Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
@jamajka американциве викаат дека украинциве сеуште имаа контрола над небото ...

 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.557
Поени од реакции
939
МОЕ МИСЛЕЊЕ ЗА СИТУАЦИЈАТА ВО УКРАИНА:


Навистина добро објаснето! Вреди да се погледне:



Тоа е тоа. Војната во Украина е уште една прокси војна каде што има судир на интереси измеѓу Америка и Русија.

Не сум про - русија, нити про - америка, сум против нато и секако ќе кажам дека за војнава највеќе криви се Американците, поточно лидерите таму во САД и нивните интереси. Путин што е ненормален е ненормален, ама да не заборавиме дека Америка е таа што фрла бензин во огнот...

Да беше Трамп можеби ситуацијата ќе беше поразлична. Тој се залагаше против НАТО, неговото мислење беше дека НАТО е бескорисно, што и е. Иако не сум ни про - трамп, и имам доста работи за што сум против него, му давам голема поддршка за тоа што тој беше против НАТО и што тој беше во подолго време единствениот Американски прецедател за кој во негово владеење немало војна.

Исто така ме загрижува тоа колку Русофили и Србомани имаме во државава. Старци по Фејсбук убедени, веруваат дека Путин е некој "спасител", дека тој од злото ќе не спасел, и колку ли не глупости... да не заборавиме дека и Русите си имаат свои интереси како што има и Америка. Сакаат и они да бидат малку инфлуентни во светот, неможе веќе се Америка да командува... во 90-те по распадот на Советскиот Сојуз немале толку моќ Русите, но сека имаат.

Не ме сфаќајте погрешно, не сум против србски, руски и украински народ. Баш напротив како пацифист се залагам за помалце војни, повеќе мир меѓу државите, помалце случаеви каде што други држави ќе ти се мешаат во внатрешна политика и ќе ти наредуваат што да правиш. Жално е што и Србите се доверуваат многу на Путин и Русија, мислејки дека нешто ќе се промени, а Русите си ја гледаат Србија како една мала "играчка" со која што можат да реметат во Балканот. Исто е и со Кина горе - доле. Ама кога - тогаш ќе му дојде крајот и на Вучич, ако сакаат Американците ќе го сменат... гледајки дека Србија е единствена во Европа (ако не се грешам) која што даде поддршка за Русија.

Јас давам поддршка на Украина, поточно на Украинскиот народ. Да се избори за мир, да нема повеќе војна која што е од интерес на некои си трети (во овој случај судир измеѓу Америка и Русија).

СЛАВА УКРАЇНІ, СЛАВА УКРАЇНСЬКОМУ НАРОДУ!!!!

Нема никогаш да заборавиме кој ни даде поддршка и помош во војната во 2001 година. Тоа не беа Русите, туку Украинците. Па следна пат кога ќе ги величите Русите, размислете малце дека и они не се нешто поразлични од Американците. Може не се толку злоби, но еве сега во овој случај таква е ситуацијата што се приморани, бидејки "мечката е налутена" и за жал ќе гинат цивили. Русите си имале свои цели и интереси, имаат и ќе имаат исто како и Америка.

1646436347136.png
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.345
Поени од реакции
11.977
Симпатични сме сите собрани тука. Забораваме дека нема никакви идеологии ниту пак демократија и човекови права кога доаѓа збор во политиката. Па посебно вакви судири. Мехехе. Убаво се тоа звучи, реков јас лично сум идеалиста ама во вакви срања нема место за такви размислувања. Русија е голема земја, со своја култура која се разликува од западната и поранешна супер сила. Да не објаснувам сите си знаете што значи Русија. Ќе си ги брани своите позиции и она што им е нив битно. Научен народ на војни и се што може една голема земја и народ да преживее. Репресии, револуции, подеми и падежи. Учен е тој народ на крвопролевања. Ова на Украина е пичкин дим за тоа што им правеле во втора светска војна. Леле им блокирале Твитер или нема Нетфликс и Спотфај. Па дека не постои начин се тоа да се заообиколи со ВПН или пак неее не се познати русите и торентирањето. Снки неможат да спуштат Виндоус. Или да рокаат торент од новиот Бетмен. Многу тешко е да најдеш крак. Јеах рајт. Русија има искуство од 1998 кога им крахира економијата, ако научиле нешто ќе се справат со курсот на рубљата и ублажување на хиперинфлцијата. Дека ќе го јадат од санкциите, нема сомнеж. Сам Путин денеска изјави дека имаат проблеми.
И во ред е некој да ја мрази Русија. Имаат правено срања. Највеќе преку СССР, највеќе срања против самите Руси имаат правено па после врз сите други таму Украинци, Полјаци и тн. Над нас Македонцит ете им забележуваат тоа што никогаш не не подржувале или секогаш ги подржувале политиките на соседите ака Србија или Бугарија. Јбг соседиве секогаш некако поспретни или поголеми куропушачи беа, посебно вториве на далеку се познати и омилени за тој марифет, а и побитни не само за Русија туку и другите сили. Ете Албанците се од круцијално значење за интересите на САД, големо племе во три земји. Преку нив си тераат полтика на Балканот. Да не биле САД да точно е, лесно можеше и да не распарчат во 2001. Благодарен сум што сме во НАТО и ако се освести курвата ЕУ ќе сме и во европското семејство. Дали тоа ќе е иднината или не, незнам ама имаат каков таков интерес и барем мир во земјата имаме. Дали се тоа прави да бидам куропушач нивни, не јбг. Им почитувам музика, спорт, кино ама пак Името ни го сменија, курвинска полтиика ни водат. Барем да им ебеа матер на лешпериве што прават грабеж на цела дежава ќе ги блосував, и покрај тоа што името ни го сменија, нема поголем победа да ни направеа подобра перспектива со саглам политичка елита. Ама претпоставувам тоа општеството само кај нас треба да резултира. Само некако ептен затуцавме на тој план. Ај да не одам толку оффтопик.
Зборам од личем аспект. Викаат парите бушат и кај што бургија не буши. Парите се моќ, добар живот. Истото го направија на Украина. Грамада пара се истура од 2004 па навака. Преку фондови преку курци палци организации. Претежно русофобски. Лошто е што самите укрсински политичари си ја изораа самата економија, им уништија сите економски потенцијали. Се збогатија и капак бонус имаат од западот. На крај Русија крива. Па на сиромашна глава, лесно е да му продаваш пропаганда и да му даваш 500 евра за на фронт кога просек плата е 120 евра. Ако си плус малце радикален оп ете ти го Азов или Ајдар со над 1000 евричиња месечно од Америте. Плус се чуствуваш како цар и херој низ Украина. Е сега ќе си гинат. Си фатил оро со ѓаолот, ќе си го играш истото. САД си го бранат престолот, јбг супер сила. Јас сепак лично навивам да има мултиполарен свет. Да има некаков баланс. Самите американци имаат таков чек и балансес систем. Зошто да немаме во светски рамки меѓу САД, Кина, ЕУ+Русија. Ако се развива светов како што треба без поголем воен конфликт, тоа е иднината. Или сите ќе се печеме од печурките. Ама да тешко да се напушти таа позиција од моќ, која ја држи Америка и западната култура.

Ја читав анализата од германсково разунавање и се поклопува со тоа што русите го тврдат. Дека ништо немаме до сега видено од што се способни. Дека на терен се пуштени претежно неискусни сили. Се чуваат искусните трупи.Ќе се закопуваат и ќе чекаат најверојатно платениците што се збираат сега и другиот радикален батлјон Вега од западна Украина. Во моментов јужниот фронт бележи одлични резултати. Северниот фронт најверојатно се спрема за западните сили на Украина. Исто и BND тврди дека цела елита стои на таа линија околу Украина. Нема мрдање тука,лекциите од минатото се јасни. Ќе гледаме тешки крвопролевања. Алепо и Мосул комбинирано. Јас би рекол Грозни руска проширена верзија. Само прашање е кои градови ќе бидат. Херсон и Харков мислам нема да се. Мариупљ е веќе под блокада. Киев е под некаква полублокада. Сеуште Украинците можат да внесат свежи сили во градот. Јас мислам дека Дњепр има големи можности да биде срамнет со земја. И Одеса. За Киев незнам. Зависи колку е силен тој западен блок на украина воено плус со кучињата на војната. Жал ми е за децата и за старите. Сигурно не заслужиле таква иднина децата, ниту благодарност за се тоа што направиле старите во минатото. Таква земја…

Него околу 1500 Учк ветерани се веќе на пат за Украина. Солидна бројка е таа 16000 платеници севкупно. Се надевам ќе бидат поздравено на уште посолиден начин. Посебно со некој масивен бомбинг со Калибр. Јбг и нив ги разбирам. Русија има односи со Србија. Србите знаеме со кого во минатото војуваа. Хрватска и Албанија. Така да хрвативе и албанциве ги разбирам. И посакувам во уште поголем број да одат на Украина. Посебно овие вториве :ROFLMAO: Еднаш барем во животот да ја видат мечката во живо.

На темава сум уште од почетокот на цела гомнарија. Се ми е јасно. И времето за изигравање миротворци и хуманисти умре во 2014 на Донбас.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.792
Поени од реакции
26.349
МОЕ МИСЛЕЊЕ ЗА СИТУАЦИЈАТА ВО УКРАИНА:


Навистина добро објаснето! Вреди да се погледне:



Тоа е тоа. Војната во Украина е уште една прокси војна каде што има судир на интереси измеѓу Америка и Русија.

Не сум про - русија, нити про - америка, сум против нато и секако ќе кажам дека за војнава највеќе криви се Американците, поточно лидерите таму во САД и нивните интереси. Путин што е ненормален е ненормален, ама да не заборавиме дека Америка е таа што фрла бензин во огнот...

Да беше Трамп можеби ситуацијата ќе беше поразлична. Тој се залагаше против НАТО, неговото мислење беше дека НАТО е бескорисно, што и е. Иако не сум ни про - трамп, и имам доста работи за што сум против него, му давам голема поддршка за тоа што тој беше против НАТО и што тој беше во подолго време единствениот Американски прецедател за кој во негово владеење немало војна.

Исто така ме загрижува тоа колку Русофили и Србомани имаме во државава. Старци по Фејсбук убедени, веруваат дека Путин е некој "спасител", дека тој од злото ќе не спасел, и колку ли не глупости... да не заборавиме дека и Русите си имаат свои интереси како што има и Америка. Сакаат и они да бидат малку инфлуентни во светот, неможе веќе се Америка да командува... во 90-те по распадот на Советскиот Сојуз немале толку моќ Русите, но сека имаат.

Не ме сфаќајте погрешно, не сум против србски, руски и украински народ. Баш напротив како пацифист се залагам за помалце војни, повеќе мир меѓу државите, помалце случаеви каде што други држави ќе ти се мешаат во внатрешна политика и ќе ти наредуваат што да правиш. Жално е што и Србите се доверуваат многу на Путин и Русија, мислејки дека нешто ќе се промени, а Русите си ја гледаат Србија како една мала "играчка" со која што можат да реметат во Балканот. Исто е и со Кина горе - доле. Ама кога - тогаш ќе му дојде крајот и на Вучич, ако сакаат Американците ќе го сменат... гледајки дека Србија е единствена во Европа (ако не се грешам) која што даде поддршка за Русија.

Јас давам поддршка на Украина, поточно на Украинскиот народ. Да се избори за мир, да нема повеќе војна која што е од интерес на некои си трети (во овој случај судир измеѓу Америка и Русија).

СЛАВА УКРАЇНІ, СЛАВА УКРАЇНСЬКОМУ НАРОДУ!!!!

Нема никогаш да заборавиме кој ни даде поддршка и помош во војната во 2001 година. Тоа не беа Русите, туку Украинците. Па следна пат кога ќе ги величите Русите, размислете малце дека и они не се нешто поразлични од Американците. Може не се толку злоби, но еве сега во овој случај таква е ситуацијата што се приморани, бидејки "мечката е налутена" и за жал ќе гинат цивили. Русите си имале свои цели и интереси, имаат и ќе имаат исто како и Америка.

Прегледај го приврзокот 323928
Дете, забораваш дека од 2014 година ја немаме таа Украина што ни помогна и Русија сега се бори да ја врати...

Не заворавај и дека Батаљон УЧК отиде да се бори за Украина, да била оваа Украина што ни помогнала, дали УЧК би отишле ?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Абе крв не е вода... Хитлер не бил пред 2000 години пред 80 бил.
Додека се фокусираме на кој град каде шо колку е колоната, изгледа се си оди по планот за дигитал кјуренсито.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.345
Поени од реакции
11.977
И на многумина им личи дека рудниците на Косово, во чија експлоатација финансиски влезе Весли Кларк, со свој капитал, е една од битните причини за тоа, зошто САД го отцепи Косово.
Дали рудници или телекомот беше под капа на фирма кај што имаше голем удел Весли Кларк. Неможам сега да барам инфо ме мрази.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.028
Дали рудници или телекомот беше под капа на фирма кај што имаше голем удел Весли Кларк. Неможам сега да барам инфо ме мрази.
јагленот чинам
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
@jamajka нема потреба да ја правиме темава echo chamber, знаеш колку лошо е да следиш информации од само еден извор, башка безврска препукувања има на темава, така да поарно е информации да се споделуваат за тоа кој што кажува и што се случува ...

Мостов е спремен за дигање во воздух.

 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.557
Поени од реакции
939
Дете, забораваш дека од 2014 година ја немаме таа Украина што ни помогна и Русија сега се бори да ја врати...

Не заворавај и дека Батаљон УЧК отиде да се бори за Украина, да била оваа Украина што ни помогнала, дали УЧК би отишле ?
Знам дека таа Украина на постои веќе, и дека Американците си инсталираа "нивен човек" после тие протести (како што е објаснето во видеото).

Русија не се бори за да си ја врати Украина, туку да постави нова тампон зона, и да направи се за да не дојде Америка и НАДО до нозете на Русија.

И што ако Русите ја земат цела Украина? Ќе си инсталираат нивен човек и ќе си ги шират нивните интереси. А у меѓувреме во оваа прокси - војна каде што има судир на интереси измеѓу САД и Русија ке изгинат и гинат невини луѓе....

Сега на Албанците (Шипците) не им е лесно за давање поддршка бидејки истите тие Украинци (зборам за народот и тогашната власт) помагаа во 2001 против нив, а сега заради Америка мора да одат да се борат против Русија. Ете толку. Не е ни Путин добриот во оваа ситуација. Гледаш колку невини луѓе страдаат заради тој ненормален човек кој што нејќе да дозволи Америка да му дојде пред врата...

Едноставно за жал во оваа ситуација не постои трета опција. Ако не војуваат Русите ќе им дојде Америка пред врата. Ако војуваат ќе гинат (и гинат) цивили ама важно Русија ќе си го спаси газот.

Америка е еден голем светски канцероген, каде што стапнат секаде хаос и војни... да не почнам да ги набројувам, ирак, иран, сирија, либија...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Британциве во својот дневен извештај за фронтот исто така тврдат дека русите немаат контрола на небото во Украина.

 
Член од
5 март 2022
Мислења
103
Поени од реакции
175
Британциве во својот дневен извештај за фронтот исто така тврдат дека русите немаат контрола на небото во Украина.

Британците во својот дневен извештај може да тврдат и дека украинците се пред прагот на Москва и војната е префрлена на територијата на Русија. Остај ги тие британски инцести што тврдат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom