Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    680
Член од
12 март 2009
Мислења
19.945
Поени од реакции
15.961
старо но интересно,КОЈ ПРВ ПОЧНА ?????
Насловна / Свет
Објавено на: February 21, 2022
Нова драма на руско-украинската граница: Убиени украински војници кои навлегле на руска територија
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.315
Поени од реакции
18.149
Па добро сега тенеке, збориме за приватната телевизија на Путин во Москва...
Очигледно е ова порака за Fox и посебно Такер Карлсон. Твитер "прогресивците" бараат крв ...

 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.192
Поени од реакции
8.394
Ракетна артилерија беше набавена од Украина и Хрватска.
ОТ нема топови, алоо. Зошто бе се мешате во нешто кое не го разбирате? ОТ има сосема друга улога од Тенк. Има чат пат некои со 20-30мм наместо 12,7-14,5мм но тоа е семантика.
Тоа што БТР-ите можеа да ги модернизираат во опција НОНА со 100мм топ во купола и пар ПТ ракети од страна, остана неискористена прилика за мали пари да се добијат возила кои и тоа како би биле ефикасни против шкиптарски побуни.
Со оглед на тоа дека АРМ имаше НУЛА оклопњаци, НУЛА тенкови, НУЛА ОБВ пред донациите и тоа што 120+ од германските донирани ОТ СЕУШТЕ активно ги употребуваат 20+ години после тие настани доволно зборува.
Јас често и се чудам зошто воопшто имаме standing army/перманентна војска. Еден куп фрлени пари во ветар и никаква полза. Армијата на РМ ме потсеќа на некој тотално неупотреблив и невреден предмет што ти се врти по дома и само зафаќа простор. Ако можеме да функционираме како Исланд во НАТО би било идеално...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.800
Поени од реакции
26.362
Очигледно е ова порака за Fox и посебно Такер Карлсон. Твитер "прогресивците" бараат крв ...
Ги утепа ретардите, плачат од него :) Незнам вчера дали го гледаше со камала. Очајно е колку е глупа...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.051
Поени од реакции
4.236
Јас често и се чудам зошто воопшто имаме standing army/перманентна војска. Еден куп фрлени пари во ветар и никаква полза. Армијата на РМ ме потсеќа на некој тотално неупотреблив и невреден предмет што ти се врти по дома и само зафаќа простор. Ако можеме да функционираме како Исланд во НАТО би било идеално...
Која црна армија, разбираш...„Северната„ има армија чисто „онака„, колку да се запази еден од атрибутите на поимот „држава„.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.315
Поени од реакции
18.149
Инаку ова е 9 ден откако е почната инвазијата и Бајден нема престанато да купува Руска нафта. Можело лошо да се одрази по рејтингот на Демократите, ако се покачела цената на бензинот ...

Затоа сега ќе апсат новинари и опозиција.

 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Хмммм, Путин апсел во Москва новинари ...


Ќе да го плашат Такер.
Мора да има некое причина на пример лажна пропаганда во корист на западот баш истото како што правеа СДС хунта за време на шарени будалаштини

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.315
Поени од реакции
18.149
Мора да има некое причина на пример лажна пропаганда во корист на западот баш истото како што правеа СДС хунта за време на шарени будалаштини

Можи грешно ме разбра, иронија беше тоа, американциве апсат бивш новинар на Фокс Њус, заради соработка со русите. Пишува во твитот.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Можи грешно ме разбра, иронија беше тоа, американциве апсат бивш новинар на Фокс Њус, заради соработка со русите. Пишува во твитот.
Сега бившите од РТ Америка на твитер имаат лејбл-че Рашн афилиејшн, иде лудилото на појако.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.800
Поени од реакции
26.362
Сега бившите од РТ Америка на твитер имаат лејбл-че Рашн афилиејшн, иде лудилото на појако.
Абе крв не е вода... Хитлер не бил пред 2000 години пред 80 бил.
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
377
Поени од реакции
995
https://360stepeni.mk/italija-zapleni-jahta-na-ruski-oligarh-vredna-65-milioni-evra/

Нели на запад приватниот имот е светиња? Како тоа Италија и Хрватска запленуваат приватни јахти поради конфликтов? На Бил Гејтс кога ќе му ја запленат?
Кој кого сака нека оправдува во конфликтот, ама ова се замина предалеку. Ги банираа руските спортските колективи, спортисти, алоооо, пред еден век војни се прекинвале кога имало некој спорт како кодекс за немешање на политика со спорт.
Се запленуваат имоти, блокираат банкарски сметки на богати Руси, со кое право и покритие???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom