Пријавување во УЈП

Член од
14 октомври 2018
Мислења
347
Поени од реакции
429
Како разбрав, граѓаните кои земаат единствено пензија, немаат обврска да се пријават.
Ок, но дали треба да се пријават пензионери кој земаат и пензија од странство?
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Дали ви ставија некој печат на документот што ви го вратија? Мислам дека ништо не ми ставија мене...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.239
Поени од реакции
78.860
Граѓани кои не земаат ништо, буквално (ни пензија, ни плата, ни социјална помош...), ваљда немаат обврска да се пријават?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.167
Поени од реакции
15.962
Граѓани кои не земаат ништо, буквално (ни пензија, ни плата, ни социјална помош...), ваљда немаат обврска да се пријават?
Imaat.
Site gragjani nad 18 god, so iskluchok na penzionerite koi imaat dopolnitelni prihodi osven penzijata treba da se prijavat.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
Не наидов на тема за плаќање данок па ќе прашам овде.

Дали сега со новиот систем, приходите кои ги добиваме од странство на сметка во банка ќе треба пак ние да ги пријавиме или ќе бидат автоматски пресметани и ќе биде пратено маил или по пошта колку данок треба да платиме?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.604
Поени од реакции
81.267
По кој основ треба да се пријават и тие што зимаат пензија од странство? И тоа е пензија, не е друг вид на приход.
Странските пензии се примаат преку банките, додека овдешните одат преку ПИОМ... затоа оние што земаат пензија од друга држава мора да се пријават во УЈП.[DOUBLEPOST=1546124868][/DOUBLEPOST]
Дали ви ставија некој печат на документот што ви го вратија? Мислам дека ништо не ми ставија мене...
Треба да има печат листот, на лице место го ставаат
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Добро бе да му ебам мајката, освен ако нема некој тука што работи во УЈП, а нема, јавете се во УЈП и прашајте дали треба да се регистрирате...
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Леле колку се ненормални, не ми ставиле никаков печат на барањето. А ги прашав дали е готово да си одам, рекоа да. Не ми побараа ни лична карта.

А претходниот ден во друга канцеларија на УЈП во 15 40 ми рекоа дека завршиле со примањето на барања за тој ден, им завршило работното време.

Не може една глупа работа да се заврши во државава.
 
Член од
29 август 2017
Мислења
134
Поени од реакции
67
Не наидов на тема за плаќање данок па ќе прашам овде.

Дали сега со новиот систем, приходите кои ги добиваме од странство на сметка во банка ќе треба пак ние да ги пријавиме или ќе бидат автоматски пресметани и ќе биде пратено маил или по пошта колку данок треба да платиме?
Сами треба да си ги пријавиме. Ќе одиш во банка ќе извадиш извештаи за секој месец поединечно и ќе пријавиш на нет на страната на УЈП. Кога ќе ти бидат одобрени, ги штампаш и одиш пак во банка со листовите, ставаш пари на трансакциска и они ќе си наплатат.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.167
Поени од реакции
15.962
Леле колку се ненормални, не ми ставиле никаков печат на барањето. А ги прашав дали е готово да си одам, рекоа да. Не ми побараа ни лична карта.

А претходниот ден во друга канцеларија на УЈП во 15 40 ми рекоа дека завршиле со примањето на барања за тој ден, им завршило работното време.

Не може една глупа работа да се заврши во државава.
Na primerokot sho ti go dadoa tebe nemash nisho zavedeno/napishano na gorniot desen agol od listot?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Не наидов на тема за плаќање данок па ќе прашам овде.

Дали сега со новиот систем, приходите кои ги добиваме од странство на сметка во банка ќе треба пак ние да ги пријавиме или ќе бидат автоматски пресметани и ќе биде пратено маил или по пошта колку данок треба да платиме?
приходите што ги примаш од странство ти се во еур/долари или во денари на трансакциска?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom