Претседателските кандидати и ставот околу името

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Според насловот на темата и воведниот дел изостануваат голем број на претседателски кандидати и нивните ставови околу името.
Вистина или грешка во насловот.
Па доколку прочиташ и некој пост плус освен насловот, ќе воочиш дека и за преостанатите кандидати се дискутира.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Па доколку прочиташ и некој пост плус освен насловот, ќе воочиш дека и за преостанатите кандидати се дискутира.
Читам,но гледам дека и ти се служиш со новинарски финти. Бомбастични наслови со тенденцозни содржини, а сакаш здрава дискусија.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Читам,но гледам дека и ти се служиш со новинарски финти. Бомбастични наслови со тенденцозни содржини, а сакаш здрава дискусија.
Па еве повели и ти постави една тендециозна содржина за де на се лутиш :)

A инаку каде е бомбата во насловот ?
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Па еве повели и ти постави една тендециозна содржина за де на се лутиш :)

A инаку каде е бомбата во насловот ?
За содржина ќе поставам само не тенденциозна, а бомбата веќе ти ја постави и експлодира. Резултатот го гледаш :toe:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
За содржина ќе поставам само не тенденциозна, а бомбата веќе ти ја постави и експлодира. Резултатот го гледаш :toe:
Незнам шо ти е финтата со ова препирање, ама еве за да ти помогнам, ќе ти поставам линкови од ставови на другите претседателски кандидати од темава, па ти разгледај.

Линк 1 l Линк 2 l Линк 3 l Линк 4 l Линк 5

И следниот пат изрази се подобро и кажи дека ти смета што повеќе внимание посветувам на кандидатот на ДПМНЕ, Иванов, за да ти одговорам соодветно.

Дел од причината која ти ствара недоумица е тоа што Иванов е најсериозен кандидат за претседателското столче, па затоа и вниманието кон неговите ставови од моја страна е поголемо, а дел ќе најдеш низ темава.
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.556
Поени од реакции
278
„Јас сметам дека Горна или Северна се најповолни предлози, затоа што содржат географска одредница која постоела и во Античка Македонија и која и на македонците овдека, независно што мислат, дека се словени или мешавина со атничките македонци, кој како сака да мисли, терминот не ја загрозува таа позиција, а истовремено ја прецизира точно нашата држава, дури е подобар од комбинацијата ,,Република Македонија во заграда Скопје“ бидејќи е чисто решение.“
Фрчковски вели дека особено треба да се внимава на другиот дел од пакетот, односно на оној кој задира во употребата на терминот ,,македонски“:
„Треба да се обезбеди слободата на употребата на поимот ,,македонски“ од сите страни. Што за нас значи дека ние ќе можеме да бидеме македонци во Северна Македонија, а не ,,северномакедонци“. Тоа е клучот на погледот на поволноста на решението.“
вели Фрчковски.
Podobro od ova i nemozhelo da bide,samo dobra analiza i se e vo red.So ovoj stav Frchkoski pretendira chisto reshenie mnogu podobro od prethodnoto.Kraj.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Да Фрле предлага ефикасно решение за одредена надокнада:tapp:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Незнам шо ти е финтата со ова препирање, ама еве за да ти помогнам, ќе ти поставам линкови од ставови на другите претседателски кандидати од темава, па ти разгледај.

Линк 1 l Линк 2 l Линк 3 l Линк 4 l Линк 5

И следниот пат изрази се подобро и кажи дека ти смета што повеќе внимание посветувам на кандидатот на ДПМНЕ, Иванов, за да ти одговорам соодветно.

Дел од причината која ти ствара недоумица е тоа што Иванов е најсериозен кандидат за претседателското столче, па затоа и вниманието кон неговите ставови од моја страна е поголемо, а дел ќе најдеш низ темава.
Нема препирање само барав изјаснување во нелогичноста на насловот на темата и нејзиното уводно образложение.Ова што сега на мене ми го реплицираш со линковите до мислењата на другите кандидати сметам дека требаше да ги вметнеш во уводниот дел за да не ти изгледа дека јас се препирам со тебе.

Што се однесува за изразувањето, сигурно знаеш дека јас во темите отварани на форумов за и околу кандидатите за председатели дадов подршка на Иванов искажувајќи ги моите размислувања зошто според мене тој треба да биде претседател. Па согласно со тоа и реагирам во оваа тема на твоето нереално прикажување или вадење од контекст на делови од интервјуто на Иванов со тенденциозна намера.

За сериозноста на Иванов да стане претседател се сложувам, но интересно е што ти тука даваш контрадикторни мислења. Сега изјавуваш дека тој е најсериозен кандидат за претседател (веројатно сметајќи на сите рејтинзи според кои тој е во убедлива предност), а од друга страна пак постојано велиш дека тој си ги мести рејтинзите затоа што бил директор на ИРИ, а со самото тоа рејтинзите не се валидни. Таква констатација пред предвремените избори имаше и раководството на СДСМ пред парламентарните избори, но рејтинзите тогаш се покажаа како валидни. Оттука сметам дека твојата намера за отварање на дискусија за претседателските кандидати не е со намера да се отвори дискусија за нивните ставови и да се полемизира околу нив, туку наменски да се нападне еден кандидат (во случајот Иванов) за сметка на кандидат кој ти сакаш да го фаворизираш (во случјот Фрчкоски) :toe:
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.556
Поени од реакции
278
Да Фрле предлага ефикасно решение за одредена надокнада:tapp:
Нема промена на име,прочитај подобро

Јас сметам дека Горна или Северна се најповолни предлози, затоа што содржат географска одредница која постоела и во Античка Македонија и која и на македонците овдека, независно што мислат, дека се словени или мешавина со атничките македонци, кој како сака да мисли, терминот не ја загрозува таа позиција, а истовремено ја прецизира точно нашата држава, дури е подобар од комбинацијата ,,Република Македонија во заграда Скопје“ бидејќи е чисто решение.“
Станува збор за решение а воедно и пакет мерки во кој нашиот јазик и идентитет се прецизирани и недопрени.Значи нема промена на име со оглед на тоа што новиот предлог би бил нешто како Северна или Горна Македонија и баш поради географската одредница.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Месија, дали бе сериозно го мислиш тоа што го пишуваш?

Т.е. дали размислуваш додека пишуваш?
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.556
Поени од реакции
278
Месија, дали бе сериозно го мислиш тоа што го пишуваш?

Т.е. дали размислуваш додека пишуваш?
Мојот став и ставот на Фрчкоски го делат цела ЕУ и Меѓународна Заедница како и опозицијата во Македонскиот парламент додека пак ти види кој се го споделува твојот став.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Мојот став и ставот на Фрчкоски го делат цела ЕУ и Меѓународна Заедница како и опозицијата во Македонскиот парламент додека пак ти види кој се го споделува твојот став.
Што доколку утре ЕУ и Фрчко го сменат ставот?

Имаш ли ти став или твојот став е да се согласуваш со Фрчко?
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.556
Поени од реакции
278
Што доколку утре ЕУ и Фрчко го сменат ставот?

Имаш ли ти став или твојот став е да се согласуваш со Фрчко?
Пишуваш нешто абстрактно нешто нелогично и нешто што нема ни да се случи ни во блиска иднина ни пак сега ни пак било кога според мене,еден е ставот на СДСМ истиот став го дели СДСМ,ЕУ,Меѓународната Заедница и истиот став го делам јас.Но ајде да не речеш дека избегнувам одговор ќе ти одговорам на прашањето.Доколку Фрчкоски го смени ставот или ајде да речеме тргнал или кинисал по умот на Иванов тогаш сигурно дека нема да го делам истиот став со него туку ќе го поддржувам токму оној кој го напишав и погоре.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Напиши го уште еднаш, само да се уверувам дека имаш сопствен став.

Цело време стоиш позади нечии туѓи ставови, изјави и коментари.

Смело одговори:

1. Што е за тебе компромис?

2. Што е решение на споров?

3. Што е промена на име?
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.556
Поени од реакции
278
Напиши го уште еднаш, само да се уверувам дека имаш сопствен став.
Го поддржувам моменталниот став на Фрчкоски а тој гласи :

Јас сметам дека Горна или Северна се најповолни предлози, затоа што содржат географска одредница која постоела и во Античка Македонија и која и на македонците овдека, независно што мислат, дека се словени или мешавина со атничките македонци, кој како сака да мисли, терминот не ја загрозува таа позиција, а истовремено ја прецизира точно нашата држава, дури е подобар од комбинацијата ,,Република Македонија во заграда Скопје“ бидејќи е чисто решение.“
1. Што е за тебе компромис?
Компромис е взаемно решение во кој нема да има ни поразен ни победник или Македонија и придавка со географска одредница која нема да ја загрози нашата нација,идентитет и јазик а од друга страна по согласност на Грчката преговарачка позиција.

2. Што е решение на споров?

Решението го имаш погоре на точка 1.Прочитај пак.

3. Што е промена на име?
Промена на име означува целосна елиминација на поимот Македонци или бришење на она Македонија онака формално кажано но како што реков таков предлог нема така да промена на име од старт ја отфрлам.Ја нема ни кај Грчката преговарачка позиција а не пак кај Македонската или поточно ја има само кај Груевски и ДПМНЕ.

Цело време стоиш позади нечии туѓи ставови, изјави и коментари.
И конечно по којзнае кој пат го имаш мојот став.Прочитај го и обиди се да го анализираш а не SuicideMessiah кој е што е и каков е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom