Приватен или Државен факултет?

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Бидејќи не сум на приватен, не сакам многу да ги коментирам, од причина што не знам како е.
Јас сум на политички науки на правен. И сум навистина задоволна. Да, има некои административни работи кои не ми се допаѓаат, знаат некогаш да си играат курташак, но во глобала сум задоволна.
Има многу страни за учење, но глобално задоволна сум од професорите кои ми предаваат и од начинот на кој се воспоставени работите.
Имам поени од активност, а еве сега треба и семинарски да правиме.
По секој предмет имаме и изненаден есеј.
Можеби не е премногу организиран, ама сепак помина според мене оние денови кога студентите беа малтретирани.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
@Др.Емма - Докторке Емма

бидејќи и сама напомена дека можеби си била на приватен факултет, си била и ти во еден период, од групата дебили

да студирав на државен правен 2 години, знаеш зошто неможев да продолжам зошто проф, Кандикјан - Микро и Макро економија, му пречеше презимето било поврзано со некоја политичка партија
и да дојди наредната сесија, па наредната сесија, 2 години за џабе ми отидоа, да се борев за 6ка ајде, ама имав оцена 9ка да земам,
Срамотилаци, секогаш ме испрашуваа за презимето, чив е овој , чив е овој, што ти е тој, верувај ми за ова немам потреба да лажам, поради тоа сум сфатил дека на приватен универзитет можеби ке поминам на полесен начин, немам години да си дозволувам луксузи, и морам да студирам , така да точно е има дебили на приватните факултети, има и дебили на државните факултети студираат по 10 години, сегде има дебили, кој ке му се учи ке учи и на приватен и на државен, не треба да ги делите луѓето по институцијата во која се образоваат, туку по нивното знаење
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
И сега од кого е најголем? Или уште ќе ги мерите?

moviemaniac браво на тебе штом со 2 дена учење положуваш испит од 300 страни и имаш висок просек. BTW кој си ти? Ќе ни ги докажеш твоите тврдења? Секој може да се претстави како студент од било кој универзитет (а не факултет како што го нарече европски факултет, па ти не знаеш ни каде студираш) и да јаде гомна наоколу.

Сватете веќе еднаш, никој неможе да ве научи, можат да ви помогнат само да научите а ваше е колку од тоа ќе искористите. Факт е дека условите за учење се најдобри на приватните универзитети од многу причини. Како најбитни ќе ги издвојам: условите за студирање, компјутер за секој студент, достапност на професорите, не се учи под притисок и уште многу други. Кај државните сите знаеме дека односот студент-професор е малце повеќе зарѓан а и техничката опременост е застарена, исто и програмата. Така да не треба многу за да се свати каде е подобро. Незнам како може да споредувате кога начинот на одвивање на наставата е сосема поинаков на приватен односно државен универзитет.

И да ќе заборавев најбитното, полесно се поминува на приватен зошто нема професори кои имаат ценовници на сесиите :wink:
Епа ако од тебе зависи колку ке научиш , што е толку битно на кој факс си. Поготово ако збориме на правен и на економски. за право ти требаат предавања???????????? Што професорот ће ти објасни како да читаш закон????? А на економски каква пракса имаат во рамките на факултетот вие на ФОН можете само да замислите.

и на крај јас сум 4та , и ниту на мене нити на никој што јас го ѕнам не му побарале мито.Зашто не ми побарале мито?????? Ако си знаеш колку и да сака професор не може да те бутне. Молим лепо.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
И сега од кого е најголем? Или уште ќе ги мерите?

moviemaniac браво на тебе штом со 2 дена учење положуваш испит од 300 страни и имаш висок просек. BTW кој си ти? Ќе ни ги докажеш твоите тврдења? Секој може да се претстави како студент од било кој универзитет (а не факултет како што го нарече европски факултет, па ти не знаеш ни каде студираш) и да јаде гомна наоколу.

Сватете веќе еднаш, никој неможе да ве научи, можат да ви помогнат само да научите а ваше е колку од тоа ќе искористите. Факт е дека условите за учење се најдобри на приватните универзитети од многу причини. Како најбитни ќе ги издвојам: условите за студирање, компјутер за секој студент, достапност на професорите, не се учи под притисок и уште многу други. Кај државните сите знаеме дека односот студент-професор е малце повеќе зарѓан а и техничката опременост е застарена, исто и програмата. Така да не треба многу за да се свати каде е подобро. Незнам како може да споредувате кога начинот на одвивање на наставата е сосема поинаков на приватен односно државен универзитет.

И да ќе заборавев најбитното, полесно се поминува на приватен зошто нема професори кои имаат ценовници на сесиите :wink:
Епа ако од тебе зависи колку ке научиш , што е толку битно на кој факс си. Поготово ако збориме на правен и на економски. за право ти требаат предавања???????????? Што професорот ће ти објасни како да читаш закон????? А на економски каква пракса имаат во рамките на факултетот вие на ФОН можете само да замислите.

и на крај јас сум 4та , и ниту на мене нити на никој што јас го ѕнам не му побарале мито.Зашто не ми побарале мито?????? Ако си знаеш колку и да сака професор не може да те бутне. Молим лепо.[/quote]Информатика на Европски универзитет сум...така да битно ми е на кој универзитет сум зошто ми требаат услови
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Mila da si ucela nemase da imas problemi so nisto i kaj i da si.Fakt e deka na privatnite e polesno znam od moe licno iskustvo.Te molam takvi recenici vo stilot na mojot recnik e povisok i slicno,drug pat ne!!!!! :tapp:
Ах, пак таков разговор. Немам потреба тебе да ти се правдам, од економски излегов со 8ки и 9ки, замисли можев да земам и стипендија, сакаш фотокопија? Саакаш снимен разговор професор студент да видиш како се понашаат? А јас ќе пишувам реченици какви што мислам дека треба да се пишуваат, никој нема да ми забрани па ни ти, мила.:helou::helou::helou:

Не лупетав, ти направив споредба, а извини ти што учиш и се мислиш дека си толку учена ?:pos2:
:pos::pos::pos::pos::pos::pos:

A baz zatoa ke se zapises na uste eden fakultet posle ovoj zatoa sto ve pravat debili pa ti treba nekoe dobro obrazovanie.Edinstven asalen ama nov fakultet e academia italiana.:tapp:
Академија Италјана мислам дека се води како висока стручна школа, али ок е да. Имаат доста пракса и последната година мислам ја учат во странство. Хах девојко никој не запишува друг факултет од причина дека го прават незнам како и не троши пари за џабе, ах да сигурно.

Ако си знаеш колку и да сака професор не може да те бутне. Молим лепо.
Неможее? Видиш на економски може. Не зборам само така, паднав 6 пати !! зашто ? Ех зашто, па професорот не бил расположен таа група да ја прегледува, го прегледа тестот пред мене и несакаше да ми пише оценка, зашто немал време и ред други работи кои ги дознав на лош начин, полагав кај друг професор без да отворам книга и добив 9ка. А за мито и корупција да не збориме, цвета тоаа.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Епа сега имаш студентски правобранител, можеш преку него да интервенираш, имаш право ако паднеш трипати да полагаш пред комисија.
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Slusaj ne se pravi mnogu pametna i treskaj gluposti ako ne imas provereno taa informacija sto si ja tresnala.Mozebi i sum bila na privaten pa zatoa znam.A ti nikogas ne si bila na drzaven pa za da znaes kako e ti si taa sto kazuva za drzavnite vrz osnova na rekla-kazala.A baz zatoa ke se zapises na uste eden fakultet posle ovoj zatoa sto ve pravat debili pa ti treba nekoe dobro obrazovanie.Edinstven asalen ama nov fakultet e academia italiana.:tapp:
Prvo od kaj znaesh deka ja ne sum bila na drzaven, vtoro ne e erekla kazala moja najdobra drugarka sto ja znam cel zivot nemozesh ti d a mi kazesh deka e ona rekla kazala, treto javna tajna e mito i korupcijaa, cetvrto greska si a ko nie sme debili ondak sho izlaga od drzaven, a da si bila na privaten ke znaeshe kako e i bez mrcenje! zatoa dobi zelenko!
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Mila da si ucela nemase da imas problemi so nisto i kaj i da si.Fakt e deka na privatnite e polesno znam od moe licno iskustvo.Te molam takvi recenici vo stilot na mojot recnik e povisok i slicno,drug pat ne!!!!! :tapp:
Hm a tebe demek ne ti odgovaralo na privaten pa si se prefrlila na drzaven for sure!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Mila da si ucela nemase da imas problemi so nisto i kaj i da si.Fakt e deka na privatnite e polesno znam od moe licno iskustvo.Te molam takvi recenici vo stilot na mojot recnik e povisok i slicno,drug pat ne!!!!! :tapp:
Добро си била на еден приватен , за шо зборва јас незнам пред то ела на мојот приватен е па ќе видиш како е газот да ти падни. Има разлика од приватен до приватен.:tapp:
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Добро си била на еден приватен , за шо зборва јас незнам пред то ела на мојот приватен е па ќе видиш како е газот да ти падни. Има разлика од приватен до приватен.:tapp:
Apsolutno da
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
430
Поени од реакции
6
Ах, пак живееме во минатото. Сега сите приватни универзитети си имаат свои книги:helou::helou:
da ziveam vo minatoto. toa mi e poentata na celiov razgovor. deka se se slucuvalo pred ti da dojdes.
И сега од кого е најголем? Или уште ќе ги мерите?

moviemaniac браво на тебе штом со 2 дена учење положуваш испит од 300 страни и имаш висок просек. BTW кој си ти? Ќе ни ги докажеш твоите тврдења? Секој може да се претстави како студент од било кој универзитет (а не факултет како што го нарече европски факултет, па ти не знаеш ни каде студираш) и да јаде гомна наоколу.
jas NE JADAM GOMNA NAOKULU i pazi kako pisuvas. te molam. jas ovde vodam debata i ne navrediv nikoj na forumov, nikoj ne go narekov glup, debil ili sl, i na nikoj ne rekov da jade gomna. zatoa pazi malku.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
муабетов врска нема.. отиде на лични его трипови....
зошто прашањата се во насока каде е полесно наместо каде е практично, student friendly, најекономично за различни луѓе и сл.

бев на државен и никогаш не се појавив после положени 4 испити. направив 5 години пауза и сеа сум на приватен...
плаќам 2000 евра кои сама ги заработувам но затоа добивам фокусирана литература, конкретни вештини и знаења додека државните сеуште лечат комплекси, хормони, заушки и сл.

толку имав да кажам ...
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Дали е подобро на држвен или на приватен треба да се гледа од повеќе страни.Ако збораме за колку е стручен, образован кадарот тогаш би рекла дека и на државните и на приватните факултети има добар кадарт.е истите професори предаваат и на државните и на приватните факултети,така да нема место за дискусија.Јас сум на државен факултет,па не би можела да зборам од прва рака како е и што е на приватните.Но од мои блиски кои се на приватни,гледам дека таму е многу поопуштено,поќе ти прогледват низ прсти,и нормално кога плаќаш мин 2000 евра годината.А за тоа кој колку знаење ќе добие е релативно,зависи од тоа дали на некој му се учи за да научи или колку да има диплома па мама и тато да го вработат во нивната фирма или било каде со врски.Од државниот факултет јас сум многу задоволна,затоа што ми предават професори со навистина преголеми познавања во нивната област и плус професори од Германија (студирам германски јазик).А за административни работи,организација и сл. не би сакала да зборам оти се подразбира дека на приватните е сето тоа средено а на државните е хаос и не се знае ни кога полагаш ни во колку и сл.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Smetam deka na drzavnite fakulteti studentite se zdobivaat so poveke znaenje, za razlika od onie FON, evropski, Stulov... i koi li uste ne. Da bideme realni na drzavnite studiraat mnogu pokvalitetni deca, deca so poveke znaenje i zelba za studiranje. Isto taka se somnevam vo ispravnosta na diplomite od privatnite fakulteti. Kolku sto sum informirana na Elektrotehnickiot, Masinski, PMF i mislam na tehnoloskiot se priznaeni diplomite za drugite ne znam. Se na se najvazno e znaenjeto.
Scientia est ipsa studiorum
 

Kajgana Shop

На врв Bottom