Припадник на полицијата претепал момче до смрт! - ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ПОЛИЦИСКАТА БРУТАЛНОСТ

Статус
Затворена за нови мислења.

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.119
Поени од реакции
51.365
Тука (во Барселона) се протестира со отварање шатори, закачување пароли на плоштадот и собирање потписи за подршка. Сосема мирно и цивилизирано и нивните протести траат со месеци. Додека ние ке се собереме 2 - 3 часа ке се дереме како орангунтани низ цел град, ке сопреме сообраќај и ке си одиме дома. Полицијата ги тепа каталонците бидејќи нивните протести постигнуваат нешто, менуваат закони па дури и влади, е затоа јадат ќутек, а не зашто некоја си специјална единица таму рандом тепа население.
Е затоа мешаш баби и жаби, прошетај малце низ светот па потоа споредувај ситуации со нас..
Значи оправдано ги тепа?

И примерот со Барселона, и примерот со Лондон и примерот во Скопје е пример на полициска бруталност.
 
Член од
28 октомври 2008
Мислења
15
Поени од реакции
9
Значи оправдано ги тепа?

И примерот со Барселона, и примерот со Лондон и примерот во Скопје е пример на полициска бруталност.
Ако треба да ти го одговорам очигледното и ако не ја разбираш мојата субтилност тогаш воопшто нетреба да разговарам со човек од твој калибар. Ама еве заради твојот недостик на интeлигенција ќе ти одговорам, НЕ.
На овој народ тука се треба да му се изџвака и објасни до детаљи.
Груевски не му нареди на горилата да го убие човекот. Дали сега разбираш што се обудувам да ти објаснам со наједноставни зборови.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.119
Поени од реакции
51.365
Ако треба да ти го одговорам очигледното и ако не ја разбираш мојата субтилност тогаш воопшто нетреба да разговарам со човек од твој калибар. Ама еве заради твојот недостик на интeлигенција ќе ти одговорам, НЕ.
Не ја разбирам твојата субтилност. Имам ниска интелегенција, од село сум. Од сега па натаму нема да разговарам со просветлени македонски туристи..
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Ако треба да ти го одговорам очигледното и ако не ја разбираш мојата субтилност тогаш воопшто нетреба да разговарам со човек од твој калибар. Ама еве заради твојот недостик на интeлигенција ќе ти одговорам, НЕ.
Оф леле. o_O

И не објасни која е разликата во протестите и во полициската бруталност. Еве за Барселона не, ама за Лондон и Скопје. На двете места е убиен невин човек од полиција, нели?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.119
Поени од реакции
51.365
Оф леле. o_O

И не објасни која е разликата во протестите и во полициската бруталност. Еве за Барселона не, ама за Лондон и Скопје. На двете места е убиен невин човек од полиција, нели?
Не го терај па ти сега за Лондон да објаснува, уште не бил таму.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.313
Поени од реакции
5.981
Тука (во Барселона) се протестира со отварање шатори, закачување пароли на плоштадот и собирање потписи за подршка. Сосема мирно и цивилизирано и нивните протести траат со месеци. Додека ние ке се собереме 2 - 3 часа ке се дереме како орангунтани низ цел град, ке сопреме сообраќај и ке си одиме дома. Полицијата ги тепа каталонците бидејќи нивните протести постигнуваат нешто, менуваат закони па дури и влади, е затоа јадат ќутек, а не зашто некоја си специјална единица таму рандом тепа население.
Е затоа мешаш баби и жаби, прошетај малце низ светот па потоа споредувај ситуации со нас..
протестирале мирно и биле тепани ? Чекај бе брат никој не е со недостаток на интелегенција , тоа што го напиша нема смисла. Сосема се различни протестите тука и тие таму како ти што ги претставуваш али ако тепање мирни протестанти не е пример за полициско насилство(покрај нашиот случај) ,тогаш незнам што можит да е ???
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.222
Оф леле. o_O

И не објасни која е разликата во протестите и во полициската бруталност. Еве за Барселона не, ама за Лондон и Скопје. На двете места е убиен невин човек од полиција, нели?
Јас мислам дека поентата е јасна. Во Барселона и Лондон, полициската бруталност е дирекно наредена од власта, односно, постои наредба да се тепа населението. Во овој случај, нашиов македонски, не постои оправдание за молчењето и глумење глупавост на Јанкуловска, но ниту таа, ниту Груевски, не наредија на алфашот или тигарот да го убијат Мартин, туку тоа беше произволна акција на 1 поединец, полицаец.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.139
Поени од реакции
15.105
Изгледа сака да каже дека таму тепањето било со директива од највискоите органи i.e. владата. Кај нас, не било наредено туку било несреќен случај.

Но, дали овој случај не влегува во политичката бруталност?...
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Јас мислам дека поентата е јасна. Во Барселона и Лондон, полициската бруталност е дирекно наредена од власта, односно, постои наредба да се тепа населението. Во овој случај, нашиов македонски, не постои оправдание за молчењето и глумење глупавост на Јанкуловска, но ниту таа, ниту Груевски, не наредија на алфашот или тигарот да го убијат Мартин, туку тоа беше произволна акција на 1 поединец, полицаец.
Како успеа да направиш ваков заклучок навистина не ми е јасно.
Во Барселона како што гледам се работи за расчистување на протест. Во Лондон има протести, ама тој чичкото го јаде стапот без причина. Ни таму, ни тука нема наредба за мавање и убивање, ама се случи, бидејќи како и секаде на планетата, ако државата не ги контролира полицајците, полицајците ќе ја контролираат државата.
И доста ја браниш Јанкулоска, таа прва треба да си даде оставка
 
Член од
28 октомври 2008
Мислења
15
Поени од реакции
9
Јас мислам дека поентата е јасна. Во Барселона и Лондон, полициската бруталност е дирекно наредена од власта, односно, постои наредба да се тепа населението. Во овој случај, нашиов македонски, не постои оправдание за молчењето и глумење глупавост на Јанкуловска, но ниту таа, ниту Груевски, не наредија на алфашот или тигарот да го убијат Мартин, туку тоа беше произволна акција на 1 поединец, полицаец.
Фала богу барем некој ме разбира. Сите си ги поврзувате работите како ви одговара и трескате глупости.

И да во Барселона протестантите беа тепани непровоцирано, во Лондон иако сум бил не сум запознен со таа ситуација така да нема да шпекулирам за разлика од вас што сеуште живеете со мама и тато и не сте мрднале подалеку од маало.

Од мене толку, немам ни живци ни енергија со луѓе како вас, но со ваква филозофија на живот никогаш ништо нема да се смени.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.119
Поени од реакции
51.365
Фала богу барем некој ме разбира. Сите си ги поврзувате работите како ви одговара и трескате глупости.

И да во Барселона протестантите беа тепани непровоцирано, во Лондон иако сум бил не сум запознен со таа ситуација така да нема да шпекулирам за разлика од вас што сеуште живеете со мама и тато и не сте мрднале подалеку од маало.
Од сите твои постови научивме само дека си шетано дете. Искомплексирано шетано дете. Такозвано детиште :)
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Фала богу барем некој ме разбира. Сите си ги поврзувате работите како ви одговара и трескате глупости.

И да во Барселона протестантите беа тепани непровоцирано, во Лондон иако сум бил не сум запознен со таа ситуација така да нема да шпекулирам за разлика од вас што сеуште живеете со мама и тато и не сте мрднале подалеку од маало.

Од мене толку, немам ни живци ни енергија со луѓе како вас, но со ваква филозофија на живот никогаш ништо нема да се смени.
Не испонавреди, се изнаљути и си замина.... :LOL:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.222
Изгледа сака да каже дека таму тепањето било со директива од највискоите органи i.e. владата. Кај нас, не било наредено туку било несреќен случај.

Но, дали овој случај не влегува во политичката бруталност?...
Не влегува во политичка бруталност, туку во бруталност на полицаец или група полицајци, евентуално бруталност на одредена полициска единица.
--- надополнето: Jun 8, 2011 1:08 AM ---
Како успеа да направиш ваков заклучок навистина не ми е јасно.
Во Барселона како што гледам се работи за расчистување на протест. Во Лондон има протести, ама тој чичкото го јаде стапот без причина. Ни таму, ни тука нема наредба за мавање и убивање, ама се случи, бидејќи како и секаде на планетата, ако државата не ги контролира полицајците, полицајците ќе ја контролираат државата.
И доста ја браниш Јанкулоска, таа прва треба да си даде оставка
Како што прочита, ја напаѓам, не ја бранам Јанкулоска. Кажав дека намерно се прави мутава, зарем не?

Да, таму има наредба за брутално разбивање на протести, полицајците нема да одговараат ако повредат/убијат некого. Имаат дозвола да го прават тоа.
--- надополнето: Jun 8, 2011 1:09 AM ---
Не испонавреди, се изнаљути и си замина.... :LOL:
Немаат сите нерви да се расправаат со луѓе кои само еднонасочно гледаат....
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.313
Поени од реакции
5.981
И пак не ви ја разбрав поентата , уствaри што имате против протестиве не ми одговоривте ?
*за сличен случај гореше атина а вие се буните за мирни протести ...ебате демократите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom