срам да ми е:kesa:, али врска немам што ме прашуваш :toe:
имаш некое сликиче при рака?:)
Хехе очекував дека ќе ме прашаш оти во Македонија ретко луѓето знаат дека има 2 вида Персиски мачки.

Ова е Piggy look (сплескано во фаца и носот му е скоро меѓу очите)



А ова се стандардните и се почесто одгледувани персиски мачки во Македонија.
Според мене овие стандардните се 100 пати поубави.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom