Проблеми со ЕВН

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.556
Поени од реакции
34.902
Татко ми должи две сметки. Ќе ги избришат? Хех...
Ќе ги избришат секако, САМО и само ако живееш во подрачјето на Арачиново, Грчец, во заштитеното со закон подрачје
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ај бе па ти шо замараш толку, ете ќе ги избришат долговите туу само да се мрчело.
Ти не сакаш? Да не платиш 10-на сметки. Како 2 плати екстра да имаш.[DOUBLEPOST=1549451490][/DOUBLEPOST]
Татко ми должи две сметки. Ќе ги избришат? Хех...
За две не бришат. Ако имаш неколку години неплатено, тогаш да. Штом се две, значи дека е плаќач кој моментално задоцнил или слично. Плаќачите мора да си плаќаат. Ова важи за „мангупите“ што со месеци и години не плаќале.
ИЛИ БЕСПЛАТНО ЗА СИТЕ, ИЛИ ЗА НИЕДЕН
„Купи куќа, купи стан“
„Плати сметка, биди глуп“
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Ти не сакаш? Да не платиш 10-на сметки. Како 2 плати екстра да имаш.[DOUBLEPOST=1549451490][/DOUBLEPOST]
За две не бришат. Ако имаш неколку години неплатено, тогаш да. Штом се две, значи дека е плаќач кој моментално задоцнил или слично. Плаќачите мора да си плаќаат. Ова важи за „мангупите“ што со месеци и години не плаќале.
ИЛИ БЕСПЛАТНО ЗА СИТЕ, ИЛИ ЗА НИЕДЕН
„Купи куќа, купи стан“
„Плати сметка, биди глуп“
Ниту плаќам ниту ќе плаќам ама долг ќе немам, ти плаќаш и сеуште ќе плаќаш а може и да останеш без струја, а понекогаш така повеќе ќе плаќаш чисто онака ради реда.
Ќе ги избришат секако, САМО и само ако живееш во подрачјето на Арачиново, Грчец, во заштитеното со закон подрачје
Кој му е крив што ја грешел населбата.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Ај одговори ми како е можно човек кој лично го знам и користи телевизор, болјер, печка на дрва, полнач на мобилен, четири сијалици, рутер и лаптоп, постојано добива сметки од околу 4000 илјади денари, друг човек дупло повеќе електрични потрошувачи околу 11.000 денари и трет човек од Грчец кој се колнеше во четирите деца дека воопшто не плаќа сметки години наназад.
Решение? Предходните двајца плаќаат за третиот. Утре нивните текстови ќе бидат текст на неписмен човек така?!?

Е поради таквите и ваквите случаи ја отворив темава - да се споделат стручни решенија, докази и правни опции за да знаеме што е што.
1. Човекот кој велиш дека ти лично го знаеш (со сметката од 4.000 денари) велиш дека користи само телевизор, бојлер, полнач за мобилен, четири сијалици, рутер и лаптоп - јас не го познавам, ниту пак знам колку струја троши. Ама верувам дека има барем и машина за перење, фрижидер и готви на струја. Или се' е ручни рад кај оштетениов? :)

Еве, јас со 20 сијалици, LED панели и LED трака за осветлување во кујната, 2-3 полначи, телевизор, рутер, електрично гезве, шпорет, рерна, фрижидер, машина за перење, машина за сушење, бојлер и сигурно уште некој уред кој не го набројав - имам сметка од ~2.000 денари? Како е можно да има толкава разлика? Па, јас мислам дека е можно ако твојот познаник:

- Користи „обични“ наместо LED сијалици;
- Не внимава на енергетската класа на електричните уреди (шпорет, фрижидер, машина за перење и тн.);
- Не ги користи паметно тарифите на ЕВН (висока и ниска);
- Не ги користи паметно машината за перење и бојлерот;
- Го остава лаптопот на стенд-бај наместо да го исклучи;
- Има непознат „трошач“ на енергија во домот;

2. Вториот човек е уште понеписмен.

3. Третиот човек од Грчец е најпаметен и верувам дека не плаќа сметки, а има струја. Сите ние би го правеле тоа, доколку не толерираат.
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
ќе ги избришат долговите на оние што и онака нема да ги платат колку да добијат гласови за изборите
тие пари и така не ги земаат, другите плаќаат за тие сметки
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
1. Човекот кој велиш дека ти лично го знаеш (со сметката од 4.000 денари) велиш дека користи само телевизор, бојлер, полнач за мобилен, четири сијалици, рутер и лаптоп - јас не го познавам, ниту пак знам колку струја троши. Ама верувам дека има барем и машина за перење, фрижидер и готви на струја. Или се' е ручни рад кај оштетениов? :)

Еве, јас со 20 сијалици, LED плафонерки и LED трака за осветлување во кујната, 2-3 полначи, телевизор, рутер, електрично гезве, шпорет, рерна, фрижидер, машина за перење, машина за сушење, бојлер и сигурно уште некој уред кој не го набројав - имам сметка од ~2.000 денари? Како е можно да има толкава разлика? Па, јас мислам дека е можно ако твојот познаник:

- Користи „обични“ наместо LED сијалици;
- Не внимава на енергетската класа на електричните уреди (шпорет, фрижидер, машина за перење и тн.);
- Не ги користи паметно тарифите на ЕВН (висока и ниска);
- Не ги користи паметно машината за перење и бојлерот;
- Го остава лаптопот на стенд-бај наместо да го исклучи;
- Има непознат „трошач“ на енергија во домот;

2. Вториот човек е уште понеписмен.

3. Третиот човек од Грчец е најпаметен и верувам дека не плаќа сметки, а има струја. Сите ние би го правеле тоа, доколку не толерираат.
Не постои евтина тарифа постои само скапа, тоа евтина е онака колку да се лаже народ демек ете на евтина е пуштено.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Не постои евтина тарифа постои само скапа, тоа евтина е онака колку да се лаже народ демек ете на евтина е пуштено.
Извини, дали ти некогаш си погледнал сметка/броило или онака, само колку да тролаш си тука?

Секако дека не постои „евтина“ и „скапа“. Постои висока и ниска тарифа.
Користењето на ел. енергија во висока тарифа е дупло поскапо отколку во ниска тарифа.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Извини, дали ти некогаш си погледнал сметка/броило или онака, само колку да тролаш си тука?
Ги местат од Евн бројките, а уствари евтината се плаќа ко скапа. Не дека ми е нешто битно и така не плаќам ама се лаже народ.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Ги местат од Евн бројките, а уствари евтината се плаќа ко скапа. Не дека ми е нешто битно и така не плаќам ама се лаже народ.
Колку годинки имаш? Нормално дека не плаќаш, кое дете плаќа сметки? Ти си чул нешто на маса и не си дочул, па сега тропаш на сериозно теми. Жално е што ваквите пишувања, од типот на „ги местат бројките“ може негативно да влијаат на популација, затоа што имаме доста неписмена популација.

Сериозно бе, како изгледа тоа местење на бројки од ЕВН? Доаѓаат во секоја зграда со кабелче и ги штелуваат струјомерите? Никој онака, не му текнало на дневно ниво да си го проверува струјомерот? Или ги местат на друг начин? НА КОМПЈУТЕР, РАЧНО. Па и во тој случај, никој не би реагирал што состојбата на сметката му е различна од таа на броилото?

Како „евтината се плаќа ко скапа“? Пак некој заговор кој не знае да го дообјасниш? Прво заврши школо, па стекни малку искуство, па работи, па работи пак, па склучи договор за струја, па почни да плаќаш струја, па кога нема да ти биде нешто јасно проучи ја сметката и тарифите, па разбери како функционираат работите, па тестирај колку ќе ти стигне сметка ако почесто користиш струја на скапа тарифа и колку на евтина, па после пиши на темава.

До тогаш, те молам ДАЈ НЕ ТРЕ СИ ЗЕ ЛЕ НИ.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
ЕВН местеле бројки :pos:

Телевизор, болјер, печка на дрва, полнач на мобилен, четири сијалици, рутер и лаптоп и плаќале многу. Да а фрижидер, замрзнувач и машина за перење не користат. :)
Не знам што е толку тешко да се разбере дека сите исто не ги користат тие апарати и сите не гледаат дали е ниска и висока тарифа. И на сите тие апарати не им се исти, некои стари 30 години, а на други нови А++
Зависи и број на членови во фамилијата, некој машина вклучува секој втор ден, а друг еднаш во неделата, а исто и бојлер.

Затоа и е таа разлика, а се користат истите тие апарати.

Да ги додадам и електричните шпорети, ама ќе пишат сега не ние на плин готвиме.
Индукциските плотни се ептен економични, ама повеќето што се жалат на високи сметки сигурно користат и од оние старите шпорети со рингли кои повеќе трошат додека да загреат.

[DOUBLEPOST=1549454891][/DOUBLEPOST]
Ќе ги избришат секако, САМО и само ако живееш во подрачјето на Арачиново, Грчец, во заштитеното со закон подрачје
Не, откако ќе ја прочитаат темата ќе му ги избришат.
 
Последно уредено:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Жими се, од страна ќе излгледа како ЕВН да ме плаќаат за кризен ПР на форумов.
А уствари, не можам да преќутам на „фејкњуз“ и копиљаци кои појма немаат како функционираат работите.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Колку годинки имаш? Нормално дека не плаќаш, кое дете плаќа сметки? Ти си чул нешто на маса и не си дочул, па сега тропаш на сериозно теми. Жално е што ваквите пишувања, од типот на „ги местат бројките“ може негативно да влијаат на популација, затоа што имаме доста неписмена популација.

Сериозно бе, како изгледа тоа местење на бројки од ЕВН? Доаѓаат во секоја зграда со кабелче и ги штелуваат струјомерите? Никој онака, не му текнало на дневно ниво да си го проверува струјомерот? Или ги местат на друг начин? НА КОМПЈУТЕР, РАЧНО. Па и во тој случај, никој не би реагирал што состојбата на сметката му е различна од таа на броилото?

Како „евтината се плаќа ко скапа“? Пак некој заговор кој не знае да го дообјасниш? Прво заврши школо, па стекни малку искуство, па работи, па работи пак, па склучи договор за струја, па почни да плаќаш струја, па кога нема да ти биде нешто јасно проучи ја сметката и тарифите, па разбери како функционираат работите, па тестирај колку ќе ти стигне сметка ако почесто користиш струја на скапа тарифа и колку на евтина, па после пиши на темава.

До тогаш, те молам ДАЈ НЕ ТРЕ СИ ЗЕ ЛЕ НИ.
Се гледа дека во Евн работиш и затоа ги браниш. Нека ве лажат уште. И не сум дете можете тоа да го проверите.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Се гледа дека во Евн работиш и затоа ги браниш. Нека ве лажат уште. И не сум дете можете тоа да го проверите.
Пууу, ме проби дека работам во ЕВН и дека сум пратен тука да ве лажам. Ве молам не ме кажувајте на Жане од кадрово :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom