Пријавување во УЈП

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.043
Поени од реакции
4.418
Зошто мора да се даде испечатен примерок во УЈП ? Зар со самото регистрирање немаат пристап они у УЈП до документот ?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
5.731
Поени од реакции
3.312
Ај пробај на веб страната од УЈП, за е-пдд со твојот јузер и лозинка дали ќе можеш да се логираш.
Ако не можеш, не те регистрирале.
Јас пред 1 месец ми е подаден листот и уште не можам да се најавам
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.260
Поени од реакции
8.229
Јас пред 1 месец ми е подаден листот и уште не можам да се најавам
И ти немаш заверка?
Ако немаш заверка на копијата шо ти ја дале тебе и не моеш да се логираш, иди реагирај.
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
632
Поени од реакции
1.761
приходите што ги примаш од странство ти се во еур/долари или во денари на трансакциска?
Работам во странство и плаќам данок на таа држава, но парите ми стигаат во Македонија на девизна сметка во долари. Дали треба и тука да плаќам данок?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
5.731
Поени од реакции
3.312
И ти немаш заверка?
Ако немаш заверка на копијата шо ти ја дале тебе и не моеш да се логираш, иди реагирај.
Имам,тоа ти викам пред месец и уште не сум заведен кај нив.[DOUBLEPOST=1546190600][/DOUBLEPOST]
Работам во странство и плаќам данок на таа држава, но парите ми стигаат во Македонија на девизна сметка во долари. Дали треба и тука да плаќам данок?
Мислиш компанијата ти плака данок не ти,кај рњнотиш на брод ли.?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.260
Поени од реакции
8.229
Работам во странство и плаќам данок на таа држава, но парите ми стигаат во Македонија на девизна сметка во долари. Дали треба и тука да плаќам данок?
Обврска за регистрација во системот е-Персонален данок има секое физичко лице кое во текот на 2018 година остварило приходи по било кој основ (плата, регрес за годишен одмор, приходи од закуп, од добивки од игри на среќа, од странство и други приходи кои подлежат на оданочување со персоналниот данок на доход), заради прием на пополнетета Годишна даночна пријава (ПДД-ГДП) од УЈП, како и заради потврдување или коригирање на податоците за приходите и платениот персонален данок.
Истовремено, преку исполнување на оваа обврска граѓаните ќе имаат можност преку системот e-pdd.ujp.gov.mk да проверат дали приходите кои ги оствариле се соодветни во однос на искажаните од исплатувачите, а со цел да се спречи евентуална злоупотреба во врска со нивните лични податоци и примања.
линк
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.318
Поени од реакции
165.579
Дечки кажаа сите да се регистрираат во системот, што сами си ставате трн во здрава нога а вака, а онака дали требало?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.260
Поени од реакции
8.229
Имам,тоа ти викам пред месец и уште не сум заведен кај нив.
Чим имаш, не е твоја вина, али за секој случај ја би идел да проверам чисто да неам трчкарања у март :D
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
632
Поени од реакции
1.761
Имам,тоа ти викам пред месец и уште не сум заведен кај нив.[DOUBLEPOST=1546190600][/DOUBLEPOST]

Мислиш компанијата ти плака данок не ти,кај рњнотиш на брод ли.?
Не на брод, во Ирак за американска компанија.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.325
Поени од реакции
8.123
Обврска за регистрација во системот е-Персонален данок има секое физичко лице кое во текот на 2018 година остварило приходи по било кој основ (плата, регрес за годишен одмор, приходи од закуп, од добивки од игри на среќа, од странство и други приходи кои подлежат на оданочување со персоналниот данок на доход), заради прием на пополнетета Годишна даночна пријава (ПДД-ГДП) од УЈП, како и заради потврдување или коригирање на податоците за приходите и платениот персонален данок.
Истовремено, преку исполнување на оваа обврска граѓаните ќе имаат можност преку системот e-pdd.ujp.gov.mk да проверат дали приходите кои ги оствариле се соодветни во однос на искажаните од исплатувачите, а со цел да се спречи евентуална злоупотреба во врска со нивните лични податоци и примања.
линк
Зошто би плаќал дупли данок?[DOUBLEPOST=1546192215][/DOUBLEPOST]Ах, грешка, ти си му одговорил за регистрација, а тој прашал за плаќање.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
5.731
Поени од реакции
3.312
Чим имаш, не е твоја вина, али за секој случај ја би идел да проверам чисто да неам трчкарања у март :D
немам потреба од трчање, јас освен плата немам други приходи,пошто ујп сега сам ја врши цела работа и до 31мај 2019 не направам измени ке се смета за потврдено, така да нема што да се плашам.

ти можеш да се најавиш?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.260
Поени од реакции
8.229
немам потреба од трчање, јас освен плата немам други приходи,пошто ујп сега сам ја врши цела работа и до 31мај 2019 не направам измени ке се смета за потврдено, така да нема што да се плашам.

ти можеш да се најавиш?
Tрчање у смисла воопшто да не си пријавен, ради немарливост на тој шо му е работа да те пријави.
Инаку да, можам да се најавам. При регистрација сум голтнал буква на меилот, така ме регистрирале па после сам корегирав на профилот од УЈП кај да ми стига годишната пријава.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
5.731
Поени од реакции
3.312
Tрчање у смисла воопшто да не си пријавен, ради немарливост на тој шо му е работа да те пријави.
Инаку да, можам да се најавам. При регистрација сум голтнал буква на меилот, така ме регистрирале па после сам корегирав на профилот од УЈП кај да ми стига годишната пријава.
еве и јас ресетирав лозинка се најавив успешно но ништо немаат внесено за плати итн
јас незнам ова овие што се постари и што воопшто немаат компјутер како ке се снајдат, тешко нив.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.286
Поени од реакции
4.433
Можам да се најавам во системот со јузерот и лозинката, веројатно е се во ред. Инаку на некои луѓе им ставале само потпис на барањето што го носеле, не им ставале печат.
 
На врв Bottom