Проблеми со ЕВН

I

INFECTED

Гостин
Дали нешто вакво може да помогне да се брише од време на време тоа мочано броило?

 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.464
Чувајте ги старите сметки. Цело време ми се провлекувааше некој неплатен долг и постојано иста сума, а редовно си ги плаќам сметките. Во евн прашав и ја најдоа неплатена сметка од 2014. Ги чувам сите сметки и ја најдов таа неплатена сметка, која беше платена? Со сметка пак во евн и извинете наша грешка била, ако ја немав сметката повторно ќе си платев, нема начин да докажеш што е а што не е платено. Море мамицата нивна.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.727
Поени од реакции
7.060
Дали нешто вакво може да помогне да се брише од време на време тоа мочано броило?

Чувајте ги старите сметки. Цело време ми се провлекувааше некој неплатен долг и постојано иста сума, а редовно си ги плаќам сметките. Во евн прашав и ја најдоа неплатена сметка од 2014. Ги чувам сите сметки и ја најдов таа неплатена сметка, која беше платена? Со сметка пак во евн и извинете наша грешка била, ако ја немав сметката повторно ќе си платев, нема начин да докажеш што е а што не е платено. Море мамицата нивна.
Со сите тие крвопии е исто. Дури и да не можат да ја наплатат сметката како застарена, никогаш нема да ја избришат, ќе те прогонува цел век. Првпат кога нешто ќе ти притреба или ќе сакаш да го продадеш објектот, ќе те уценуваат
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.964
Поени од реакции
15.983
Чувајте ги старите сметки. Цело време ми се провлекувааше некој неплатен долг и постојано иста сума, а редовно си ги плаќам сметките. Во евн прашав и ја најдоа неплатена сметка од 2014. Ги чувам сите сметки и ја најдов таа неплатена сметка, која беше платена? Со сметка пак во евн и извинете наша грешка била, ако ја немав сметката повторно ќе си платев, нема начин да докажеш што е а што не е платено. Море мамицата нивна.
Можеби може да се тужи за издавање двојна сметка, ама пак на се испати да им стапнуваш на жуљ...

Туку нека каже правник, што би станало ако не ја најдеш сметката веднаш туку покасно, кога ќе завлезе работата во тужење од нивна страна? .. дали судот нив ќе им ги бапне судските трошоци ???
 
I

INFECTED

Гостин
Како може да им се испрати порака со покана на сите членови на форумот да се вклучат тука?

Ако можат жолти елеци еден моќник како Макрон да променат нешто во силната Франција, мора и ние тука да се обидеме!

После неколку неделни разговори, сериозни и храбри, машки разговори, предлагам и еден собир да направиме во ресторан и да се дискутира уште по сериозно за ова. Мора да се променат работите. Нѐ изедоа живи.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Како може да им се испрати порака со покана на сите членови на форумот да се вклучат тука?

Ако можат жолти елеци еден моќник како Макрон да променат нешто во силната Франција, мора и ние тука да се обидеме!

После неколку неделни разговори, сериозни и храбри, машки разговори, предлагам и еден собир да направиме во ресторан и да се дискутира уште по сериозно за ова. Мора да се променат работите. Нѐ изедоа живи.
Со македонче не се оди на мочање камоли на протест. Французите домицилни граѓани имаат достоинство и самопочит. Излегоа на улици, се држат. Во една франција ќе превртат претседател.
Кај нас знаме сменаа, име сменаа, сега после толку години повторно име менуваат, пола држава и дефакто и де јуре е на албанците и НИКОЈ со прст нема мрднато.
Така да, батали тоа протести и слично. Овој народ не заслужува ништо повеќе.

Истото е и со загадувањето. Да се дешаваше ова што се дешава со загадувањето во Скопје, Бт, Тетово, Прилеп во некој понормална (западна) држава... имаше револуција да се направи. Кај нас... кукање на фб, ТОЛКУ.

Да не одам мн офтопик. И јас сум револтиран од ЕВН како тебе, можеби и повеќе. Но со овој народ и оваа држава НЕ правиш ништо.
Само селење странство му е мајката, додека се' уште е тоа возможно.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.964
Поени од реакции
15.983
Чувајте ги старите сметки. Цело време ми се провлекувааше некој неплатен долг и постојано иста сума, а редовно си ги плаќам сметките. Во евн прашав и ја најдоа неплатена сметка од 2014. Ги чувам сите сметки и ја најдов таа неплатена сметка, која беше платена? Со сметка пак во евн и извинете наша грешка била, ако ја немав сметката повторно ќе си платев, нема начин да докажеш што е а што не е платено. Море мамицата нивна.
Проблемот не е само кај нив, сите фирми се повикуваат дали е кај нив книжено
Јас поодамна дадов идеја, но веројатно треба помасовно да се јавува и пишува на Народен Правобранител, Државата да воведе за сите комунални услуги со редовни месечни сметки да мора да издаваат во Јануари секоја година ПРЕГЛЕД на платени/неплатени фактури за предходната година, а Корисникот би го чувал ТОЈ годишен преглед....
И законски да се забранат сите КАСАПРИМИ наплаќања, само ФАКТУРИ....
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Јас од кога си направив електронски неам гајле си гледам салдо нон стоп, кај куќи што не живее никој и е исклучена срујата од осиурачи таму после една година го вадат сатот од ЕВН и после треба мислам 300-400 евра да платиш да ти го вратат.
Еден член погоре напиша и е во право дека соларна енергија секоја година се повеќе поевтинува. За 35 000 евра можете да направите 50 киловатна централа а куќа моментално можете за 5 000 - 6 000 евра сосе батерија. Така да за многу брзо енергијата општо во светот ќе биде багатела. Соларни панели има одавна но беа скапи и проблемот беше што немаше каде да се складира таа енергија. Сега има батерии така да ок ќе биде.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.964
Поени од реакции
15.983
Јас од кога си направив електронски неам гајле си гледам салдо нон стоп, кај куќи што не живее никој и е исклучена срујата од осиурачи таму после една година го вадат сатот од ЕВН и после треба мислам 300-400 евра да платиш да ти го вратат.
Еден член погоре напиша и е во право дека соларна енергија секоја година се повеќе поевтинува. За 35 000 евра можете да направите 50 киловатна централа а куќа моментално можете за 5 000 - 6 000 евра сосе батерија. Така да за многу брзо енергијата општо во светот ќе биде багатела. Соларни панели има одавна но беа скапи и проблемот беше што немаше каде да се складира таа енергија. Сега има батерии така да ок ќе биде.
зошто ?? па има дузини станови, ете во Охрид, само доваѓа сметка за улично осветлување, никој не го вади броилото..
Туку ова, идеја за поставување ВТОР сат, внатре, за контрола на нивниот :

е сега прашање е што ќе каже Регулаторна, ЏАБЕ си се заебавал...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Да бе знаеш, сииииите броила покажуваат дупло, поставувањето на паралелно броило е сосема океј, секој може да го направи и да се увери, ама никој не го направил до сега и не го открил овој голем скандал. Пошто нели, сите чекаме да не просветли некој со сумљив, неписмен текст напишан на кирилица, копиран од кој знае која неписмена будала на Facebook.

Никој не ве краде. Стандардот ни е на ниско ниво. Да, има заебанции со стари и „непостоечки“ долгови затоа што порано ве лажеа дека може посебно да се плаќа струја (без другите давачки кои беа наведени во сметката). Да, има доста неплаќачи кои никој не смее да ги исклучи. Да, на милиони корисници може да се појави некоја грешка - која се решава со приговор. Ама, дека некој од ЕВН, ВИП, ТЕЛЕКОМ, БЕГ, ВОДОВОД и тн. *тенденциозно* направил план за да ве „украде“ - мало морген.
 
I

INFECTED

Гостин
Да бе знаеш, сииииите броила покажуваат дупло, поставувањето на паралелно броило е сосема океј, секој може да го направи и да се увери, ама никој не го направил до сега и не го открил овој голем скандал. Пошто нели, сите чекаме да не просветли некој со сумљив, неписмен текст напишан на кирилица, копиран од кој знае која неписмена будала на Facebook.

Никој не ве краде. Стандардот ни е на ниско ниво. Да, има заебанции со стари и „непостоечки“ долгови затоа што порано ве лажеа дека може посебно да се плаќа струја (без другите давачки кои беа наведени во сметката). Да, има доста неплаќачи кои никој не смее да ги исклучи. Да, на милиони корисници може да се појави некоја грешка - која се решава со приговор. Ама, дека некој од ЕВН, ВИП, ТЕЛЕКОМ, БЕГ, ВОДОВОД и тн. *тенденциозно* направил план за да ве „украде“ - мало морген.
Ај одговори ми како е можно човек кој лично го знам и користи телевизор, болјер, печка на дрва, полнач на мобилен, четири сијалици, рутер и лаптоп, постојано добива сметки од околу 4000 илјади денари, друг човек дупло повеќе електрични потрошувачи околу 11.000 денари и трет човек од Грчец кој се колнеше во четирите деца дека воопшто не плаќа сметки години наназад.
Решение? Предходните двајца плаќаат за третиот. Утре нивните текстови ќе бидат текст на неписмен човек така?!?

Е поради таквите и ваквите случаи ја отворив темава - да се споделат стручни решенија, докази и правни опции за да знаеме што е што.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Како може да им се испрати порака со покана на сите членови на форумот да се вклучат тука?

Ако можат жолти елеци еден моќник како Макрон да променат нешто во силната Франција, мора и ние тука да се обидеме!

После неколку неделни разговори, сериозни и храбри, машки разговори, предлагам и еден собир да направиме во ресторан и да се дискутира уште по сериозно за ова. Мора да се променат работите. Нѐ изедоа живи.
Ај бе па ти шо замараш толку, ете ќе ги избришат долговите туу само да се мрчело.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
зошто ?? па има дузини станови, ете во Охрид, само доваѓа сметка за улично осветлување, никој не го вади броилото..
Туку ова, идеја за поставување ВТОР сат, внатре, за контрола на нивниот :

е сега прашање е што ќе каже Регулаторна, ЏАБЕ си се заебавал...
Ги вадат сигурно ти кажувам. Една година ако имаш нула потрошња ги вадат. За куќи знам 100% за станови може не е така.
 
I

INFECTED

Гостин
И пази, некој со приход од 12000 денари го крадат малку, а некој со приход од 40000 го дерат повеќе. Си направиле математика.[DOUBLEPOST=1549449745][/DOUBLEPOST]
Ај бе па ти шо замараш толку, ете ќе ги избришат долговите туу само да се мрчело.
Како ќе ги избришат? И на кое население, на која група граѓани?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
И пази, некој со приход од 12000 денари го крадат малку, а некој со приход од 40000 го дерат повеќе. Си направиле математика.[DOUBLEPOST=1549449745][/DOUBLEPOST]
Како ќе ги избришат? И на кое население, на која група граѓани?
На сите граѓани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom