Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677
Член од
25 март 2012
Мислења
8.427
Поени од реакции
4.924
Ако може некој од поупатените да одговори зошто Русија ја нападна Украина.
1. За да ја исчисти од неонацистите?
2. За да ја штити руската популација од украинците?
3. Заради проширувањето на НАТО?
4. Заради обележување на територија и мерење на силата на западот?
5. Или сите причини заедно?
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Првата мисконцепција е шо се мисли дека Путин е мастер оф ди јуниврс, а некој му писне има да го спржи со ласери од очите, станал едно сабајле и одлучил да ја освојува Европа. Било кој Руски челник би постапил исто. Се ова ќе престане кога кје ја подели на две, западниот дел да биде неутрален. А може одма да престане ако НАТО и даде на Русија гаранции дека ќе биде неутрална плус самиот Зеленски да го направи тоа. Геостратешки е многу инфалтилно да си у Сејв Јукреин фазон со солзите, треба да сме сите во Сејв Јуроп фазон, размисли зошто некој не сака. Јбг Путинчо има мускули, ко шо си кажа и Хрватскиот претседник - со среќа.
Во ред си е ставот на Хрватот, тој си е политичар и дипломат, јас не сум и не сум оптеретен да бидам фер пред сите страни, ја си гледам идеалистички. Напад на друга земја е криминал и војна, нема тука што многу да се дебатира. Путин е во криво, Украина во право. И затоа го подржувам Украинскиот народ и санкции кон Русија. Тоа си е мој став и обсервација на ситуацијата. Неможам да бидам на страна на напаѓач во војна, во 2022ра, како тоа? Ако Украинците сакат во НАТО, шо бара странец да ги малтретира за тоа? Ние барем Македонците треба да знаеме како е.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.379
Добро утро!
долго време не следев кајгана па да прашам: што одлучи форумскиот совет, Украина во ОТАН или Русија во Брисел?
Вистина воскресе! Уште Ѓорѓи Н да се врати останува :vozbud: :vozbud: :vozbud:
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Мнозинството беа против промена на име и пак си сменија, тешки пари се фрлени на предавниците затоа сега фирми за струја на 18 години ќе отвара некој.
Да не а отвараме оваа тема со името, се имам изјаснето порано.
А за фирмата, неможам да се изначудам зошто во МК е забрането фирма да отворе полнолетен граѓанин? А му се дивиме на Бил Гејц, Стив Џобс кога почнале на 15, 17 години итн. Не не мислам дека овој е како нив, ама па што е проблемет не ми е јасно? Чуден народ. (дала дигресија од тема, сори)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.205
Поени од реакции
25.938
Ако може некој од поупатените да одговори зошто Русија ја нападна Украина.
1. За да ја исчисти од неонацистите?
2. За да ја штити руската популација од украинците?
3. Заради проширувањето на НАТО?
4. Заради обележување на територија и мерење на силата на западот?
5. Или сите причини заедно?
Зошто процени дека западот е доволно слаб и нема да може соодветно да реагира за да го спречи нивното територијално ширење кон Украина и Белорусија. Втората држава лесно се заборава, а е веќе дефакто руска територија.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Во ред си е ставот на Хрватот, тој си е политичар и дипломат, јас не сум и не сум оптеретен да бидам фер пред сите страни, ја си гледам идеалистички. Напад на друга земја е криминал и војна, нема тука што многу да се дебатира. Путин е во криво, Украина во право. И затоа го подржувам Украинскиот народ и санкции кон Русија. Тоа си е мој став и обсервација на ситуацијата. Неможам да бидам на страна на напаѓач во војна, во 2022ра, како тоа? Ако Украинците сакат во НАТО, шо бара странец да ги малтретира за тоа? Ние барем Македонците треба да знаеме како е.
Toa e така меѓутоа разликата е во тоа штоа во Украина живеат најмалце 8.5 милиони руси. Тоа е огромен број. Русија тврди дека нивното население е угнетувано, тероризирано и убивано. Поголема причина од тоа да си го заштитиш својот народ има? Поготово ако си светска сила. Кога правиш споредба со нас во 2001 имаше ли навлегување на единици од Косово? Епа сега е слично само со многу поголем број. Незнам колку се точни руските аргументи, не сум таму. Ама ако се вистина никој будала на светов нема да остави милионско население некој да му го малтретира.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.043
Поени од реакции
4.833
Во ред си е ставот на Хрватот, тој си е политичар и дипломат, јас не сум и не сум оптеретен да бидам фер пред сите страни, ја си гледам идеалистички. Напад на друга земја е криминал и војна, нема тука што многу да се дебатира. Путин е во криво, Украина во право. И затоа го подржувам Украинскиот народ и санкции кон Русија. Тоа си е мој став и обсервација на ситуацијата. Неможам да бидам на страна на напаѓач во војна, во 2022ра, како тоа? Ако Украинците сакат во НАТО, шо бара странец да ги малтретира за тоа? Ние барем Македонците треба да знаеме како е.
Се разбира дека секогаш напад, окупација на друга земја е неприфатливо и злосторство па дури и според меѓународните норми така се третира, сепак да не остане нејасно, што би рекол и каква е твојата го преципција за:
-изведување на државен удар и инсталирање на своја окупациона власт во друга држава, како што тоа беше случај во Украина во 2014год.?
Дали и тоа го сметаш за криминал и војна или пак за демократија?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.705
Поени од реакции
8.703
Ок, но ако Путин ја освои Украина, пак ќе биде на граница на НАТО? И што е стравот од НАТО? Дека НАТО ќе ја нападни Русија? :D
Ако НАТО сака да ја нападни Русија ја има 90% од Европа да го стори тоа, не му ни треба да е толку блиску на граница баш. Слаб аргумент ми е НАТО, ми личи како успат у цела ситуација.
Стравот е дека 60% од нуклеарното оружје кое би било лансирано од страна на русите ако бидат нападнати ќе биде бутнато од страна на некои 500 ракети од прилика инсталирани во Полска и Романија. Тие од Романија се наменети за новите сармати во Урал а овие од Полска за Сибир и се со негде 2500 Км дострел. Ако и Украина падне под контрола на УСА тогаш и разорувачи и подморници од Црно Море ќе може да гаѓаат цели, а Москва ќе биде пепел направена у случај на војна. Ни Дон 2Н ни бутур ќе им помогне а русите ја чуваат само Москва од евентуална војна.
Ќе им останат само негде 10 SSBN ки кои се премалку а имаат американците одбрана јака на цела територија со антибалистичкиот штит. Се спремале долги години на ова додека русите наивно верувале дека нема будали у овој свет.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.370
Поени од реакции
36.280
Ова што се дешава во Украина само го потврдува муабетот што го праевме тука дека моментот е “сега или никогаш” за руска воена интервенција во Украина. Ако чекаа две три години, ваква инвазија ќе имаше многу многу повеќе жртви и којзнае дали ќе можеа да ја изведат а да им биде исплатлива.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Во ред си е ставот на Хрватот, тој си е политичар и дипломат, јас не сум и не сум оптеретен да бидам фер пред сите страни, ја си гледам идеалистички. Напад на друга земја е криминал и војна, нема тука што многу да се дебатира. Путин е во криво, Украина во право. И затоа го подржувам Украинскиот народ и санкции кон Русија. Тоа си е мој став и обсервација на ситуацијата. Неможам да бидам на страна на напаѓач во војна, во 2022ра, како тоа? Ако Украинците сакат во НАТО, шо бара странец да ги малтретира за тоа? Ние барем Македонците треба да знаеме како е.
Ти си идеалист против војна, ја сум уште поголем, анархист дури со визја за Убунту општевство у кое нема пари и сите се почитуваме и споделуваме, соработуваме, ама реалноста е друга. Информирај се и не ги потценувај старите мудреци кои ова ни го кажаа.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Стравот е дека 60% од нуклеарното оружје кое би било лансирано од страна на русите ако бидат нападнати ќе биде бутнато од страна на некои 500 ракети од прилика инсталирани во Полска и Романија. Тие од Романија се наменети за новите сармати во Урал а овие од Полска за Сибир и се со негде 2500 Км дострел. Ако и Украина падне под контрола на УСА тогаш и разорувачи и подморници од Црно Море ќе може да гаѓаат цели, а Москва ќе биде пепел направена у случај на војна. Ни Дон 2Н ни бутур ќе им помогне а русите ја чуваат само Москва од евентуална војна.
Ќе им останат само негде 10 SSBN ки кои се премалку а имаат американците одбрана јака на цела територија со антибалистичкиот штит. Се спремале долги години на ова додека русите наивно верувале дека нема будали у овој свет.
А другите 40% пепел ќе ја направат планетава за век и веков.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.314
Поени од реакции
1.935
Ти си идеалист против војна, ја сум уште поголем, анархист дури со визја за Убунту општевство у кое нема пари и сите се почитуваме и споделуваме, соработуваме, ама реалноста е друга. Информирај се и не ги потценувај старите мудреци кои ова ни го кажаа.
Не е реалноста друга. Русија се лошите бидејќи започнаа војна. Толку просто е, не ти треба мудрец ова да ти го каже.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.043
Поени од реакции
4.833
Стравот е дека 60% од нуклеарното оружје кое би било лансирано од страна на русите ако бидат нападнати ќе биде бутнато од страна на некои 500 ракети од прилика инсталирани во Полска и Романија. Тие од Романија се наменети за новите сармати во Урал а овие од Полска за Сибир и се со негде 2500 Км дострел. Ако и Украина падне под контрола на УСА тогаш и разорувачи и подморници од Црно Море ќе може да гаѓаат цели, а Москва ќе биде пепел направена у случај на војна. Ни Дон 2Н ни бутур ќе им помогне а русите ја чуваат само Москва од евентуална војна.
Ќе им останат само негде 10 SSBN ки кои се премалку а имаат американците одбрана јака на цела територија со антибалистичкиот штит. Се спремале долги години на ова додека русите наивно верувале дека нема будали у овој свет.
Не, не немој со тие куршуми.
Сите ние знаеме дека антиракетните штитови во Реџиково и Констанца се првенствено направени да ја штитат ЕУтропа од Иран а не да ги соборуваат руските ИБР, сите ОТАН членки тоа го потврдија, така да немој со таа пропаганда на Путин.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.919
Поени од реакции
7.310
Да е само еден. Барем неколкумина до сега што ги забележав чат-пат кога ја погледнувам темата. Со каков ентузијазам зборуваат за нуклеарки мислиш ќе се помочаат од среќа ако почне Путин да ги фрла насекаде, ебате ненормалните мислат за компјутерска игра се прави муабет. Не за нешто друго, to own the libs е муабетот :facepalm: Nuke the world to shit to own the libs. И секако поради западната пропаганда и лицемерие. Тоа е рационалниот одговор.
Да де, вие што се радувате на санкциите врз Русија, како ќе страдал народот во Русија тоа е ок, тие животи помалку вредат и заслужено ќе страдаат (y).


Еве листи од некои Амерички, Европски и Јапонски фирми кои работат во Русија

http://www.aalep.eu/american-companies-operating-russia
In total there are almost 3,000 American companies in Russia, and the U.S. is also the leader in terms of foreign companies in Special Economic Zones, with 11 projects.
But thousands of foreign companies that have done business in Russia for years are bracing for an inevitable economic blowback, and war in Ukraine threatens to disrupt supply chains and drag down Europe’s economy just as it was starting to recover from the lashing of Covid lockdowns.
Доколку сите овие напуштат, или Русите ги избркаат, запленат капиталот, на почеток ќе има последици за Русите, но за кратко време тој празен простор, пазар ќе биде пополнет од други фирми, па сега на долг рок кој ќе е во загуба, а кој во ќар :toe:

Zboruvam za nekoj vid na kontrola, bipolarnost ili tripolarnost koj ke mu stavi kraj na ajde nekontroliranoto izzivuvanje na SAD vrz ostatokot na svetot preku pozicija na sila bez da snosat ili pocustvucaat posledici za toa.
Па подобар пример ова сега што се случува, дека има и биполарност и триполарност (Кина) што повеќе сакаш :toe:. Законите и правото важат само за помалите.
Покрај договорите во Минск ниту постариот од Будимпешта за неутралност, големите батки не го испочитувале, Украина си ги дала нуклеарките и на крај со пенисот (поточно на Зеленски) во рака. Едните сакаат да ја искористат нејзината територија за поставување нуклеарки, другиве Крим и спасување на населението што збори Руски
.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom