Проблеми со ЕВН

Член од
22 јуни 2022
Мислења
19
Поени од реакции
12
Dobro zaso ne se javuvaat na tel, kolkuu saati treba da gi cekam za da se javat..Skoro 5 minuti dzvonam, zafateni operatori...Izgleda taka cel den ee..
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.992
Овие се ненормални, во моментот броилото ми е надвор но треба да правам некоја реконструкција и да го соборам тој ѕид со тоа што морам да го преместам броилото. Ми рекоа дека мора барање, ајде пополнив и платив околу 800 денари. Ете ги оп, после една недела и 2 дена дојдоа. Е сега, има опција за 2 бандери... и за двете ми викаат може да има проблеми со комшиите дека ќе им сметат -_- А во исто време не ми дозволуваат ни во двор, ниту пак на надворешен друг ѕид од куќата.

Си прават некој филмови у мозок, а немаат инфраструктура. Па сега инженерот ќе барал решение :pos: Колку ненормални правила имаат, а истовремено немаат ни услови за тоа :confused:
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.140
Поени од реакции
2.792
Ич да не се секираме. ЕВН изјави дека нема да ја зголеми струјата ќе си остани исто 220V...
 
Член од
11 април 2023
Мислења
1.696
Поени од реакции
4.932
Искуство некој со сметки ЕВН,ми стигна сметка 21000,се греам на парно на струја сопствено(во куќа живеам),ама сигурен сум дека немам потрошено толку,бидејќи и јас и сопругата сме до 16часот на работа нема никој дома.Прошла сметка 6100 оваа 15000 повеќе, ако има приговор жалба има ли шанса да се корегира,или ќе се пребива со наредните сметки ,ако е во ред приговорот.
Се јавував прееска во ЕВН чекав 1 саат неможе да се добијат.
Што ако оваа сметка на ја плаќам,а следните си ги плаќам редовно,сигурно на одговор на приговор се чека по месец/два.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.334
Поени од реакции
5.079
Искуство некој со сметки ЕВН,ми стигна сметка 21000,се греам на парно на струја сопствено(во куќа живеам),ама сигурен сум дека немам потрошено толку,бидејќи и јас и сопругата сме до 16часот на работа нема никој дома.Прошла сметка 6100 оваа 15000 повеќе, ако има приговор жалба има ли шанса да се корегира,или ќе се пребива со наредните сметки ,ако е во ред приговорот.
Се јавував прееска во ЕВН чекав 1 саат неможе да се добијат.
Што ако оваа сметка на ја плаќам,а следните си ги плаќам редовно,сигурно на одговор на приговор се чека по месец/два.
За да имаш право да се пожалиш на таа сметка треба да докажеш дека состојбите на скапата и ефтината тарифа напишани на сметката која ти изнесува 21000 се поголеми од реалните кои се прикажани на дисплејот од струјомерот и тоа значи дека ти се ставени паушално без да е прочитан струјомерот од страна на инкасаторот.Ако моменталните кои сам ќе си ги прочиташ се поголеми од оние на сметката немаш право на жалба и ќе си ја платиш сметката бидејки реално си ги потрошил.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.259
Поени од реакции
5.343
Искуство некој со сметки ЕВН,ми стигна сметка 21000,се греам на парно на струја сопствено(во куќа живеам),ама сигурен сум дека немам потрошено толку,бидејќи и јас и сопругата сме до 16часот на работа нема никој дома.Прошла сметка 6100 оваа 15000 повеќе, ако има приговор жалба има ли шанса да се корегира,или ќе се пребива со наредните сметки ,ако е во ред приговорот.
Се јавував прееска во ЕВН чекав 1 саат неможе да се добијат.
Што ако оваа сметка на ја плаќам,а следните си ги плаќам редовно,сигурно на одговор на приговор се чека по месец/два.
Те изгореле сега, следен месец очекувај пониска сметка...стандард практика од ЕВН. Лани зимото ни доаѓа сметка 8500 денари, следната сметка беше 300 денари :toe: Јас пример овој месец очекувам да бидам изгорен.

Инкасаторот од ЕВН цело време ни ја пишува сметката на ~25 дена и така ми се стеснуваат блок тарифите и испаѓам во повисок блок, почнав сам да отчитувам состојбата на саатот преку нивната страница па ќе видам дали ќе направи воопшто некоја разлика... провери си и ти
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.334
Поени од реакции
5.079
Те изгореле сега, следен месец очекувај пониска сметка...стандард практика од ЕВН. Лани зимото ни доаѓа сметка 8500 денари, следната сметка беше 300 денари :toe: Јас пример овој месец очекувам да бидам изгорен.

Инкасаторот од ЕВН цело време ни ја пишува сметката на 25 дена и така ми се стеснуваат блок тарифите и испаѓам во повисок блок, почнав сам да отчитувам состојбата на саатот преку нивната страница па ќе видам дали ќе направи воопшто некоја разлика... провери си и ти
Јас сум во читачката група од 10 ти до 14 ти во месецот и постојано на 12 ти сам ги пријавувам состојбите на нивниот сајт.Ако дојде инкасаторот да прочита во тој период неговите состојби се фактурираат во спротивно ако нема инкасатор односно е на одмор тогаш ми пуштаат сметка со состојби јас што сум ги предал.Досега никогаш не се случило да направи растојание пред 10 ти односно после 14 ти да прочита,значи фазла се тие 4 дена.Јас сум постојано во најнискиот блок бидејки скапа струја трошам максимум 100kw а максималниот лимит во првиот блок е околу 200kw.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.967
Поени од реакции
35.446
Искуство некој со сметки ЕВН,ми стигна сметка 21000,се греам на парно на струја сопствено(во куќа живеам),ама сигурен сум дека немам потрошено толку,бидејќи и јас и сопругата сме до 16часот на работа нема никој дома.Прошла сметка 6100 оваа 15000 повеќе, ако има приговор жалба има ли шанса да се корегира,или ќе се пребива со наредните сметки ,ако е во ред приговорот.
Се јавував прееска во ЕВН чекав 1 саат неможе да се добијат.
Што ако оваа сметка на ја плаќам,а следните си ги плаќам редовно,сигурно на одговор на приговор се чека по месец/два.
...обавезно да реагираш веднаш има случаеви што се надевале дека ќе платат помалку иден месец, ама не се случило тоа, ќе вртиш упорно!

images - 2023-12-12T002658.502.jpeg

...инаку дека има евтина струја секој ден од 13/14 до 15/16ч , да знаете дека е лага, чиста превара, т.е. имаат евтина САМО тие домаќинства со најнови броила кои се регулираат од НЕТ, другите броила во 13/14ч не се префрлуваат на Т2, остануваат на Т1 што значи скапа струја на броилото, а ние мислиме евтина, па уклучуваме разни потрошувачи.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.334
Поени од реакции
5.079
...обавезно да реагираш веднаш има случаеви што се надевале дека ќе платат помалку иден месец, ама не се случило тоа, ќе вртиш упорно!

Прегледај го приврзокот 400715

...инаку дека има евтина струја секој ден од 13/14 до 15/16ч , да знаете дека е лага, чиста превара, т.е. имаат евтина САМО тие домаќинства со најнови броила кои се регулираат од НЕТ, другите броила во 13/14ч не се префрлуваат на Т2, остануваат на Т1 што значи скапа струја на броилото, а ние мислиме евтина, па уклучуваме разни потрошувачи.
Ниту јас немам евтина од 13 до 15 бидејки имам од првите дигитални кои мора да ги сетира инкасаторот на наредново читање до 14 декември така што од 15 ти ќе проверам дали е подесено од негова страна и истото подесување важи и кај тебе.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.259
Поени од реакции
5.343
Во моментов имам ефтина струја, поминал денеска инкасаторот.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.547
Поени од реакции
703
Инаку ЕВН малку што ни наплаќаат сметки за струја ни наплаќаат и за телефонските разговори мислиш си се јавил на хот лине
 

Kajgana Shop

На врв Bottom