Проблеми со ЕВН

Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Пууу, ме проби дека работам во ЕВН и дека сум пратен тука да ве лажам. Ве молам не ме кажувајте на Жане од кадрово :(
Не знам која е Жане ама да не работиш во Евн и вака да викаш тогаш не знам шо да ти кажам. Има право човекот што ја отворил темава дека крадат, смејте се колку сакате ми е гајле. Затоа и не плаќам јас, не ќе ме краде некој мене.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.381
Не знам која е Жане ама да не работиш во Евн и вака да викаш тогаш не знам шо да ти кажам. Има право човекот што ја отворил темава дека крадат, смејте се колку сакате ми е гајле. Затоа и не плаќам јас, не ќе ме краде некој мене.
Brat mozzi i ne postoi poglup covek od tebe na forumov.

1. И да сум од Тесла пратен тука, ти нема да ме сфатиш затоа што тебе треба да ти се објасни со сликовници, а ние не го правиме тоа:
2. Нормално дека ќе се смејам, пошто си глуп;
3. Нормално дека нема да плаќаш, пошто не си работоспособен и друг ти ги плаќа сметките;

И финално, морам да те отстранам од дискусијава зошто си непродуктивен.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Brat mozzi i ne postoi poglup covek od tebe na forumov.

1. И да сум од Тесла пратен тука, ти нема да ме сфатиш затоа што тебе треба да ти се објасни со сликовници, а ние не го правиме тоа:
2. Нормално дека ќе се смејам, пошто си глуп;
3. Нормално дека нема да плаќаш, пошто не си работоспособен и друг ти ги плаќа сметките;

И финално, морам да те отстранам од дискусијава зошто си непродуктивен.
Немој со вака недемократски мерки. Ќе му се пожали на Заев, па ќе видиш тогаш.. ќе ти го сменат името... пардон.. личниот опис.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.381
Немој со вака недемократски мерки. Ќе му се пожали на Заев, па ќе видиш тогаш.. ќе ти го сменат името... пардон.. личниот опис.
Недемократски е да се толерираат тролови, затоа што им го одземаат просторот на тие што уствари имаат нешто да пишат на темава. Не викам дека сум најпаметен или дека сум го „хакнал“ животот со тоа што знам кога е висока, а кога ниска тарифа, ниту пак сакам да кажам дека ЕВН не прави грешки - ама постови од типот „ги местат бројките“ и „работиш во ЕВН затоа пишуваш така“ нема да толерирам. Тоа може во маало на клупи.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Недемократски е да се толерираат тролови, затоа што им го одземаат просторот на тие што уствари имаат нешто да пишат на темава. Не викам дека сум најпаметен или дека сум го „хакнал“ животот со тоа што знам кога е висока, а кога ниска тарифа, ниту пак сакам да кажам дека ЕВН не прави грешки - ама постови од типот „ги местат бројките“ и „работиш во ЕВН затоа пишуваш така“ нема да толерирам. Тоа може во маало на клупи.
Го знам типов, долготраен „пациент“ ми е. Што да кажам, а да не го спуштам (многу) нивото... без капацитет.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Тезата на Здраво Зоран дека саатот им вртел 50% побрзо лесно можат и сами да ја проверат.
Што се однесува до висина на кв, и јас едно време се бунев за високите сметки, правев некои теории. Со проста пресметка испадна ние сме си биле виновни :) Сега сме во стан, има разлика.
Заштеда на уреди и изолација најчесто резултира со зголемена потрошувачка. Овде сигурно влијае и промена на навики.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Тезата на Здраво Зоран дека саатот им вртел 50% побрзо лесно можат и сами да ја проверат.
Што се однесува до висина на кв, и јас едно време се бунев за високите сметки, правев некои теории. Со проста пресметка испадна ние сме си биле виновни :) Сега сме во стан, има разлика.
Заштеда на уреди и изолација најчесто резултира со зголемена потрошувачка. Под уреди мислам на стари уреди со непозната ефикасност или нови со слаба изолација или слабо енергетски ефикасни. Под изолација мислам на ѕидна и кровна. Ние за жал ги "исполнувавме" и двата услови. Овде сигурно влијае и промена на навики.
Од искуство, мислам дека многу се заштедува при користење на некои уреди на „евтина“ струја: пегла, бојлер, машина за перење, ако е можно готвење, „полнење“ на термо печки...
 
I

INFECTED

Гостин
Ниту плаќам ниту ќе плаќам ама долг ќе немам, ти плаќаш и сеуште ќе плаќаш а може и да останеш без струја, а понекогаш така повеќе ќе плаќаш чисто онака ради реда.

Кој му е крив што ја грешел населбата.
Или си албански инцест-експеримент од Грчец или си странство, трето нема.[DOUBLEPOST=1549464686][/DOUBLEPOST]
1. Човекот кој велиш дека ти лично го знаеш (со сметката од 4.000 денари) велиш дека користи само телевизор, бојлер, полнач за мобилен, четири сијалици, рутер и лаптоп - јас не го познавам, ниту пак знам колку струја троши. Ама верувам дека има барем и машина за перење, фрижидер и готви на струја. Или се' е ручни рад кај оштетениов? :)

Еве, јас со 20 сијалици, LED панели и LED трака за осветлување во кујната, 2-3 полначи, телевизор, рутер, електрично гезве, шпорет, рерна, фрижидер, машина за перење, машина за сушење, бојлер и сигурно уште некој уред кој не го набројав - имам сметка од ~2.000 денари? Како е можно да има толкава разлика? Па, јас мислам дека е можно ако твојот познаник:

- Користи „обични“ наместо LED сијалици;
- Не внимава на енергетската класа на електричните уреди (шпорет, фрижидер, машина за перење и тн.);
- Не ги користи паметно тарифите на ЕВН (висока и ниска);
- Не ги користи паметно машината за перење и бојлерот;
- Го остава лаптопот на стенд-бај наместо да го исклучи;
- Има непознат „трошач“ на енергија во домот;

2. Вториот човек е уште понеписмен.

3. Третиот човек од Грчец е најпаметен и верувам дека не плаќа сметки, а има струја. Сите ние би го правеле тоа, доколку не толерираат.
Да бе и џакузи има покрај машината и покрај фрижидерот.
Една куќа, два дигитални мерачи. Сѐ останато е кај неговите. Нема врска...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ромите не плаќаат и тие ни не добиваат сметки, греалки имаат во сите соби, ама ете никој не пиша за нив.


Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
I

INFECTED

Гостин
Еве еден прост експеримент.

Исклучете сѐ што троши електрична енергија дома на десет минути.

Тие десет минути набљудувајте го дигиталниот мерач за електрична енергија.

Пишете тука дали сѐ било нормално или сте забележале трошење на електрична енергија.

Баба лаже дигитален мерач не лаже.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.381
Да бе и џакузи има покрај машината и покрај фрижидерот.
Една куќа, два дигитални мерачи. Сѐ останато е кај неговите. Нема врска...
Уште еден неразбирлив пост. Не готви? Не се тушира човеков? Или сакаш да кажеш дека јаде и се бања кај неговите? :))[DOUBLEPOST=1549465072][/DOUBLEPOST]
Еве еден прост експеримент.

Исклучете сѐ што троши електрична енергија дома на десет минути.

Тие десет минути набљудувајте го дигиталниот мерач за електрична енергија.

Пишете тука дали сѐ било нормално или сте забележале трошење на електрична енергија.

Баба лаже дигитален мерач не лаже.
Сум пробал со исклучување на се' од главната табла со осигурачи. Нема трошење на електрична енергија. Што треба да покаже експериментов?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom