Престој во Манастири

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Му кажав, мислиш ќе му молчам? :)
Во манастир ќе одел, да одморел од светот...
Исус се уби од одење бос по светот шетајќи, овој мир бара...
НЕМА МИР за ВАС! :)
Монолог у „n„-то издание...:facepalm:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Монолог у „n„-то издание...:facepalm:
Е не, ќе ве штедам... Во манастир ќе оделе да одморат, да учествувале „во работата“ на манастирот...
Абе кој манастир какви се овие муабети?
Абе бесцелно ви правиме хотели и жените ги учиме дека дури и вие сте вредни да продолжите?
Абе бесцелно ли е ова наше Сонце и ова наше бескрајно плаво Небо за да вие уживате во смртноста како Богови?
Што ви е проблемот? Премногу убав живот па го губите разумот?
Ајде приберете се и сите на плажа... :)
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Сакав да идам и јас пред некое време си реков заеби ...
плус после муабетов на ХЕПТА , заебувам скроз манастир идам на плажа да јебам сочни пичици , да мркам спд и да пахам ге .. таму е мирот сигурно ( претходно проверено)!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Сакав да идам и јас пред некое време си реков заеби ...
плус после муабетов на ХЕПТА , заебувам скроз манастир идам на плажа да јебам сочни пичици , да мркам спд и да пахам ге .. таму е мирот сигурно ( претходно проверено)!
Ако ова беше сарказам - лошо изведено :)
Дроги секаде има, не ти треба Сонце и Небо за тоа... а и кој оди во манастири? Полно е зависници секако, ги лечат, „да им најдат мир“!
Ако си за шмкрање и слично - треба да идеш манастир, не ме слушај што ти зборувам јас :)
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Ако ова беше сарказам - лошо изведено :)
Дроги секаде има, не ти треба Сонце и Небо за тоа... а и кој оди во манастири? Полно е зависници секако, ги лечат, „да им најдат мир“!
Ако си за шмкрање и слично - треба да идеш манастир, не ме слушај што ти зборувам јас :)

Не бе брату каков сакразам .. озбилен сум скроз. Си го знам јас штосот многу убаво уште одамна али у нумеролошки момент и во психосоматска криза помислив дека како акт на некоја егзибиција ако би отишол во манастир ќе најдев мир. Брзо сфатив дека нема ништо од тој муабет пошто патоказот не ми пасира на тоа тло природно така да " мирот " си го наоѓам лабаво природно под Сонцето и Небото , со чиста мисла, получиста супстанца и бистар ум. :)
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
И јас така, само со бело вино на плажа :)
Во манастир служат само црвено и тоа сосема малку!

Циции брадоњести. Не им е лесно и на нив:) Цепај брату .. пуштај мудрост на луѓе што им треба сила пошто кој посакал у манастир да иде, ич не му било добро на душичката ( мене ич добро не ми беше , а кој од задоволство идел - секоја му чест евентуално ) И вистината стана евентуална , се шири со брзина на теорија на релативност... битно е да се пушта импулс до тие што треба да стигне.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Без губење на дијалогот и бес простачки говор... ако може :)
Муабетот е од тука:

Во Бигорскиот манастир може да се престојува само со претходно најавување кога се доаѓа и за траењето на престојот. Ако си заинтересиран навистина ќе ти испратам број д о. Сергиј, па можеш да се јавиш и да се договориш за се што си заинтересиран. Нити престојот за мирјани, нити за лекување зависници не се наплаќа, се' е бесплатно само треба да се почитуваат правилата и да се исполнуваат послушанијата.
Никој не објаснува што значи тоа „да се почитуваат правилата“ а најмалку што е тоа „исполнуваат послушанија“ :)

Треба малку да се запознаат луѓето со работите за да престанат да зборуваат за тоа...

Манастирски туризам... аман бре... до толку?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Без губење на дијалогот и бес простачки говор... ако може :)
Муабетот е од тука:



Никој не објаснува што значи тоа „да се почитуваат правилата“ а најмалку што е тоа „исполнуваат послушанија“ :)

Треба малку да се запознаат луѓето со работите за да престанат да зборуваат за тоа...

Манастирски туризам... аман бре... до толку?
Хепта,

навистина, човеците требет да се запознаат со нештата манастирски, како што са „...правила и послушанија...„ за да станат рабоќето троа појасни.

Еве, тргни од себе; ем абер немаш кои са тија нешта, ем паламудиш за истите...

Ој троа поднаучи па дој на темава на муабет.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Наместо да зборуваш за мене што знам и колку знам, ти како рисјанин треба да кажеш седи Хепта, јас ќе им објаснам и да им кажеш: деца, како што и селскиот туризам не е баш селски, така и манастирскиот туризам не е баш туризам и посетата таму не е за секој!

Тоа никој не го зборува, го скокаат - што, сеуште барате бројност? Квалитет колега, квалитет - но се плашите да зборувате отворено... ќе избегаат „јагненцата“ кога ќе дознаат како стојат работите...

Затоа сум јас тука, да ве натерам да објаснувате! :)

Бидејќи ако се сеќаваш, имаше теми дали можело да се има секс во манастир... и слично :) Бидејќи „чедата божји“ кои нели вие велите ги имате премногу во Р.М. - реално ги немате на толкав број што разбираат кај се, што се и кон што итаат - романтизмот на христијанството е одамна мртво.

Затоа дајте кажете им на децата еднаш засекогаш дека престојот во манастир не е туризам, не е одмор и мир, туку следење монашки правила и послушанија!
Не е летно одмаралиште! Ако сте ков за монаси, бегајте натаму - инаку, останете меѓу луѓето - сите болести и спасенија доаѓаат од човештвото, не од богови! :)

П.С. Кога ќе ги будат децата во манастирот? Во 2 A.M.? За да им се смири духот од „нечисти соништа“? :)
 
Член од
17 ноември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Другари, ако може некој да ми препорача/даде инфо од манастир во кој може да се престојува (во конаците), по можност некој во којшто има активен монашки живот (има служби активно).

Освен Бигорски и Осоговски.

Фала однапред.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.558
Другари, ако може некој да ми препорача/даде инфо од манастир во кој може да се престојува (во конаците), по можност некој во којшто има активен монашки живот (има служби активно).

Освен Бигорски и Осоговски.

Фала однапред.
Masko Ili zensko!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom