Проблеми со авторитети?

  • Креатор на темата Lady
  • Време на започнување
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Тоа што пред вас стои човек кој е на некое повисоко ниво по општествен статус не значи дека треба да ви го стресе гласот, задолжително да му персирате, дури и во крајности да заглавите во толкава љубезност на однесување која што е далеку од она што вие сте и од вашиот стил на однесување.
Навистина не можам да ги сватам оние кои знаат така "умешно" да се топат во среќа, да цимолат,да пелтечат...... озарени и воодушевени што ја имаат таа чест да се во комуникација со така "важни" луѓе....
Па и тие се така обични луѓе , кои ги прават истите грешки, имаат 300 пропусти во своето работење но ете така, по сплет на околности се нашле на таа позиција на која што се....

Спаѓате во персирачите, природни сте или пак спаѓате во оние сосема спротивните кои имаат проблеми со авторитетите?
Што мислите зошто е тоа така, во кој лежи проблемот во вас или во нив?
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Имам проблем со авторитети...Не чувствувам особена почит, а уште помалку стравопочит кон нив, па не еднаш сум се нашла у незгодна(за мене) ситуација, кога "авторитетите" се наоѓаат навредени од мојата "слобода" во комуникацијата.
Баш пред некој ден, имав расправија со професор кај мене на факс...Почнавме со најпријателски и опуштен муабет околу ситуацијата во Мк., продолживме со различни ставови, а се заврши со негов лут заклучок дека сепак тој ми е професор кој заслужува должна почит.
Глупости!

Освен Господ, и филозофи од минатото, на све друго што сака да ми се наметне ко авторитет плукам. Да, може да ме присилат, ама да ме натераат да ги почитувам никогаш.
Не признавам авторитети. Нема. Сите сме луѓе, еднакво јадни.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Ја поздравувам госпоѓата од шалтер број 4 во здравственото осигурување во Битола, која ја отерав во дупката од каде што излегла, само поради тоа што имаше толкав проблем со ароганција во неа помешана со мрзеливост и неценење на работата која и е зададена да ја извршува, што на крај заврши во канцаларија кај нејзиниот претпоставен...За да ја потсети како се работи
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Немам проблем со вистински авторитети, имам проблем со лажни авторитети и злоупотреба на авторитетот.:toe:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ноп, неам проблеми со авторитети. Војниче сум и знам да почитувам генерали, се додека не ми пукне филмот. Инаку, трпелив сум невероватно, особено ако можам некому да му докажам дека сум во право. Можам со години да го чекам, за да му докажам каде сум бил во право.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Сите луѓе ги почитувам подеднакво без разлика кои се.Немам никаков стравопочит кон "важните" луѓе.Сум каква што сум.Ако некоја личност ме почитува и јас ја почитувам ама ако не го заслужува тоа не го добива почитувањето од мене.Постојат личности и тоа голем број кои се улизуваат на одредени личноти од некој си неоснован страв.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Доколку се работи за одредена законска хиерархија треба да се има почит и самоконтрола спрема „надредениот“....но се си има граница...
Сепак...индивидуална категорија е ова...
Секој човек е различе.
А во секојдневен живот...не постојат авторитети...барем за мене.​
 

TinyGiant

што сакам
Член од
9 април 2008
Мислења
236
Поени од реакции
3
Доколку се работи за одредена законска хиерархија треба да се има почит и самоконтрола спрема „надредениот“....но се си има граница...
Сепак...индивидуална категорија е ова...
Секој човек е различе.
А во секојдневен живот...не постојат авторитети...барем за мене.​

isto i za mene vazi istoto. SAMO ako e zakonska hierarhija, hierarhija na rabotno mesto eventualno, inace vaka...:nenene: nad mene nema nikoj osven samiot jas:smir:

fuck`em
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
isto i za mene vazi istoto. SAMO ako e zakonska hierarhija, hierarhija na rabotno mesto eventualno, inace vaka...:nenene: nad mene nema nikoj osven samiot jas:smir:

fuck`em
Еве да земеме пример дека некој твој колега од работа е на хиерархиски повисоко место од тебе и тоа си го зема за право да не те почитува и да не биде коректен со тебе како ќе постапиш: и понатаму ќе се однесуваш со почит кон него и ќе му персираш само затоа што е на повисоко работно место од тебе, или ќе настане конфликт помеѓу вас кој ќе резултира со твое повишување на тонот и сместување на колегата онаму каде што му е местото?


За таков тип на авторитети зборуваме (за оние кои ја користат својата позиција да се однесуваат арогантно, непрофесионално, некоректно) спрема колегите или ако се дел од јавниот сервис со граѓаните. Не би имале проблем со некоја личност која претставува авторитет ако е таа е сосема коректна или демократски расположена.
 

TinyGiant

што сакам
Член од
9 април 2008
Мислења
236
Поени од реакции
3
Еве да земеме пример дека некој твој колега од работа е на хиерархиски повисоко место од тебе и тоа си го зема за право да не те почитува и да не биде коректен со тебе како ќе постапиш: и понатаму ќе се однесуваш со почит кон него и ќе му персираш само затоа што е на повисоко работно место од тебе, или ќе настане конфликт помеѓу вас кој ќе резултира со твое повишување на тонот и сместување на колегата онаму каде што му е местото?


За таков тип на авторитети зборуваме (за оние кои ја користат својата позиција да се однесуваат арогантно, непрофесионално, некоректно) спрема колегите или ако се дел од јавниот сервис со граѓаните. Не би имале проблем со некоја личност која претставува авторитет ако е таа е сосема коректна или демократски расположена.

pa moze i so toa ke rezultira, ako ima poterba (ke bide smesten kade sto mu e mestoto).:toe:

a za vtoriov del...tokmu takvite ne gi pocituvam i tokmu takvite me vadat od takt, od koza. (zboram za arogantno, drsko..odnesuvanje):nerv:
ili reagiram so ista mera (ponekogas i poloso, ako fala bogu "uslovite" mi go dozvoluvaat toa)ili nisto ne zboram. zasto ili ke se resi problematikata ili ke ostane taka
za razlika od tie sto ke izreagiraat korektno i profesionalno zasluzuvaat pochit i sekogas sum go pokazuval toj pochit, na vakov ili onakov nachin.
ne sum losh kako sto izgleda;)
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Обично немам некој голем проблем со ваквите ситуации. Кога велам немам проблем мислам на тоа дека не им се тресам и стравувам да отворам уста пред нив или да превземам било каква активност (а реално гледано најголем дел од авторитетите сакаат да ги молиш и да бидеш потценет пред нив).
Имам почит, како и кон секоја индивидуа, но во граници на нормалата. Ниту се опуштам премногу со таквите лица, ниту пак се обидувам да им покажам дека можам нешто повеќе.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Авторитет е добра работа. Без него ќе настане хаос. А општествениот хаос не го сакам.

За овој вашиов “исфорсиран“ авторитет само можам да кажам дека е гwупав. И од страна на авторитетите и од страна на примателите. Секој на кој му е понудена улогата да биде авторитет има право малку да се оддели од земја, оние кои ќе одлетаат... има методи како да се симнат.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Sum natepal profesorka shto mi predavala klavir, no... Avtoritet nije moguce:)
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Не го спорам авторитетот кога е во професионални рамки, и кога не излегува надвор од тоа.

Тоа би значело: Шефот ми е шеф и е авторитет само на работа и толку, тоа не значи дека јас треба да му „покорувам„ и надвор од работното време.

Искрено ме нервираат типови на луѓе кои авторитетот со претпоставениот го применуваат и во приватниот живот, со што го издигнуваат над пријателството и стануваат еден вид робови на човекот што условно е над нив. Според мене тоа се луѓе без став, без свое јас.

Или пак професорот. Тој за мене е авторитет во школо/факултет, надвор од тоа ако ме почитува, и јас ќе го почитувам. Но, тоа не значи дека тој за мене ќе биде авторитет.

Ги почитувам луѓето што се на позиции, а се приземјени. Тоа за мене се луѓе кои знаат да се носат со својата позиција, луѓе кои знаат да се носат со својот авторитет и луѓе кои заслужуваат почит.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Авторитет за мене е непозната категорија, не ја најдов ни во речник, море ич не ни барав.
А тоа ако некој на некого по хиерархија му е претпоставен не значи и дека му е авторитет, така се задесило. Претпоставен му е додека е на работа и тоа само во рамките на описот на раб. место и надлежностите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom