Претседателски избори втор круг: Ѓорѓе Иванов е новиот претседател на Македонија!

Кој ќе биде новиот претседател на Македонија?

  • Ѓорѓе Иванов - ВМРО ДПМНЕ

    Гласови: 207 48,3%
  • Љубомир Фрчковски - СДСМ

    Гласови: 143 33,3%
  • Нема да гласам / сеуште не определен

    Гласови: 40 9,3%
  • Ќе го поништам ливчето, не сакам да гласам за ниту еден од кандидатите.

    Гласови: 39 9,1%

  • Вкупно гласачи
    429
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Или Господ нека ни е напомош,како што вели Фрчко-мрчко.:pos2:
Господ веќе ни помогна што не отараси и избави од СДС и Фрчко, сега продолжуваме под негова закрила.:pos2:
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Не е битно како се вика, битно гледаат сите таму ВМРО-ДПМНЕ и заокружувај братче, што ти чуе курот кој е кандидатот!
Затоа тонеме и ќе тонеме бе пријателе.
Јас искрено се надевам дека човекот ќе направи нешто,но не ми се верува.
Ај јас кога ќе гласам на следните можеби ќе има многу подобар избор :pipi:

Господ веќе ни помогна што не отараси и избави од СДС и Фрчко, сега продолжуваме под негова закрила.:pos2:
Сега ќе ти направи референдум Чичко Гвујо не се сеќирај.
И да гласаш против промена на името на крај резултатите ќе излезат дека народот изгласал да се промени името,тогаш ќе ве видиме патриоти големи.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Ај, со арно...
Јас се надевам, ама многу искрено, дека ќе ме разубеди дека не бев во право за него...
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Затоа тонеме и ќе тонеме бе пријателе.
Јас искрено се надевам дека човекот ќе направи нешто,но не ми се верува.
Ај јас кога ќе гласам на следните можеби ќе има многу подобар избор :pipi:


Сега ќе ти направи референдум Чичко Гвујо не се сеќирај.
И да гласаш против промена на името на крај резултатите ќе излезат дека народот изгласал да се промени името,тогаш ќе ве видиме патриоти големи.
Ај трај си, порасни уште некоја година, да одминеш пубертетот и створи си сопствено мислење, нели откога ќе завршиш средно каде имаш уште многу да учиш, а не да ги слушаш мама и тато што викаат кога гледаат вести.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Ај трај си, порасни уште некоја година, да одминеш пубертетот и створи си сопствено мислење, нели откога ќе завршиш средно каде имаш уште многу да учиш, а не да ги слушаш мама и тато што викаат кога гледаат вести.
Не слушам никого едноставно ги гледам реално работите.Гледам вести,пратам политика.Колку и да ви биде чудно.


Како е можно да се оди во Букурешт со двојна формула,таму се прифаќа Република Македонија(Скопје),Грција не го приваќа тоа,се враќаат од таму ние не го мениме името.Што да очекуваме од такви политичари?


Јас имам сопстевно мислење.Зоран Заев беше 5 пати подобар кандидат од Силвана Бонева,победи.
Вмро Дпмне има многу поголем рејтинг во држвата и затоа победи нивниот кандидат Ѓорге Иванов,а човекот нема врска од животот.
Да беше во друга држава каде што се шеф на државата се гласа според личност,а не од која партија е кандидаот Ѓорге ќе беше позади Хоџа.:toe:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Честито честити царе

Семејството Шознамјаское му го честита реизборот за градоначалник на Јегуновце на Тони Коцески со песната Ја излези Ѓурѓо. Вака утринава ме поздрави еден милозвучен женски глас од некоја радиостаница што третира народна музика на автопатот Тетово - Скопје додека лудиот шофер на автобусот полека не доближуваше до метрополата, алијас Цело Скопје вмровски град.

Јас пак би сакал да ја искористам оваа прилика и на Никола Груевски да му ги честитам сите фотелји. Епа Никола, ај честито градоначалник, премиер, претседател ... или да поедноставам - честито честити царе.

Конечно неговата желба се исполни и сега тој е апсолутен владетел во државава. Би упатил честитки и до оние кои наместо него ќе излегуваат во јавноста и ќе ги претставуваат функциите.
Јас со жалење морам да констатирам дека моите заложби за пропаѓање на претседателските избори не се остварија и со едвај достигнат цензус сега Македонија има претседател. 42,61 проценти од запишаните гласачи гласале за претседател, вели ДИК. Уште 2, 53 проценти си цртале ил чкртале по ливчето и така го претвориле во неважечко, веројатно поголемиот дел од нив мислејќи дека така го бојкотираат, а всушност го помагале изборот на претседател во вториот круг. Ако и овие 45.513 граѓани воопшто не земеле ливче тогаш на вчерашните избори ќе имавме 40.08 проценти излезеност и навистина ептен тесно но сепак повторно ќе изберевме претседател.

Но да ги немаше притисоците од владеачката партија посебно во попладневните часови кога нокти се грицкаа додека се прашуваа дали ќе се постигне цензусот сигурно изборите ќе пропаднеа. На крај Иванов треба најмногу да им заблагодари на телефонските повици кои одеа отприлика вака - „Излези и гласај, не е важно за кого, само гласај“.

Јас не гласав. Но не бидејќи ме мрзеше да отидам до избирачкото место, баш напротив, отидов и побарав ливче само за градоначалник, на чудење на избирачкиот одбор од каде ми кажаа дека јас сум бил вториот што гласал така. Со оглед на тоа што гласав во 18:54 веројатно тоа беше и конечната бројка во моето избирачко место. А баш напротив, отприлика по двајца-тројца гласаа за претседател во селата во западна Македонија каде мнозинството е албанско население кое покажа дека знае да размислува и без Али.

За мојата одлука би го цитирал Тачи:

- Мое демократско право е да не гласам за претседател. Не ми се допаѓа ниту еден кандидат.

Сепак, како-така, Македонија избра претседател и притоа никој не загина, а тоа очигледно претставува исклучителен успех за нас.

Во целата еуфорија синоќа единствено ми недостигаше Емилијан да ме израдува едно три-четириес пати по ред објаснувајќи ми како опозицијата и скршила нога на власта со тоа што ги освоила Охрид и Карпош, значи Охрид и Карпош, односно Карпош и Охрид, поточно Охрид и Карпош, нормално, бидејќи нивните кандидати ги победиле против-кандидатите во Карпош и Охрид со што дефинитивно и апсолутно ја однеле победата во Охрид и Карпош.

Пред уште еднаш да ве потсетам за ненормално опасниот успех на опозицијата само да потцртам нешто - 65 проценти од македонските гласачи не го избраа Ѓорге Иванов за претседател на државава. Или ако сакате повеќе 25 проценти од македонските гласачи го избраа Ѓорге Иванов за претседател на државава. Или ако сакате највеќе - мнозинството од малцинството го избра Ѓорге Иванов за претседател на државава. Колку за појаснување малцинството се 40-те проценти излезени гласачи а мнозинството се 60-те од нив кои гласале за победникот.

Сепак сеуште веруваме во мускетарското Еден за сите, нели.

Од другите вести - Опозицијата постигна неверојатен успех во вториот
круг локални избори со освоени апсолутно феноменални 2 општини - Охрид и Карпош или по азбучен редослед Карпош и Охрид, или по големина Охрид и Карпош.

За крај два цитати:

- Сега, кога владејачката партија еуфорично ја слави добиената апсолутна власт во државата, кога од секој агол не' гледаат насмеаните лица на Иванов и Груевски на огромните заеднички постери и билборди, чувствуваме потреба да го потсетиме Иванов на еден стар афоризам што вели дека не е добро сите во еден чамец да седат на иста страна, зашто така тој ќе се преврти.

  • Љубомир Фрчкоски, кандидат за претседател на Македонија од СДСМ и НСДП на синоќешната прес конференција на Бихаќка:
- Му честитам на владиниот кандидат Џорџе Иванов и Господ нека и е на помош на Македонија.
е па јоване алал да ти е кога тачи ти ``наложи`` како да се испонашаш )))))
 
Член од
6 април 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Абе од гомна да е, битно од вемере да е... жалосно, жалосно Македонијо... каде сте македончиња??? Каде сте, кај отидовте??? На кого пак г'зето сега го продадовте? ВМРО отсекогаш било сочинето од најголемите предавници на македонскиот народ, кои секогаш се кителе со разни симболи, лавчиња и останат пропаганден материјал за полесно инфилтрирање во круговите на вистинските патриоти. Во ова лежи и најголемата трагедија. Тажно е што денес Македонија е сочинета од повеќе предавници отколку патриоти. Боже чувај не од зло....

R.I.P. Macedonia
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Не слушам никого едноставно ги гледам реално работите.Гледам вести,пратам политика.Колку и да ви биде чудно.


Како е можно да се оди во Букурешт со двојна формула,таму се прифаќа Република Македонија(Скопје),Грција не го приваќа тоа,се враќаат од таму ние не го мениме името.Што да очекуваме од такви политичари?


Јас имам сопстевно мислење.Зоран Заев беше 5 пати подобар кандидат од Силвана Бонева,победи.
Вмро Дпмне има многу поголем рејтинг во држвата и затоа победи нивниот кандидат Ѓорге Иванов,а човекот нема врска од животот.
Да беше во друга држава каде што се шеф на државата се гласа според личност,а не од која партија е кандидаот Ѓорге ќе беше позади Хоџа.:toe:
За тоа и гласав за Заев, оти настрана дека партијата му е голема НУЛА, за Струмица е добар, но затоа и гласав за Иванов дека Е и ЌЕ биде најдобриот претседател на Македонија како и Владата. Конечно ќе бидеме сите чекори напред, а не како што правеше Б.Ц., владата 2 чекори напред, тој 1 назад не враќаше...
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Малиот е баниран од тема поради офтопици.

Продолжете.
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Иванов нов претседател но и нова визија за државата нов критериум за македонски политичар и државник.Едноставност скромност интелектуален капацитет визија желба да се направи нешто наспроти сдсовска ароганција цинизам исмејување понижување.Нека му е со срека!!
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
PRESTANETE SO NAVREDITE VE MOLAM.
pa ivanov e komunjar,i grujo izjavi kaj janko jadi burek deka ne mu e bitno koj od kade e i na KOJA PARTIJA PRIPAGAL BITNO DA E KVALITETEN.
e sega jas negledam sto kvalitet mu najdoa na ivanov,ama deka ne pripaga na dpmne toa i grujo go kaza kaj janko.
mene nemora da mi veruvate ama na grujo da ne mu veruvate nemozam da zamislam.
kakva pobeda ,takva proslava,
golema pobeda ,golema proslava.
mala lazna namestena pobeda,mala skromna proslava
SE E KAZANO,NEMA POVEKE STO DA SE KAZE
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
PRESTANETE SO NAVREDITE VE MOLAM.
pa ivanov e komunjar,i grujo izjavi kaj janko jadi burek deka ne mu e bitno koj od kade e i na KOJA PARTIJA PRIPAGAL BITNO DA E KVALITETEN.
e sega jas negledam sto kvalitet mu najdoa na ivanov,ama deka ne pripaga na dpmne toa i grujo go kaza kaj janko.
mene nemora da mi veruvate ama na grujo da ne mu veruvate nemozam da zamislam.
kakva pobeda ,takva proslava,
golema pobeda ,golema proslava.
mala lazna namestena pobeda,mala skromna proslava
SE E KAZANO,NEMA POVEKE STO DA SE KAZE
Де бе и ти, мала лажна наместена победа - а соодносот е 2:1. Бришење на опонентот. Не е Иванов идеалниот, ни блиску, ама Фрчкоски беше автогол - од сам почеток (освен во умот на експретседателот кој или скроз заминал во недојдија или ни спрема нешто шо ќе направи да се чувствуваме прилично глупави за некое време).

Биди спортист.
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Точно критериумот на Груевски е ефикасност компететност чесност добра волја.Дали бил комуњар понудете аудио видео запис документ.Кога може Бранко Љубе да го подржи па зошто не ВМРО Иванов.Каква политика такви резултати на избори какви резултати таква партија.голем дебакл голема врева
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
mene nemora da mi veruvate ama na grujo da ne mu veruvate nemozam da zamislam.
:nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
pa ivanov e komunjar,
ако бил некогаш член на некоја партија посебно на сдсм одамна ќе извадеа доказ дека бил член.

i grujo izjavi kaj janko jadi burek deka ne mu e bitno koj od kade e i na KOJA PARTIJA PRIPAGAL BITNO DA E KVALITETEN.
точно.
е сеа колку е тоа квалитетен останува да видиме нели.
зар имаше конкурент кој беше поквалитетен, на сите други им ја знаеме историјата.

e sega jas negledam sto kvalitet mu najdoa na ivanov,ama deka ne pripaga na dpmne toa i grujo go kaza kaj janko.
па нели надпартиски човек бираме.
нели Керим ќе беше арен. Турчин па најголем рејтинг имаше.

mene nemora da mi veruvate ama na grujo da ne mu veruvate nemozam da zamislam.
а за што да не му веруваме?

kakva pobeda ,takva proslava,
golema pobeda ,golema proslava.
mala lazna namestena pobeda,mala skromna proslava
да беше голема прославата ќе викавте буџетски пари се трошело.
кој губи има право да се лути :toe:

SE E KAZANO,NEMA POVEKE STO DA SE KAZE
богами се е кажано.
изборите завршија.
вмро-дпмне 55општини сдсм 5 и тоа е тоа...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom