Пробавме [рецензии и препораки]

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување
Член од
15 јануари 2011
Мислења
2.945
Поени од реакции
4.186
Kaжи ми, имаш слика од коленицата? Дали беше цела печена, да речам како германските, или како во грне, да речам чорба со парчиња коленица?

Извинете за оф-топик.
Еве како изгледа коленицата, само оваа слика ми е, поради ситуацијата беше земена за носење. Верувам вкусот да се јади таму е многукратно подобар, а мене и во овој случај ми беше одлична. Моментот е кога ќе ја извадиш коската со леснотија...
Screenshot_20200504-185405~2.png
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.145
Поени од реакции
35.589
Препорака за Печалбарско, специјалитет со свинско филе со мед во Куќата на Мијаците и јагнешко месо и телешка плескавица во Мрзенци.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.461
Поени од реакции
6.529
Препорака за Печалбарско, специјалитет со свинско филе со мед во Куќата на Мијаците и јагнешко месо и телешка плескавица во Мрзенци.
Pic or didn't happen
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.567
Поени од реакции
2.329
Извинете а им оставате бакшиш на тие што ќе ви донесат.. ете да речеме доставувачот од Мама Италиана?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.567
Поени од реакции
2.329
Ох? Стварно? Ок...... Да знам како да се понашам.... Ретко кога можеме да си дозволиме 2 капричиози X 240ден. и кога ќе му дадам на доставувачот 500ден. обично му викам заокружи на 500... Да знам да си ги барам тие 20ден.....
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.060
Поени од реакции
997
Ох? Стварно? Ок...... Да знам како да се понашам.... Ретко кога можеме да си дозволиме 2 капричиози X 240ден. и кога ќе му дадам на доставувачот 500ден. обично му викам заокружи на 500... Да знам да си ги барам тие 20ден.....
Тоа е твое право дали ќе си ги бараш парите или не. Сум оставил и 50 бакшиш, и 20, и 0. Претежно е нула искрено, пошто он (тие) си работи (работат), си добива (добиваат) плата за тоа (а многу од нив си прават лева рака десен џеб дали со храната дали со парите), и не прави ништо спектакуларно што е надвор од неговата работа за која е платен. Зошто доставувачот на храна да добие бакшиш? Што е он во подобра позиција од тој што работи мајстор, или работи на каса?

Пред да ме осудуваш, лично јас продавам производи на клиенти, па кога имам нарачки што ги носам лично јас (не моите), не сум добил бакшиш, или да речам еднаш од 20 однесени пратки. Нема потреба,бидејќи и онака заработувам од нив, исто како што доставувачот заработува пари за тоа што е платен. Убаво доаѓа бакшиш нормално, ама ако не правиш нешто посебно, што би ми привлекло внимание за да ти оставам бакшиш, зошто да го направам тоа? Вкусот на јадењето не е заслуга на доставувачот (ни па он е крив ако е лошо)
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.288
Поени од реакции
28.903
Извинете а им оставате бакшиш на тие што ќе ви донесат.. ете да речеме доставувачот од Мама Италиана?
Секогаш, најчесто 30-50 денари.

Освен ако не дојдат многу доцна, ако не ми донесат се' (се случувало други да ми заборават пиво или помфрит) или ако ми се јават 8 пати на телефон да им дообјаснам каде се наоѓам. Тогаш, нема бакшиш.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.098
Поени од реакции
3.453
Тоа е твое право дали ќе си ги бараш парите или не. Сум оставил и 50 бакшиш, и 20, и 0. Претежно е нула искрено, пошто он (тие) си работи (работат), си добива (добиваат) плата за тоа (а многу од нив си прават лева рака десен џеб дали со храната дали со парите), и не прави ништо спектакуларно што е надвор од неговата работа за која е платен. Зошто доставувачот на храна да добие бакшиш? Што е он во подобра позиција од тој што работи мајстор, или работи на каса?

Пред да ме осудуваш, лично јас продавам производи на клиенти, па кога имам нарачки што ги носам лично јас (не моите), не сум добил бакшиш, или да речам еднаш од 20 однесени пратки. Нема потреба,бидејќи и онака заработувам од нив, исто како што доставувачот заработува пари за тоа што е платен. Убаво доаѓа бакшиш нормално, ама ако не правиш нешто посебно, што би ми привлекло внимание за да ти оставам бакшиш, зошто да го направам тоа? Вкусот на јадењето не е заслуга на доставувачот (ни па он е крив ако е лошо)
Твои пари, твој избор...ама ако немаш намера да оставаш бакшиш нема потреба да објаснуваш тука како италијанец. Да било така дека они работеле за плата, бакшишот нема да постоел.
Бараш нешто посебно да ти го привлече вниманието за бакшиш!? Што треба, стриптизети да ти доставуваат храна? Или песнички да ти пее додека ти ги вадиш парите од џеб.

И убаво си кажа за твојот случај - нема потреба, и онака заработуваш од нив. Епа доставувачот/келнерот они не заработуваат ништо од тоа што ќе ти го послужат и се најслабо платени општо. Башка што цел ден се на нозе и трчаат за да ти донесат водичка зашто благо ти било кафенцето оти 10 пати си го вратил за шекерче.
Да не разглабуваме тука како им се крати од плата за скршени чаши, пепељари и др.
 
Член од
15 јануари 2011
Мислења
2.945
Поени од реакции
4.186
Бакшиш треба да се заслужи. Ако ти речат дека нарачката ќе биде доставена за 30 мин. треба да биде за толку, ако стаса навремено да не е нешто промашено и заборавено, да не ти се јавува по 5 пати за локација и слично, во тој случај е оправдано да оставиш нешто плус, макар биле и 20ден. Практикувам да оставам секогаш ако сум задоволен од услугата и според цената на сметката.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.288
Поени од реакции
28.903
Вчера пак јадев Тоскана. Ми рекоа за 45 минути, ја донесоа за 29 :P
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.060
Поени од реакции
997
Пак ќе ти речам, бакшиш се заслужува и не треба да е по дифолт, пошо бил слабо платен. И чистачката е слабо платена па не гледам да има бакшиш, или таа у маркет. На крај краева, ако е кафето 80, и ако платам 80, не правам криминално дело. Не сум искомплексиран да ги тормозам за чаша вода и за шеќерче по сто пати колку да ми се дешава нешто. Ако добијам фина и брза услуга, ќе оставам бакшиш соодветен на мојот буџет на располагање.

Познавајќи ги тие што работат во кафичи (не сите), дека им се парите од бакшиш за журкање, комар и слични луксузи (не збориме за потреба како храна, стан и сметки), и не заслужуваат бакшиш,а највеќе ради услугата што ја пружаат. Ретко во кој објект има фина накај одлична услуга, а логично тие се и поплатени, ама и со поголем бакшиш :)

На крај краева, работи нешто друго (на пример на каса у КАМ) и ќе нема да се буниш дали има бакшиш или не :) Не ти скенираат баркодови стриптизерки на каса за да им остаиш бакшиш хехехее бабуш
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.288
Поени од реакции
28.903
Пробав од Конец. Разочарување на колото.
Ќе читате во новата рецензија.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.098
Поени од реакции
3.453
Пак ќе ти речам, бакшиш се заслужува и не треба да е по дифолт, пошо бил слабо платен. И чистачката е слабо платена па не гледам да има бакшиш, или таа у маркет. На крај краева, ако е кафето 80, и ако платам 80, не правам криминално дело. Не сум искомплексиран да ги тормозам за чаша вода и за шеќерче по сто пати колку да ми се дешава нешто. Ако добијам фина и брза услуга, ќе оставам бакшиш соодветен на мојот буџет на располагање.

Познавајќи ги тие што работат во кафичи (не сите), дека им се парите од бакшиш за журкање, комар и слични луксузи (не збориме за потреба како храна, стан и сметки), и не заслужуваат бакшиш,а највеќе ради услугата што ја пружаат. Ретко во кој објект има фина накај одлична услуга, а логично тие се и поплатени, ама и со поголем бакшиш :)

На крај краева, работи нешто друго (на пример на каса у КАМ) и ќе нема да се буниш дали има бакшиш или не :) Не ти скенираат баркодови стриптизерки на каса за да им остаиш бакшиш хехехее бабуш
Ај да не ја ебеме темава, ова ќе биде последно мое мислење во врска со ова.

Пак ќе ти кажам, не се праи италијанец. Само они имаат такви изговори али всушност, таков им е карактерот, не сакаат да дадат ништо плус. Чекаат 10центи кусур така ко здрвени 2-3 минути.

Бакшишот се дава откога постои парата и келнерот.
Сега ти што си против ова, нема баш ништо да смени во светот. Такви како тебе со 0 денари бакшиш насекаде ги има.
Кога не оставаш бакшиш, барем не објаснувај зашто другите не треба да оставаат.
Тие што оставаат виделе некоја врска или услуга од тој што го служел.
И не е само келнер за бакшиш, се остава и на таксист, фризер и останати со вакви слични дејности. (којзнае што имаш да кажеш за таксистот и фризерот зашто не заслужуваат бакшиш, 3 дена ќе пишуваме)

И еве дека споредуваш со чистачка, колку пати си имал муабет со некоја што чисти вециња за воопшто да дојде некако до бакшиш да и дадеш?
Луѓе има идат се праат камења сами у кафиќ и ќе остаи бакшиш на конобарката зашто цела ноќ и се лигави како не му идело со пичиња, а уствари сака да ја ќари. А она дали ќе се комари или ќе се журка со бакшишот, треба апсолутно да не се замараш. Ама ти си прав бабуш хехехе, мора да знаеш кај ги даваш тие 10-20 денари еднаш во годината.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.060
Поени од реакции
997
Ич да не те интересира тебе или вработениот дали јас ќе ги дадам парите бакшиш или ќе си купам нешто со МОИТЕ пари :)
Нит ти си херој што го спасил светот од пропаст што оставаш цели плати на бакшиш, нит ние стиснатите :pos: сме некои големи криминалци, како што се омразени помеѓу келнерите и шанкерите. Да му оставам 20 денари бакшиш ќе бидам циција или сељак, да му оставам 200, ќе трча како луд за да ме услужи. Не иде така тоа :)
 
На врв Bottom