Преспав

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Спикинг оф "ме потсеќа на.." шокиран сум што до сега нкој не пиша дека ова изгледа на "Fawlty towers" за сиромашни :D

Ајде, барем тргна продукцијава кај нас, барем една серија да стане ку лтна не ќе е лошо...можеби е оваа..можеби не е, тајм уил тел
Така потсеќа, само ќе биде на наши стандарди без шпанец емигрант со скопјанишча.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Ух премногу ме асоцира на Бумеранг хрватската серија, ама таа сум ја гледал 2005/6та.....мме хрвативе колку биле напредни.
Мене и на онаа Цимер Фај хрватската ме потсеќа кај што глумеше и оној босанецон Бешлагиќ.

Супер е што и Тијана глуми па малку има промена да не е монотоно истиве глумци секаде, а добро би било да има и некој епизоди онака со специјални гости од пеачи, пеачки, водители и ред други фаци од јавниот живот за да како што и предходно реков да не е монотоно истиве глумци. Јас се надевам дека ова нема да е со една сезона од по 17- до 20 епизоди. Срамота е да немаме серија која ќе се задржи долго на телевизиските екрани а и ќе ги задржи многу гледачи да ја гледаат.

Трејлерот го погледнав и можам да заклучам дека серијава изгледа добро визуелно а за содржински треба да погледаме една до две епизоди па ќе коментираме.

Гледам и Алфа ќе имаат серија ама таа екипа на Алфа што ја снимале серијата треба да учи од оваа серија Преспав како треба да изгледа пред се визуелно една сеија.[DOUBLEPOST=1476535217][/DOUBLEPOST]
Ќе биде јако ако некоја фаца се нафати да ги снима од теве и да рокаме торенти со епизодите :D
Најверојатно ќе ги има епизодите на јутјуб во Full HD затоа што гледам трејлерот е ставен на нивни тазе направен јутјуб канал
https://www.youtube.com/channel/UClR04ZGmctifJxXNHYX0QaQ

Заборавив да го спомнам и Горан Стојаноски - Џемо Биљбиљ глуми тука така да интересно ќе дефинитивно.[DOUBLEPOST=1476537347][/DOUBLEPOST]Нешто што цело време сакав да прашам и заборавив. Дали ова локацијава кај што е снимана серијава е стварно пансион во Преспа или е направено само за потребите на серијава ? Прашувам затоа што гледам фејсбук страната им е направена како да е пансион со работно време со слики со се.
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
[DOUBLEPOST=1476537347][/DOUBLEPOST]Нешто што цело време сакав да прашам и заборавив. Дали ова локацијава кај што е снимана серијава е стварно пансион во Преспа или е направено само за потребите на серијава ? Прашувам затоа што гледам фејсбук страната им е направена како да е пансион со работно време со слики со се.[/quote]

Снимана е на саем во хала 5, каде што е специјално изградено студио за намените на серијата, некаде 5 до 6 различни простории. Имаат солидна сценографија и продукциски изгледа добро. Буџетот со кој што го работеа ова мислам дека е околу 450 илјади евра, незнам и не сум сигурен за колку сезони се работи.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Јас колку што разбрав е од проукција ОХО што ја прават и Петко 5 + детската серија. Колку е точно ова не знам па ако некој точно знае нека пише. И ако некој знае кој е режисер, чиво дело е целата серија исто нека пише.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Моментално на Алфа иде новава серија. 5мин гледав и изгубив дел од слухот и видот. Бруки невидени.

Sent from mTalk
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Моментално на Алфа иде новава серија. 5мин гледав и изгубив дел од слухот и видот. Бруки невидени.

Sent from mTalk
така е ко се снима со аматери и по сценарио на лик што ги пишувал прикаските на Сител. Плус Алфа ко тв сама ја создава серијата за разлика од Преспав која ја има ОХО продукција зад себе. Разликата е очигледна. :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
така е ко се снима со аматери и по сценарио на лик што ги пишувал прикаските на Сител. Плус Алфа ко тв сама ја создава серијата за разлика од Преспав која ја има ОХО продукција зад себе. Разликата е очигледна. :)
Не е проблем само аматери туку и онаа народната колку пари толку музика.[DOUBLEPOST=1476613521][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1476537347][/DOUBLEPOST]Нешто што цело време сакав да прашам и заборавив. Дали ова локацијава кај што е снимана серијава е стварно пансион во Преспа или е направено само за потребите на серијава ? Прашувам затоа што гледам фејсбук страната им е направена како да е пансион со работно време со слики со се.
Снимана е на саем во хала 5, каде што е специјално изградено студио за намените на серијата, некаде 5 до 6 различни простории. Имаат солидна сценографија и продукциски изгледа добро. Буџетот со кој што го работеа ова мислам дека е околу 450 илјади евра, незнам и не сум сигурен за колку сезони се работи.[/quote]
Од каде знаеш за буџетов кој го имаат ? Да не си нешто ти во екипата таму што работи на серијата ? :D
 
Последно уредено:

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Визуелно супер изгледа. Мето е легенда со вратата, а Тијана многу добар и сериозен поглед. Од трејлеров изгледа доста занимливо. И во HD 1080p сцената изгледа фантастично.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Визуелно супер изгледа. Мето е легенда со вратата, а Тијана многу добар и сериозен поглед. Од трејлеров изгледа доста занимливо. И во HD 1080p сцената изгледа фантастично.
Mислиш Владо Јовановски. Мето е брат му што глумеше во Тетовирање.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Mислиш Владо Јовановски. Мето е брат му што глумеше во Тетовирање.
Наспроти широко распространетото мислење, Владо и Мето не се браќа, иако си личат како да се и најголем пропуст на македонската кинематографија е што никој нема снимано една социјална драма за животот на двајца браќа низ транзицијата со двајцата Јовановски во главните улоги.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Ми фали времето кога се снимаа,а воедно и ги даваа македонски народни приказни.
Со малку буџет се правеше голем квалитет.
Ова сега е трагично што се случува.Имаат пари, а немаат памет.
Не сум некој отпимист дека ќе биде нешто и од ова ама ајде! Што да се прави освен да се очекува.:(
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Од трејлерот се гледа дека Тијана е српска снаа, а не Германка. Сите педери не се како Зафирчев, БТЊ. Ај чао!
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Знае некој точен датум кога е премиерата на првата епизода ?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Знае некој точен датум кога е премиерата на првата епизода ?
Нигде ништо не пишува, а и на телевизија ништо не даваат. Наместо да зајачаат со промотивни најави за серијава по 100 пати на ден на телевизија и постојано на страните на интернет да се промовираат, они ништо не прават, битно даваат политички дискусии и плукања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom