Проблеми со ЕВН

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Уште еден неразбирлив пост. Не готви? Не се тушира човеков? Или сакаш да кажеш дека јаде и се бања кај неговите? :))[DOUBLEPOST=1549465072][/DOUBLEPOST]
Сум пробал со исклучување на се' од главната табла со осигурачи. Нема трошење на електрична енергија. Што треба да покаже експериментов?
Jas ako go sfativ poveke misli na kalibracijata na broilata . Realno trosis primer 1kw/ h a toa registrira kako 1,5 primer onaka. Ako pri site iskluceni aparati doma pak broiloto ti registrira potrosuvacka togas ili nemas se iskluceno ili nekoj drug ti se ima prikluceno :).
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
Пошто не читаме мисли, го прашав да дообјасни што треба да покаже експериментот со исклучување на сите уреди. Чекам одговор од него :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Еве еден прост експеримент.

Исклучете сѐ што троши електрична енергија дома на десет минути.

Тие десет минути набљудувајте го дигиталниот мерач за електрична енергија.

Пишете тука дали сѐ било нормално или сте забележале трошење на електрична енергија.

Баба лаже дигитален мерач не лаже.
уу, не да е пробано.
Треба да исклучиш и тв, пц, лаптоп, рутери, модеми, све што е на стенд бај и други латентни потрошувачи. Затоа е полесно на главен осигурувач, после саатот, пред другите осигурувачи.
Значи има начин да провериш дали саатот мери како што треба и дали троши кога нема потрошувачи.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
Киловатот е многу скап, не знам како е во соседството ама на запад значитечно е поефтино. Или тоа што имаат алтернативни начини за греење така им се чини.
Додатно со реактивната енергија уште повеќе ги компликуваа работите, небаре сите по дома да си ставиме компензатори за да ја нулизираме реактивната енергија.
Скапите киловати можеби се резултат на тоа што елем не произведува колку што им треба на ЕВН па затоа купуваат од соседството поскапа струја па затоа мораа да поскапуваат и за граѓаните, а знаејќи дека секојдневно побарувачката се зголемува, а не верувам дека ЕЛЕМ ги зголемува капацитетите.
Ние како граѓани најлесното и најбрзото што треба да го направиме е да побараме субвенции за поставување на соларни панели, или елем да ни купува дење струја, за ноќе ние да им купуваме, за да не се троши на батерии.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Колку годинки имаш? Нормално дека не плаќаш, кое дете плаќа сметки? Ти си чул нешто на маса и не си дочул, па сега тропаш на сериозно теми. Жално е што ваквите пишувања, од типот на „ги местат бројките“ може негативно да влијаат на популација, затоа што имаме доста неписмена популација.

Сериозно бе, како изгледа тоа местење на бројки од ЕВН? Доаѓаат во секоја зграда со кабелче и ги штелуваат струјомерите? Никој онака, не му текнало на дневно ниво да си го проверува струјомерот? Или ги местат на друг начин? НА КОМПЈУТЕР, РАЧНО. Па и во тој случај, никој не би реагирал што состојбата на сметката му е различна од таа на броилото?

Како „евтината се плаќа ко скапа“? Пак некој заговор кој не знае да го дообјасниш? Прво заврши школо, па стекни малку искуство, па работи, па работи пак, па склучи договор за струја, па почни да плаќаш струја, па кога нема да ти биде нешто јасно проучи ја сметката и тарифите, па разбери како функционираат работите, па тестирај колку ќе ти стигне сметка ако почесто користиш струја на скапа тарифа и колку на евтина, па после пиши на темава.

До тогаш, те молам ДАЈ НЕ ТРЕ СИ ЗЕ ЛЕ НИ.
Acid за овој болдов си во грешка!!!

Еве јас почнав да работам уште од 2003 на 18 години и уште од првата плата сум учествувал во плаќањето на сметки... (Бидејќи моите родители имале ептен мали примања и заради тоа се јавил заостанат долг од сите сметки со години...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
Acid за овој болдов си во грешка!!!

Еве јас почнав да работам уште од 2003 на 18 години и уште од првата плата сум учествувал во плаќањето на сметки... (Бидејќи моите родители имале ептен мали примања и заради тоа се јавил заостанат долг од сите сметки со години...
Супер, мило ми е што на 18 години некој не се смета за дете :)
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Супер, мило ми е што на 18 години некој не се смета за дете :)
Аcid ти значи погрешно си ме сватил мене!!!

Е вака да те прашам јас дали ти на тие години 18-21 доколку твоите родители имале мали примања 7.000 - 8000 плата, и плус заостанат долг со години и ако ти речат тие (Дај пари да ги платиме сметкиве дали ти не ќе даеше пари а???

Или друг пример ти после 20 години си во тешка финансиска положба!!! Дали ти ако не мојш да ги платиш сметките дали ти немат да им речиш на твоите деца дајте пари за сметкиве??? Моето дете/ќерка дур сум јас жива/жив јас не оставам тој/таа да ми плати сметки!!! На зборој сите татковци - мајки се такви, ама реалноста е друга!!!

Друг пример јас на 21 година 2006 година сум го загубил мојот татко. Само со мајка ми живееме заедно... И нормално некојпат јас некојпат мајка ми ќе одвоиме пари за сметките!!!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
Не, ти погрешно си ме сфатил. А за тебе, секоја чест :)
 
I

INFECTED

Гостин
Уште еден неразбирлив пост. Не готви? Не се тушира човеков? Или сакаш да кажеш дека јаде и се бања кај неговите? :))[DOUBLEPOST=1549465072][/DOUBLEPOST]
Сум пробал со исклучување на се' од главната табла со осигурачи. Нема трошење на електрична енергија. Што треба да покаже експериментов?
Доградениот спрат сѐ уште го надополнува но најпрво си приклучи нова линија на негово име. Ама добро, гледам дека почудно е како добива 60€ сметка со пет ел. апарати отколку што е чудно како инцестите од Грчец не плаќаат сметки.[DOUBLEPOST=1549553921][/DOUBLEPOST]
Уште еден неразбирлив пост. Не готви? Не се тушира човеков? Или сакаш да кажеш дека јаде и се бања кај неговите? :))[DOUBLEPOST=1549465072][/DOUBLEPOST]
Сум пробал со исклучување на се' од главната табла со осигурачи. Нема трошење на електрична енергија. Што треба да покаже експериментов?
Со осигурачи. Јас викам апаратите да се исклучат.
Потоа по желба може да се вклучи грејно тело на пример, да се пресмета со проста математика потрошувачка пута време. Ќе испадне дека околу 15 проценти се плаќа П-Л-У-С од предвиденото, на секој уред. Тоа значи дека јас плаќам минимум 15 проценти богзнаекаде потрошени киловати (направени се проверки, немаме дефекти).[DOUBLEPOST=1549554008][/DOUBLEPOST]Друго што не ми е јасно, зошто да не си ставам сам дигитален мерач? Еве на мобилниот оператор, сам си бирам уред. Што не дадат неколку фирми и неколку видови саати па сами да си избереме?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Киловатот е многу скап, не знам како е во соседството ама на запад значитечно е поефтино. Или тоа што имаат алтернативни начини за греење така им се чини.
Додатно со реактивната енергија уште повеќе ги компликуваа работите, небаре сите по дома да си ставиме компензатори за да ја нулизираме реактивната енергија.
Скапите киловати можеби се резултат на тоа што елем не произведува колку што им треба на ЕВН па затоа купуваат од соседството поскапа струја па затоа мораа да поскапуваат и за граѓаните, а знаејќи дека секојдневно побарувачката се зголемува, а не верувам дека ЕЛЕМ ги зголемува капацитетите.
Ние како граѓани најлесното и најбрзото што треба да го направиме е да побараме субвенции за поставување на соларни панели, или елем да ни купува дење струја, за ноќе ние да им купуваме, за да не се троши на батерии.
Од кај знаете вие и у ствари што ви е гајле колку е киловатот и дали е скупа струјата. Скупа, нескупа, најскупа на свет или бесплатна. За вас нема некоја разлика, нели?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334
Киловатот е многу скап, не знам како е во соседството ама на запад значитечно е поефтино. Или тоа што имаат алтернативни начини за греење така им се чини.
Додатно со реактивната енергија уште повеќе ги компликуваа работите, небаре сите по дома да си ставиме компензатори за да ја нулизираме реактивната енергија.
Скапите киловати можеби се резултат на тоа што елем не произведува колку што им треба на ЕВН па затоа купуваат од соседството поскапа струја па затоа мораа да поскапуваат и за граѓаните, а знаејќи дека секојдневно побарувачката се зголемува, а не верувам дека ЕЛЕМ ги зголемува капацитетите.
Ние како граѓани најлесното и најбрзото што треба да го направиме е да побараме субвенции за поставување на соларни панели, или елем да ни купува дење струја, за ноќе ние да им купуваме, за да не се троши на батерии.


Ovie se brojki od 2017 vo 2018 sigurno e slicno. Vsusnost e zemja so mnogu niska cena na struja vo sporedba so drugite Evropski zemji. So i bez danok. Od kade ovoj muabet, a su go cul cesto, ne znam.

Problemot e pretezno sto vo domovite ima golemi trosaci, brimer boljeri ili postara bela tehnika pa i klasicni sijalici. Isto taka so tek na vreme domakjinstvata dobija poveke elektronski aparati vo globala.

Isto taka vo Makedonija a i ovde na temata se gleda, se pravi sporedba kolku pari se plakjalo mesecno a ne kolku kilovatcasovi struja se potroseni. Vodete smetka kolku potrosivte i ke mozete da procenite dali e mnogu ili malku.

Interesno e sto vo Makedonija sekoj mesec se plakja tolku kolku sto si potrosil. Primer vo Germanija sam ili pored lanskata potrosuvacka predpostavuvas kolku struja bi potrosil cela godina pa plakjas mesecno ista suma. Na krajot na godinata se proveruva kolku si potrosil realno pa ke ti vratat pari ili ke doplatis ako si potrosil poke od procenkata. Ednostavno e.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
Од кај знаете вие и у ствари што ви е гајле колку е киловатот и дали е скупа струјата. Скупа, нескупа, најскупа на свет или бесплатна. За вас нема некоја разлика, нели?
Само се шегував, кај нас инкасатор не смее да доаѓа. Јас до неодамна не сум знаел дека треба воопшто да се плаќаат сметки или даноци, мислев све државата треба да ни дава.
Еве нека ни простат долгови и евентуално ќе почнеме да ви кажеме фала.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Само се шегував, кај нас инкасатор не смее да доаѓа. Јас до неодамна не сум знаел дека треба воопшто да се плаќаат сметки или даноци, мислев све државата треба да ни дава.
Еве нека ни простат долгови и евентуално ќе почнеме да ви кажеме фала.
Ja неќу фала да ми кажете, ја сакам да си идете у Арабија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Барем еднаш во животот ќе идеме, не се секирај, вие кога ќе се вратите кај зад карпатите?
Еве сеа, али прво да ви ги платиме сметките за струја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom