Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Во Украина нема држава да имаше ке се справеа со овие радикали за 24 часа, западната е украина во корупциаја и полицијата не сака да се страви на страна на Јанукович во многу западни градови на Украина дури се стави на страна на протестантите.
1000 радикали како што велите не менуват власт многу повеќе се .
Не е дека не можеа да се справат лесно со неколку илјади демонстранти,туку не смееа да реагираат остро заради притисокот од Америка и Европа.
Гледаш вчера како за неколку часа средија 100тина демонстранти ( не за џабе ги имаат едни од најдобрите снајперисти во светот) и одма пристигнаа заканите од Вашингтон и Еу..
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Дали дел од договорот е ослободување на Јулија Тимошенко ? И што ќе добијат со тоа ? Независно од било кој ?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.923
Поени од реакции
10.553
Премногу комунисти се најдоа во темава. Вртам странициве наназад и само читам против ЕУ и Сад и за нивното влијание за состојбата во Украјна. Демек Русиве сигурно им мисли добро на Украјна и ќе им ја подобри економијата. Они само ќе си земат тоа што им треба и гајле ќе им биде за состојбата на Украјна.
Истиве комунисти што зборат против западов чекат момент за да заминат таму за да заработат некоја пара.
па може не им мисли Русија добро на украинците али па и не прави мешаници и радзор, цело време САД пробува што поблиску да дојдат до Русите, ебати посесивноста колку само народ настрада и тек ке има страдања ради нив
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Не е дека не можеа да се справат лесно со неколку илјади демонстранти,туку не смееа да реагираат остро заради притисокот од Америка и Европа.
Гледаш вчера како за неколку часа средија 100тина демонстранти ( не за џабе ги имаат едни од најдобрите снајперисти во светот) и одма пристигнаа заканите од Вашингтон и Еу..
Западот мора остро да реагира за да не дојде како во Југославија крв до колена кога благо реагираа и чекаа со години да се колат.

Еве ти пример полскиот министер што му вели на опозиционерот “или потпишете или сите ќе бидете мртви армијата ќе се вмеша“Полска е многу важен играч овде не за џабе беше Полскиот министер заедно со Францускио и Германскиот за да ги притиснат страните.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Голем интерес на тој дел од Европа А посебно на Полска е ова да се заврши што е можно поскоро и помирно.

Во случај на голем конфликт во милиони ќе се бројат бегалците што ќе ја потурат Европа, а прва линија е Полска. Да не зборам за бројот на загинати.

Инаку интересно е што американците не ги подржуваат барањата на опозицијата за оставка на Јанукович. Они сметаат дека треба да се формира влада на национално единство која ќе ја смири ситуацијата и ќе ја води земјата до новите избори.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Видела аир Бугарија со Сан Стефански договор :rolleyes:

За тоа колку се добри русите сведочат централна и источна европа. Не баш се омилени во ниту една земја таму.

На русите се палат шупци од Македонија и Србија што не осетиле како е да гази тука руска чизма. Е тогаш друга приказна ќе беше.
Газела тука и турска чизма,ама Македончето е со слаба меморија,сега ужива во турската раскошна традиција која му ја сервираат патриотските ТВ и ја смета Турција за најголем пријател[DOUBLEPOST=1393013561][/DOUBLEPOST]
Кој видел аир од таа Русија?
Видел @Dardan-ia оти Русија 99-та се повлече од Косово и не го згазија ко шлепер жаба а не сега тука да ми кења на Кајгана

А што ако на изборите победи проруската опција. Опозицијата и западот ке речат е чим е така во ред. Извинете за гужва и ке си одат дома. Да нема лошо.
Ќе има прегласување се додека не победи про-ЕУ опцијата,нешто слично како во општина Центар и трите круга ти текнува?[DOUBLEPOST=1393014061][/DOUBLEPOST]
Друже се е тоа ок али верувај Јанукович нема да ги добие изборите. За тоа е и самиот свесен, впрочем затоа не распиша предвремени избори уште од ноември кога му бараа.

Кога беа мирни протестите во декември на улица излегоа милион луѓе во Киев, исто така и во другите градови скоро сегде имаше протести. Сега во ситуација на воена зона нормално дека ќе бидат многу помалку. Он грешката ја направи што наместо на време да распише предвремени избори и да си отиде чесно и сепак да задржи некоја сила, се реши да киднапира опозиционери со титушки и да ги вози во гепек околу Киев.

Градоначалникот на Киев од неговата партија му откажа послушност вчера, истото се случи со неколку пратеници. Иста ситуација се случуваше во повеќе области каде што му откажаа послушност. Го смени и генералот на Украинската Армија од причина што тој му откажа послушност да ја прати војската во Киев.

Премногу алчен стана за власт по секоја цена и повлече многу погрешни потези. Затоа сеа на негова душа ќе ги носи овие стотина загинати и само нека се надева да не заврши ко Чаушеску.


П.С. Семејставата на Јанукович и претседателот на Владата веќе уште вчера ја напуштија Украина. Денес од рано наутро околу 10 илјади граѓани се собрани околу аеродромот во Киев за да го блокираат бидејќи излезе информација дека има повеќе од десетина приватни летови на разни функционери кои сакаат да ја напуштат Украина.
ај те молам не шири дезинформации,те милион протестирале,те по гепеци ги возеле,те торби со пари ја напуштале Украина,пак ќе те прашам од кај се (дез)информираш?

21:07
Radikalni neo-nacisti iz militantne skupine Desni Sektor odbijaju dogovor opozicije i predsjednika te poručuju kako će sutra krenuti u oružani napad na parlament ukoliko Janukovič do 10 sati ujutro ne podnese ostavku.

19:16
Dužnosnici vladajuće stranke okreću leđa Janukoviču - najmanje 28 zastupnika Stranke Regije napustilo je stranku.

Policija se povlači iz centra Kijeva, a prosvjednici kreću u još jednu ofenzivu - šire kontrolu nad centrom grade te su do sada u popodnevnim satima okupirali još nekoliko zgrada, prenosi Kiev Post. Okupiraju se i poslovne zgrade - paramilitarna skupina "Samoobrana Maidana" okupirala je zgradu Raiffeisen banke u Kijevu.


http://www.advance.hr/vijesti/krece-drzavni-udar-velika-eskalacija-u-kijevu-militantne-skupine-krenule-u-napad-na-policiju-i-vladine-zgrade-pucnjava-ranjeni-i-mrtvi/
 
Последно уредено:
P

Patrick

Гостин
Дали дел од договорот е ослободување на Јулија Тимошенко ? И што ќе добијат со тоа ? Независно од било кој ?
Токму така. Денес, украинскиот парламент го изгласа законот со кој се овозможува пуштање од затвор на бившата премиерка Тимошенко.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Газела тука и турска чизма,ама Македончето е со слаба меморија,сега ужива во турската раскошна традиција која му ја сервираат патриотските ТВ и ја смета Турција за најголем пријател[DOUBLEPOST=1393013561][/DOUBLEPOST]

Видел @Dardan-ia оти Русија 99-та се повлече од Косово и не го згазија ко шлепер жаба а не сега тука да ми кења на Кајгана



Ќе има прегласување се додека не победи про-ЕУ опцијата,нешто слично како во општина Центар и трите круга ти текнува?[DOUBLEPOST=1393014061][/DOUBLEPOST]

ај те молам не шири дезинформации,те милион протестирале,те по гепеци ги возеле,те торби со пари ја напуштале Украина,пак ќе те прашам од кај се (дез)информираш?

21:07
Radikalni neo-nacisti iz militantne skupine Desni Sektor odbijaju dogovor opozicije i predsjednika te poručuju kako će sutra krenuti u oružani napad na parlament ukoliko Janukovič do 10 sati ujutro ne podnese ostavku.

19:16
Dužnosnici vladajuće stranke okreću leđa Janukoviču - najmanje 28 zastupnika Stranke Regije napustilo je stranku.

Policija se povlači iz centra Kijeva, a prosvjednici kreću u još jednu ofenzivu - šire kontrolu nad centrom grade te su do sada u popodnevnim satima okupirali još nekoliko zgrada, prenosi Kiev Post. Okupiraju se i poslovne zgrade - paramilitarna skupina "Samoobrana Maidana" okupirala je zgradu Raiffeisen banke u Kijevu.


http://www.advance.hr/vijesti/krece-drzavni-udar-velika-eskalacija-u-kijevu-militantne-skupine-krenule-u-napad-na-policiju-i-vladine-zgrade-pucnjava-ranjeni-i-mrtvi/
Ајде оди побарај од ноември и декември од кога се протестира да видиш колку излегоа. Не протестираат од вчера од пред два месеца е ова.

Дури и на Russia today срамежливо кажаа дека се собрале '' нешто повеќе од пола милион луѓе''

Да не ги киднапира Јанукович и не ги носи по тоа шумите околу Киев, со букети рози и бесплатен гас ги части. Од многу арно што им е па решија на минус 20 да спијат на плоштад и да се тепаат со полиција. Или еу на секој во ковертико на свадба пари им дава.
 
Член од
24 мај 2007
Мислења
78
Поени од реакции
7
Бравос ....За полицијата,која покажа невидена дисциплина....и изджа се достојно.....Можи да биди пример за мн сирум светот ...посебно за оние од демонстрациите на Wall Street......каде никој западен медиум не ја коментирасе "Демократијата",,,,и бравос за Јанукович кој не дозволи да ескалира ситуацијата.....и Овие другиве да се ругаат на Украина и да си гледаат сеир и да гинат луѓе заради нивните БОЛНИ аспирации.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.574
Беркути се тоа, беркути. Треба да ти се нацрта?
Единствени оружја што демонстрантите имаат се по некоја воздушна пушка и илегално набавени пиштоли, не се наоружани, камоли па армиски снајпери и калашникови да имаат.
Свобода го прекршија примирјето на 19-ти и затоа треба да бидат избркани и изолирани од демонстрациите и опозицијата.
Еве доказ дали Беркут пукал кон демонстрантите...БТВ кај тие со жутите траки виде некоја значка некаде да ги означи како припадници !?!??!?
А еве да видиш шо имаат од "единствени оружја "....... http://www.youtube.com/watch?v=pNYLl94YMRE[DOUBLEPOST=1393020907][/DOUBLEPOST]
Друже се е тоа ок али верувај Јанукович нема да ги добие изборите. За тоа е и самиот свесен, впрочем затоа не распиша предвремени избори уште од ноември кога му бараа.

Кога беа мирни протестите во декември на улица излегоа милион луѓе во Киев, исто така и во другите градови скоро сегде имаше протести. Сега во ситуација на воена зона нормално дека ќе бидат многу помалку. Он грешката ја направи што наместо на време да распише предвремени избори и да си отиде чесно и сепак да задржи некоја сила, се реши да киднапира опозиционери со титушки и да ги вози во гепек околу Киев.

Градоначалникот на Киев од неговата партија му откажа послушност вчера, истото се случи со неколку пратеници. Иста ситуација се случуваше во повеќе области каде што му откажаа послушност. Го смени и генералот на Украинската Армија од причина што тој му откажа послушност да ја прати војската во Киев.

Премногу алчен стана за власт по секоја цена и повлече многу погрешни потези. Затоа сеа на негова душа ќе ги носи овие стотина загинати и само нека се надева да не заврши ко Чаушеску.


П.С. Семејставата на Јанукович и претседателот на Владата веќе уште вчера ја напуштија Украина. Денес од рано наутро околу 10 илјади граѓани се собрани околу аеродромот во Киев за да го блокираат бидејќи излезе информација дека има повеќе од десетина приватни летови на разни функционери кои сакаат да ја напуштат Украина.
А ако пред 3 дена им ја ебеше мајката кога собра на купче околу споменикот , немаше никого да носи на душа. Ама затоа " западните демократии" ке ја изораа Украина зашто не ги почитува правата на терористите
П.С. Ако мислите дека проруски е ставов ,сетете се со Косово што се деси и зашто НАТО ја нападна Србија ...[DOUBLEPOST=1393020976][/DOUBLEPOST]
Еве доказ дали Беркут пукал кон демонстрантите...БТВ кај тие со жутите траки виде некоја значка некаде да ги означи како припадници !?!??!?
А еве да видиш шо имаат од "единствени оружја "....... http://www.youtube.com/watch?v=pNYLl94YMRE[DOUBLEPOST=1393020907][/DOUBLEPOST]
А ако пред 3 дена им ја ебеше мајката кога собра на купче околу споменикот , немаше никого да носи на душа. Ама затоа " западните демократии" ке ја изораа Украина зашто не ги почитува правата на терористите
П.С. Ако мислите дека проруски е ставов ,сетете се со Косово што се деси и зашто НАТО ја нападна Србија ...
Премногу комунисти се најдоа во темава. Вртам странициве наназад и само читам против ЕУ и Сад и за нивното влијание за состојбата во Украјна. Демек Русиве сигурно им мисли добро на Украјна и ќе им ја подобри економијата. Они само ќе си земат тоа што им треба и гајле ќе им биде за состојбата на Украјна.
Истиве комунисти што зборат против западов чекат момент за да заминат таму за да заработат некоја пара.
[DOUBLEPOST=1393021218][/DOUBLEPOST]
Србија осетила како гази америчка чизма подржана од европска.

лудакон Кличко сака да биде претседател нема прво оделение завршено. :facepalm:

до каде стигна светов, претседел избран на регуларен начин, група платеници/терористи го симнува од власт.

беше онаа кучкана Тимошенко (да и го закопам), што тогаш не се откачија од Русите? требаше ли да го запалат цел Киев? или чекај Америка? ЕУ?
или да не е тоа што некој анти-руски расположен член на кајгана пиша демек "генерацијата пораснала и родени биле во Украина и нејќат да имаат ништо со Русија и да ги трпат нивните срања." :facepalm:

се одјавувам од темава,
Бог нека им е на помош на Украинциве.
Да беше лудак Кличко добро ке беше. Него којзнае што Илуминатско- Масонска марионета е што брани туги интереси....[DOUBLEPOST=1393021752][/DOUBLEPOST]
Види малце прочитај ги нивните односи. Црквата не им ја признаваат, јазикот не им го признаваат, не ги признаваат дека се посебна нација. Не ти звучи познато со еден наш сосед?

И така е, скоро никој од младите украинци не гледа во Русија пријател.

Ја нигде не велам дека нив им е подбро да одат со ЕУ или како и да е, али ептен е глупо што ве читам тука дека Русија требало да влезе, Јанукович да ги колел сите да ги истепале.

А ЕУ и САД кога дрмаат и тепаат биле вакви такви демони, а Русија ако тепала и дрмала така требало и со право го правеле тоа. Лицемерие до немај каде.

Ни едните ни другите не им мислат нешто посебно добро на Украинците


Не се праи и ти на три ипол многу добро знаеш што треба да се стрела а што не ........
Сигурно децава лево не каменуваа и палеа специјалци[DOUBLEPOST=1393022176][/DOUBLEPOST]
Во Украина нема држава да имаше ке се справеа со овие радикали за 24 часа, западната е украина во корупциаја и полицијата не сака да се страви на страна на Јанукович во многу западни градови на Украина дури се стави на страна на протестантите.
1000 радикали како што велите не менуват власт многу повеќе се .
Па во Грција во која катаклизми се случија државата не се расури затоа што имаа какви такви инситуции полицијата се справи со демонстрантите.
Додека во Украина е распад систем башибозук граѓанска војна специјалците најелитни половината им ги заробија тоа ли е организација.
Па и армија ќе уклучувале какви се неспособни може само поголема белја да направат
.
Сети се 2001 со сереа Солана,Куролана и педераната од ЕУ и НАТО,додека брачата колеа у западна Македонија......
 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
21:07
Radikalni neo-nacisti iz militantne skupine Desni Sektor odbijaju dogovor opozicije i predsjednika te poručuju kako će sutra krenuti u oružani napad na parlament ukoliko Janukovič do 10 sati ujutro ne podnese ostavku.
Ако постигнатиот договор меѓу опозицијата и Јанукович е со амин на Русија и ЕУ, тогаш радикалите ќе бидат „отпушок и неупотреблив материјал“, поточно ТОПОВСКО МЕСО! Ниту еден медиум нема да пишува што ќе им се случува.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Еве доказ дали Беркут пукал кон демонстрантите...БТВ кај тие со жутите траки виде некоја значка некаде да ги означи како припадници !?!??!?
А еве да видиш шо имаат од "единствени оружја "....... http://www.youtube.com/watch?v=pNYLl94YMRE
Сојузник на Јанукович на руски сајт изјавува ствари. Тотално релевантно и веродостојно, жими таквото.
А видеото уште појако, воздушни пушки и чатали, до заби наоружани се, што да ти кажам.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Ако постигнатиот договор меѓу опозицијата и Јанукович е со амин на Русија и ЕУ, тогаш радикалите ќе бидат „отпушок и неупотреблив материјал“, поточно ТОПОВСКО МЕСО! Ниту еден медиум нема да пишува што ќе им се случува.
ми се допаѓа како размислуваш,има потенцијал во тебе :D
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Ако постигнатиот договор меѓу опозицијата и Јанукович е со амин на Русија и ЕУ, тогаш радикалите ќе бидат „отпушок и неупотреблив материјал“, поточно ТОПОВСКО МЕСО! Ниту еден медиум нема да пишува што ќе им се случува.
Тие будали утре што ќе излезат да прават проблеми, опасно ќе го јадат стапот. Договор е постигнат, готово.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom