Престој во Манастири

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
За илјада години на ова парче земја имало предоминантно... сешто :)
Предоминантното никогаш не го попречило другото низ вековите, само било хумус за да опстане ...
 
H

Hyperion VI

Гостин
За илјада години на ова парче земја имало предоминантно... сешто :)
Предоминантното никогаш не го попречило другото низ вековите, само било хумус за да опстане ...
Држи вода твојата теза,ама овој @AAbrat треба подитно да се екскомуницира од МПЦ,оти шири раскол,меѓу верниците :(
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Држи вода твојата теза,ама овој @AAbrat треба подитно да се екскомуницира од МПЦ,оти шири раскол,меѓу верниците :(
Само оние кои се дел од свештенството може да прават раскол - нивната размисла и толкување на нештата влијае на целото уредување!
Обичниот човек кој што бара надеж во животот - никако.

За смирение може да оди во Зрзе... да одмори од политики и омраза кон другоста.
 
H

Hyperion VI

Гостин
Само оние кои се дел од свештенството може да прават раскол - нивната размисла и толкување на нештата влијае на целото уредување!
Обичниот човек кој што бара надеж во животот - никако.

За смирение може да оди во Зрзе... да одмори од политики и омраза кон другоста.
Епа тоа сакав да го потенцирам и јас.
Штом некој е пребирлив за православни манастири,значи дека политиката си умешала прсти тука.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Епа тоа сакав да го потенцирам и јас.
Штом некој е пребирлив за православни манастири,значи дека политиката си умешала прсти тука.
Јавна тајна е дека некои манастири се про-бугарски, некои про-грчки, некои дури и про-српски...
И тоа е така бидејќи се делат на нации и тоа им е побитно отколку да се... „божји чеда“, синови на вистинскиот жив бог на Земјата! :)

Нивна карма, мора да помине и тоа... по се изгледа било сложенод а се избере манастир, не само по конакот, ами и кој е старешина - битно им е кој го води манастирот... човечка работа! Штета...
 
H

Hyperion VI

Гостин
Јавна тајна е дека некои манастири се про-бугарски, некои про-грчки, некои дури и про-српски...
И тоа е така бидејќи се делат на нации и тоа им е побитно отколку да се... „божји чеда“, синови на вистинскиот жив бог на Земјата! :)

Нивна карма, мора да помине и тоа... по се изгледа било сложенод а се избере манастир, не само по конакот, ами и кој е старешина - битно им е кој го води манастирот... човечка работа! Штета...
А духовноста и просветлението на втор или трет план ги ставаат.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
@AAbrat ти си обичен скиентолог,кој ги соблазнува верниците во Христа,престани да го правиш тоа нечестие.

За добар верник/чка,нема лош манастир.

Што имаш против Бигорскиот Манастир?
Кај прочита дека имам нешто против Бигорски Манастир? Па уште почудно дека сум политички определен?!
Јас ФБ избришав ради што дневно ми излегуваа коментари од луѓе што го плукаат отецот и братството. Доаѓам од град со 365 цркви, кај што се поклонуваме на св.Климент и Наум, со години верата сме ја задржале во турско, пред,во комунизмот и после.Некој сето ова да го исмева ми е недозволиво , притоа јас никогаш никој не сум навредил ниту сум се обратил во вашата тема
 
H

Hyperion VI

Гостин
Кај прочита дека имам нешто против Бигорски Манастир? Па уште почудно дека сум политички определен?!
Јас ФБ избришав ради што дневно ми излегуваа коментари од луѓе што го плукаат отецот и братството. Доаѓам од град со 365 цркви, кај што се поклонуваме на св.Климент и Наум, со години верата сме ја задржале во турско, пред,во комунизмот и после.Некој сето ова да го исмева ми е недозволиво , притоа јас никогаш никој не сум навредил ниту сум се обратил во вашата тема
Ај тука најхристијански е да си подадеме рака,
значи ниту јас сум секташ
ниту ти тоа што кажав јас.
(гледаш како е кога ставаш погрешна етикета?)

И да ја оставиме темава за луѓето што си го бараат спасението.
 
Член од
28 ноември 2021
Мислења
55
Поени од реакции
41
Тоа што ќе станеш монах на неколку дена ќе те смири? :)
Можеби е подобро и да те натера да останеш таму штом во светот меѓу луѓето не можеш да најдеш мир и цел!
Монах од еден ден не се станува
Автоматски споено мислење:

Е не, ќе ве штедам... Во манастир ќе оделе да одморат, да учествувале „во работата“ на манастирот...
Абе кој манастир какви се овие муабети?
Абе бесцелно ви правиме хотели и жените ги учиме дека дури и вие сте вредни да продолжите?
Абе бесцелно ли е ова наше Сонце и ова наше бескрајно плаво Небо за да вие уживате во смртноста како Богови?
Што ви е проблемот? Премногу убав живот па го губите разумот?
Ајде приберете се и сите на плажа... :)
Тоа се прави за здравје
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
950
Случајно на тв видов еден прекрасен манастир во Св Николе.
Не ми текнува како се викаше.
Имаше свештеник кој рече дека манастирот помага за лечење од депресија.
Дали некој знае за кој манастир станува збор..
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.137
Случајно на тв видов еден прекрасен манастир во Св Николе.
Не ми текнува како се викаше.
Имаше свештеник кој рече дека манастирот помага за лечење од депресија.
Дали некој знае за кој манастир станува збор..
Ѓуришки?!
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
950

Да не беше овој ,ми се чини...
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.137

Да не беше овој ,ми се чини...
ОВа е веќе во кумановско, таму ги знам скоро сите манастири и цркви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom