Приватен или Државен факултет?

Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Така е, државните се далеку подобри. Затоа и државата ни е кај што ни е.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Smetam deka na drzavnite fakulteti studentite se zdobivaat so poveke znaenje, za razlika od onie FON, evropski, Stulov... i koi li uste ne. Da bideme realni na drzavnite studiraat mnogu pokvalitetni deca, deca so poveke znaenje i zelba za studiranje. Isto taka se somnevam vo ispravnosta na diplomite od privatnite fakulteti. Kolku sto sum informirana na Elektrotehnickiot, Masinski, PMF i mislam na tehnoloskiot se priznaeni diplomite za drugite ne znam. Se na se najvazno e znaenjeto.
Scientia est ipsa studiorum
Прво нема врска тоа што збориш дека тие што сакаат да учат се на државен или колку да пишеш нешто само. Заборави на корупција и мито? Заборави малтретирање и полагање на убаво очи на колешки? Епа тоа го нема на приватни а на државните го има каде каде. Верувај знам се. Неможеш ни да мешаш приватни пошто има универзитети и колеџи а не е исто знаеме или не? така да јас сакам да учам и да се образувам само тоа некој не ми го дозволи на дражвен.

Така е, државните се далеку подобри. Затоа и државата ни е кај што ни е.
зашто?
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
430
Поени од реакции
6
Isto taka se somnevam vo ispravnosta na diplomite od privatnite fakulteti. Kolku sto sum informirana na Elektrotehnickiot, Masinski, PMF i mislam na tehnoloskiot se priznaeni diplomite za drugite ne znam. Se na se najvazno e znaenjeto.
Scientia est ipsa studiorum
kaj nas priznaenosta na diploma e mnogu cudna rabota. vo drzavava ocigledno deka edinstvena diploma e diploma od drzaven fakultet. na primer ima drugar koj sega treba da diplomira na JEIL vo sad. negovata diploma e priznaena vo cel svet. kaj nas ne e. treba da prepolaga coekot. e sea ti vidi koj e kriteriumot kaj nas za priznavanje na obrazovanieto

Епа тоа го нема на приватни а на државните го има каде каде. Верувај знам се.
jas sum student na eurm. sea sum 4 godina. veruj ne znaes se. i kaj nas ima mito i korupcija i ne e se taka rozevo. mislis deka kaj nas ne se se slucilo student da mu otide na provesor so molba za ocena, a ovoj da mu vrati so usluga. veruj i toa go ima. mozam da go potvrdam so vakti i dokazi. ama sega ne evreme za toa da se debatira. bitno e. segde ima mito i korupcija. djabe sto sme privaten univerzitet.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Професор од државен бил избркан од приватен универзитет оти сакал да го бутне некој.
Тетка која примала документи пред 4год во приватен се чудела зошто некоја со сите петки се запишала на ФОН.
Професор од Фон и се јави на студентка да ја потсети дека утре има испит.
Студентка му се јави на професор да му каже дека не може утре да полага оти вечерва на дечко и му било роденден.
Често професорот го гледав само кога одев по оцена.
Испитот Филозофија на право бил скрипта!!!!А ние до лани моравме да учиме 500 страни од српско-хрватски.
Уште колку поволности да ви кажам што ги имаат приватните???Наместо они да бидат набилдани со супер знаење од областа која ја учат,бидејки му плакаат многу повеке на професрот отколку ние,и тој повеке внимание и време ке му посвети за студентот да научи,испаднаа во очите на народот само незнајковци со диплома.Имам слушано работодавци кои викаат дека никогаш нема да вработат некој од приватен,или пак ке бараат од нив да работат неколку месеци без плата оти мораат да научат.
Јас така си замислував приватен универзитет.Дека ке знаат се,оти професорите ке ги научат се.Не дека ке им стават 10ка за убави очи.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
jas sum student na eurm. sea sum 4 godina. veruj ne znaes se. i kaj nas ima mito i korupcija i ne e se taka rozevo. mislis deka kaj nas ne se se slucilo student da mu otide na provesor so molba za ocena, a ovoj da mu vrati so usluga. veruj i toa go ima. mozam da go potvrdam so vakti i dokazi. ama sega ne evreme za toa da se debatira. bitno e. segde ima mito i korupcija. djabe sto sme privaten univerzitet.
Сегде има корупција да, но на државните е многу поголема да се разбереме, можеби ти си огорчен од твоето школување, и јас сум и сите сме. Мислам дека физички не те напаѓале? И не ти попречувале за секој нареден испит дека ќе го паднеш ако неговиот не го платиш? Ти се молам кај има ова? Никаде.

Јас не зборувам од тоа што сум слушала, зашто смешни се тие муабети и The_LadY извини ама ме насмеа со твојот пост зашто овој кажал оној кажал ехеее. Јас учам многу и сакам да учам ете ти жив пример дека не се сите незнајковци и тие таквите ги има секаде. Мислиш манекенките со мене што само добиваа оценки на убаво очи на економски не се едни од таквите, хах уште и си признаваат. Така да немој да збориш нешто непроверено. И јас мислев дека на економски ќе би бидат најубавите години од мојот живот, па видиш завршив во здравствена установа, зашто ех? Е тоа го нема на приватните.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Професор од државен бил избркан од приватен универзитет оти сакал да го бутне некој.
Тетка која примала документи пред 4год во приватен се чудела зошто некоја со сите петки се запишала на ФОН.
Професор од Фон и се јави на студентка да ја потсети дека утре има испит.
Студентка му се јави на професор да му каже дека не може утре да полага оти вечерва на дечко и му било роденден.
Често професорот го гледав само кога одев по оцена.
Испитот Филозофија на право бил скрипта!!!!А ние до лани моравме да учиме 500 страни од српско-хрватски.
Уште колку поволности да ви кажам што ги имаат приватните???Наместо они да бидат набилдани со супер знаење од областа која ја учат,бидејки му плакаат многу повеке на професрот отколку ние,и тој повеке внимание и време ке му посвети за студентот да научи,испаднаа во очите на народот само незнајковци со диплома.Имам слушано работодавци кои викаат дека никогаш нема да вработат некој од приватен,или пак ке бараат од нив да работат неколку месеци без плата оти мораат да научат.
Јас така си замислував приватен универзитет.Дека ке знаат се,оти професорите ке ги научат се.Не дека ке им стават 10ка за убави очи.
:vozbud::vozbud::vozbud: кај го има ова да се запишам побрзо
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Сегде има корупција да, но на државните е многу поголема да се разбереме, можеби ти си огорчен од твоето школување, и јас сум и сите сме. Мислам дека физички не те напаѓале? И не ти попречувале за секој нареден испит дека ќе го паднеш ако неговиот не го платиш? Ти се молам кај има ова? Никаде.

Јас не зборувам од тоа што сум слушала, зашто смешни се тие муабети и The_LadY извини ама ме насмеа со твојот пост зашто овој кажал оној кажал ехеее. Јас учам многу и сакам да учам ете ти жив пример дека не се сите незнајковци и тие таквите ги има секаде. Мислиш манекенките со мене што само добиваа оценки на убаво очи на економски не се едни од таквите, хах уште и си признаваат. Така да немој да збориш нешто непроверено. И јас мислев дека на економски ќе би бидат најубавите години од мојот живот, па видиш завршив во здравствена установа, зашто ех? Е тоа го нема на приватните.
Имам другарка на приватен.Разговорот ,,утре не можам на испит професоре" беше пред мои очи i уши.А за избрканиот професор срамота е да пишувам имиња јавно,ако сакаш ке ти пишам приватна порака.Правниците го знаат.Ке пишам само ММ.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Имам другарка на приватен.Разговорот ,,утре не можам на испит професоре" беше пред мои очи i уши.А за избрканиот професор срамота е да пишувам имиња јавно,ако сакаш ке ти пишам приватна порака.Правниците го знаат.Ке пишам само ММ.
Неможе, неможе ќе си полага другата сесија... Сватете државен и приватен неможе да се споредуваат, многу е подруг притапот на професорите и асистентите на приватен.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Имам другарка на приватен.Разговорот ,,утре не можам на испит професоре" беше пред мои очи i уши.А за избрканиот професор срамота е да пишувам имиња јавно,ако сакаш ке ти пишам приватна порака.Правниците го знаат.Ке пишам само ММ.
Хахахахахахахахахахахаха
аааааааааааааааааааааааааааааааа

Јас го знаааааам!!!

Најозлогласениот професор во Скопје?

Букефал? :vozbud:
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Сепак немој да ме сфатите дека не ги почитувам овие студенти.Кога јас би имала дете би го запишала на приватен.Од едноставна причина - нема да се нервира на студентски,и барем ке оди на пракса во текот на студирањето.Има и др поволности,ама кога е за вистинско знаење....Државен.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Имам другарка на приватен.Разговорот ,,утре не можам на испит професоре" беше пред мои очи i уши.А за избрканиот професор срамота е да пишувам имиња јавно,ако сакаш ке ти пишам приватна порака.Правниците го знаат.Ке пишам само ММ.
Професорот не е избркан од таа причина која ја наведуваш, така се збори за да не се дознае вистинската. Друго другарка ти може се да му каже на професорот ама пак ќе си полага многу јасно како што кажа декстерче.

А извини вистинско знаење? Хах ти се молам одамна тоа е загубено на државните само не сакате да го сфатите тоа ниту пак да се помирите. Можеби на медицина, фармација и стоматологија, спред мене ама пак не сум сигурна. На другите одамна е загубено, од времето кога на ангро се ставаа пари во индекс и оп имаш оценка. Не си запознаена со тоа па затоа така збориш. Затоа прво информирајте се па после навредувајте ок?
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
ok.
не сум запозната.никогаш не сум платила за испит.не знам.Не планирав никого да навредам.
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Сепак немој да ме сфатите дека не ги почитувам овие студенти.Кога јас би имала дете би го запишала на приватен.Од едноставна причина - нема да се нервира на студентски,и барем ке оди на пракса во текот на студирањето.Има и др поволности,ама кога е за вистинско знаење....Државен.
Falabogu toa e celta sho so tebe nemozat da se izivljavaatzasho keletaatodrabota.
 

Anuskan

~Keep Smiling~
Член од
13 јануари 2008
Мислења
191
Поени од реакции
10
Еве јас сум на Економски Факултет 4та година, на Е-бизнис департман. Никогаш не сум платила за испит или слично. Само еднаш за потпис имам платено (зашто не му идев кај Шуклев на предавања- кој ќе го слуша во 8 сабајле. ЛОЛ). Имав маки со една професорка(по маркетинг), ама и тоа помина. Ако се учи, се прават проектите и сл.- се нема проблеми. Имав и предмети што од скрипти ги учев (сепак е-бизнис, на англиски). А за пракса на факс исто постојано има известувања- оваа банка, онаа банка, некоја фирма и др.
Сепак мојот департман не може да се спореди со другите. Јебига. Јас кога се запишував бев 5.00, ама на приемен социологија 1 поен изгубив и оп приватна квота (тие што беа државна сите по 100поена, јас 99).
Ама најмногу ме изнервира што после многу луѓе што беа државна квота, кога видоа дека се учи на англиски и треба вежби, проекти...се префрлија на друг департман, а не дозволија барања за префрлување од приватна во државна за студенти со супер просек кои продолжија во истиот департман. Значи јас со просек 9 во прва, што не се упичкав и си продолжив на департманот, продолжив со приватна.
Ете ми остана уште 1 семестар, од кој 1 предмет ќе биде целосно посветен на дипломската како што треба, и плус треба пракса 3 месеца да имам за да можам да дипломирам (бар така ни кажаа на нас е-бизнисмените). И здравје боже ќе биде. :pipi:
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Професорот не е избркан од таа причина која ја наведуваш, така се збори за да не се дознае вистинската. Друго другарка ти може се да му каже на професорот ама пак ќе си полага многу јасно како што кажа декстерче.

А извини вистинско знаење? Хах ти се молам одамна тоа е загубено на државните само не сакате да го сфатите тоа ниту пак да се помирите. Можеби на медицина, фармација и стоматологија, спред мене ама пак не сум сигурна. На другите одамна е загубено, од времето кога на ангро се ставаа пари во индекс и оп имаш оценка. Не си запознаена со тоа па затоа така збориш. Затоа прво информирајте се па после навредувајте ок?
Ах Батерфлај , се соменвам дека Бојо ти плаќа да му го рекламирап факултетот.:wink:За факултетиве од природните науки не треба да се сомневаш дека се јаки.МАлце со ЕКТС имаат проблеми ама се добри. Што се однесува до она ВИСТИНСКО ЗНАЕЊЕ - јас пак гласам за државни. зашто??? ПОвеќе запињаат, построго е оценувањето и едноставно подобро го учиш ако сакаш да поминеш. А на приватен е поопуштено и послаба е онаа дисциплина за учење. Немој да ми солите памет ако сакаш ќе научиш. Секој што е помал од 24 години нема самодисциплина за учење освен ако не го запнат!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom