Преспав

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Од тоа што фатив годинава, серијава е станата лоша пародија на самата себеси.
Посебно пласираните производи во глумењето... Ептен нелогични сцени имаат само за да изрекламираат некој производ. Исто така и Мич (Миле) им е промашен лик. Или не го вметнувај, или нешто поинтересно смисли за да си ја исправиш грешката од првата сезона.
 
Член од
12 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
55
Најодвратна серија на сите времиња. Ептен тапа исфорсиран хумор. Шефе кој го бараш? Миле го барам. Па кај мене у деколте ли го бараш. И хахаха демек смешно е. Мизерна серија
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.758
Најодвратна серија на сите времиња. Ептен тапа исфорсиран хумор. Шефе кој го бараш? Миле го барам. Па кај мене у деколте ли го бараш. И хахаха демек смешно е. Мизерна серија
И мене не ми е јасно како оваа серија стана толку популарна кај народот. Сум погледал неколку кратки клипови низ социјалните мрежи, и освен хуморот на Горан(ама ае он веќе има име така да не може а да не е смешен), нишо друго нема смешно во серијата.

Настрана тоа што е направена за пропаганди, финансирана од старата курва Европа со неколку цели, такви теми не коментирам зошто автоматски си теоретичар на заговори.

Ако ова не може да го сфати народот тапа хуморт не знам како поминува, барем најгледанти работи кај нас секогаш биле поврзани со квалитетен и добар хумор.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.170
И мене не ми е јасно како оваа серија стана толку популарна кај народот. Сум погледал неколку кратки клипови низ социјалните мрежи, и освен хуморот на Горан(ама ае он веќе има име така да не може а да не е смешен), нишо друго нема смешно во серијата.

Настрана тоа што е направена за пропаганди, финансирана од старата курва Европа со неколку цели, такви теми не коментирам зошто автоматски си теоретичар на заговори.

Ако ова не може да го сфати народот тапа хуморт не знам како поминува, барем најгледанти работи кај нас секогаш биле поврзани со квалитетен и добар хумор.
Како може да не ви е јасно зошто е најпопуларна. Па луѓе бре единствена е македонска серија во последниве неколку години. Нормално е да е најпопуларна кога нема друга. А рака на срце технички е ОК, за содржинскиот дел некоментирам.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Како може да не ви е јасно зошто е најпопуларна. Па луѓе бре единствена е македонска серија во последниве неколку години. Нормално е да е најпопуларна кога нема друга. А рака на срце технички е ОК, за содржинскиот дел некоментирам.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Во која смисла технички е ок?
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
И мене не ми е јасно како оваа серија стана толку популарна кај народот. Сум погледал неколку кратки клипови низ социјалните мрежи, и освен хуморот на Горан(ама ае он веќе има име така да не може а да не е смешен), нишо друго нема смешно во серијата.

Настрана тоа што е направена за пропаганди, финансирана од старата курва Европа со неколку цели, такви теми не коментирам зошто автоматски си теоретичар на заговори.

Ако ова не може да го сфати народот тапа хуморт не знам како поминува, барем најгледанти работи кај нас секогаш биле поврзани со квалитетен и добар хумор.
Серијава е нешто најдобро што сум го гледал од кога паметам за МТВ и истата и фалеше апсолутно на Македонија.
Се поретко гледам ТВ, но "Преспав" e нешто што го гледам најмалку 3 пати неделно.

Се гледа дека проектот е европски, и нивото е високо и професионално.

Но тебе штом Европа не ти чини, веројатно и нормално е да не ти се допадне ваков проект.

За таквите постојат турски серии. А имате и доста избор богами.
Автоматски споено мислење:

Како може да не ви е јасно зошто е најпопуларна. Па луѓе бре единствена е македонска серија во последниве неколку години. Нормално е да е најпопуларна кога нема друга. А рака на срце технички е ОК, за содржинскиот дел некоментирам.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Грешка си. Имаше многу македонски серии во последно време, односно многу повеќе од кога и да било претходно.
Па дури и повеќето беа квалитетни.

Но "Преспав" некако се издвои и опстои 5 сезони, би рекол според мене сосема заслужено.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Серијава е нешто најдобро што сум го гледал од кога паметам за МТВ и истата и фалеше апсолутно на Македонија.
Се поретко гледам ТВ, но "Преспав" e нешто што го гледам најмалку 3 пати неделно.

Се гледа дека проектот е европски, и нивото е високо и професионално.

Но тебе штом Европа не ти чини, веројатно и нормално е да не ти се допадне ваков проект.

За таквите постојат турски серии. А имате и доста избор богами.
Автоматски споено мислење:


Грешка си. Имаше многу македонски серии во последно време, односно многу повеќе од кога и да било претходно.
Па дури и повеќето беа квалитетни.

Но "Преспав" некако се издвои и опстои 5 сезони, би рекол според мене сосема заслужено.
Само колку за референца, кои ти се најдобри странски ситкоми?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.542
И мене не ми е јасно како оваа серија стана толку популарна кај народот. Сум погледал неколку кратки клипови низ социјалните мрежи, и освен хуморот на Горан(ама ае он веќе има име така да не може а да не е смешен), нишо друго нема смешно во серијата.

Настрана тоа што е направена за пропаганди, финансирана од старата курва Европа со неколку цели, такви теми не коментирам зошто автоматски си теоретичар на заговори.

Ако ова не може да го сфати народот тапа хуморт не знам како поминува, барем најгледанти работи кај нас секогаш биле поврзани со квалитетен и добар хумор.
брат серијава е за секоја препорака, каква црна пропаганда кога буквално содржински се опфатени сите дешавки у државава па и пошироко


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Премногу сериозни сфаќате серија која исмева стереотипи. Секој лик е стреотип, од подмитлив инспектор, драчевката за мажење, гејот од хрватска, мажот со грд брк кој гледа по туѓи жени, другиот европски ориентиран брат кој е геј исто, ромка собарка итн итн. Лабава серија, ако ви е интересна и смешна гледајте ама толку длабоки анализи за ситком не бива.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Премногу сериозни сфаќате серија која исмева стереотипи. Секој лик е стреотип, од подмитлив инспектор, драчевката за мажење, гејот од хрватска, мажот со грд брк кој гледа по туѓи жени, другиот европски ориентиран брат кој е геј исто, ромка собарка итн итн. Лабава серија, ако ви е интересна и смешна гледајте ама толку длабоки анализи за ситком не бива.
Зошто ситкомите би биле изземени од критика?
 
Член од
12 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
55
Премногу сериозни сфаќате серија која исмева стереотипи. Секој лик е стреотип, од подмитлив инспектор, драчевката за мажење, гејот од хрватска, мажот со грд брк кој гледа по туѓи жени, другиот европски ориентиран брат кој е геј исто, ромка собарка итн итн. Лабава серија, ако ви е интересна и смешна гледајте ама толку длабоки анализи за ситком не бива.
Неправам длабоки анализи едноставно лош хумор има. Ич не ми е смешна. Ме нервира само тоа што големи пари се вложуваат а не ги бива.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Неправам длабоки анализи едноставно лош хумор има. Ич не ми е смешна. Ме нервира само тоа што големи пари се вложуваат а не ги бива.
Еве мене ми ги бива а и на пола македонија, незнам зашто васадено е кај луѓето дека ако нешто не им се свиѓа дека е лошо по дефолт.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.758
Серијава е нешто најдобро што сум го гледал од кога паметам за МТВ и истата и фалеше апсолутно на Македонија.
Се поретко гледам ТВ, но "Преспав" e нешто што го гледам најмалку 3 пати неделно.

Се гледа дека проектот е европски, и нивото е високо и професионално.

Но тебе штом Европа не ти чини, веројатно и нормално е да не ти се допадне ваков проект.

За таквите постојат турски серии. А имате и доста избор богами.
Автоматски споено мислење:


Грешка си. Имаше многу македонски серии во последно време, односно многу повеќе од кога и да било претходно.
Па дури и повеќето беа квалитетни.

Но "Преспав" некако се издвои и опстои 5 сезони, би рекол според мене сосема заслужено.
Прво не може Европа да не ми се свиѓа, јас сум дел од Европа. Тоа што некој не убедил дека Европа е од Виена па нагоре е друга приказна. Јас немам ништо против да се исмејува или прикажува менталитетот на Македонецот, тој хумор трае кај нас со години(почни од К-15 па до денес)

Нормално е да се критикува, но оваа серија е многу повеќе од обичен хумор. Оваа серија е пропаганда и тоа огромна, тоа дека е професионално напревно е нормално, нема некој да прави непрофисионална пропаганда.



Ова за турските серии, си го згрешил човекот, јас лично подржувам се што е македонско и општо низ животот на прво место од музика, филм, спорт ми е македонското, но не и ова. А добро знаат тие кои ги прават овие серии дека преку хуморот може да се бутнат многу работи, не им е прв пат ова.

Си имате право на избор, секој што сака може да гледа, жално само што децата немаат право на избор па индирекно растат со вакви срања а за жал многу деца ги гледаат пропагандите затоа што имаат овци од родители.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.119
Поени од реакции
8.909
sekoja cest za tie sto plukaat po serijata :bravobe:

kolku mkd serii se napraveni odkako pocna prespav? kolku serii isterale povekje od 1-2 sezoni?
za mkd uslovi serijata e super. ima ulogi i delovi koi se podobri, a nekoi se polosi, ama vo celina, mene mi e super za kaj nas i tematikata i karakterite im se epten pogodeni.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Аман бе, на едни исти ликови во сите можни серии се им е пропаганда. Сигурно и во деведесетите The Wire беше пропаганда со геј ликови, дрога и организиран криминал. Баш оваа серија па е склоп на сите можни стереотипи кои напротив тешко дека денес би "прошле" во модерниве опшЕсва.

Не јебете, првите сезона две беше канцерогена, хуморов си гази последнава сезона. Врти сучи тој е мајндсетот што се исмева.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom