Пробавме [рецензии и препораки]

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.355
Поени од реакции
51.648
Сакам да им дадам една 0/5 оцена на Ројал што вршат достава низ цело Скопје, а ги избегнуваат Чаир со образложение дека не застанувале таму. Па моравме до другар да палиме колата и да ги чекаме до Мавровка за да ни ја "достават" нарачката.

Вооедно сакам да им дадам 6/5 оценка на Пласет за испорака и услуга на ниво. Се јавуваш по телефон и таму те пречекува милозвучен машки глас со "аЉо...ааааа чекај, чекај..."( му вика на колегата "Ец...ЕЦ БРЕ!!" нормално ова го слушаш преку слушалка) шокот е голем кога ќе им прозбориш македонски, и од вторпат успеваш да нарачаш донери. Доставата ти ја вршат за максимум 30 минути. Вкусот на храната не е битен, важно нема да умреш од глад.

Пласет :love:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.506
Поени од реакции
2.716
Сакам да им дадам една 0/5 оцена на Ројал што вршат достава низ цело Скопје, а ги избегнуваат Чаир со образложение дека не застанувале таму. Па моравме до другар да палиме колата и да ги чекаме до Мавровка за да ни ја "достават" нарачката.

Вооедно сакам да им дадам 6/5 оценка на Пласет за испорака и услуга на ниво. Се јавуваш по телефон и таму те пречекува милозвучен машки глас со "аЉо...ааааа чекај, чекај..."( му вика на колегата "Ец...ЕЦ БРЕ!!" нормално ова го слушаш преку слушалка) шокот е голем кога ќе им прозбориш македонски, и од вторпат успеваш да нарачаш донери. Доставата ти ја вршат за максимум 30 минути. Вкусот на храната не е битен, важно нема да умреш од глад.

Пласет :love:
Ројал за достава било каде низ Скопје имаат 0/5. Еднаш не се десило да дојдат под саат и пол во Аеродром а секој втор пат имаат пропуст со нарачката.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.412
Поени од реакции
9.246
Ај да не ја ебеме темава, ова ќе биде последно мое мислење во врска со ова.

Пак ќе ти кажам, не се праи италијанец. Само они имаат такви изговори али всушност, таков им е карактерот, не сакаат да дадат ништо плус. Чекаат 10центи кусур така ко здрвени 2-3 минути.

Бакшишот се дава откога постои парата и келнерот.
Сега ти што си против ова, нема баш ништо да смени во светот. Такви како тебе со 0 денари бакшиш насекаде ги има.
Кога не оставаш бакшиш, барем не објаснувај зашто другите не треба да оставаат.
Тие што оставаат виделе некоја врска или услуга од тој што го служел.
И не е само келнер за бакшиш, се остава и на таксист, фризер и останати со вакви слични дејности. (којзнае што имаш да кажеш за таксистот и фризерот зашто не заслужуваат бакшиш, 3 дена ќе пишуваме)

И еве дека споредуваш со чистачка, колку пати си имал муабет со некоја што чисти вециња за воопшто да дојде некако до бакшиш да и дадеш?
Луѓе има идат се праат камења сами у кафиќ и ќе остаи бакшиш на конобарката зашто цела ноќ и се лигави како не му идело со пичиња, а уствари сака да ја ќари. А она дали ќе се комари или ќе се журка со бакшишот, треба апсолутно да не се замараш. Ама ти си прав бабуш хехехе, мора да знаеш кај ги даваш тие 10-20 денари еднаш во годината.
Не е само Италијаните, еве член од мое семејство работеше и како келнер во Мекдоналдс и на каса во Бургер Кинг во Германија и на една рака се броеја бакшишите што и ги имале оставено во вкупно 7 месеци (и тоа странски туристи, а не шваби), во САД е политиката за оставање на бакшиши и таму е на еден начин правило дека мора да оставиш.

Мене ме нервираат келнерите и доставувачите со тоа што никогаш нема да ги поделат парите со своите колеги кои се дел од процесот, му давам често бакшиш (најчесто тоа што останува до цела бројка 20-40 денари) иако би сакал бакшишот што го земаат преку целиот ден на крај да си го распределат меѓу себе и со останатите колеги што биле вклучени во целиот процес: кол центар, каса, кујна.
Како што мене ми е криво кога работам на проекти да не земам бонус иако сум се окозил да се заврши се до перфекција, а менаџерите и дел од колегите да земат, така му е сигурно и на дечките што работат на каса или во кујна, со кое право се попривилегирани доставувачите или пак келнерите од останатите?
Автоматски споено мислење:

Сакам да им дадам една 0/5 оцена на Ројал што вршат достава низ цело Скопје, а ги избегнуваат Чаир со образложение дека не застанувале таму. Па моравме до другар да палиме колата и да ги чекаме до Мавровка за да ни ја "достават" нарачката.

Вооедно сакам да им дадам 6/5 оценка на Пласет за испорака и услуга на ниво. Се јавуваш по телефон и таму те пречекува милозвучен машки глас со "аЉо...ааааа чекај, чекај..."( му вика на колегата "Ец...ЕЦ БРЕ!!" нормално ова го слушаш преку слушалка) шокот е голем кога ќе им прозбориш македонски, и од вторпат успеваш да нарачаш донери. Доставата ти ја вршат за максимум 30 минути. Вкусот на храната не е битен, важно нема да умреш од глад.

Пласет :love:
Aj Ројал, туку и Доминос што заебаа работа и го отворија тој во Бутел, сега за Гази Баба не носат од Аеродром или Центар туку од Бутел, а таму нема ништо што содржи свинско. Плус на страната кога одбираш пола-пола немаат ни опција за ресторанот во Бутел.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.081
Поени од реакции
3.348
Не е само Италијаните, еве член од мое семејство работеше и како келнер во Мекдоналдс и на каса во Бургер Кинг во Германија и на една рака се броеја бакшишите што и ги имале оставено во вкупно 7 месеци (и тоа странски туристи, а не шваби), во САД е политиката за оставање на бакшиши и таму е на еден начин правило дека мора да оставиш.

Мене ме нервираат келнерите и доставувачите со тоа што никогаш нема да ги поделат парите со своите колеги кои се дел од процесот, му давам често бакшиш (најчесто тоа што останува до цела бројка 20-40 денари) иако би сакал бакшишот што го земаат преку целиот ден на крај да си го распределат меѓу себе и со останатите колеги што биле вклучени во целиот процес: кол центар, каса, кујна.
Како што мене ми е криво кога работам на проекти да не земам бонус иако сум се окозил да се заврши се до перфекција, а менаџерите и дел од колегите да земат, така му е сигурно и на дечките што работат на каса или во кујна, со кое право се попривилегирани доставувачите или пак келнерите од останатите?
Автоматски споено мислење:
Па реално никаде не оставаат бакшиш во Мекдоналдс или Бургер Кинг.
Тоа и онака иде на шалтер систем.
Ги споменав италијанците затоа што се најголеми цигани во тој поглед. Кај нив демек било непишано правило да не се остава бакшиш, а уствари со мои очи сум видел како оставаат истите тие бакшиш на девојки. Значи селективно се остава и со некоја намера.
Бев келнер година дена на Малта, имам услужено муштерии буквално од сите континенти. Секоја нација си има одредени карактеристики кога се во ресторан. Дефинитивно енглезите, американците и скандинавците се најдарежливи. Германците истотака знаат добар бакшиш. Русите ти се терсене, ќе остават добар бакшиш, ама ќе те намачат.
Италијанците,шпанците па и французите се гомна невидени кога доаѓа до тој муабет. Сакале рибата вака приготвена, па место помфрит компир во рерна, па место салатата ако може зеленчук на скара и на крај бакшиш е тапкање по рамо. А од друга страна сум бил во овие држави и тврдам дека прифаќаат бакшиш да им се остави, настрана од тоа што го зборат тоа кога ќе се туристи.

Тоа што не ги делат парите воопшто не треба да влијае на одлуката. Ти тоа не го знаеш. Само си го чул.
Пред едно 7-8 години работев во еден ресторан на кеј и таму се делеше во процент. 60-30-10 (келнер-шанк-кујна)
Ама за ова треба и да се погоди екипата што ќе работи со тебе.

И не се привилегирани, само ете, тие се тие што ти доставуваат тебе. Пак ќе кажам, твои пари твој избор, ама нема воопшто потреба да се објаснува зашто не треба да им се остава. Пишав многу причини зашто е тоа така. Ти викаш дека во Америка е правило да се остави, па да не оставаат случајно и на тие што местат клими или работат на проекти? Нормално дека не, и нормално дека само на овие услужни дејности се остава.

Него @Acid, каде е рецензијата од Конец?
Баш сакам да ја видам. Мене Pulled Pork сендвичи ми се ептен примамливи и сакам да видам што не било како треба таму. Гледам на фејсбук многу добра презентација имаат.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.283
Поени од реакции
28.855
Него @Acid, каде е рецензијата од Конец?
Баш сакам да ја видам. Мене Pulled Pork сендвичи ми се ептен примамливи и сакам да видам што не било како треба таму. Гледам на фејсбук многу добра презентација имаат.
И јас се полакомив од Фејсбук, ама ништо од тоа :) Најмногу ме разочара што лебот беше сув, се ронеше, не П од потпечување (иако таков е на сликите) и општо - се' беше суво, без вкус и не ме ни најаде.

Искрено, ги подзаборавив, а има материјал за пишување. Треба да земам пак за да направам фотки, а рецензијата ќе биде по новиот оброк - им пишав за да им ги воочам пропустите, па верувам дека можеби се подобриле :)
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.412
Поени од реакции
9.246
Па реално никаде не оставаат бакшиш во Мекдоналдс или Бургер Кинг.
Тоа и онака иде на шалтер систем.
Ги споменав италијанците затоа што се најголеми цигани во тој поглед. Кај нив демек било непишано правило да не се остава бакшиш, а уствари со мои очи сум видел како оставаат истите тие бакшиш на девојки. Значи селективно се остава и со некоја намера.
Бев келнер година дена на Малта, имам услужено муштерии буквално од сите континенти. Секоја нација си има одредени карактеристики кога се во ресторан. Дефинитивно енглезите, американците и скандинавците се најдарежливи. Германците истотака знаат добар бакшиш. Русите ти се терсене, ќе остават добар бакшиш, ама ќе те намачат.
Италијанците,шпанците па и французите се гомна невидени кога доаѓа до тој муабет. Сакале рибата вака приготвена, па место помфрит компир во рерна, па место салатата ако може зеленчук на скара и на крај бакшиш е тапкање по рамо. А од друга страна сум бил во овие држави и тврдам дека прифаќаат бакшиш да им се остави, настрана од тоа што го зборат тоа кога ќе се туристи.

Тоа што не ги делат парите воопшто не треба да влијае на одлуката. Ти тоа не го знаеш. Само си го чул.
Пред едно 7-8 години работев во еден ресторан на кеј и таму се делеше во процент. 60-30-10 (келнер-шанк-кујна)
Ама за ова треба и да се погоди екипата што ќе работи со тебе.

И не се привилегирани, само ете, тие се тие што ти доставуваат тебе. Пак ќе кажам, твои пари твој избор, ама нема воопшто потреба да се објаснува зашто не треба да им се остава. Пишав многу причини зашто е тоа така. Ти викаш дека во Америка е правило да се остави, па да не оставаат случајно и на тие што местат клими или работат на проекти? Нормално дека не, и нормално дека само на овие услужни дејности се остава.

Него @Acid, каде е рецензијата од Конец?
Баш сакам да ја видам. Мене Pulled Pork сендвичи ми се ептен примамливи и сакам да видам што не било како треба таму. Гледам на фејсбук многу добра презентација имаат.
Да не го тупиме на темава, али нема врска дали е бургер кинг, ројал, доминос или не знам кој ресторан, во Македонија сум повеќе од сигурен дека не работат за минимална плата, барем на кеј тие што викаш летово имаше огласи од 22-30 000 плата, инженери земаат помалку од тоа.
Ако е за услужни дејности оди дај му и на возачот во ЈСП (околу 300 евра му е плата на новопримените), или на таксистите нема да барате попуст туку ќе му дополнувате и троа кусур, на берберот ако ти кажи 150 денари дополни му уште 50че, на касиерката во маркет дај и кусур и таа работи за 14к.
Политиката за бакшиш доаѓа од САД каде што келнерите се платени на минималец и се очекува од тебе да им се дополни уште нешто за да имаат колку толку пристојна плата.
Ако има добра услуга им давам чисто од почит за професионалноста, а ако ми каже на телефон дека ќе стигне за 30 минути и ми дојде за 50 треба и да му ја вратам нарачката. Од Ројал исто како што пишаа погоре кај мене и за време на коронава кога нема живо пиле на улица стигаат за 50-65 минути, а на телефон ми викаат дека ќе дојдат за макс 30мин.
Од Гала кујна им нарачувам пица, вика за 30 мин ќе ја донесеме, по 50 мин ми се јавува да ме праша дали ми одговарало за 45 минути да ми ја донесат оти сите доставувачи им биле зафатени....еееј јас дома со гости ај демек ќе замезиме пица ги чекам да бидат на врата тој со цел памет ми се јавува да ми достави пица по саат и пол од тоа што ми ветил.
На кеј кај што си работел се дибидиус келнерите, особено во Плаза де Торос не знам по кој критериум ги одбираат, али ми имаат заборавено и нарачка и скоро секогаш ќе ги чекаш по 15 мин откако ќе побараш да ја донесат сметката, е на таков не му оставам бакшиш па и за 5000 да работи туку во тоа за жалби и поплаки би го пишал и со име и презиме дека не си ја брка работата.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
1.374
Поени од реакции
2.454
Пак ќе ти речам, бакшиш се заслужува и не треба да е по дифолт, пошо бил слабо платен. И чистачката е слабо платена па не гледам да има бакшиш, или таа у маркет. На крај краева, ако е кафето 80, и ако платам 80, не правам криминално дело. Не сум искомплексиран да ги тормозам за чаша вода и за шеќерче по сто пати колку да ми се дешава нешто. Ако добијам фина и брза услуга, ќе оставам бакшиш соодветен на мојот буџет на располагање.

Познавајќи ги тие што работат во кафичи (не сите), дека им се парите од бакшиш за журкање, комар и слични луксузи (не збориме за потреба како храна, стан и сметки), и не заслужуваат бакшиш,а највеќе ради услугата што ја пружаат. Ретко во кој објект има фина накај одлична услуга, а логично тие се и поплатени, ама и со поголем бакшиш :)

На крај краева, работи нешто друго (на пример на каса у КАМ) и ќе нема да се буниш дали има бакшиш или не :) Не ти скенираат баркодови стриптизерки на каса за да им остаиш бакшиш хехехее бабуш
Еден другар редовно остава така бакшиш по кафичи/ресторани(околу 20% од сметката). Поентата му е дека конобарите повеќе ќе му обрнуваат внимание. Ако се случило да иде со пиќенце таму, ќе и оставел добар впечаток (демек конобарите ќе биле пофини и немало цело време да ја држи крената раката да дојдат)
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.724
Поени од реакции
1.646
Ми се допаѓа идејава за темава. Би сакал да има повеќе препораки-критики и за места надвор од Скопје. Доволно е и да се само реални препораки, а не реклами.
Ама дечки, ја поебавте концепцијата со тоа бакшишите. Па, отворете си посебна тема, на пр. "Бакшиш, да или не", па давајте ги колку сакате!
 
На врв Bottom