Пробавме [рецензии и препораки]

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување
Член од
15 јуни 2013
Мислења
129
Поени од реакции
295
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Ако ова што го гледам врз пицата е сусам, ова го декларирам за Богохулие!! :duel:

Точно дека De gustibus non disputandum est, но ова е премногу. Не знам воопшто како ти е била слатка пицата :cautious:
Абе не е баш пица, туку не знам назив за ова, ни во менито не им е пица мислам. Ко лепчиња со кашкавал потпечени во форма на пица направени, вкусни беа да ги кркаш со помфрит во комбинација со пивце, колку и чудно да ти звучи. :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ако ова што го гледам врз пицата е сусам, ова го декларирам за Богохулие!! :duel:

Точно дека De gustibus non disputandum est, но ова е премногу. Не знам воопшто како ти е била слатка пицата :cautious:
Фурнарини се.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
Ако ова што го гледам врз пицата е сусам, ова го декларирам за Богохулие!! :duel:

Точно дека De gustibus non disputandum est, но ова е премногу. Не знам воопшто како ти е била слатка пицата :cautious:
... се сложувам сосема со констатацијата,
... а посебно кога ќе се нарача мешана салата, а одозгора поросено цело ќесе сусам, не избрзувам, давам шанса да не сум во тек :confused:

...го земам менито читам состојките на салата нема никаде спомнато сусам, бате... ела уваму, зш има сусам салатава?

... сите го сакаат сусамот, бил корисен... е па ти земи го ова дај му ги „на сите“ што сакаат, ти мене донеси ми како треба мешана салата како пишува тука,
... потоа се распрашав, што е ова нова „гурманска“ мода, да скоро све биде посипувано со сусам, ми рекоа дека тоа е еден од начините да се прикрие вкусот поради Х несакани причини :(
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
јас сум тука само да кажам да не мрчите за сите итаљани зашто јас еден немам сретнато што не остава бакшиш :anco:
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Дали е безбедно да се јаде од Гранд Бургер, пошто имаше некои вести дека имало труење или нешто слично, но тоа е на Рузвелтова мислам не во Ново Лисиче?
Уопште не е безбедно како што можеш да видиш и симптомиве ептен лоши им се на затруените.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Препорака за Печалбарско, специјалитет со свинско филе со мед во Куќата на Мијаците и јагнешко месо и телешка плескавица во Мрзенци.
Кај Џоко во Мрзенци беше најдоброто јагнешко печење! Јас како овчеполец кога му го признавам тоа, значи стварно вреди! Макар што впечатоците се од пред години.
Кебапи? Отидете во Св.Николе пробајте, после ќе лафиме за Прилеп и Велес!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Најдобра храна, највкусна, најуслужлив персонал, убава атмосвера, убава местоположба, за мене е ресторанот "Воденица " во Крива Паланка.
Исто многу битно што цените за тој квалитет и таа услуга се ниски.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Најдобра храна, највкусна, најуслужлив персонал, убава атмосвера, убава местоположба, за мене е ресторанот "Воденица " во Крива Паланка.
Исто многу битно што цените за тој квалитет и таа услуга се ниски.
Имам идено, атмосферата и воопшто локацијата се супер. Храната е за 3+, услугата беше добра, ама пак онака за 3+:)
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
129
Поени од реакции
295
Абе не е баш пица, туку не знам назив за ова, ни во менито не им е пица мислам. Ко лепчиња со кашкавал потпечени во форма на пица направени, вкусни беа да ги кркаш со помфрит во комбинација со пивце, колку и чудно да ти звучи. :D
Верувам дека се вкусни, нема да негирам но некако претерано мрсно ми изгледа. :toe:

Фурнарини се.
Не разбирам. Може подобро да ми објаснеш? Благодарам
... се сложувам сосема со констатацијата,
... а посебно кога ќе се нарача мешана салата, а одозгора поросено цело ќесе сусам, не избрзувам, давам шанса да не сум во тек :confused:

...го земам менито читам состојките на салата нема никаде спомнато сусам, бате... ела уваму, зш има сусам салатава?

... сите го сакаат сусамот, бил корисен... е па ти земи го ова дај му ги „на сите“ што сакаат, ти мене донеси ми како треба мешана салата како пишува тука,
... потоа се распрашав, што е ова нова „гурманска“ мода, да скоро све биде посипувано со сусам, ми рекоа дека тоа е еден од начините да се прикрие вкусот поради Х несакани причини :(
Сусам признавам само на домашни кифлички и ѓеврек. Сусам во салата? И верувам дека имаат валиден мотив да прикријат вкусот ако нешто не е како треба. :jajce:

јас сум тука само да кажам да не мрчите за сите итаљани зашто јас еден немам сретнато што не остава бакшиш :anco:
Знаеме дека polentoni-те оставаат. Шо правиме со terroni-те? :свиркам: Оставаат и они? :icon_lol:
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Верувам дека се вкусни, нема да негирам но некако претерано мрсно ми изгледа. :toe:



Не разбирам. Може подобро да ми објаснеш? Благодарам


Сусам признавам само на домашни кифлички и ѓеврек. Сусам во салата? И верувам дека имаат валиден мотив да прикријат вкусот ако нешто не е како треба. :jajce:


Знаеме дека polentoni-те оставаат. Шо правиме со terroni-те? :свиркам: Оставаат и они? :icon_lol:
тероните се исти како нас, колку што оставаме ние толку и они хахахахаха
само мислам дека е стварно неубаво да се наречат сите цигани кога некогаш ние сме поцигани од нив ;)
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
129
Поени од реакции
295
тероните се исти како нас, колку што оставаме ние толку и они хахахахаха
само мислам дека е стварно неубаво да се наречат сите цигани кога некогаш ние сме поцигани од нив ;)
Да беа они цигани, немаше Италија да биде музеј на отворено небо. :smirce: Со други зборови, се согласувам и надополнувам на она што веќе кажа. (y)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.512
јас сум тука само да кажам да не мрчите за сите итаљани зашто јас еден немам сретнато што не остава бакшиш :anco:
Ти мора да живееш на северот.
Прочитај ги моите коментари, во главно коментирам за јужњаците и особено сицилијанците.
Секој ден сум опколен со нив, неможеш да ми го смениш мислењето. Колку ти што немаш сретнато некој што НЕ остава, јас така немам сретнато некој што остава... :)

P.S. Сега видов дека не сум специфирал за северњаците и јужњаците, ама еве, тоа е моето мислење.
Јас од северот имам сретнато вкупно 4ца (2ца Торино, 1на Бергамо, и 1 Милано) тука од вкупно илјадници италијанци.
Разликата е небо и земја. Северњаците се каде-каде посредени и подобро ситуирани.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
129
Поени од реакции
295
Ти мора да живееш на северот.
Прочитај ги моите коментари, во главно коментирам за јужњаците и особено сицилијанците.
Секој ден сум опколен со нив, неможеш да ми го смениш мислењето. Колку ти што немаш сретнато некој што НЕ остава, јас така немам сретнато некој што остава... :)
Они може не оставаат бакшиш но не верувам посебно сицилијанец, да те нема понудено кафе во бар :smirce:
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.512
Они може не оставаат бакшиш но не верувам посебно сицилијанец, да те нема понудено кафе во бар :smirce:
Еве кој имал средба со сицилијанци. :)
Да, само незнам што им е тоа филмот. Спремни се да ти купат кафе/пијачка, ама бакшиш никако, нема шанси.
Разговарав со една девојка од Рагуза, ми кажа дека таму и јужниот дел се сметало за навреда да оставиш бакшиш.
Имам 3 пати отидено во Милано и еднаш Рим, таму е очигледно дека се остава бакшиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom