Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Во крајна сметка Путин може и превентивно да фрли нешто нуклеарно, во Берлин, Лондон, Скопје, Брисел.
Добро, ќе го банира најпосле некој овој лудакот што посакува Путин да фрли нуклеарка вез Скопје?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.648
Поени од реакции
21.579
Пробиена одбранбена украинска линија под Мариупол.

 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.698
Поени од реакции
8.687
Добро, ќе го банира најпосле некој овој лудакот што посакува Путин да фрли нуклеарка вез Скопје?
Он ги кажува можностите, а ние како дел од НАТО со солидна логистика на балкан сме привлечна мета за таков напад. Во нуклеарен конфликт секако сме меѓу првите цели, може и да не дочекаме на вести да слушнеме.
Ракетниот штит во Романија и Полска ја става Европа на линија на оган и во случај на превентивно и случај на одбрана на Русија.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
Да, Кина најмногу произведува но и најмногу увезува. Значи не им е баш за продажба.

Airbus набавува 50% од титаниумот од Русија а Боинг една третина. Не знам колку лесно ќе го заменат тоа ако Русија прекине да им продава.
Паладиумот бил поголем проблем
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.698
Поени од реакции
8.687
Не се замарајте за Паладиум, воени напредувања во Украина и економски санкции. Ние се наоѓаме пред праг на нуклеарна војна.....ако САД не ги извадат ракетите од Полска и Романија скоро сигурно идеме у рајот голем дел од популацијата на оваа планета.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
Репортажа од аеродромот на Антонов

Влезот во Енергодар, онаму каде чуреше вчера

Нешто интересно, ако е точно ќе се дознае за брзо
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Нешто интересно, ако е точно ќе се дознае за брзо
Да имаха украинците ракети уште би ударили по километри долгата колона кон Киев. Вероватно е дел од информационата воjна.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
832
Поени од реакции
1.457
Добро, ќе го банира најпосле некој овој лудакот што посакува Путин да фрли нуклеарка вез Скопје?
Да е само еден. Барем неколкумина до сега што ги забележав чат-пат кога ја погледнувам темата. Со каков ентузијазам зборуваат за нуклеарки мислиш ќе се помочаат од среќа ако почне Путин да ги фрла насекаде, ебате ненормалните мислат за компјутерска игра се прави муабет. Не за нешто друго, to own the libs е муабетот :facepalm: Nuke the world to shit to own the libs. И секако поради западната пропаганда и лицемерие. Тоа е рационалниот одговор.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.663
Поени од реакции
5.282
Ne znam so mislea rusive iskreno, koga i na laici ko mene im bese jasno deka ova kje se desava. Gi praat partali vo zasedi, a ovie pa za sekoe gradce se tepaat po nekolku dena.

So vakov obem na zrtvi i oprema prasanje e kolku vreme mozhe da teraat vo ofanziva.
Ех, не е па до толку работава. Ако изгубиле 5000 војници, а имаат 2 милиони професионална војска и не е некој проблем. Техниката исто пола е напуштена, не уништена. Кога ќе ги осигураат реоните ќе си ја повратат таа техника, исто многу напуштена има и од украинската армија, рачунај и тие на долг рок ќе им бидат од корист на русите.

За воено ќе издржат и ќе тераат, повеќе е прашање економијата после овие санкции дали ќе им издржи за да паралелно и водат подолготрајна војна.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.874
Поени од реакции
8.673

Фасцинантен е бројот на стратешки мислители, вистински експерти и познавачи (од западниот свет) кои со години предупредуваа кон што води состојбата во Украина ако се продолжи со еднострана политика кон Украина. Никој не ги слушна и еве сега каде е работата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.351
Добро, ќе го банира најпосле некој овој лудакот што посакува Путин да фрли нуклеарка вез Скопје?
Не посакува.
Само кажува дека е можно тоа.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.698
Поени од реакции
8.687

Фасцинантен е бројот на стратешки мислители, вистински експерти и познавачи (од западниот свет) кои со години предупредуваа кон што води состојбата во Украина ако се продолжи со еднострана политика кон Украина. Никој не ги слушна и еве сега каде е работата.
Не можат да се помират дека светот не е веќе униполарен и моќта им опаѓа. Се плашам дека до тој степен се неарни у главите што сакаат да го повлечат цел свет со нив како ќе паѓаат надоле.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Изгледа е многу повеќе од -Украина во Нато, права на граѓаните и слични информации.

Burisma, ukrainian gas company
Hunter Biden
Donetsk coal mining
Financial transactions with Ukrainian, Russian, Kazakh, Chines nationals
U.S. Senate Committee on Finance Majority Staff Report
Former mayor of Moscow
Obama administration
ецетера

 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.698
Поени од реакции
8.687
Да е само еден. Барем неколкумина до сега што ги забележав чат-пат кога ја погледнувам темата. Со каков ентузијазам зборуваат за нуклеарки мислиш ќе се помочаат од среќа ако почне Путин да ги фрла насекаде, ебате ненормалните мислат за компјутерска игра се прави муабет. Не за нешто друго, to own the libs е муабетот :facepalm: Nuke the world to shit to own the libs. И секако поради западната пропаганда и лицемерие. Тоа е рационалниот одговор.
Не лупај глупости, не е Путин тој што се заканува иако ти само него го слушаш да зборува околу тоа.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625

Фасцинантен е бројот на стратешки мислители, вистински експерти и познавачи (од западниот свет) кои со години предупредуваа кон што води состојбата во Украина ако се продолжи со еднострана политика кон Украина. Никој не ги слушна и еве сега каде е работата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom