Проблем со хард дискот [прашања, совети, главна дискусија]

Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
na podiganje na crniot ekran javuva:
a read disc erorr ocured
press ctrl+alt+del to restart
i tolku ne moze ni boot from cd
molam pomos
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.415
Ти отишол хард-дискот најверојатно :)
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
kako da bidam siguren i sto da zemam ako e otiden?
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Земи кафетин:)

Не бе земи нов хард.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Епа Ацид ти дал убава дијагноза, трк до кај некој другар и пробајте со неговиот хард диск :toe:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Или земи го твојот хард диск, и трк до кај другар ти да го пробаш :)
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
166
пред да ти се појави лоадингот на икспето притискај Ф8 и оди сејф моуд и ресторе напрај
 

_master

*Big Barsa Fan*
Член од
15 август 2007
Мислења
535
Поени од реакции
18
Ne teska rabota so restore pe4en si za nov hard disk i jas go imav istiot problem.pozz
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Ај мирни малку.
Прво, може не е кркнат хард дискот, ништо чудно да ти се изгубени партициите. Еден исти проблем знае на 100 начини и со исто толку пораки да се манифестира. Подетални информации за како да средиш при ваков крах, тука.
Второ, без разлика што нешто не е У ред со хардот, бутирањето од cd не треба да е проблем се додека не се направи некаква интеракција со ОС на хардот (ретко, ама има некои вакви фркнати програми, windows XP инсталација пример). Проблемот е што во BIOS-от тебе најверојатно не ти е подесено CD-то да има приоритет на бутирање пред хардот. Ако имаш ваква опција, мењај, ако не - кога ти се покренува системот пробај таму Esc, F2, F9, некое од нив треба да ти отвори бут мении да те праша од кој уред да бутираш.
Трето, не ќе да е лошо да си „изгориш“ Hiren's boot cd и да провериш што е фрката.

Ај поздрав.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Побарај програмче HDD Regenerator. Закон е, ми има спасено хард диск :)
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ја преименував темава, одсега сите проблеми, прашања, траблшутинг и сл во врска со хардовите пишувајте ги овде.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Ако некој не може да го најде HDD Regenerator, пратете ми приватна порака.
 
Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
Па вака пред неколку часа на цимерот обидувајќи се да инсталирa (т.е. Updateova) Xp SP2 (што не е битно за проблемот ) за време на инсталација му снема струја и вероватно целиот процес се зезна . Па почна постојано инсталацијата да се рестартира на Installing Devices чекорот. Па бидејки има некои битни документи во C , пробавме да го форматираме D и на него да инсталираме XP па некако да ги изрежеме документите од C . Арно ама... Сега во C стои претходниот Јусер Фолдер ама кога ќе пробам да го отворам ми дава Acces Denied... Дали некој од вас знае како да го заобиколам проблемов пошто некои од документите на C кои вероватно се наоѓаат во Јусер Фолдерот се многу битни.... Инаку C ми го дава полн како што си беше и претходно ама ете не можам да пристапам до податоците ,Acces Denied :( . . . . ПОМОШ!!!
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Мислам дека ова се решавање со File sharing фора, само не ми текнува како идеше, знам и јас еднаш имав таков проблем. Прочачкај низ фолдер опшнс за Simple File Sharing и штиклирај/одштиклирај го, па во еден друг прозорец се местат пермисии, незнам како идеше точно ама 102% го има процесот на гугл, впрочем јас така го најдов решението.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Јас имам исто проблем со хардот, имено пред две месеца преснимував двд и после преснимувањето приметив дека ми снема 4 гига простор, се згазив барајќи низ фолдери, дури и на search удрив да најде некои фајлови со сите можни екстензии карактеристични за имиџ фајлови и пак ништо.
Второ многу побитна работа, имам една партиција од 10 гига на која првпат се обидов да инсталирам убунту, но на сред форматирање на партицијата се заглави целиот процес и морав да рестартирам, и после ради сигурност го инсталирав убунтуто на партицијата каде што е XP па сега тие 10 гига ми се некако ко во воздух никаде ги нема и неможам да ги користам а добро би дошло да можам да ги преформатирам, а не ми ги препознава икспето. Решение? само немојте да ми кажувате форматирање пошто сега ама ич немам време за тоа, бидејќи треба да изгубам цел ден само за тоа со оглед на тоа дека ќе треба да инсталирам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom