Програмирање за деца

Од која возраст децата треба да почнат да учат програмирање?


  • Вкупно гласачи
    46

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.472
Поени од реакции
28.718
што помалку играчки и уште полошо компјутери...подобро со мандалото да си игра, да му биде поголемо, кога ќе порасне ќе го пратиш во Германија, ќе си најде некоја ситуирана германка...
Mislenjevo go namali IQto na site sho pominaa na temava.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
На времето во основно училиште кога имавме часови по информатика јас за прв пат дознав што е уствари компјутер, јас и уште 90% од соучениците. По тројца делевме еден компјутер во кабинетот по информатика. Во тие времиња се рачунаше за престиж имањето на компјутер, по што за тој стандард и цената на компјутерските конфигурации во тоа време, беше навистина скапо. Ми текнува на еден другар, дури од Скопје имаше нарачано компјутер па чекаше да му стигне. Тоа што бевме информатички необразовани во тоа време и нинтендото ни беше врвен технолошки дострел, не беше наша вина, 100 евра беше конфекциска плата на преку 30% невработеност.
Денес трагедија е да не се знае едноставен мејл да се прати. Имам праќано мејлови со проекти за на факултет во туѓо име. Интернетот не се само социјалните мрежи и тик-ток глупостите. Нам навистина ни недостига информатичка писменост за едноставни функции, камоли пак за напредни како што е програмирањето. Генерално јас би рекол дека математиката, информатика, англиски јазик, треба да се изучуваат што порано, со наставни програми во склад на возраста.
 
Член од
1 ноември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Нешто замре темава :)
Јас само да потврдам дека програмирањето за деца е интересна работа, посебно за оние деца кои се заинтересирани кон програмирањето. Внуката живее во Неготино и беше заинтересирана многу да работи на компјутер, но таму немаа вакви обуки. Оваа година видоа дека може онлајн да се приклучат на обуките и почнаа.Сега се супер задоволни
 

mishevski

Неимар
Член од
20 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
169
Еве еден натпис од темата
Програмирање за деца – зошто е важно за младите умови
Најновите истражувања го ставаат програмирањeто во првите редови на идните кариери. Па, како да научиме и да ги учиме нашите деца како да програмираат, и зошто е ова толку важно? Уште поважно, на која возраст започнуваме да ги учиме своите деца?
Еве 5 причини зошто кодирањето/програмирањето е важно за младите умови на децата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom