Приватна сопственост

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Eve i ja da ve pognjavam malku zar samo Nikola:)
Me interesira edno:
pred nekolku godini u Kumanovo imase rusenje na onie ogradni zidovi okolu kuki (se razbira kaj albanskite familii).Sea gledam pak ima kuki so dosta visoki zidovi i nikoj ne im preci..hm..
Me interesira dali e toa zakonski zabraneto i kolku treba da bide max. visina na zidot?
I dali mesto toj zid ako se stavi naprimer ziva ograda (od onie bujni visko sto rastat) e isto rusenje na zakonot?
Fala prijatno:)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Исидора, прочитај го мојот претходен пост, ке го најдеш одговорот на дел од твоето прашање. За висината на оградата, треба да ѕирнам во Правилникот за уредување на просторот, ама мислам дека и таму нема стриктни одредби за такви работи, туку доаѓаме на она со пречките кон соседите и сл.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Мене прашањето ми беше како вовед во друго прашање. Дали може да поставам плазма екран на кој ќе пуштам работи кои сам ги имам снимано, значи ништо пиратско? ..нема да смета на никого, залепено на фасада.

друго..
ако се гради улица и ми земат дел од земјиште, за подобро добро, значи 2 ленти, колку треба да ми платат и каде да се жалам ако не сум задоволен со парите кои ми ги нудат.

дали полиција може да ти влезе дома без налог од суд и под кои околности?
На пример јас викам често полиција да го дисциплинираат комшијата и полицијата секогаш му влегува дома и од време на време го тепа. Дали е законски полиција да влезе ако тој не ја поканил?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
За првото, Никола, сам си го дал одговорот.

За второто, ке ти се плати експроприраниот дел од дворот по пазарна цена. Ако не си задоволен ке си поведеш еден Управен спор.

Ако се врши кривично дело или такво треба да се спречи, ако е делото во тек, а полицаецот има оправдан сомнеж за такво нешто, може да ти влезе со цел да спречи такво дело. За другото си треба судски налог.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Струмикс напиша:
За второто, ке ти се плати експроприраниот дел од дворот по пазарна цена. Ако не си задоволен ке си поведеш еден Управен спор.
Што ако не сакам да ми се земе дел од двор за улица, по никаква цена?
Кои средства се дозволени за отпор?(бидејќи додека судскиот спор заврши, 5 улици ќе се изградат) лежење пред багер, мавање на градителите со цигли, некој совет?
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Znam deka treba da se pobara dozvola od komsiite i seto toa,nego me interesirase za visinata imam cueno deka e dozvoleno samo do odredena visina,a neznam dali e isto i so zivata ograda.
Sepak na nekoj nacin da si oddrzuvas privatnost vo svojata kuka,me nerviraat komsiite sto non stop zevaat u moj dvor:)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Никола напиша:
Што ако не сакам да ми се земе дел од двор за улица, по никаква цена?
Е за таков случај си постои експропријација т.е. мораш да го продадеш недвижниот имот заради јавен интерес. Законот така вика.
И тоа по пазарна цена. Никако пониска. Во тој случај, и волкот сит и овците на број. Не ти е нарушено уставно загарантираното право на сопственост, бидејки иако мораш да ја продадеш, зимаш пари како и доброволно да си ја продал, а башка и државниот (јавниот, локалниот) интерес не страда заради нечии каприци.

Ако не си ти, како ли само ке повторувам материјалот. Браво.

IsidoraD напиша:
Znam deka treba da se pobara dozvola od komsiite i seto toa,nego me interesirase za visinata imam cueno deka e dozvoleno samo do odredena visina,a neznam dali e isto i so zivata ograda.
Sepak na nekoj nacin da si oddrzuvas privatnost vo svojata kuka,me nerviraat komsiite sto non stop zevaat u moj dvor:)
За висината, реков треба да видам по прописите, ама сега ме мрзи. Ај кога ке најдам, ке напишам.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Струмикс напиша:
Е за таков случај си постои експропријација т.е. мораш да го продадеш недвижниот имот заради јавен интерес. Законот така вика.
И тоа по пазарна цена. Никако пониска. Во тој случај, и волкот сит и овците на број. Не ти е нарушено уставно загарантираното право на сопственост, бидејки иако мораш да ја продадеш, зимаш пари како и доброволно да си ја продал, а башка и државниот (јавниот, локалниот) интерес не страда заради нечии каприци.

Ако не си ти, како ли само ке повторувам материјалот. Браво.
Сакаш да кажеш дека ако утре му текне на некого да гради супермаркет каде што е мојата куќа и мојот имот и тоа успее да биде прашање од јавен интерес (знаеш договор за инвестиции, сите среќни), дека јас ќе морам да го продадам? Или само за патишта и паркови за деца е правилото?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Буквално се што е јавен интерес.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Струмикс напиша:
Буквално се што е јавен интерес.
Лошо..значи никој не е сигурен со она кое го има? Приватната сопственост во некои моменти станува безначаен чип за коцка?
Што станува со петициите? Ако цела населба не сака например далновод да се гради кој ќе им поминува над глава,
Или проширено...дали ако во близина на некоја населба се планира изградба на некоја фабрика, на некоја дискотека, или да направат дом за бездомници или за згрижување на наркомани во населба..
дали тие кои се во населбата имаат право да одлучуваат што се гради, случува во нивна близина..мислам ако ги засега, макар и индиректно?
Имаше случаи со Окта со железара и останати акпацитети кои трујат, да не зборам за велешка топилница, има ли некои кој ја тужел за гадостите кои ги направила врз граѓаните на велес?

п.с.Има ли закон за ограничување на децибелите на возилата? на објектите?
Може ли да тужиш некој со трактор кога поминува по улица крај тебе?
Дека те вознемирува со бучава?
Можеш ли да се буниш против некој кафич, дискотека во близина?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Не би се согласил дека станува како шо викаш „безначаен чип за коцка„
На пр. треба да дадеш некој плац и тој по закон мора да ти се исплати според пазарната цена. И во зијан ли си?
Да, можеш да го оспоруваш јавниот интерес во судска постапка. Можеш да тужиш заради загадувањето, заради бучавата и можеш да се буниш и за кафичите и диската.
Се си е тоа по правилници за ниво на бучава (фабрики и возила), а за кафичите и дискотеките се во посебни правилници за нивната работа.


Едит: Во правилникот за просторно и урбанистичко планирање си пишува дека во зона за домување не смее да се гради дискотека.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Струмикс напиша:
На пр. треба да дадеш некој плац и тој по закон мора да ти се исплати според пазарната цена. И во зијан ли си?
работа.
Некои работи немаат цена. бесценети се..
или..не е се до парите:)
се работи за принуда нели? колку и да е убаво претставена
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Никола напиша:
Некои работи немаат цена. бесценети се..
Законот не ја познава сентименталната вредност како правна категорија. Само пазарната. А инаку, се сложувам со тебе. Принуда е, ама во општ интерес.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ако човек чека на раскрсница со кола да се запали зелено, некој просјак се приближува и одкога му е убаво кажано дека нема ништо да му се даде тој се беси и ја тегне кваката од вратата со желба да ја отвори. Бидејќи постои опасност од физичко оштетување на бравата поради тегнењето, можам ли нешто да превземам самостојно или треба да побарам надлежно лице кое ќе го санкционира тој обид за упад во моето возило?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Отстрани ја сам опасноста по имотот, без употреба на прекумерна сила како што пишав погоре. Друго се ти е џабе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom