Причината за потонувањето на Титаник

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
hahehaheha pfffff mumiii....prikazni za mali deca.
Edna i edinstvena pricina sto potonal Titanic bila ogromnata santa mraz shto se zabelezala mnogu kasno i pregolemata brzina na brodot-nad normalata i dozvolenoto. Nisto poveke !:nesum:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Нема врска.
Барем јас не верувам во таа клетвата, па мумии...
Глупости.
Да не удрил во сантата лед, немал да потоне и немаше да биде најпознатиот брод во историјата.
Ама удрил, потонал, многу луѓе загинале - крај на приказната.
На многу луѓе им е или навистина досадно или животот им е празен, па мора да си измислуваат свашта.
Што е наредно?
Мумиите потпишале таен ексклузивен договор со вонземјаните кои специјално за таа пригода ја направиле сантата лед? Капетанот уствари бил вонземјанин кој им помагал за да ја оствари клетвата?
 

Crni Bombarder

Shipwrecked
Член од
4 февруари 2008
Мислења
152
Поени од реакции
6
Nema nikakva misterija vo ova.Muterite sto gi drzele strafovite na samiot trup ne mozele da podnesat golem pritisok.Nekoi velat deka i da ne udrel vo mrazot verojatnosta bila golema deka kje otpustat koga togas.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.868
Поени од реакции
23.202
причината е што го зедоа Ди каприо, да го зедоја Брус Вилис ќе се спасеа:D

А сеа сериозно, колку што знам од титаник имало бајаѓи преживеани, па сите га кажаја истата приказна ( читај причина била санта) никој не спомнал ни египќанец а не мумија :toe:
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
вистината за потонувањето на титаник може да се прочита овде

инаку еве еден дел
....There were a number of very rich and powerful men who made it abundantly clear that they were not in favor of the Federal Reserve System. J.P. Morgan was ordered by the Jesuits to build the Titanic. This ‘unsinkable’ ship would serve as the death ship for those who opposed the Jesuits’ plan for a Federal Reserve system. These rich and powerful men would have been able to block the establishment of the Federal Reserve, and their power and fortunes had to be taken out of their hands. They had to be destroyed by a means so preposterous that no one would suspect that they were murdered, and no one would suspect the Jesuits. The Titanic was the vehicle of their destruction. In order to further shield the papacy and the Jesuits from suspicion, many Irish, French, and Italian Roman Catholics immigrating to the New World were aboard. They were people who were expendable. Protestants from Belfast who wanted to immigrate to the United States were also invited on board....
...The absurdity of warning veteran Captain Edward Smith repeatedly on Titanic’s tragic night to slow down is nothing short of preposterous. The fact that Smith never listened or heeded the warnings is insane. He had been given orders from his god in the Vatican, and nothing would turn him from his course. The encyclopedias paint a very tragic picture of Smith in his last hours. When it came time to give the order to load and lower the lifeboats, Smith wavered and one of his aids had to approach him for the order to be given. Smith’s legendary skills of leadership seem to have left him; he was curiously indecisive and unusually cautious on that fatal night. Are these words to describe a legendary sea captain with 26 years of experience, or are these words to describe a man who was struggling in his mind whether he should do his duty as a sea captain or obey his master who told him to sink the ship?....
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
Значи сериозно како можи ваков брод да не издржи удар во санта мраз. Ако беше од ламарина досега немаше да има никаков остаток опд него























Извор(галерија): www.tocka.com.mk
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Имаше повеќе преживеани, околу 200 души од бродот се спасија со чамци (незнам дали ти е гледан филмот) иначе повеќе се спасија, ама до денес незнам дали се живи уште. Тешка работа да се живи.:smir:

А што има Ди каприо да ни кажува, он беше само глумец во филмот кој е снимен во 1991 година, кога потона Титаник он уште не беше во план.

brat preziveaa 700 dusi togas a kolku se zivi ne znaeme...a i filmo ne e sniman 1991 tuku 1998 godina...pozzz
 

Neno-WH

Anyone interested?
Член од
21 септември 2008
Мислења
281
Поени од реакции
17
Значи сериозно како можи ваков брод да не издржи удар во санта мраз. Ако беше од ламарина досега немаше да има никаков остаток опд него























Извор(галерија): www.tocka.com.mk
Преку истражување дојдено е до заклучој дека самите клинци и штрафови кои што биле употребувани не биле квалитетни и под мал притисок се кршеле. Истоа така кога почнала да навлегува водата во долните делови на бродот, екипажот не успеал да ги затвори заштитните comparments на бродот што биле 6-7 мислам. И после притисокот на водата си влијаел врз штрафовите кои пукнале и после се знае... Сепак Титаник не бил толку цврст колку што се мислело. Е сеа малку од друга страна гледано пред да потоне Титаник имало некој писател кој што во својот роман пишувал за најголемиот брод дотогаш кој за време на пловидба потонал и однел многу животи. А името на бродот било Титан. Сепак повеќе верувам дека кривица за потонувањето е човечки фактор(скептик сум по природа:wink:)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Znaci...decurlio.......... sepak treba da se razgledaat fakti i da se znae....vaka za seir praenje , moze e i dobro..:)
Titanik zaradi prestiz vo togas aktuelnata konkurencija za prevoz na patnici preki Atlantik..plovel mnogu brgu...ne ja namalil brzinata , koga go stemnilo, a veke dosol vo vodite na Labrador, iako pred toa bile prijaveni golemi santi mnogu pojuzno od voobicaenoto. Znaci vo temnica i vo maglata , koga trebalo da plovi so epten mala brzina,duri i da zastane toj ..sibal. Koga ja zabelezale santata,ne mozel da svrti dovolno brgu taka da ja zakacil i napravena e rasekotina mislam 2-3 metra vo dolzina od nekoi 20 metri... Sto e najsmesno toa ne trebelo da bide problem...brodot bil konstruiran vo segmenti i potopuvanjeto duri i na tri takvi komori , nemalo da go potopat....
Tuka doagja do izraz drcnosta i nepocituvanjeto na tehnickata dokumentacija. Vodonepropusnite pregradi ne se izgradeni po celata visina na pregradite, tuku samo do visina na pretposlednite dve palubi na trupot..., znaci ne spored tehnickata dokumentacija... zosto nikoj od "investitorite" ne pomisluval deka voda moze da dojde do taa visina... :)
No koga potonale prvite tri komori, veke dobro zarinkan vo okeanot, vodata pocnala da preliva preku gornata ivica na potopenata pregrada vo slednata komora, pa koga se potopila i ovaa vo slednata itn....zatoa brodot, ako se sekavate i od filmot...potonuva skoro vertikalno , so krmata posledna....i muzikata na nea:), bidejki kako znaete sekogas koga ke ja zaebeme rabotata...sviri muzika... :) bleh muzika.... :)
Pri toa onaka vo skoro vertikalna polozba, trupot na brodot ne izdrzal i se prekrsil...toa bilo na del pod voda i zatoa , ako do togas tonel relativno poleka, komora po komora, na krajot naglo liznal vo dlabocinite....:)
Toa e toa...mumijata mozebi ima nekoja uloga tuka, fakt e deka ima nekoja dubara okolu tie stari egipjani, no kako bas...za sega toa nikoj ne moze da kaze... :)
 

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
значи докажано е дека удрил у санта мраз...не дека само у филмот тоа се збори него имам и гледано документарна емисија за тоа....еден дел е изваден незнам како...а другиот е сеуште у вода и неможе да се извади
 

GirliciouS

ιт αιn'т eαѕy вeιng gιrl...
Член од
19 ноември 2008
Мислења
72
Поени од реакции
1
баш ми е мистерија ова со Титаник...и прв пат слушам за ова мумииве,сеа ми е некако по spooky :/
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Значи сериозно како можи ваков брод да не издржи удар во санта мраз. Ако беше од ламарина досега немаше да има никаков остаток опд него



Или можеби уште поголема некоја санта мраз, па да видиш како нема да издржи. Инаку, да те потсетам, се работи за мраз, цврсто тело. А колку е цврсто можеш да провериш со тоа што ќе пробаш да го акнеш од глава. Не мора твоја, на некој друг, само последиците за тебе ќе се како за Титаник.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Причината е преголемата самоувереност на капетанот која ја добил од инжинерите на Титаник.

Сега нема како да се извадат, па демек НЛО го потопило, не знам што, не било санта мраз, виша сила било, жими ваквово.

Ај да се насмееме малце
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Титаник се урнал поради големата сигурност на капетанот во неговите можности. Нема врска НЛО и такви ствари. Едноставно се шлапнал у сантата мраз, и сам себе го убил :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom